Докторантурата

  • 358 294
  • 2 261
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 1 907
Аз пък се чудя кога и как е влязло в употреба понятието "докторантура"?  Открай време се използва "аспирантура". През моето следване преди 15 и повече години никой не казваше "докторантура".

Наредба № 4 от 23.06.1993 г. за условията и реда за приемане и обучение на докторантите отменя Наредба № 1 за аспирантурата. С Наредба № 4 думите "аспиранти" и "аспирантура" са заменени с "докторанти" и "докторантура".

# 91
  • Мнения: 2 616
По никое време се намесвам и аз в темата (доста ещо сте изписали), но през зимния семстър преподавах в ИУ, Варна - бях хоноруван асистент и започнах да се замислям дали пъ да не запиша доктарантура. Та, някой тук има ли преки впечатления от това как протича доктарантурата във Варна или поне какво мога да очаквам ако запиша доктарантурата си по маркетинг?

# 92
  • Мнения: 1 907
IvelinaAtanasova, не мога да помогна с впечатления, но ти желая успех   bouquet
Кажи как е работата в университета!

# 93
  • Мнения: 2 616
Ами.... странно е! От една страна със студентите е изключително приятно и интересно - те са толкова различни, живи, креативни, много ми допадна да преподавам и да общувам с тях. От друга страна доцентите са едни "дръпнати", юркат те за глупости, има някаква странна дистанция между всички, всеки гледа в собствената си паничка и има амбиции за кариера, но това е основано на идеята "да прецакаш другарчето" .... Не е най-приятната обстановка за кариерно развитие. Моята амбиция за докторската титлата да изиграе роля в професионалната ми кариера, но определено нямам амбиция тя да се случи в университета Simple Smile

# 94
  • Мнения: 2 697
Хм, покрай мнението на Ивелина, да допълня, че по новия закон за научните степени и звания, асистенти ще могат да стават вече само хора с докторска степен, не знам как стои въпросът с хоноруваните асистенти. При всички случаи асистентите на щат е нужно вече да имат придобита докторска степен, което донякъде е добре, т.е. ограничава възможност на тези дефицитни в някои специалности места да се назначават хора по втория начин и изобщо е някаква реализация на докторите Wink

# 95
  • Мнения: 2 616
Да, права е Шехина. Всъщност това е и причината да ме подкукоросват да запиша докторантура, за да мога да продължа да преподавам.

# 96
  • Мнения: 197
Момичета, нека все пак някой сподели, какво точно представлява изпита по език, как протича? Утре съм на английски, а не се чувствам уверена  Sad

# 97
  • Мнения: 130
Здравейте момичета!
Да се похваля: прясно-прясно защитила пред СНС. Сега седя и се чудя дали и кога ще се събере ВАК, за да ме гласуват и там.
За протокола: не защитих в срок. Използвах всички възможни прекъсвания и удължавания, но пък успях да родя и отгледам сина си, което си остава моето най-голямо постижение! 
Стискам палци на всички, поели по трънливия път на науката!

# 98
  • Мнения: 161
Nightwish стискам палци, според това, което пишат другите тук излиза,ч е изпита е елементарен, ти в СУ ли си? и каква специалност. Моляте, сподели впечатленията си като ти мине изпита. Успехххх и вярвай в себе си Simple Smile Hug

# 99
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 696
Нито един изпит по специалността не може да ме притесни толкова, колкото този по език. Изпита по език ме плаши ужасно. Аз затова се ориентирах към свободна докторантура. Там тези емоции са спестени  Simple Smile

# 100
  • Мнения: 1 907
Nightwish, успех  Hug Стискам всички възможни палци. Нали ще споделиш впечатления и подробности после?!
 
Mimmi, честита ти защита!

Unknown_lady, свободната няма ли изпит по език? Какви са условията там?

# 101
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 696

Unknown_lady, свободната няма ли изпит по език? Какви са условията там?
Няма изпити нито по език, нито по специалността. Темата си я избираш ти, съгласуваш я с научния ръководител и подготвяш 2/3 от работата. В моята специалност това е теоретичната част, остава за после да се направи само експерименталната. После научния ръководител представя работата на НС и следва зачисляване, ако всичко е ОК. Тогава се плаща семестриална такса и започва да тече срока. Останалото всичко е по общия ред както при другите. Ако останалата част стане готова и се представи по-рано от предвидения за целта срок, то определените до края семестриални такси отпадат.
(5) Приемът на докторанти на самостоятелна подготовка става след представяне на основната част от дисертационния труд, съобразно държавните изисквания и по реда на чл. 10 (4) и чл. 11. След решението на Факултетския съвет те подписват договор за условията на обучение с ректора на Университета.
(6) (Доп. - АС 2/04.02.2008 г.) Таксите за осъществяване на докторантура срещу заплащане и на самостоятелна подготовка се определят от Академическия съвет.

Повече може да се прочете тук http://www.uni-vt.bg/1/?zid=1&page=2809
Това обаче е за ВТУ, за други места не знам как е.

Последна редакция: нд, 24 яну 2010, 22:12 от Unknown_lady

# 102
  • Мнения: 1 907
А каква ти е таксата, ако не е тайна  Blush

# 103
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 696
Редактирах.
Към момента 3 и половина минимални заплати семестриално. Има разни варианти, при които могат да бъдат или 3, или 4. Повече от 4 няма, поне за сега. Но за по-натам вероятно ще има някои промени. Очакват се увеличения, разбира се. Ако някой се интересува за актуална информация, може да се обади в Ректората на ВТУ, там ще му кажат с подробности. Свободни докторанти приемат целогодишно, но кандидата трябва да има предварителна уговорка с научен ръководител от там.

# 104
  • Мнения: 1 907
Мерси за бързия отговор  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт