избрахте ли домоуправител ?

  • 63 467
  • 775
  •   1
Отговори
# 180
  • София
  • Мнения: 1 328
В книгата на собствениците, в края,  само подпис или подпис и трите имена на собственика и съответно ако са двама собственика и на двамата ли? Embarassed

Колкото са собствениците - толкова ПОДПИСИ. Нали трите имена ги има горе...

# 181
  • Мнения: 45
Много благодаря Hug  bouquet

# 182
  • Мнения: 47 983
Записвам се

# 183
  • София
  • Мнения: 221
Момичета, тази книга за пред кого служи всъщност за пред Общината за да ни проследява имотите или за пред МВР за нашата сигурност Simple Smile

# 184
  • София
  • Мнения: 1 328
Момичета, тази книга за пред кого служи всъщност за пред Общината за да ни проследява имотите или за пред МВР за нашата сигурност Simple Smile
Най-вече съответните органи  да  знаят кой къде живее! А и сигурно да ловнат собствениците, които не плащат данък, ако имат наематели. Също и тези, които не са си регистрирали кученцата.

Чл.7, ал. 4 от Закона за етажната собственост:

Достъп до данните в книгата имат управителният съвет (управителят), контролният съвет (контрольорът), собственикът относно неговите данни, както и органите на Министерството на вътрешните работи, Министерството на регионалното развитие и благоустройството, общинската или районната администрация и Националната ветеринарномедицинска служба.

# 185
  • Мнения: 45
Момичета всичко мина много добре, събраха се повечето от съседите, подписаха се на протокола, но съответно някои не си знаеха % идеални части. След почти час стоене на студа и празни приказки един от съседите изяви желание да е  домоуправител. Аз ще бъда касиер в сянка. В неделя ще му предам частта от книгата на собствениците. Специално повтарях на всеки без номера и ЕГН, но голяма част от тях са си ги написали. Друг съсед изяви желание да се грижи за абонатната и когато има проблем да го отстранява.
Тези дни новия домоуправител ще трябва да отиде  в общината, тогава ще пиша какво какво са казали и какво трябва да се направи още.

# 186
  • Мнения: 689
Браво на Тони! Значи нещата са минали повече от добре. Дано и при нас да е така. А нашият проблем с тази обща вода остава. Инкасаторката каза, че трябва ние да си ги разпределим, както се разберем, ами започнахме разбирането, надявам се да се получи. От др. месец се надявам всичко да е наред!

# 187
  • Мнения: 45
dida_p дано да се справите с разпределението. Блока на един приятел има подобен проблем и са се натрупали гигантски сметки за вода.

# 188
  • Мнения: 689
Нашата е сравнително малка, но и ние сме малко хора. Говорих със съседите и уж се разбрахме, но ще видя като започне събирането на парите. Имам и още един въпрос. Как определихте по колко да събирате за Ремонт и обновяване и кой държи тия пари. Те все пак с времето ще се натрупват и не е много удачно да си ги държиш у дома. Според закона трябва да се открие сметка на името на управителя и там да се внасят, но и това ми се струва поредната хамалогия в целия им закон...

# 189
  • София
  • Мнения: 221
Момичета, а какво правите с тези съседи натрупали сметки по 2000-3000лв към Топлофикация. Вярно ли е, че тези сметки се трупат на редовните платци. Има ли домоуправителя законова база да  предизвика тези плащания.

# 190
  • Мнения: 2 259
Нашата е сравнително малка, но и ние сме малко хора. Говорих със съседите и уж се разбрахме, но ще видя като започне събирането на парите. Имам и още един въпрос. Как определихте по колко да събирате за Ремонт и обновяване и кой държи тия пари. Те все пак с времето ще се натрупват и не е много удачно да си ги държиш у дома. Според закона трябва да се открие сметка на името на управителя и там да се внасят, но и това ми се струва поредната хамалогия в целия им закон...
РЕМОНТ, ОБНОВЯВАНЕ И ПОДДЪРЖАНЕ НА ОБЩИТЕ ЧАСТИ
Общи правила
Чл. 48. (1) Ремонт, обновяване, реконструкция и преустройство на общите части се извършва само по решение на общото събрание на собствениците или на сдружението.
(2) При ремонти на общите части с предимство се извършват дейности от строително-технически характер за привеждане на сградата в съответствие с мерките и указанията в техническия й паспорт.
(3) Разходите за ремонт, обновяване, реконструкция и преустройство на общите части, за които има прието решение на общото събрание на собствениците или на сдружението, се разпределят между собствениците на самостоятелни обекти съразмерно с притежаваните от тях идеални части от общите части на сградата.
(4) Решението за извършване на ремонт, обновяване, реконструкция и преустройство на общите части между отделни етажни собствености се приема от съвместното общо събрание по реда на чл. 18.
(5) За извършване на необходим ремонт на общи части на сградата се отпускат финансови средства незабавно с решение на управителния съвет (управителя). Общото събрание утвърждава направените разходи, които са удостоверени с платежни документи.
(6) Разходите за извършване на ремонт по ал. 5, направени от собственик за негова сметка, му се възстановяват с решение на общото събрание или се прихващат от дължимите от него вноски за фонда по чл. 50 след представяне на платежни документи.
(7) Ако разходите, извършени от собственик, не бъдат възстановени по реда на ал. 6, той има право да предяви иск срещу останалите собственици, които отговарят солидарно за възстановяването им.
(Sunglasses За текущото поддържане на общите части на етажната собственост собствениците и обитателите на самостоятелни обекти правят ежемесечни вноски в размер, определен в правилника за вътрешния ред или с решение на общото събрание.
Извършване на неотложен ремонт
Чл. 49. (1) В случаи, когато сградата или отделният вход в режим на етажна собственост се нуждаят от неотложен ремонт, с решение на управителния съвет (управителя) незабавно се отпускат финансови средства от фонда по чл. 50.
(2) Когато във фонда по чл. 50 липсват средства или средствата са недостатъчни, председателят на управителния съвет (управителят) незабавно свиква общото събрание по реда на чл. 13, ал. 1 да приеме решение за набиране на средства за извършването на ремонта.
(3) Ако общото събрание не бъде свикано или не вземе решение по реда на ал. 2, председателят на управителния съвет (управителят) или заинтересованите лица уведомяват кмета на общината или района за обстоятелствата по ал. 1.
(4) Кметът на общината извършва проверка и издава заповед, с която задължава собствениците да осъществят в определен срок ремонта по ал. 1. Заповедта се съобщава на председателя на управителния съвет (управителя) и може да се обжалва пред административния съд по местонахождението на етажната собственост.
(5) Когато заповедта по ал. 4 не е изпълнена в срок или е допуснато предварително изпълнение по нея, неотложният ремонт се извършва от кмета на общината или района. В тези случаи въз основа на заповедта и платежните документи за извършените разходи се издава изпълнителен лист в полза на общината или района за събиране на вземането по реда на Гражданския процесуален кодекс.
Фонд "Ремонт и обновяване"
Чл. 50. (1) Общото събрание на собствениците или на сдружението създава и поддържа фонд "Ремонт и обновяване".
(2) Средствата във фонда се набират от:
1. вноски от собствениците в размер, определен с решение на общото събрание;
2. други източници.
(3) Средствата във фонда се набират в разплащателна сметка със специално предназначение, която се открива на името на председателя на управителния съвет (управителя) или на сдружението.
(4) Средствата във фонда се разходват за:
1. извършване на дейностите по чл. 48, чл. 49 и за оборудване;
2. изпълнение на мерките и указанията от техническия паспорт на сградата;
3. други разходи, определени с решение на общото събрание.
(5) Разпореждането със средствата от сметката по ал. 3 се извършва от председателя на управителния съвет (управителя) въз основа на решение за тяхното използване, прието от общото събрание.
.

Последна редакция: чт, 28 яну 2010, 09:44 от Vali :)

# 191
  • София
  • Мнения: 8 932
Момичета, а какво правите с тези съседи натрупали сметки по 2000-3000лв към Топлофикация. Вярно ли е, че тези сметки се трупат на редовните платци. Има ли домоуправителя законова база да  предизвика тези плащания.
Нищо не правим, ние не сме другарски съд. Топлофикация ако иска си ги съди и си взима парите. Не се трупат сметките на съседите.

# 192
  • Мнения: 835
Аз бях пуснала тук в този подфорум  тема с подобно питане !
Ние също  имаме разлика около 200 куб.  между водомерите на жилищата и главния.При нас има само един непломбиран,но  не е 100% сигурно.Той е в гаража на строителя ,който се крие ,че го дърпаме по други проблеми и чака да минат гаранционните срокове.
Сега и ние се чудими  нокойне иска да плаща.Аз като домоуправител имам доверие на всички и не вярвам някой да краде.Още повече гледах тетрадката на инкасаторката и там показва средно потребление около 3-4 куб на човек ,което е нормално.Дали обаче ВИК  са коректни?
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=464547.0


Ние сме нова кооперация.Още в началота всички имаха водомери, аз лично с инкасаторката минах и тя ги пломбира.След месец заедно с "честитките" дойде и вода за 200лв от общия водомер!Разпределихме го по апартаментите, но май се оказа, че това е вода от строителката или както ни казаха от ВИК от течове? Е, какви са тези течове?

Та и при вас не знам дали това не е вода от строителката?

# 193
  • Мнения: 151
Оххх добре че има такава тема  Praynig Praynig Praynig
И аз се записвам да следя ,че вчера ме избраха за домоуравител и сега ................  newsm78

# 194
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
Момичета, а какво правите с тези съседи натрупали сметки по 2000-3000лв към Топлофикация. Вярно ли е, че тези сметки се трупат на редовните платци. Има ли домоуправителя законова база да  предизвика тези плащания.

Това не е работа на домоуправителя. Топлофикация има начини да си търси парите.

Общи условия

Активация на акаунт