Говоренето

  • 2 637
  • 49
  •   1
Отговори
  • Мнения: 627
Малката ми щерка е на 1 г. 4 месеца. Казва само няколко думи - мама, баба, кака, тата, отговаря как вика мечето и патето.
И толкова...
Това нормално ли е, че съм леко притеснена. /Каката говореше преди да проходи на 1 г. 3 месеца/

# 1
  • Велико Търново
  • Мнения: 8 535
Абсолютно нормално е.Не си сравнявай двете деца.

# 2
  • след Околовръстното
  • Мнения: 1 812
И дъщеря ми е на същата възраст и казва същите неща, всичко останало е сочене и мучене.
Кака и беше по-същия начин, проговори много късно, а сега не мога да и затворя устата.
Нормално е, не се притеснявай.

# 3
  • Мнения: 627
Благодаря ви, момичета  Hug

# 4
  • Мнения: 198
За мен е нормално, а и децата са различни - едно проговаря по-рано, друго по-късно. Казват, че като натрупат около 50 думи речников запас проговарят.

# 5
  • Мнения: 27 524
Съвсем нормално, наистина не сравнявай  Peace
Синът ми проговори чак на 3, изобщо не съм се притеснявала  Simple Smile

# 6
  • Бургас
  • Мнения: 337
Ами щерка ми е малко по-голяма...горе-долу същата работа и бърбори само отделни думи..за мен това си е в реда на нещата за тази възраст...около мен няма говорещи на 1г3м..по-скоро първата ти рожба е била изключение Peace Децата са разли4ни-не се тревожи-вси4ко им е наред Peace

# 7
  • Мнения: 184
http://www.babycenter.com/0_milestone-chart-13-to-18-months_1496589.bc

Редовно следя тази таблица, намирам я за приемлива и много полезна.

# 8
  • Мнения: 544
Не е повод за притеснение, всяко дете си е индивидуално.

# 9
  • Мнения: 1 763
Моят син се води ранно проговорило дете ( в сравнение с другите деца на площадката), а изречения започна да прави на 1.7 месеца ( отделни думички не броя за говорене). Дете на 1.3 месеца не съм видяла да говори, което, разбира се, не значи, че няма, просто рядко се случва.

# 10
  • в Надежда-та
  • Мнения: 4 983
Ми сина ми след месец ще стане на 2г. и още не говори.
Е обогати му се малко речника на последък, но рядко, да не кажа почети не свързва 2 думи в изречение.
Даже мама започна да казва преди 2м. ooooh!

# 11
  • BG
  • Мнения: 1 900
Напълно нормално си ти е детето.Не бива да се ибързва и да му се сложи някакъв си етикет например,че не говори.на тази възраст не може да се очаква кой знае колко.

# 12
  • Мнения: 1 372
При всяко дете е различно, но според мен нямаш повод за притеснение. Детето казва някой думички, така че е само въпрос на време да започне да казва и повече.

# 13
  • Пловдив
  • Мнения: 306
Ми сина ми след месец ще стане на 2г. и още не говори.
Е обогати му се малко речника на последък, но рядко, да не кажа почети не свързва 2 думи в изречение.
Даже мама започна да казва преди 2м. ooooh!
Това ме успокоява мен специално, защото синът ми няма нито една дума в речника си. Разбира, прави много неща, но думи - тц. Напоследък много се замислих и притесних съответно, но и аз се успокоявам с това, че всички деца са различни. Защото едно "таттта" и "бабббаб" не броя за дума. И около мен всички се хвалят децата им колко много думички казвали и аз мълча и нищо не казвам.

# 14
  • в Надежда-та
  • Мнения: 4 983
Vlubena  и аз се бях притеснила преди време, но сега гледам мн по-спокойно на това.
При нас дори баба и дядо (дуду както казва той) започва да казва преди няколко месеца, понеже ние бабите и дядовците ги наричаме на имена.
Важно е ти да разбираш какво иска да ти каже. При нас например кеке е кафе, къкъъкъъ е бус ( Crazy), къъъъъ е къпане, звучът еднакво нещата, но аз го разбирам какво иска да ми каже. Ще проговори рано или късно.
Аз даже когато преди време споделих притесненията си с личната му, сестрата ми каза : "Спокойно мой та племенница проговори на 3г., когато тръгна на ДГ"
 Hug

Общи условия

Активация на акаунт