Какво е необходимо за да си отсека ореховото дърво в двора ми?

  • 45 323
  • 97
  •   1
Отговори
# 60
  • Насред хаоса
  • Мнения: 5 464
Тогава всичко опира до собствената съвест. Явно за някои е по-добре да махнат пречката и да си направят мебели от вековни и полезни дървета.

# 61
  • Мнения: 9 990
Аз Общината и Улиците не коментирам.Коментирам Собствения си двор.Както вече писах-ние и улица нямаме, а само блок до блок до блок до блок, кви липи, кви 5 лв...Та след  като знам каква бе СФ и каква е днес-нямам и намерение да коментирам община.Виж, нашия двор, там, където го имаме, ще си режем и садим, разбира се.Защитено или не-има си ред и се случва.Орех сме премахвали, както и един огромен бор, иде ред на още един.Да-изяжда мястото на други растителни приумици, също е и столетен и изсъхнал.Е, трикрилен гардероб не сме правили, не помня къде отиде, честно, но нашите са на принципа-всичко в двора се оползотворява, съчките, листата...
стига бе хора.....като се махне дървото нали не си представяте трикрилен гардероб, а и дори човек да си направи нещо-то продължава да живее именно в тази вещ...Пинокио не сте ли чели? Crazy
щом е двор, има нужната зеленина, това не е кооперация..

# 62
  • Мнения: 2 716
Ако еколозите преценят, че не е за отсичане, могат да изкоренят ореха и да ви дадат съответстваща дървесина, запазвайки дървото.
В случай, че са ви важни мебелите, а не процеса по отсичане.

Дупката, която копаят, обаче, е доста дъблока и широка.

# 63
  • Мнения: 1 788
След няколко седмици половината пропищели тук ще си забучат в кръстачката елхичка, да им краси и ухае.Не ме убеждавайте, че всички купувате в саксия и после засаждате навън.Не ви вярвам. Laughing
Чудя се у вас мебели нямате ли?Нищо дървено ли нямате?Децата ми имат чудесни дървени играчки. Thinking
Още повече в собствен двор...
Аз само да кажа - от около '89-та година насам, не си спомням да съм имала естествена елхичка...
Имам мебели, не е като да нямам, но тези от масив, не са купувани, а са по-скоро реновирани наследствени такива...
А и не бих купила чисто нови от масив - има достатъчно аукциони и продажби на автентични мебели от масив - и изработката им е по-добра, и материалът...
А това понятие "собственост" в България, много се размива в последно време - едни мислят, че като е в двора им и гробище могат да си направят, други мислят пътя за собствен и карат като ненормални, трети мислят парка за двора си и с*рат на воля в него, четвърти - блока бил построен на мястото на къщата им едно време и сега ще се разпореждат как си знаят (друг е въпросът, че същите тези хора са размахвали гордо червено знаменце, когато са им взели къщата, построили са блока и са им замазали очите с два апартамента уж даром...) и т.н.

# 64
  • София
  • Мнения: 2 858
 Rolling Eyes Кажете ми, моля, че темата е пързалка.
Не е истината просто. Отказвам да коментирам темата сериозно, защото тя самата просто не е сериозна. Глупава и тъжна е.

# 65
  • Мнения: 0
...изтрещяхте покрай грипа... Grinning
Изтрещеха, я  Laughing.
Жената не пита ДАЛИ да маха ореха, а какъв е редът да го направи  Laughing.
Ти ме разбра най-добре.Точно за това пуснах тази тема.Какъв е редът?

# 66
  • Мнения: 0
Сакън, недей да ги сечеш, не е на добре да премахнеш точно орех. На смърт е.
Вярно, че е народно поверие, но в рода на мъжа ми поверието се е потвърдило...  Peace
Замислих се .

# 67
  • Мнения: 0
Орехите са защитени и няма значение кой ги е сял.

Молба в общината.
Благодаря ти за отговора.

# 68
  • Мнения: 10
Рядко нещо ме провокира да пиша, но...
Гаража ни е построен около орех. Вярно ,че е стеснен малко в началото, но това не е болка за умиране.За толкова години вече нито е паднал, нито са подкопани основите му.Стъблото му е започнало да опира в стената, но вярвам, че ще намерим разрешение и за това без да се налага да отсичаме дървото. И не само защото е на повече от 50 годишен, а защото ако ореха го няма това няма да е нашата къща просто.Повярвай ми, че празнотата в двора която остава след отсечено дърво е огромна.Налагало ми се е да отсичам ябълка защото беше изгнила, но веднага на нейно место беше посадена нова.
Ако не ти застрашава живота, твоя или на децата ти, не го прави.

# 69
  • София
  • Мнения: 1 058
Сакън, недей да ги сечеш, не е на добре да премахнеш точно орех. На смърт е.
Вярно, че е народно поверие, но в рода на мъжа ми поверието се е потвърдило...  Peace
Замислих се .

И при нас потвърдено!  Cry

# 70
  • Мнения: 2 759
...А това понятие "собственост" в България, много се размива в последно време - едни мислят, че като е в двора им и гробище могат да си направят...
                            А други мислят, че тяхното мнение е от жизненоважно значение за това какво да се случва в чуждите дворове  Tired. Не мога да повярвам какви отговори прочетох в темата. Решил е човека - ще го маха. Толкоз. Всички останали, дето толкова ви боли - колко дървета сте посадили през живота си, и колко сте отгледали? За колко се грижите в момента? Ако пуснем една тема с анкета кой е посадил дърво в последните 5 години още на първа страница ще мине 300 теми назад. Вълчо да каже, ако още е подходящо времето грабвайте лопатките и мат'риала и направете нещо за децата си. Сега се скъсвате да плачете за чуждите дървета, но след 30 години няма да има дори за какво да се плаче. Ако искате да оставите нещо друго на децата си, освен страдалчески вопли (Sick) по форумите - не е сложно. А, и пластмасови елхички, как можах да забравя, ама разбира се.

# 71
  • София
  • Мнения: 12 140
...А това понятие "собственост" в България, много се размива в последно време - едни мислят, че като е в двора им и гробище могат да си направят...
                           Всички останали, дето толкова ви боли - колко дървета сте посадили през живота си, и колко сте отгледали? За колко се грижите в момента?
.

Не са никак малко и продължавам да садя. На мястото, на което прекарваме ваканции на морето е традиция всяка година и по- големите деца да засадят по едно дръвче. Градинарите се грижат за тях, но таксите плащаме ние.

И, да, нека човекът да махне дърветата щом му пречат, но при положение, че има вариант да се преместят не виждам защо да се убиват. И да попитам пак- някой от вас убеден ли е, че 100 годишни дървета стават за производство на мебели? Наистина ме интересува, защото не ми се струва логично, а за мебелостроенето не се използват прясно отсечени дървета- дървото трябва да изсъхне, защото в противен случай се деформира и измята.

Последна редакция: пт, 06 ное 2009, 14:04 от Бояна Ламбер

# 72
  • Мнения: 1
Сакън, недей да ги сечеш, не е на добре да премахнеш точно орех. На смърт е.
Вярно, че е народно поверие, но в рода на мъжа ми поверието се е потвърдило...  Peace
Замислих се .
И при нас потвърдено!  Cry

Сега разбрах защо моя дядо преди 20 г. почина на 98 г. възраст. Навремето като млад е отсякъл орехово дърво. Ако не беше го отсякъл сигурно още щеше да е жив...

# 73
  • Мнения: 94
За последните 2 години аз съм посадила 4 дървета С ГОРДОСТ го заявявам!И съм отсякла едно!(не лично аз с отсичането де)...
Между другото номинирах темата за "Форумска трагедия"

# 74
  • Мнения: 9 990
Разбира се, тук всички садят ежегодно и не секат, аз друго не очаквам да прочета. GrinningИ лайната след кучетата си събират, и дупчат билет, и не паркират на тротоара, все пак...да не забравяме. LaughingНо е изключително поучително да си кажеш какво съседа е Редно да върши.

Общи условия

Активация на акаунт