Майчинството - счетоводно - 24

  • 41 479
  • 738
  •   1
Отговори
# 675
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 442

Първо - Благодаря   bouquet Simple Smile

Ето моите питанки: А ето моите отговори
 Grinning

...


А ето какво ми остана неясно
1. на 27ми ми изтичат... по-точно в сайта на НОИ пише, че плащанията се прекратяват на 27.01
Дали 27ми ми е първият работен ден или 28-ми?
2. с документацията - ок, но нещо ми се въртят "поне 10 дни предварително". аз ли съм в грешка?
4. Имам отпуск: 20 дни за 2009 и 7 от 2008. Аз искам да си го взема лятото наведнъж.
Но Работодателят има право да предостави платения годишен отпуск на работника или служителя и без негово съгласие ..... когато работникът или служителят след покана от работодателя не е поискал отпуска си до края на календарната година, за която се полага означава ли, че може да ме накара да го ползвам веднага след връщането ми на работа. Те не са ме "канили" да си ги ползвам тези дни през 2008, а през 2009 не е имало кога.
5. За съкращение - разбрах - няма начин общо взето; а дисцип. уволнение трявба да си прочета кога може да бъде наложено  Peace
6, 7, 8  Thinking
Simple Smile

Би трябвало да се върнеш на работа на 27.01.2010 г.

10 дни предварително се подават документите за неплатен отпуск за гледане на дете до 8 годишна възраст. За другите няма точен срок.

Щом не са те карали да излизаш в платен отпуск, то не виждам от къде идва проблемът.

За 6,7 и 8 ще добавя, че при сключване на договор се връчва на лицето и длъжностна характеристика - задълженията му, във връзка с длъжността. Всяко предприятие има ПРАВИЛНИК ЗА ВЪТРЕШНИЯ ТРУДОВ РЕД и Правила за формиране на работната заплата, в които са посочени начините на промени в трудовите възнаграждения, допълнителните такива и редица други неща, свързани с дейността. Ако нямате колективен трудов договор, то трудовото възнаграждение на всеки се разглежда индивидуално.
Иначе, ако трябва да се изразя малко грубо "и ножът и баницата" са у работодателя - има начини да постигне каквото е решил по отношение на работното ти място и заплатата ти. Ако предприене нещо незаконно, то ти можеш да го съдиш. Накрая другото, което се сещам е, че може да се промени и длъжностната хаактеристика на твоята длъжност така, че ти да не отговаряш на изискванията за нея и ето ти обективната възможност да те преназначат на друга.




# 676
  • Пловдив
  • Мнения: 77
здравейте, в момента съм в отпуск от 135 до 410 ден за отглеждане на дете, които изтича през юни 2010. Работодателят и ще прекрати трудовият ми договор на 01.01.2010 г по взаимно съгласие . Въпросът ми е ще продължа ли да получавам обезщетението от НОИ до 410 ден и как ще ми се завери стажа за този период?

# 677
  • Мнения: 190
момичета имам следното питане, четох но не открих отг на този въпрос. Термина ми е на 9 март и по принцип 45 дневния болничен трябва да започне някъде от 26 януари по мои сметки, но съм на по-високи осигуровки е е добре да се хванат колкото се може повече месеци, нали така и е по добре болничния ми да започне от 1 февруари правилно ли ги смятам нещата? И дали има проблем 45 дневния болничен да започне от 1 февруари ако наистина е по-добре за размера на майчинството ми, някой имал ли е подобни казуси?

# 678
  • Мнения: 693
Предполагам, че става въпрос за молба да получаваш обезщетение като за първото дете. Подава се при работодателя.

А, след като не съм я подала с 45 дневния болния мога ли сега да я подам, до кого да е адресирана и какъв би следвало да е текстът?

Ако не я подам колко ще получавам през първата година след раждането на детето?

# 679
  • Мнения: 102
exence - или се връщаш на работа, или ползваш друг вид отпуск - например натрупаният платен отпуск за времето, в което си ползвала майчинство. Иначе, както Ала-Бала е писала, щом детето посещава детско заведение, то ти нямаш право на отпуск за гледането му.
Иначе имаш право на 1/2 от обезщетението за гледането на детето. Подай декларация в НОИ.
Много ти благодаря!  bouquet Утре ще отида при личен състав във фирмата и ще си подам молба за платен отпуск за тази година, след изтичането на който ще се върна на работа. Само те моля да ми кажеш какви декларации трябва да подаде работодателя ми в НОИ в лицето на ЛС, защото мацката която го представлява независимо от висшето си образование хич не е светната с документите и ми се иска да я предупредя, за да не згафим допълнително нещо, че и без туй вече съм объркала нещата, като не съм се върнала октомври месец на работа, когато малката тръгна на ясла. Доколкото разбрах от Ала-Бала трябва работодателят да внесе в НОИ прил.12 за промяна в обстоят. и прил 4 за изплащане на обезщ. в 50% размер, но това преди или след изтичането на платения отпуск се внася. Предварително благодаря.
Здравейте, днес сутринта отидох в службата и си подадох молба за платен отпуск за тази година, след изтичането на който -молба за връщане на работа.Попълних и прил.12 и 4.Сега съм в очакване от Нои да сигнализират при внасянето на документите, че детето от два месеца ходи на ясла, да си изискат парите за тези два месеца, а работодателя да ме накаже, като най вероятния начин е да ме уволни.Но каквото има да става ще става.Аз честно казано знаех, че след даването на детето на ясла трябва да се върна на работа, но нямах намерение да го давам, защото ми беше жал, че е много малко, от яслата обаче започнаха да ми звънят и да ме карат да го заведа и аз го заведох уж само за три дни и после съм се унесла в други грижи и с мисълта, че то започва да се адаптира, реших да не го спирам и така съвсем изключих за връщането на работа.Трябваше изобщо да не я пускам до на пролет и тогава да я дам окончателно, а през времето да нося белешки от детския лекар, че е болна. А сега, ако не ме уволнят ще търпят непрекъснатите ми болнични, защото тя неминуемо ще боледува и аз не мога да я водя болна на ясла, пък и детето ми е по-важно от всичко останало.

# 680
  • София-Младост
  • Мнения: 23 389
Предполагам, че става въпрос за молба да получаваш обезщетение като за първото дете. Подава се при работодателя.

А, след като не съм я подала с 45 дневния болния мога ли сега да я подам, до кого да е адресирана и какъв би следвало да е текстът?

Ако не я подам колко ще получавам през първата година след раждането на детето?
Предполагам, че може, но побързай, текст свободен, до НОИ ...малко наизуст говоря, защото не съм се сблъсквала с такава молба.
Ако не я подадеш ще ти сметнат на база 12 месеца назад, през повечето от които ти си получавала 240лв...

# 681
  • Мнения: 693
Предполагам, че става въпрос за молба да получаваш обезщетение като за първото дете. Подава се при работодателя.

А, след като не съм я подала с 45 дневния болния мога ли сега да я подам, до кого да е адресирана и какъв би следвало да е текстът?

Ако не я подам колко ще получавам през първата година след раждането на детето?
Предполагам, че може, но побързай, текст свободен, до НОИ ...малко наизуст говоря, защото не съм се сблъсквала с такава молба.
Ако не я подадеш ще ти сметнат на база 12 месеца назад, през повечето от които ти си получавала 240лв...


Благодаря! Hug Heart Eyes


Ако има някой с повече информация, ще се радвам да сподели Grinning

# 682
  • София
  • Мнения: 66


Oще веднъж благодаря Simple Smile
За съжаление ми се изясни Simple Smile
Нямаме колективен трудов договор, но до сега всичко е било коректно във фирмата, предполагам че и занапред ще спазват законите  Peace

# 683
  • Мнения: 693
Извинявам се, че пак досждам Blush

Vanyivan ,от тук теглиш приложение 4/за 50 те процента/+ приложение12http://www.account-bg.info/e107/e107_plugins/links_page/links.php?cat.6.Също с 45 дневния попълваш заявление в свободен текст трябва да е до о-л ''Парични обезщетения за временна нетрудоспособност '' и изрично да се упомене,че майката желае да се счита по-голямата база ,защото това е по-изгодно за теб

http://www.vedomost.info/trud-i-osiguryavane/139/881-----


6 т. не обезсмисля ли това заявление newsm78

# 684
  • Мнения: 4 371
Здравейте.
Извинявам се ако повтарям въпроса, но темата е бая дълга и ще ми е трудно да я прочета.
Искам да попитам ако реша и през третата година да гледам детето си и да не се връщам на работа, кой плаща здравните осигуровки?

# 685
  • Мнения: 50
 newsm12
Здравейте, имам въпросче, наскоро разбрах че съм бременна, естествено страхотна новина. Но започнаха да ме притесняват някои неща, уведомяване на работодателя,  отпуск по  майчинството и тн. Та интересувам се, в какъв срок, след положителният резултат за бременност трябва да уведомя работодателят си за това,че съм бременна  и дали ще имам право на отпуск по майчинство при положение, че работя в тази фирма от 09.2009г и ме осигуряват на 4ч работен ден с минимална РЗ според новия закона закон за който четох  че се изисква мин 1г работа на трудов д-р.

Мерси предаварително   bouquet

# 686
  • София-България, Израел - където си поискам
  • Мнения: 2 856
newsm12
Здравейте, имам въпросче, наскоро разбрах че съм бременна, естествено страхотна новина. Но започнаха да ме притесняват някои неща, уведомяване на работодателя,  отпуск по  майчинството и тн. Та интересувам се, в какъв срок, след положителният резултат за бременност трябва да уведомя работодателят си за това,че съм бременна  и дали ще имам право на отпуск по майчинство при положение, че работя в тази фирма от 09.2009г и ме осигуряват на 4ч работен ден с минимална РЗ според новия закона закон за който четох  че се изисква мин 1г работа на трудов д-р.

Мерси предаварително   bouquet
не си длъжна да уведомяваш работодателя си, но ако нещо те притеснява може да представиш бележка от гинеколога си Peace няма срокове, но аз лично бих изчакала до 10-12 седмица.
Кога ти е термина? Имаш ли трудов стаж преди този в тази фирма? ако , да - няма да имаш проблем с майчинството, но предполагам знаеш, че ще е минимално Sad.

# 687
  • София-Младост
  • Мнения: 23 389
Здравейте.
Извинявам се ако повтарям въпроса, но темата е бая дълга и ще ми е трудно да я прочета.
Искам да попитам ако реша и през третата година да гледам детето си и да не се връщам на работа, кой плаща здравните осигуровки?
Зависи на какво основание ще го решиш. Имаш право на 6месеца неплатен отпуск за дете до 8г. възраст, здравните ги плаща работодателя. Ако имаш платен отпуск, там е ясно. За "обикновен" неплатен по твое желание, здравните са за твоя сметка.

# 688
  • Мнения: 445
Здравейте,
Не съм много убедена, че въпросът ми е за тази тема, но не знам къде да попитам. Какви документи трябва да се подадат за 15-дневния отпуск по бащинство и необходимо ли е наличието на дебитна карта за получаване на парите? Питам, защото мъжа ми работи в малка фирма, в която заплатите се дават на ръка и мисля не са много наясно с тези неща.

# 689
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Здравейте,
Не съм много убедена, че въпросът ми е за тази тема, но не знам къде да попитам. Какви документи трябва да се подадат за 15-дневния отпуск по бащинство и необходимо ли е наличието на дебитна карта за получаване на парите? Питам, защото мъжа ми работи в малка фирма, в която заплатите се дават на ръка и мисля не са много наясно с тези неща.


Бележка от родилния дом за датата на изписването на детето или копие от акт за раждане, Приложение № 13 за ползване на отпуска, декларация за банкова сметка + документ от банката за номера на сметката. Бащата трябва да има минимум 12 месеца осигурителен стаж за да получи обезщетение. Дните са календарни, като се получава обезщетение за работните дни. Задължително се изплаща обезщетението по банкова сметка - може да е разплащателна, спестовна или с дебитна/кредитна карта

Общи условия

Активация на акаунт