Майчинството - счетоводно - 24

  • 41 462
  • 738
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 445
Благодаря. ДейзиГ.

# 691
  • Мнения: 50
newsm12
Здравейте, имам въпросче, наскоро разбрах че съм бременна, естествено страхотна новина. Но започнаха да ме притесняват някои неща, уведомяване на работодателя,  отпуск по  майчинството и тн. Та интересувам се, в какъв срок, след положителният резултат за бременност трябва да уведомя работодателят си за това,че съм бременна  и дали ще имам право на отпуск по майчинство при положение, че работя в тази фирма от 09.2009г и ме осигуряват на 4ч работен ден с минимална РЗ според новия закона закон за който четох  че се изисква мин 1г работа на трудов д-р.

Мерси предаварително   bouquet
не си длъжна да уведомяваш работодателя си, но ако нещо те притеснява може да представиш бележка от гинеколога си Peace няма срокове, но аз лично бих изчакала до 10-12 седмица.
Кога ти е термина? Имаш ли трудов стаж преди този в тази фирма? ако , да - няма да имаш проблем с майчинството, но предполагам знаеш, че ще е минимално Sad.

Благодаря, за отговора Simple Smile
Да и аз ще изчакам още малко време да мине преди да съобщя, така или иначе до термина ми има доста време, просто исках да съм наясно с тези неща.
Имам стаж , но В БГ последната ми работа ми беше 2007г, защото след това бях извън страната....май става сложно Rolling Eyes

# 692
  • Мнения: 109
Здравейте,имам едно такова питане.До 10 ноември бях в отпуск за гледане на дете до 2 години,от 11-ти се водя в отпуск(платен за 2те години,в които съм бола в майчинство),та интересува ме как се заплаща този платен отпуск.Simple Smile

# 693
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 433
Здравейте,имам едно такова питане.До 10 ноември бях в отпуск за гледане на дете до 2 години,от 11-ти се водя в отпуск(платен за 2те години,в които съм бола в майчинство),та интересува ме как се заплаща този платен отпуск.Simple Smile

На база предходен месец, в който имаш отработени поне 10 дни.

# 694
  • Мнения: 63
Здравейте, не съм сигурна дали в тази тема трябва да попитам или да пусна отделна тема, но все пак ще задам въпроса си, дано сте наясно:
Има ли възможност при работеща майка и баба, бабата да взима болничен за дете вместо майката?
Предварително благодаря!

# 695
  • София-Младост
  • Мнения: 23 377
Здравейте, не съм сигурна дали в тази тема трябва да попитам или да пусна отделна тема, но все пак ще задам въпроса си, дано сте наясно:
Има ли възможност при работеща майка и баба, бабата да взима болничен за дете вместо майката?
Предварително благодаря!
Не.

# 696
  • Мнения: 4 371
Здравейте.
Извинявам се ако повтарям въпроса, но темата е бая дълга и ще ми е трудно да я прочета.
Искам да попитам ако реша и през третата година да гледам детето си и да не се връщам на работа, кой плаща здравните осигуровки?
Зависи на какво основание ще го решиш. Имаш право на 6месеца неплатен отпуск за дете до 8г. възраст, здравните ги плаща работодателя. Ако имаш платен отпуск, там е ясно. За "обикновен" неплатен по твое желание, здравните са за твоя сметка.
Благодаря. Нали едно време майчинството беше две години платено и една неплатено, общо три. Вече не е ли така?

# 697
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Здравейте.
Извинявам се ако повтарям въпроса, но темата е бая дълга и ще ми е трудно да я прочета.
Искам да попитам ако реша и през третата година да гледам детето си и да не се връщам на работа, кой плаща здравните осигуровки?
Зависи на какво основание ще го решиш. Имаш право на 6месеца неплатен отпуск за дете до 8г. възраст, здравните ги плаща работодателя. Ако имаш платен отпуск, там е ясно. За "обикновен" неплатен по твое желание, здравните са за твоя сметка.
Благодаря. Нали едно време майчинството беше две години платено и една неплатено, общо три. Вече не е ли така?

Не е така. Сега се получав 90% от заплатата 410 дни, които започват 45 дни преди термин.След това до навършване на детето е фиксирано обезщетение. После може да се ползва неплатен отпуск до навършване на 8 години на детето в размер на 6 месеца от майката и 6 месеца от бащата. Този отпуск може да се ползва наведнъж или не както си прецените.

# 698
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Благодаря. Нали едно време майчинството беше две години платено и една неплатено, общо три. Вече не е ли така?

има неплатен отпуск за отглеждане на дете-6 м за всеки от родителите.Ако сте разведени или нямате брак,тогава ползваш 12 те месеца

# 699
  • Варна
  • Мнения: 18 011
Ако имаш две или три деца, неплатеният отпуск по 6 месеца за всяко дете до навършване на 8 години ли е?

# 700
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Ако имаш две или три деца, неплатеният отпуск по 6 месеца за всяко дете до навършване на 8 години ли е?

да

# 701
  • На плажа
  • Мнения: 1 107
Здравейте,искам да попитам,ако ми е свършил последния болничен на 16.11.2009г,кога счетоводителката ще трябва да изпрати молбата за майчинството,същия месец или декември.

# 702
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Здравейте,искам да попитам,ако ми е свършил последния болничен на 16.11.2009г,кога счетоводителката ще трябва да изпрати молбата за майчинството,същия месец или декември.

Ако сте подала молбата през м.11 трябва да я занесе в НОИ до два след подаване на декларация 1 за м. 11, а тя се подава до 2 дни след плащане на осигуровките за периода.

# 703
  • На плажа
  • Мнения: 1 107
Здравейте,искам да попитам,ако ми е свършил последния болничен на 16.11.2009г,кога счетоводителката ще трябва да изпрати молбата за майчинството,същия месец или декември.

Ако сте подала молбата през м.11 трябва да я занесе в НОИ до два след подаване на декларация 1 за м. 11, а тя се подава до 2 дни след плащане на осигуровките за периода.
Да,но аз не съм я подала ,тя ми каза,че ще ми се обади.Дали нещо не е наред?

# 704
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
tina1801 ,не е наред,това че не си я попълнила.Попълни я още утре

Общи условия

Активация на акаунт