Майчинството - счетоводно - 24

  • 41 453
  • 738
  •   1
Отговори
# 720
  • Мнения: 214
Здравейте!
Майка съм на две деца, малкото на 13 месеца и половина. Днес разбрах, че в петък 11 декември, са ме съкратили - държавен служител бях. Проверих в ЗДС, явно могат, въпреки че съм в майчинство...

Чл. 106. (1) Органът по назначаването може да прекрати служебното правоотношение с едномесечно предизвестие в следните случаи:
2. при съкращаване на длъжността;

Това е.
Относно закрилата:

Чл. 107б. (Нов - ДВ, бр. 95 от 2003 г., изм. - ДВ, бр. 24 от 2006 г.) (1) Органът по назначаването може да прекрати служебното правоотношение с държавна служителка, която ползва отпуск за бременност и раждане, само на основание чл. 106, ал. 1, т. 1.
(2) Органът по назначаването не може да прекрати служебното правоотношение на основание чл. 106, ал. 1, т. 2 с държавна служителка, която е бременна. Прекратяването в този случай се допуска, ако има друга подходяща длъжност в същата администрация и служителката откаже да я заеме.

Предполагам са в правото си? Обясниха ми, че ако бях по трудово правоотношение, а не държавен служител, нямаше да могат да ме пипнат докато съм в майчинство. Наистина ли е така? И ЗДС над Кодекса на труда ли е в случая??

Въпросът ми е от тук нататък какво да направя, за да получавам майчинство? И как става внасянето на здравни осигуровки?
Благодаря предварително!!!

# 721
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
eli_max ,за да получаваш майчинство,запачни работа фиктивно във фирма.Отработваш един ден фиктивно и излизаш в майчинство.Така ще получаваш майчинство до 2 г на детето и ще плащаш на фирмата,която те е назначила 12,48 лв месечно за 2009 г.На другите въпрос и не мога да отговоря.Колегите ще се включат

# 722
  • Мнения: 214
Елфита,
благодаря за бързия отговор!
Ще търсим фиктивна работа, но ако не намеря - в общината ли трябва да ходя, в борсата ли? За майчинството.
Другите въпроси от предходния ми пост остават, в случай, че се включат и други
  bouquet

# 723
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
eli_max ,ако не намериш къде да започнеш работа,оставаш без майчинство.Вариант ти е борсата.

# 724
  • Мнения: 9
на 26.12.09г ми изтичат 135 те дни искам да попитам след това вече как се изплаща майчинството и за месец януари кога трябва да получа пари благодаря предварително

# 725
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
на 26.12.09г ми изтичат 135 те дни искам да попитам след това вече как се изплаща майчинството и за месец януари кога трябва да получа пари благодаря предварително

януари ще ти го платят в началото на февруари /до 5то число/ и така ще е всеки месец до края на 410 те дни

# 726
  • Мнения: 116
Здравейте,искам да попитам за болничния си,който е от 06.11.09 до 18.12.09,какъв е максималният срок за работодателя да го подаде в Нои,за да разбера кога ще ми го изплатят и кога да чакам първите майчински?

# 727
  • Мнения: 2
Благодаря за бързия отговор

# 728
  • Майничка
  • Мнения: 12 597
Здравейте,искам да попитам за болничния си,който е от 06.11.09 до 18.12.09,какъв е максималният срок за работодателя да го подаде в Нои,за да разбера кога ще ми го изплатят и кога да чакам първите майчински?

Болничните за ноември се предават през декември, когато работодателят изплати заплатите и/или начисли осигуровките за ноември. Ако имате твърда дата за изплащане на заплатите, смятайте един-два работни дни след нея (или проверете в счетоводството) датата за подаване и 15 работни дни от датата на подаване - изплащането. Ако е подаден след 10.12., едва ли ще получите лари преди януари.

Eli_max, ако бяхте в частна фирма, работодателят също би имал възможност да Ви съкрати на основание намаляване обема на работа, ликвидация на дружеството и т.н., но би му било необходимо разрешение от Инспекцията по труда. Мисля, че цитираният от Вас чл.107б не Ви ползва, тъй като Вие вероятно ползвате вече отпуск за отглеждане на малко дете до 2г., не отпуск за бременност и раждане. Ако не е така и още Ви текат 410-те дни, тогава този член Ви пази, ако Ви съкращават по чл.106 ал.1 т.2, защото, съгласно него, това е възможно само при случай на чл.106, ал.1, т.1 (при закриване на администрацията, където сте назначена).

Относно обезщетението:
чл.106 (2) В случаите по ал. 1, т. 1 и 2 държавният служител има право на обезщетение за времето, през което е останал без работа, но не за повече от два месеца. С акт на
Министерския съвет може да се предвиди обезщетение за по-дълъг срок. Ако в този срок държавният служител е постъпил на друга държавна служба с по-ниска заплата, той има
право на разликата за същия срок.
и (при неспазен срок на предизвестие)
Чл.106 (4) (Изм. - ДВ, бр. 95 от 2003 г.) При неспазване на срока на предизвестие от органа по назначаването на държавния служител се дължи обезщетение в размер на брутната заплата
за неспазения срок на предизвестието.

Иначе Elfita е посочила какъв е начина за получаване на майчинство за втората година.

Последна редакция: пн, 14 дек 2009, 18:23 от gargamela

# 729
  • Мнения: 116
Много благодаря,за изключително точният отговор!

# 730
  • Мнения: X
За майчинството ми трябват 12 месеца трудов стаж, аз ги имам от миналата година. От една година съм студентка, не работя. Въпроса ми е ще ми трябва ли някакъв болничен, или какъв документ да поискам след няколко дни когато съм на консултация?  Rolling Eyes

# 731
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
За майчинството ми трябват 12 месеца трудов стаж, аз ги имам от миналата година. От една година съм студентка, не работя. Въпроса ми е ще ми трябва ли някакъв болничен, или какъв документ да поискам след няколко дни когато съм на консултация?  Rolling Eyes

щом не работиш няма да получаваш две години майчинство и не ти трябват болнични.ако отговаряш на изискванията за доход,може да взимаш социално майчинство 1 година.също има помощ за бременност,пак за тези с определен доход.има и помощ за раждане,без доход е.отиди в социалната служба за инфо
ако започнеш работа малко преди издаването на 45 дневния болничен,ще имаш 2 години майчинство и тогава вече ще ти трябват болничин,които да носиш във фирмата

# 732
  • Мнения: 634
Здравейте Simple Smile имам едно питане относно 15 дни ,които се полагат на съпруга ми при изписване на децата- имаме близнаци, които за съжаление са недоносени и още са в болница. Ако едното дете го изпишат по - рано от другото, съпругът ми има ли право на два пъти по 15 дни?
Благодаря предварително

   

# 733
  • Мнения: 11 607
НОВА ТЕМА - ЗАПОВЯДАЙТЕ!!!!!!


Обичанка, прехвърлих ти питането в новата тема.......Дано бързо ги изпишат близнаците!

# 734
  • Мнения: 85
Здравейте на всички....днес разбрах следната ситуация:Тъй като март изтича първата година от майчинството и исках да се върна на работа,днес разбирам,че шефа предлага да прекратим договора по взаимно съгласие,за да ми изплатят всички платени отпуски за 3 години ,които не съм ползвала.Договора ми е срочен с крайна дата завършване на строителни работи(които завършват точно тогава-март)Но щом ще приключва договорът ми няма смисъл да спирам майчинството(незнам дали ще си намеря работа веднага).

Въпроса ми е :ако продължа да си гледам детето и си подам необходимите документи за гледане на дете до 2 години,ще ми изплатят ли отново тези отпуски ,които не съмползвала през 3те години като свършат строителните работи през март.... дано съм обеснила правилно ..  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт