Трапезата за Бъдни вечер-2

  • 46 057
  • 234
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 5 001
TheNMaster , дай моля те приблизителни пропорции на брашно/ вода и колко бакпулвер за питката!
TheNMaster , дай моля те приблизителни пропорции на брашно/ вода за питката с бакпулвер!

Това е питката, която се приготвя за Бъдни вечер, нали? И аз се нареждам на опашката. Praynig Mr. Green

Момичета...Зависи колко голяма искате да е питката...На пакетчето бакпулвер си пише за колко брашно е...
Например аз ползвам бакпулвер на д-р Йоткер...И слагам едно пакетче на 500 гр брашно.
А водата е на око....Просто в брашното правите кладенче и наливате по малко топла водичка и замесвате.
Не изсипвате наведнъж количеството вода....Добавяте по малко и месите.В еедин моммент вече се оформя тестото.Пак казвам - трябва да го докарате да е меко ,колкото меката част на ухото.
Тогава питката става пухкава и мекичка.Ако тестото е по-твърдо-питката става сбита и твърда.

# 61
  • под тепетата
  • Мнения: 9 440
Благодаря, Мастерче!
 Купувам бакпулвер направо в бурканче, поради голямата му изпозваемост вкъщи. Ориентирах се по твоите думи - 10г или 1 супена лъжица за 500 гр брашно. Предполагам не се оставя да престои , а направо се пече?

# 62
  • Мнения: 5 001
... Предполагам не се оставя да престои , а направо се пече?
Не не се оставя....Иначе ще мине действието на бакпулвера... Hug

# 63
  • сусурлево
  • Мнения: 474
не съм правила трапеза за Бъдни вечер ,но тази година ще ми се наложи , и ще ви следя !

# 64
  • Мнения: 1 669
Ще следя темата. Моите родители ще ми гостуват. Майка ще донесе тиквеника и сърмите. От мен боба. Но ми се иска да спретна и нещо интересно за разяждане. Някакви идеи????????

# 65
  • Мнения: 5 001
Но ми се иска да спретна и нещо интересно за разяждане. Някакви идеи????????

Чеснова разядка с орехи...

Около две-три шепи орехови ядки,чесън на вкус,2 с.л. оцет,4 с.л. олио,сол на вкус.Всичко се пасира с кухненски робот.Ако е нужно се добавя малко водичка за да стане на пастет(за Коледа слагам и вместо водата няколко с.л. кисело мляко-става най-добре,но нали за Бъдни вечер трябва да е постно,та затова така).
Много върви с топла питка....

# 66
  • Мнения: 159
Здравейте, искам да попитам, защо питката трябва да е содена? Нали и с мая може да се направи постна  newsm78

Как пълните чушки с боб.Каква е рецептата?
ето автентична рецепта  от миналата година http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=346884.msg9221082#msg9221082

# 67
  • Мнения: 5 001
Здравейте, искам да попитам, защо питката трябва да е содена? Нали и с мая може да се направи постна  newsm78


Ами маята не се водела постна заради дрождите в нея....И затова трябвало да е содена.Едно време като не е имало сода бабите са месели с пепеляна вода.

# 68
  • Мнения: 159
TheNMaster благодаря  Hug подозирах, че е така Simple Smile

# 69
  • Мнения: 6 713
TheNMaster, мерси Hug А примерно ако правя питка за Коледа, трябва да сложа яйца вместо водата, нали?

# 70
  • Мнения: 5 001
TheNMaster, мерси Hug А примерно ако правя питка за Коледа, трябва да сложа яйца вместо водата, нали?
Не ми стана ясен въпросът ти...

За Коледа питката вече е с мая,яйце,мляко.Т.е не е постна вече....А вмсто водата слагам мляко.Има си течност...Яйцето или го има или го няма това го решаваш ти.Ако искаш да е по-богата питката-слагаш....Но яйцето не е течност,което да замести водата или млякото...Яйцето е добавка за по-богат вкус....

Последна редакция: чт, 17 дек 2009, 14:35 от TheNMaster

# 71
  • Варна
  • Мнения: 1 179
Бихте ли ми дали рецепта за постни сърми?

# 72
  • Мнения: 5 001
Бихте ли ми дали рецепта за постни сърми?

Смлени орехи около 2 шепи(вместо кайма  Wink ) се запържват с 1 глава лук.
След като се позапържи лука се добавя измитият и изчистен ориз.Слагат се подправките(аз лично слагам червен,черен пипер,сол....За зелеви сърми - чубрица,за лозови - копър) По желание може да се добавят стафиди.Аз не обичам да ми сладни и не слагам.
Сърмите се завиват и се нареждат  тава или се варят в тенджера.След като се наредят плътно се заливат с вода.
Ако се вари в тенджера,след като се наредят се затискат с чиния.Варят се на умерен огън.

Ако ще се пекат в тава - нареждат се,заливат се вода и тавата се покрива с фолио.След готовността на сърмите фолиото се маха за да хванат "загар" по желание.

# 73
  • Мнения: 6 713
TheNMaster, мерси за обясненията! Peace Hug Макар че въпросът ми не беше добре формулиран. Embarassed Embarassed

# 74
  • Мнения: 64
Моите приготовления за Бъдни вечер ще са:

Питка с паричка
Печена тиква
Печени дюли
Печени орехови ядки
Леща чорба
Постни пълнени сърми и сухи червени чушки
Туршия
Домашно червено вино
Ошав от сушенки
Разядка с печени чушки, извара и орехи
Ашуре

Весели празници!

Общи условия

Активация на акаунт