Как да увеличим кърмата си

  • 128 550
  • 180
  •   1
Отговори
# 120
  • София
  • Мнения: 632
mimi6onka не мисля, че изобщо някога е късно да си върнеш кърмата. Аз бях в същото положение беше намаляла доста и аз се стреснах от това. Но започнах да пия много чай от копър и прясно мляко и още какво ли не, слагах бебето през половин час и за 2 дни всичко беше ОК. Не се притеснявай, не мисля че не е поправимо!

# 121
  • С питане до Цариград, стига се, но с ... отзад!
  • Мнения: 6 406
 Мимишонка, здравей и извинявай за забавянето!  Hug
 Както ти е писала и Мухмутутурка рядко е прекалено късно за връщане на кърмата.  Laughing Като начало би ли могла да ми опишеш колко пъти на ден се кърмите, колко се дохранвате с АМ и по колко?
 За да започнат гърдите да произвеждат повече мляко трябва някак да им съобщиш, че има нужда от него, а най-добрият стимулант за млекопроизводство е бебето и честото му поставяне на гърда, Може би би било удачно да добавиш още няколко кърмения към досегашните (хубаво е да имате поне 10 за 24, като е важно да имате и най-малко 1-2 нощни), като не след всяко даваш добавка. Също така можеш да сменяш гърдите по няколко пъти на кърмене и чак след това, ако бебето иска да дадеш АМ. Към края на кърменето от всяка гърда можеш да приложиш и компресия на гърдата, чрез която ще увеличиш поетото мляко, а и ще си сигурна, че бебка е поела и задното по-хранително мляко.
 За по-бързо увеличение на количествата би могла да се цедиш след всяко кърмене или поне по 5-6 пъти за 24 часа, като поне веднъж е нощем, дори и на празен ход (ето ти и статия за техника за цедене на ръка - техниката на Мармет). Събраната от цеденето кърма би могла да даваш вместо добавка от АМ.
 Също така, за да не се откаже бебето от гърдата бихте могли да го храните по този метод за запазване уменията за сукане при хранене от шише.
 В общия случай първото увеличение на количествата можеш да очакваш след 3-6 дни, а с редовна стимулация скоро млякото значително ще се увеличи.
 Тъй като и аз съм минала през намаляне на кърмата и редовна стимулация за увеличаването ѝ, мога да ти кажа, че при мен първото увеличение, което аз усетих дойде след 3-4 дни, като количествата се увеличаваха скокообразно на всеки 2-5 дни с по няколко грама (м/у 10 и 50). За месец и нещо достигнах нужните количества, че и малко отгоре (от около 300мл на 750).

Ще очаквам да споделиш как вървят нещата при вас и отново извинявай за забавянето на отговора!   bouquet

# 122
  • Мнения: 204
Здравейте! Имам следния въпрос. Когато кърмя само от едната гърда трябва да изцеждам само нея, нали? Аз за момента ги редувам на всяко хранене.

# 123
  • Мнения: 42
Мимишонка, здравей и извинявай за забавянето!  Hug
 Както ти е писала и Мухмутутурка рядко е прекалено късно за връщане на кърмата.  Laughing Като начало би ли могла да ми опишеш колко пъти на ден се кърмите, колко се дохранвате с АМ и по колко?

Здравей Simple Smile Храни се по 5 пъти на ден. Тя сама си намали храненията. През 4 часа я храним през деня като от 22 до 5-6 сутринта си спи. Кърмя я на всяко хранене и изяжда не повече от 30-40 и дохранваме с 90-100 АМ, понякога и по малко, защото тя отказва да яде повече. Освен кърменето на всяко хранене се цедя по още 3-4 пъти. Т.е кърмя я след два часа се цедя, след още два я кърмя пак и така през два часа през деня. След кърмене от едната гърда от нея изцеждам не повече от 10 мл. Което е добре, защото като започнах да се цедя нищо не можех да изкарам. Явно има някакъв ефект. Ще продължавам така и ще видя какво ще се получи Simple Smile
Относно кърменето с компресия - само така я кърмя, иначе тя съвсем нищо няма да изсуче Simple Smile
Благодаря за съветите Simple Smile

# 124
  • София
  • Мнения: 632
Забравих да добавя, на мен ми казаха като имах подобен проблем, че лактацията се стимулирала по-добре като се изцеждат и двете гърди(дано е вярно, аз пробвах и имах наистина повече мляко) Hug

# 125
  • С питане до Цариград, стига се, но с ... отзад!
  • Мнения: 6 406
 Мимишонка, добре правиш, че се цедиш на всеки 2 часа, а и вече имаш някакъв резултат, което е чудесно, точно в началото е най-трудно и обезсърчаващо, но с малко повече упоритост ще видиш как от 10 ще станат 20 и 30мл!  Peace  Както ти е писала и Мухмутутурка е хубаво да цедиш и 2те гърди за по-добра стимулация. Хубаво е също и да започнеш по-често да слагаш бебето на гърда - няма по-добра помпа, а и стимулация от него. Можеш и да добавиш поне 1-2 нощни кърмения, пауза от 22 до 6 е доста за едно бебе и би могла да вмъкнеш едно кърмене към 12-1 или към 3, като не е задължително да будиш бебето за да яде - много бебенца сучат чудесно докато спинкат.  Simple Smile Кърмене на 4 часа е доста редичко за толкова малко бебе, това е режим подходящ за деца изцяло на млека за кърмачета и вероятно би било удачно да се опиташ да вмъкнеш още няколко кърмения, така, че да са поне 8-10 за 24ч.
 Пътят на релактацията е бавен и труден, но си заслужава.  Дори да не достигнеш количества изцяло да отпадне АМ, а само леко увеличение, ще си извършила едно малко геройство в името на твоето дете!  Hug
 Ще се радвам да споделяш как вървят нещата при вас и кои от предложените мерки са удачни за вас.  Peace

# 126
  • София
  • Мнения: 632
Моето бебенце ядеше през 2 часа и половина-3, когато беше на 2 месеца и нещо.
През нощта се хранеше по същия начин, лактацията ми се стимулираше най-много през 3 - 4 часа вечерта. И аз като тебе бях сложила голяма пауза, но забелязах, че кърмата ми намаля и се върнах към другия режим. Потвърждавам думите на Не Съм, че е трудно от началото много често ядат, но това помага по нататък да имаш повече мляко и бебето само да си разреди кърменията.   bouquet

# 127
  • Мнения: 6
много добра тема

# 128
  • Мнения: 83
Здравейте, мами аз отново се включвам.Бебка последния месец наддаде 600 грама, но продължава да повръща и гастроентролога каза да започнем захранване от 5-ия месец. Колкото до кърмата увеличи се малко, но от няколко дни пак започна да намалява, май защото съм хремава, но не съм сигурна.

# 129
  • София
  • Мнения: 632
Особено когато си болна трябва да пиеш много течности! Сокчета, вода, нектари, чайчета особено от копър и др. Настинките обезводняват много!  Не знам защо лекаря е преценил, че със захранване ще се оправи, явно има причина де  Grinning Но имай напредвид, че когато се започне да се захранва при някои жени също намалява лактацията! Лично аз мисля, че трябва да изчакаш още мъничко!

# 130
  • С питане до Цариград, стига се, но с ... отзад!
  • Мнения: 6 406
 Здравей,  Кикиама!   bouquet
 Радвам се че бебка е наддала добре! Виждам, че докторът е препоръчал захранване - 5ти месец е една не лоша възраст за захранване, предполагам при вас ще е с каши като за начало, тъй като са по тежки и да намалят повръщането? Хубаво е да знаеш, че ако имаш желание да продължаваш да кърмиш е желателно да захранваш след кърмене или м/у кърменията без да заместваш кърмата с каша (т.е. даваш на бебка да си суче, след половин час примерно ѝ предлагаш съответната храна, като е хубаво когато включваш нов продукт да го правиш до обяд за да може да проследиш за реакции).
 Относно количеството кърма, предполагам след всички перипетии през, които минахте знаеш - можеш да добавиш още 1-2 кърмения в режима ви и/или да стимулираш лактацията с цедене.  Hug
 Хремата можеш да бориш с природни средства и е хубаво да си почиваш колкото се може повече, както ти е казала и Мухмутутурка - старай се да поемаш достатъчно течности за да не се обезводняваш.  Peace

Надявам се бързо да оздравееш и бебка да спре да повръща вече! Ако искаш можеш да споделяш как се развиват нещата при вас, ще се радвам да знам как сте!  Hug

# 131
  • Мнения: 83
Захранването лекарката каза да го почнем със зеленчуково пюре на обяд, а каши след 2 седмици следобед. Като иска обедното хранене изцяло да се замени с пюре. Аз смятам поне да продължа да се цедя, за да има кърма за бебка, а и тя нощно време виси по цяла нощ на гърдата...

# 132
  • София ж.к. Надежда 1
  • Мнения: 708
Да споделя и моя опит по темата.Бях в болница заради бъбреците за седмица и кърмата рязко ми намаля.Преди болницата цедях по 180-200 мл. от двете през 3 4аса през деня.Малката не яде от мен, а се цедя и и давам с шише.ПО време на болницата заради антибиотиците и системите предполагам цедях около 100 мл. от двете.След като излязох паднах на 40-50 и от двете:(Тогава започнах да чета и да се мъча да я върна.Тъй като малката не ядеше от мен търсех храни с които да върна млякото.През това време малката ядеше запаси от фризера, но вече бяха на привършване.След седмица опити си върнах кърмата PeaceНещата които ми помогнаха бяха следните:за деня изпивах поне 3-4 чаши прясно мляко,около 100-150 гр. сурови бадеми,100-150 гр. печени тиквени семки,много вода и един чай които ми казаха познати.2с.л. маточина 2с.л. копър семена и 1с.л. резене в 500мл. вряща вода за 5-10 мин.Тези неща направиха така, че 10-тина дни след болницата аз пак изцеждам по 180-200 мл. на цедене.Споделям го и ще се радвам ако помогне и на други жени, защото кърмата е най-доброто за нашите деца Hug

# 133
  • Luxemburg
  • Мнения: 1 707
За съжаление малко късно намерих тази тема, но много е хубава и полезна. На мен много ми помогнаха съветите на Alia за което съм и безкрайно благодарна. При мен от стрес съчетан с жегата ми спря кърмата. Бебето плачеше че е гладно но аз събирах някакви си 30 мл от двете гърди, а бебето нито приемаше бутилка, нито искаше да пие АМ, беше изцяло на кърма и тези неща ми бяха много чужди. Веднага почнах с изцеждане от всяка гърда по 10мин на максимална скорост на помпата (предлагах и двете гърди на всеки. 2,5ч). Събираха ми се по 10 изцеждания на денонощие от което излизаха 200мл. които предлагах с бутилка. Лактогонен чай пиех още от раждането но ги увеличих на 3 пъти дневно (взех си на hipp и teekane специалните за кърмачки). Сурови бадеми и орехи ям по една шепа на ден още от раждането, както и по една кофичка кисело мляко (прясно не пия заради евентуални алергии). Започнах да пия добавката fenugreek 3x3. След 4 дена видях резултат. Имах повече кърма и детето вече беше по спокойно. Продължавах да се цедя по 3-4 пъти като задължително след храненето в 21ч и това след 9ч. Беше ужасен стрес за мен, побеля ми косата (буквално). Не знаех какво да направя. Ако бях прочела предварително тази тема може би щях да го приема по лесно, но тогава бях сама с двете деца и нямах представа какво да сторя.
Преди седмица дойдохме на почивка в Гърция и заради голямата разлика в температурите (от 21 на 32С) и жегата кърмата ми отново спря. Този път бях малко по спокойна. Веднага почнах с цеденето (отново по 10 пъти в денонощие) и добре че си бях взела една кутия чай с мен. Пратих и съпруга ми да ми търси в големия град fenugreek и мляко от магарешки бодил. След 3-4 дни отново ми се възвърна кърмата в нормалното състояние. Сега се цедя само след 21 и след 9ч Твърдо бях решила да кърмя и ще направя всичко възможно за да продължа поне още 6м. Сега имаме проблем със захранването (вече цял месец опитвам но не мога да преборя рефлелса стисната уста и избутващ език) но да се надяваме че и с това ще се справя. Винаги съм знаелае ако имам второ дете няма да е толкова лесно като с първото кото беше като по учебник Simple Smile

# 134
  • Мнения: 83
Здравейте, аз пак пиша Simple Smile. Все още се кърмим, но се оказа, че имаме алергия към белтъка на кравето мляко и ме поставиха на диета, тъй като повръщането поспря, но имаме проблеми с коремчето. Да се надяваме, че всичко ще отшуми като спра да ям почти всичко:)

Общи условия

Активация на акаунт