Меню за Никулден

  • 53 697
  • 304
  •   1
Отговори
# 240
  • Мнения: 5 001
Това е доста......Неприятно за гледане...... Mr. Green

Поне да бяха праснали шарана по главата,та да не мърда така..... ooooh!

Това,което показват на видеото е...Направо го обелват и го обезглавяват.....
А при нас е добре да се пече с главата,защото после си има ритуал(който иска да го спазва де...).....По изхвърлянето на костите в течаща вода(за берекет и късмет и...благополучие в дома).....
Затова ние само му махаме люспите и изчистваме от черва....После си го правим на плакия и си го хапваме вкусно,вкусно....

# 241
  • Мнения: 108
Правих чернокоп с боб и ориз, така му казват рибник по нашия край или в нашия град незнам точно. Може и ритуала да е такъв сваряваме боб с домати лук повечко ,чушки, после го запичат с една чаша ориз във фурната с доматки , черен пипер и джоджен рибата отгоре  полята с малко олио. Става много вкусно

# 242
  • Мнения: 5 462
Мъжът ми ми донесе чернокоп , казали му , че на фурна ставал много хубав. Е да -ама аз незнам как да го направя - какви подправки се слагат, под фолио ли да го пека, в плик за печене ли да го слагам  newsm78? Пфу, ама и аз съм една готвачка......................... Laughing
Пържен е най подходящия начин за чернокопа , понеже е финна деликатна риба.
Може и на жар ,, но става прекалено постна.

# 243
  • Балчик
  • Мнения: 9 219
Подкрепян напълно. Чернокопът е най-вкусен пържен, особено, когато е пресен.

У нас тази година ще има:
- селедка под шуба
- шаран плакия
- питка
- торта

Скромно, но от сърце. Heart Eyes

# 244
  • София
  • Мнения: 295
Моля, дайте идея как да приготвя котлети от акула, освен пържени. Не сме фенове на пърженото.

# 245
  • Мнения: 1 092
Котлет от акула съм правила на тефлонова скара. Стана хубав

# 246
  • Мнения: 2 199
 Laughing

Аз изчистих моя шаран.
Първо го изчистих от люспите  Flutter
След това кожата където са били люспите си остана... дразнеше ме ...
Почнах едно по едно да режа тази кожа, но разбрах че няма да мога да смогна и махнах цялата кожа на шарана.... и сега си стои един гол  Crossing Arms




Трябва ли да се маха кожата която "държи люспите".  Cry

# 247
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 935
И ние преди малко свършихме работата с почистването на шарана.  Grinning При нас ще си е традиционен, тоест пълнен. Тази година, за разнообразие - с кисело зеле, орехи, праз и малко стафиди. Тази сельодка под шуба е ужасно вкусна, но няма да имам време да я правя. Пък и скоро я ядохме - ей, така, без повод. Та нещо друго ще е рибното предясние. Върти ми се в главата отдавна една рецепта за топли скариди в чесън и масло, но още й се чудя.  Thinking
Суха Мащерка, по принцип не се маха кожата на шарана. Дере се костура, не за друго, а защото е с малко по-груба кожа.

# 248
  • Мнения: 1 092
Пък моя вече е във фурната и се пече  smile3533, днес е свети Сава и се меси, но ние ще празнуваме Никулден предварително, че утре не можем да се съберем ... Много обичам пълнено шаранче  chef

# 249
  • Варна и...духом на Босфора
  • Мнения: 2 483
 Hug Hug Суха Мащерке,душей,ти и го изчисти и скалпа му снема джанъм! Mr. Green Laughing
 Днес нали Св Сава,омесих питки и ги намазох с мед ,против болести и шарка. Моят най-големият син ,Николай,утрешният именник,продава шаранчета в Бурлекса. Днес им докараха съвсем пресен! Който живее във Варна и в Младост може да намине оттам. За утре- паниран кликач, рибена чорба,скумрия на фурна и пържена за мъжа ми,картофена салатка, едно барамунди взех днес,ще изпека на фурна с коричка от хлебни трохи,лук и филирани бадеми и маслото по Жак Пепен с аншоа и чесън. Зеленичко- Айсберг салата от Лидъла с крутони ,доматки и кедрови ядки!
 Приятно готвене! Hug Party

# 250
  • Мнения: 2 011
Аз смятам да мина с пържен сом. Много вкусен, пък и лесно.

# 251
  • София
  • Мнения: 642
Да се включа и аз.На Никулден ще сме при свеки....
Аз за Архангел Михаил направих рибно меню и стана мнооого хубаво. Grinning
1.Салатка Зелена с царевица,копър и лимон.
2.Скариди на тиган с копър,чесън и бяло вино.
3.Миди с бяло девисил,вино и горчица-така ги правят в Добро и много ми харесват.
4.Ципура и Лаврак върху морска сол,малко масло и покрити с фолио.После печеш и си облизваш пръстите.Така рибата става невероятна и откакто я пробвахме по този начин просто ни е фаворит.
5.Картофена Салата

С рибата обаче ми вървят и  броколи.Може и запечени на фурна с орехи, сметана и топено сирене.

Това ме заинтригува!! А дали и кефал ще стане така? И като го сложиш в/у солта обръщаш ли го или се изпича без обръщане и от двете страни?

# 252
  • Мнения: 5 001
Hug Hug Суха Мащерке,душей,ти и го изчисти и скалпа му снема джанъм! Mr. Green Laughing
 
Joy hahaha Joy hahaha Joy hahaha Joy hahaha Joy hahaha

Ох,аз се полакомих и днес купих и една сьомгова пъстърва #Silly

# 253
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 935
А дали и кефал ще стане така? И като го сложиш в/у солта обръщаш ли го или се изпича без обръщане и от двете страни?

Ооо, риба в сол (както и пиле в сол) е просто убийствено вкусно.  Peace Почти всяка риба, с много малки изключение, става. По-нежните и фини риби като пъстървата не е добре да се пекат по този начин, защото твърде много се стопяват. Не че не може, ама за тях има други, по-добри начини за печене. Аз пека риба в кора от сол. Тоест слагам отдолу сол, после рибата и яко я натрупват със сол. Така тя се запечатва в солта. После чупиш кората и вадиш рибата. Има и вариант със сол само отдолу, но не съм пекла така.

# 254
  • Мнения: 5 462
Да се включа и аз.На Никулден ще сме при свеки....
Аз за Архангел Михаил направих рибно меню и стана мнооого хубаво. Grinning
1.Салатка Зелена с царевица,копър и лимон.
2.Скариди на тиган с копър,чесън и бяло вино.
3.Миди с бяло девисил,вино и горчица-така ги правят в Добро и много ми харесват.
4.Ципура и Лаврак върху морска сол,малко масло и покрити с фолио.После печеш и си облизваш пръстите.Така рибата става невероятна и откакто я пробвахме по този начин просто ни е фаворит.
5.Картофена Салата

С рибата обаче ми вървят и  броколи.Може и запечени на фурна с орехи, сметана и топено сирене.

Това ме заинтригува!! А дали и кефал ще стане така? И като го сложиш в/у солта обръщаш ли го или се изпича без обръщане и от двете страни?

Покрива се със много морска сол и се слага да се пече.Не се обръща.Пробваш с клечка дали се е опекла .
Сложи в корема му смес от зехтин , чесън, магданоз , галета.Сместа я  пасирай в блендер .
Става убийствено вкусно.
Ципурата е най добре на жар или на скара .
Преди това я мариновай със зехтин , много лимонов сок и чесън изстискан или намачкан.
После я вадиш от маринатата и я печеш .След като я извадивш от скарата и я сложиш в подходящ съд отново може да я залейш с лимонов сок и зехтин разбити с вилица.

Последна редакция: нд, 05 дек 2010, 18:01 от Markrit

Общи условия

Активация на акаунт