С прежда и куки, да скучаем не знаем

  • 69 330
  • 745
  •   1
Отговори
# 675
  • Мнения: 114
Готово е чудовището. Ако нещо не е така, помагайте. Не съм спец.

Панталонки "Лудата пчела"



Размери: 1/3 - 6/9 -12/18 месеца или 2-3/4 годинки

Материали:
Прежда "Олга" - 392 м/100 гр. /50% вълна, 50% акрил в две нишки, Цветовете избираш ти, че това е розово!/,
обръч - 3,5 мм.

Разход на прежда:

100-100-150 /150-200 гр./ - от едниния цвят
50-50-50 /50/50 гр./ - от другия цвят

Плътност на плетене /проба/:

10х10 см. = 21 бр.х 32 реда лицева плетка

Описание на работата:

Наберете на обръч 114-120-120 /124-132/ бримки от единия цвят прежда. Плетете в кръг 4-5-5 /5-5/ см. ластик
2 л./2 оп. След това плетете с лицева плетка в кръг 7-8-8,5 /9-9,5/ см.
Заплетете другия конец от другия цвят прежда, като изплетете 2 реда в кръг, оставете маркер /маркирайте
левия или десния край на задната част/, изплетете половината от кръговия ред или 57-60-60 /62-66/ бримки, поставете
отново маркер /маркирате левия или десния край на задната част/, след това плетете оставащата половина от реда, като
оставите неизплетени 6 бримки до левия маркер.

Обърнете плетката, направете наметка, плетете с опакови бримки към десния маркер. Не изплитайте 6 бримки до десния маркер,
обърнете плетката отново. Направете наметка, плетете лицеви бримки към левия маркер, не изплитайте още 3 бр. /до маркера
остават общо 9 бр./. Обърнете плетката, направете наметка, плетете опакова плетка към десния маркер, като не изплитате 3 бр.
/до десния маркер остават неизплетени общо 9 бр./. След това плетете аналогично, като не изплитате във всеки ред по 3 бр.
Така се изплитат образно казано 9 реда /от началото на плетката с другия цвят прежда общо 12 реда/. В 10-ия ред /13-ти с
другия цвят прежда/ се плете лицево до левия маркер, като се изплитат наметките заедно със следващите бримки. След това се
плете 3 реда в кръг от другия цвят прежда, като не се забравят да се изплитат и втората част от направените по-рано наметки,
заедно със следващите бримки. Накарая от другия цвят прежда на задната част на панталончето трябва да има изплетени 18 реда.

След това от нишката от другата прежда се отрязва и се плете с първия цвят прежда 7-8-8,5 /9-9,5/ см.

За ушиване на лявата част се прехвърлят на обръча 26-27-27 /28-30/ бр. от всяка страна на маркера, т.е. всичко 52-54-54 /56-60/
бримки. Останалите бримки от иглите се прехвърлят на помощна игла или безопасна. Плете се в кръг 2-5-3 /6-5/ реда от първата прежда,
след това се започва с другата прежда, като се изплитат 6 реда с нея. После се продължава плетката, сменяйки нишката на всеки 6 реда.
Когато панталончето достигне 4-4-4 /5-6/ от началото, се добавят 2 бр. от вътрешната му страна. Продължва се с добавяне на бримки
на всеки 2-3-4 /5-6/ см. общо 4 пъти, после заедно с всички добавени стават 44-46-46 /48-52/ бримки. След това се плете един ред от
първата прежда, като се добавят 0-2-2 /0-0/ бр. Плете се ластик 2л./2оп. - 10 см.

Втората част се плете аналогично, предварително оставени на допълнителна игла 5-6-6 /6-6/ бр. от средата на предницата и средата на
гръбчето. Останалите бримки се зашиват с първата прежда с бод "бод в бод".
Бродират се очи и зъби от бяла прежда, и черна нишка за вежди и зеници.

# 676
  • Мнения: 30
Здравейте! Момичета- моля, моля ви да ми подскажете как се плетат ентарлаците!

# 677
  • Мнения: 114
Ани, ето ти урокче. Аз от него ще се уча на ентрелаци.  Joy

# 678
  • Мнения: 73
Както по- рано ви обещах това http://www.youtube.com/watch?v=t3LKAlDz9ig е начина за плетене от пръсти, т.е. без куки.

Така изглеждат частите на шаловете, които плета. http://s217.photobucket.com/albums/cc210/volley4e/?action=view&a … nt=Shalchasti.jpg

А ето така завършения шал след като пришия частите http://s217.photobucket.com/albums/cc210/volley4e/?action=view&a … t=Shalsgloben.jpg
Това не го знаех!  Shocked  Ще пробвам и аз да изплета един шал!

Аз също ще пробвам, благодаря за споделената идея Simple Smile но после как се пришиват частите за да стане шал? С обикновен бод ли или има някаква техника?

Ами аз обикновено си завръзвам преждата за една безопасна игла и прекарвам през най- страничния край на частите, само внимавайте да не стягате конеца, с който шиете, защото частите на шала стават меки и гъвкави и ако конеца е прекалено стегнат седи гадно.

Добро кафенце, момичета.
Пинкиии, изби цялата риба пак. Отваряй магазин, то не се издържа ...  Heart Eyes Heart Eyes Heart Eyes

Ето ви една пръстова пчела. Заминава за една колежка днес.
Пуфче супер ти е станал шала,. Видя ли че се плете за отрицателно време Simple Smile

# 679
  • Мнения: 1 111
Ани, ето ти урокче. Аз от него ще се уча на ентрелаци.  Joy

ще се възползвам и аз...Направи ми впечатление интериора на клипчето / много ми допада/  и как са подредени преждите на рафтовете ...ммм, красота, а не като при мен, в пакети или самостоятелно, които малкия разхвърля на всякъде Laughing

а като се загледах как започна да плете тази женица /още не ми се е  заредил клипа изцяло/ и ми се струва,че се "спрепа" малко, бе...незнам куките ли й са кофти или ръцете...

# 680
  • Мнения: 73
как са подредени преждите на рафтовете ...ммм, красота, а не като при мен, в пакети или самостоятелно, които малкия разхвърля на всякъде Laughing

При мен е същото, с тази разлика, че са в килера, в пликчета, пакетчета и т.н. Добре че милото рядко отваря там, че като види прежда и почва да се изрива  Laughing

# 681
  • Мнения: 114
а като се загледах как започна да плете тази женица /още не ми се е  заредил клипа изцяло/ и ми се струва,че се "спрепа" малко, бе...незнам куките ли й са кофти или ръцете...

Не, без очила е жената. И много бързат, заради ефирното време. Иначе добре обяснява.

Апропо, също харесах преждите в интериора. Даже го замисляме с Пинкито тоз проект. Отиде бюджета пак.  Joy

# 682
  • Мнения: 328
Здравейте!
И аз да се включа с едно тъпо въпросче за ентерлака, като гледам във всички видеа и уроци е показано с 2 и повече различни цвята да се плете, а може ли (предполагам че може, нали една мацка показа в края на миналата тема един такъв) или по-точно когато се плете ентерлак с меланжирана прежда по същия начин (схема) ли се прави?  Blush
Пинки туниката ти е страхотна!!!  smile3501

П.П. Никой ли не е плел английски ластик, за да ми каже как мога и въобще може ли да се свива, когато се плете такъв ластик, без да се развали мотива.  Rolling Eyes

# 683
  • Мнения: 9 907
аз ти предлагам да оставяш последните 2 или 3 бримки на плетивото лицеви/крайни/, за да не е грозно като свиваш. Така ще свиваш лицеви бримки, а не наметки.

# 684
  • Мнения: 1 111
и според мен няма да  е зле всички дадени обяснения и видеа относно ентрелака да се сложат в библиотеката...защото сега ровя назад, някой беше давал обяснение кое как се плете - и не мога да го открия...

# 685
  • Мнения: 544
pepito21, имам един стар пуловер английски ластик, но нямам спомен как съм свивала за бието. Мисля си, че бримката, която е с наметка, трябва да я свиваш заедно с наметката, а не отделно. Всъщност, къде са ти тези свивки - на бие, ръкавна или друга? Защото, ако е за бие, може да не ги свиваш, а да си ги нанижеш на отделен конец и после да си ги продължиш като бие, като пак бримката с наметката си я изплиташ като една. Дали си ме разбрала?  newsm78

# 686
  • София
  • Мнения: 0
Извинете ме, че става много дълго!
За ентрелака аз съм събрала това, но още не съм се пробвала - за сега само се нахъсвам:

http://www.youtube.com/watch?v=1O-QQJ_ykOI

http://www.youtube.com/watch?v=OnzC9I9xxkA&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=2PzuduLddSI&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=H7cB4vND4iA&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=RxZ91zUYb8M&feature=related

.....................................
Аз се учих ето от тук:
http://www.webposidelki.ru/Vsjenterlak1.htm
Началото обаче го направих по друг начин. За правоъгълничетас по 7 бр, нанизах общо 35 бр на шиша(примерно, важното е да е кратно на броя на бримките в правоъгълник). След това изплитам две бримки, обръщам изплитам от опаковата страна и на третия ред добавям още една от шиша. После пак обръщам изплитам от обратната страна и на следващия лицев ред пак си взимам бримка от шиша и така, докато станат седем. По същия начин после правя всяко следващо триъгълниче. За втория ред, примерно с тъмния цвят, След като приключа и последното триъгълниче от първия ред добавям две бримки с тъмен конец и изплитам един опаков ред само с тях и един лицев. на третия ред последната с тъмен конец и първата от триъгълника със светъл конец се изплитат заедно опаково. След това се обръща плетката и първата бримка с тъмния конец се взима като опакова, преди последната бримка в левия край се наддава бримка. това нещо се повтаря. Това нещо се повтаря, докато станат 7 бримките с тъмния конец, като при последния опаков ред изплиташ последната тъмна и двете светли бримки заедно опаково, т.е при последната свивка се свиват две светли, а не една, както при предишните.
След това от страната на светлия триъгълник изваждаш седем бримки, плетеш веднъж лицев ред, после опаков и в края му взимаш последната тъмна бримка и първата свела заедно опаково.
Бе при мен по тези обяснения се получи, но и аз не схващам някои неща, като примерно от двете страни ли вървят конците от всеки цвят и как се свива от лицевата страна, защото все е грозно.
.............................................................
Ряд из треугольников
* Набрать светлой нитью 2 п. и выполнить 1 изн. ряд изн. п., 1 лиц. ряд лиц. п. и 1 изн. ряд изн. петлями. В 4-м ряду (= лиц. ряд) и затем 7 раз в каждом след. лиц. ряду перед посл. петлей с левого края из протяжки прибавить по 1 лиц. скрещенной п. = 10п. * (= 1-й треугольник заканчивается лиц. рядом). От • до * повторять до тех пор, пока не будет связано необходимое количество треугольников. Нить обрезать.
Если нет других указаний, по лиц. стороне вязать лиц. п., по изн. — изнаночные.
Левый краевой треугольник
Набрать темной нитью еще 2 п. на спицу со связанными треугольниками и выполнить 1 изн. ряд изн. п. и 1 лиц. ряд лиц. петлями.
Далее вязать, соединяя темный треугольник с светлым. Для этого в 3-м ряду (= изн. ряд) * работу повернуть и посл.темную петлю и 1-ю светлую петлю посл. треугольника начального фрагмента провязать вместе изнаночной.
4-й ряд: работу повернуть и 1-ю п. снять, как при изн. вязании. Перед последней п. с левого края прибавить
1 п. *. От * до * повторить 7 раз = 10 п., повернуть. В след. изн. ряду посл. темную п. и
2 оставшиеся светлые п. провязать вместе изнаночной.
Темный квадрат :
Из бокового края светлого треугольника вывязать 10 петель. Для этого левой спицей подхватить переднюю стенку каждой посл. п. и провязать изн. (= 1-й ряд).
Повернуть и выполнить 1 лиц. ряд лиц. петлями.
В 3-м ряду (= изн. ряд) * работу повернуть и посл. темную п. и 1-ю п. след. светлого треугольника провязать вместе изнаночной.
4-й ряд (— лиц. ряд): повернуть, 1-ю п. снять, как при изн. вязании, и провязать ряд*. От * до * повторить 7 раз.
В 19-м ряду С= изн. ряд) работу повернуть, посл. темную п. и оставшиеся 2 светлые п. провязать вместе изнаночной.
Правый краевой треугольник
Из бокового края посл. треугольника вывязать петли, как описано для темного квадрата. Затем выполнить 1 лиц. ряд лиц. п. и 1 изн. ряд изн. петлями.
В 4-м ряду и в каждом след. лиц. ряду с правого края 1-ю и 2-ю петли провязывать вместе с наклоном влево до тех пор, пока не останется 3 петли. В посл. лиц. ряду 1-ю п. снять, след. 2 п. провязать вместе лиц. и протянуть через нее снятую петлю. Нить обрезать и протянуть через посл. петлю.
Светлый квадрат
Из бокового края темного треугольника, соотв. квадрата, вывязать 10 петель. Для этого левой спицей подхватить верхнюю стенку каждой посл. п. и провязать ее лиц., повернуть, провязать 1 ряд изн. петлями.
В 3-м ряду (= лиц. ряд) посл. светлую п. и 1-ю темную п. провязать вместе с наклоном влево. В след. изн. ряду 1-ю п. снять, как при изн. вязании, остальные п. провязать изн. Эту убавку повторить 7 раз. Для последней убавки оставшиеся 2 темные п. провязать вместе лиц. и протянуть через нее снятую светлую петлю.
Светлый верхний треугольник
Первые 2 ряда выполнить, как описано в ранее.
В 3-м ряду первые 2 п. провязать вместе с наклоном влево, с левого края треугольник соединить с темным квадратом, как описано выше. Убавки в начале и в конце каждого лиц. ряда выполнить еще 7 раз — остается 4 петли. Эти 4 п. провязать вместе: 2 светлые п. снять вместе, как при изн. вязании, 2 темные п. провязать вместе лиц. и протянуть через нее снятые светлые петли.
Для остальных треугольников вывязывать только по 9 петель.
Кромочные петли
Для того чтобы детали изделия получились красивыми и аккуратными, что немаловажно для будущего изделия, необходимо обратить внимание на края деталей. А край изделия — это прежде всего кромочные петли.
Иногда их называют краевыми, так как они расположены по краям изделия.
Кромочными принято считать 1-ю петлю, находящуюся на левой спице, и посл., также расположенную на левой спице. Для их вязания существует несколько способов.
За небольшим исключением, когда края остаются открытыми, кром. петли при сборке изделия убираются в шов. Так как кром. петли не участвуют в образовании узора, они набираются дополнительно и провязываются соответствующим образом независимо от основного узора.
В конце ряда снимать посл, петлю, не провязывая, нить перед работой; в начале ряда провязывать 1-ю петлю лицевой.
При вязании края цепочкой приходится по 1 кром. на каждую пару рядов — на лиц. и изнаночный.
 
Кромочный край "цепочка".
При выполнении кромочного края-"цепочки" на каждые 2 ряда вязаного полотна приходится только по 1 кром. петле. Такое оформление края подходит для всех узоров, но особенно для патентных и жаккардовых.
Первая петля в лиц. и изн. рядах снимается, как при изн. вязании (нить перед петлей), посл. п. каждого ряда провязывается лиц. Чтобы структура вязаного полотна у края детали оставалась равномерной, в каждом ряду п. после кром. должна провязываться туго, а п. перед кром. — немного свободнее.
 
И еще один способ: 1-я п. каждого ряда провязывается лиц. скрещенной, посл. — снимается, как при изн. вязании.
Аналогичный кромочный край образуется при провязывании в каждом лиц. ряду первой и посл. п. лиц., в каждом изн. ряду — изн. Но при выполнении кром. края этим способом на каждый ряд кром. полотна приходится по 1 кром. петле. Соседние с кром. п. ложатся более равномерно и образуют идеальный край для набора п. для планок при вязании жакетов и жилетов.
Узелковый кромочный край
Край детали, выполненный этим способом, менее растяжим. В этом случае на каждые 2 ряда вязаного полотна приходится по 1 кромочной петле. Первая п. ряда снимается, как при лицевом вязании (нить за спицей), последняя п. каждого ряда провязывается лицевой. Если первую и последнюю п. каждого ряда провязывать лицевыми, то крап будет выглядеть, как узелковый (на каждый ряд будет приходиться по 1 кромочной п.). Такое оформление края также подходит для набора п. для отделочных планок.

....................................................
 това описание е малко по-различно, но принципът е един и същ. Имайте предвид, че аз го плета с един цвят.
24 бримки или кратно на 8
Триъгълници в основата
*1: изплита се 1 оп и се обръща
2 и всички останали четни редове в тази секция се изплитат лицево (под секция се има предвид 8 бримки, които формират една фигура)
3: пропускаме 1, 1 оп, обръщаме
5: пропускаме 1, 2 оп, обръщаме
7: пропускаме 1, 3 оп, обръщаме
9: пропускаме 1, 4 оп, обръщаме
11: пропускаме 1, 5 оп, обръщаме
13:пропускаме 1, 6 оп, обръщаме
15: пропускаме 1, 8 оп, НЕ СЕ ОБРЪЩА*
Повтаря се от * до * до края на реда (24 бр) - получават се 3 триъгълника (или бр./8, ако сте започнали с повече от 24)
Първа редица 1 (ляв триъгълник, междинни квадрати, десен триъгълник)
Ляв триъгълник
1: 1 оп, обръщаме
2: изплита се опако първата бримка от двете страни (тоест наддава се 1 бр), обръщаме
3: 1 оп, 2 лиц. заедно, обръщаме
4: 1 оп, междинна 1 (наддаване), 1 оп, обръщаме
5: 1 оп, 1 л, 2 л. заедно, обръщаме
6 и всички четни в тази секция: опако до последната, междинна, последна (наддаваме една между предпоследната и последната)
7: 1 оп, 2 л, p2 л. заедно, обръщаме
9: 1 оп, 3 л, p2 л. заедно, обръщаме
11: 1 оп, 4 л, p2 л. заедно, обръщаме
13: 1 оп, 5 л, p2 л. заедно, обръщаме
15: 1 оп, 6 л, p2 л. заедно, НЕ обръщаме, (8 бр. остават в триъгълника
междинни квадрати:
1: Взимат се една по една по дължината на триъгълника (квадрата) от предния ред и се изплитат лицево 8 бр. като последната взета се изплита заедно с първата от следващата фигура на долния ред (така постепенно ще съкратим всички бримки от долната фигура и ще я завършим, като в същото време ще плетем новата), обръщаме
2: 8 оп, обръщаме
3: пропускаме 1, 6 лиц, 2 лицево заедно, обръщаме
4-15: повтаряме 2 и 3 ред още 6 пъти. На р. 15 НЕ обръщаме. Така се изплитат всички средни квадрати
десен триъгълник
1:  Взимат се една по една по дължината на триъгълника (квадрата) от предния ред и се изплитат лицево 8 бр., обръщаме
2 и всички четни редове от тази секция: опако, обръщаме.
3: пропускаме 1, 5 лиц, две опако заедно, обръщаме
5: пропускаме 1, 4 лиц, две опако заедно, обръщаме
7: пропускаме 1, 3 лиц, две опако заедно, обръщаме
9: пропускаме 1, 2 лиц, две опако заедно, обръщаме
11: пропускаме 1, 1 лиц, две опако заедно, обръщаме
13: пропускаме 1, две опако заедно, обръщаме
15: 2 заедно опако. Тази бримка се брои за първа от среващата редица
обръщаме и преместваме тази една бримка на дясната кука
Редица 2
Row 1: взимаме и изплитаме 8 бримки по дължината на фигурата от долната редица (за първата фигура имаме една готова бримка). Последната взета бримка се изплита заедно с първата от следващата фигура от долния ред, обръщаме  
2: 8 лиц, обръщаме
3: проп. 1, 6 лиц, последната изплитаме заедно с една от фигурата от долния ред (за да ги съкратим)
ред 2 и 3 се повтарят още 6 пъти. Накрая на р. 15 НЕ обръщаме.
Това се повтаря за всички фигури
Редица 2 се повтаря до достигане на желата дължина, след което плетем Редица 1 и завършваме по следния начин:
Финални триъгълници
1: Взимаме и изплитаме опако 8 бримки (отново по дължината на долната фигура).
2 и всички четни редове: лицево до последната бримка от секцията, обръщаме
3: 2 оп заедно, 5 оп, две заедно, обръщаме
5: 2 оп заедно, 4 оп, две заедно, обръщаме
7: 2 оп заедно, 3 оп, две заедно, обръщаме
9: 2 оп заедно, 2 оп, две заедно, обръщаме
11: 2 оп заедно, 1 оп, две заедно, обръщаме
13: 2 оп заедно, две заедно, обръщаме
15: пропускаме 1, две заедно, НЕ обръщаме. Оставащата бримка се брои за първата от следващия триъгълник.

Последна редакция: чт, 17 дек 2009, 14:12 от pamira

# 687
  • Мнения: 498
pamira страхотно е, че си събрала инфото на куп. Ние по принцип в библиотеката имаме нещо и за ентелака, но винаги е добре човек да избира, когато за пръв път започва да прави нещо. За да е по-удобно за Мимиту може да и изпратиш линк към страницата на ЛС. Предполагам, че и превода на панталончето по-горе е добре да се запази.

# 688
  • Мнения: 52
Аз плета на една кука само,и напоследък  пак се запалих по старото си хоби, ще се радвам да  ме приемете при вас  bouquet

# 689
  • Мнения: 7
Момичетааа, нуждая се от помощ  Thinking
Искам да изплета този модел
http://picasaweb.google.com/Ahinora/Krasoti#5416197257082520706
но не разбирам един от символите в схемата на мотива
http://picasaweb.google.com/Ahinora/Krasoti#5416197203837222978
Както се вижда, надписала съм си символите, които са ми ясни, но този вляво, който е като стрък на цвете не разбирам как да изплета...
Моля помогнете...   bouquet

Общи условия

Активация на акаунт