Тровят ни с генномодифицирана царевица! Докога ще спим? Няма време!

  • 31 914
  • 700
  •   1
Отговори
# 660
  • Stuck in a moment
  • Мнения: 1 317
wandering : Току що получих интересен и-мейл, който много ясно може да систематизира казаното ти в първия параграф. По определени причини ще пропусна името на автора:

Неприятното на демокрацията е, че покрай нея живуркат всякакви луди, логореи, пророци, апостоли - най-общо кандидати за световна слава. Е, най-малко - национална.

Мое, не само мое мнение, но и с много мои приятели сме заедно на мнение, че за гласуване трябва да има образователен ценз. Някои казват и имуществен, но с това пък аз не съм съгласен. Недемократично - да. Правилно - също да, по мое мнение.

Цитат
Не е само ГМО, да не говоря за ейджънт ориндж, хормони за растеж и андронни колайдери и още

Какви са тия аНдронни колайдери?

http://www.dnevnik.bg/evropa/novini_ot_es/2005/11/29/199819_shve … a_zabrana_na_gmo/

Отново към Звездичко.
Гласувалите швейцарци също ли са неграмотни и необразовани?
Какво мислиш за техния начин да кажат НЕ на ГМО?

Лично аз се възхищавам на правото им да взимат решения по този начин.

Между другото точно теб те виждам така "кандидати за световна слава. Е, най-малко - национална." - само, че в негативен смисъл.

# 661
  • София
  • Мнения: 5 212
П.п. С.К., Синята коалициия ли значи? Боже, ако те види вождът Костов какви ги плещиш, ще си посипе главата с пепел.

к'во? к'во?

тефтерче, не ми се рови сега и аз да се самоцитирам- от проектозакона е потресаващо, че има ПОВЕРИТЕЛНОСТ при процедурата за разрешаване на ГМО

Защо ли?

# 662
  • Мнения: 3 835
Тефтерче, в много голяма грешка си, прекалено насериозно го взимаш Звездичко.

А този цитат от него, дето някакъв луд се е изказал за проблемите на демокрацията, за лудите и т.н..., автора си е направо за освидетелстване. Хитлер, Сталин и т.н....идеологии, изповядват същото. Истинската демокрация действително е проблем за някои, защото дава Права на хора, които според други, не би трябвало да имат такива, по определени от тях самите дискриминационни принципи, според които те самите попадат в групата на Висшите, които имат права. Останалите не.

# 663
  • Stuck in a moment
  • Мнения: 1 317
Ами да кажа - не вие сте били в Брюксел, не вие сте били в сградите на Европейската комисия. Аз съм бил там. Точка. Ясно е, че сред вас няма хора с научно образование. Но че няма хора и с политическо - ето това вече е Simple Smile

Тези изречения имат доста високомерно звучене.
По какъв повод си бил там?

И защо мислиш, че между пишещите тук няма хора, които не са били в Брюксел и не са влизали в сградите на някоя от европейските институции?
Защото не сме напуснали още килийното училище или защото сме 50-годишни бебета???

Последна редакция: вт, 05 яну 2010, 22:36 от tefterche

# 664
  • Мнения: 7
А този цитат от него, дето някакъв луд се е изказал за проблемите на демокрацията, за лудите и т.н..., автора си е направо за освидетелстване. Хитлер, Сталин и т.н....идеологии, изповядват същото. Истинската демокрация действително е проблем за някои, защото дава Права на хора, които според други, не би трябвало да имат такива, по определени от тях самите дискриминационни принципи, според които те самите попадат в групата на Висшите, които имат права. Останалите не.

О, разбира се... Но я се замислете - какво щеше да стане, ако имаше образователен ценз? Ми най-малкото нямаше да го има ДПС във властта. И нямаше да има ширещата се месиянщина в политиката. Щото заради нея от 8 години държавата ни е на това дередже.

Що се касае за намеренията на правителството по отношение на Закона за ГМО, можете да се запознаете с мерките на правителството тук (понеже бях попитан за чл. 79 и 80):

http://www.gerb.bg/bg/events/eventsdetail/cat_id/6/id/7748

За отглеждане на ГМО в защитени зони не сме коментирали. Защитените зони са 35 % от цялата територия на страната. По сега действащия закон забраната е за защитените зони и 30 километровите буферни зони. Никога не сме коментирали да се отглеждат такива култури върху защитени зони.

Никой досега не си е помислял да се отглеждат култури върху защитени зони, какво остава за отпадането на 79 и 80-ти член.

Но ГМО наистина ще се отглеждат в България. Факт. Както е факт, че и страните, в които има забрана за отглеждане - внасят ГМО и консумират ГМО. Отглеждането на ГМО в България няма да става в защитени територии, ще става от фермерите. И няма никаква опасност за замърсяване на определени територии - дискутирахме го в няколко по-предни страници.

Аз вас не мога да разбера - със запазването на член 79 и 80 - по какъв начин ще забраните отглеждането на ГМО ИЗВЪН защитените територии? 35% са 35%. Останалите проценти?


# 665
  • Мнения: 1
Здравейте на всички! Подписахме се. Защо си хабите енергията да отговаряте на човек, на който просто му е скучно и се забавлява влизайки в темата? Ще дойдем на протеста. Дали е възможно по скоро да се информират медиите,защото от тях можем да получим голяма подкрепа и гласност. Благодарим на създателите на темата и на всички,които се опитват да спрат тази лудост. Благодарение на вас се събудихме! Чели сме доста по темата,но не мислехме,че вече се е стигнало да се развива ГМО земеделие в България, БЕЗ ЗНАНИЕТО на гражданите. Дано всички усилия имат резултат.

# 666
  • Мнения: 3 835
А този цитат от него, дето някакъв луд се е изказал за проблемите на демокрацията, за лудите и т.н..., автора си е направо за освидетелстване. Хитлер, Сталин и т.н....идеологии, изповядват същото. Истинската демокрация действително е проблем за някои, защото дава Права на хора, които според други, не би трябвало да имат такива, по определени от тях самите дискриминационни принципи, според които те самите попадат в групата на Висшите, които имат права. Останалите не.

О, разбира се... Но я се замислете - какво щеше да стане, ако имаше образователен ценз?

И няма никаква опасност за замърсяване на определени територии - дискутирахме го в няколко по-предни страници.

Първото е пряка дискриминация, дори не си струва обсъждането.

По втория въпрос, явно има широко разминаване на мненията, което кара определени граждански групи, земеделци, еколози, родители, потребители...и т.н...,  да отстояват правата и позициите си, така както те ги разбират, а на останалите граждански групи, никой не им пречи да направят същото.

Демокрация! Grinning

# 667
  • Мнения: 2 652
"За отглеждане на ГМО в защитени зони не сме коментирали." - e как да не са коментирали, като в проектозакона е записано да отпадне именно този член, включително с буферните зони. Член 80.

И пак те питам, защото не ми отговори:

Чл.52 (2) Министърът на околната среда и водите отказва да издаде разрешение за освобождаване на ГМО в околната среда при наличие на поле в съседство с
биологичен начин на производство?
- Също ли си "ЗА", a Царевичко? Какво ще стане с един сорт от биологичен произход, пък дори и да не е биологичен, но култивиран с десетилетия например? И колко е това "в съседство" в метри, километри?

И не ми каза също сега и патент за маслодайна роза, лози, тютюн и т.н. ли трябва да плащаме? Вместо да получаваме средства по европейски програми. Извинявай, но как точно маслодайната роза, лозите и тютюна ще спасят човечеството от глад, че не хващам логиката нещо?



# 668
  • Мнения: 58
За да покажа на Звездичко, че чета, хипотетично се замислих по темата - какво, ако това, което казва е вярно? Примерно живеят 100 черни овце и една звездичка, а овцете спират да дават мляко, когато видят царевица - тогава, какво трябва да се направи?
1) Да се яде царевица, защото звездичката я обича, дори ако това пречупва и намалява вярата, надеждата, мотивацията, работоспособността, млеконадоя на (така да се каже) "лудите" овце (които не знаят нищо)?
2) Да не се яде царевица, за да има мир и мляко, въпреки, че житото (хипотетично) струва с 1 стотинка повече. Да се изчака докато поне 51% от овцете съзреят и се самоосъзнаят (или евентуално някой им помогне да се осъзнаят) и сами се съгласят и поискат да хапват царевица?
3) Да се държат овцете в неведение, за да са щастливи и млекодащни. За целта ще им се произвежда специална царевица, която е модифицирана, за да изглежда като жито? И ще се надяваме, че овцете доживотно няма да разберат? А ако първо разберат, че царевицата е полезна и след това им кажем какво са яли последните 50 години - тогава на овцете добре ли ще им бъде, ще са благодарни ли?

Като цяло, този модел, куца! Не мисля, че турците са виновни за всичко. Не мисля, че повече образование е равно на повече морал. Глупавите хора имат глупави схеми, а умните имат по-умни схеми, но (съвсем графично) и двамата могат да те набият, ако ги прецакаш. Т.е. прецаквацията на другарчето не е добър начин.

ПП: velikolepni i janet - аз лично, за да повдигам настроението на гласуващите, а също така и си разсъждавам с надежда утре полемиките да са по-малко и на по-друго ниво.  Peace

# 669
  • Мнения: 7
Окей, разбрах ви.

И все пак - не мога да разбера със запазването на гореспоменатите член 79 и 80 - по какъв начин ще предотвратите засаждането на ГМО в зони, извън защитените? По какъв начин ще забраните на фермерите да отглеждат ГМО?

И какъв е тогава смисълът на протеста, щом правителството изобщо не възнамерява да премахва членовете?

# 670
  • Мнения: 65


И не ми каза също сега и патент за маслодайна роза, лози, тютюн и т.н. ли трябва да плащаме? Вместо да получаваме средства по европейски програми. Извинявай, но как точно маслодайната роза, лозите и тютюна ще спасят човечеството от глад, че не хващам логиката нещо?





ясно е, че целта не е спасяването на човечеството от глад!  newsm34


между другото, какво точно трябва да се "синхронизира" с европейското законодателство? щом има право за ползване на предпаузна клауза?

# 671
  • Мнения: 2 652
Няма да можем. На всички ни е ясно. Както каза един познат ГМО не са наркотици в крайна сметка. Смисълът на протеста е да има единна национална политика и ефективен контрол. Да се защитят в максимална степен защитените територии и биоразнообразието, да се защитят в максимална степен биологичните производители (щото така получаваме парите от Европа), да се защитят изконно български традиционни сортове (за които на нас трябва да плащат), ГМО производителите да продължават да подават куп документи с оценка на риска и да се гледа случай за случай. И да има етикети.

# 672
  • Stuck in a moment
  • Мнения: 1 317
Окей, разбрах ви.

И все пак - не мога да разбера със запазването на гореспоменатите член 79 и 80 - по какъв начин ще предотвратите засаждането на ГМО в зони, извън защитените? По какъв начин ще забраните на фермерите да отглеждат ГМО?

И какъв е тогава смисълът на протеста, щом правителството изобщо не възнамерява да премахва членовете?

Не можем да им забраним. Ние не забраняваме.
Информираме ги какви промени ще има и каква е политиката на компанията/компаниите, които притежават патента над семената.
Това правим. Интерпретирай го както искаш.
Аз (предполагам ние) се чувстваме длъжни да го правим и смятаме, че има смисъл от всяко наше действие.

Хора, подписвайте се в петицията.
http://grazhdani.eu/peticija.php?c=gmo

# 673
  • Мнения: 7
"За отглеждане на ГМО в защитени зони не сме коментирали." - e как да не са коментирали, като в проектозакона е записано да отпадне именно този член, включително с буферните зони. Член 80.

Чакай малко. Аз вадя линк от три седмици, според който подобно нещо не се обсъжда. Но дори и да е започнало да се обсъжда - това е проектозакон! Не е минал дори на първо четене - а между първо и второ четене спорните моменти ще бъдат премахнати.

По второто питане - виж, изглежда, че цялата глава четвърта (което включва и този член) ще бъде пренаписана, за да може законът да е съобразен с европейските изисквания. Пак не намирам нищо плашещо в случая. Ще има спорни моменти, ще са изчистени на първо и второ четене.

Цитат
И не ми каза също сега и патент за маслодайна роза, лози, тютюн и т.н. ли трябва да плащаме? Вместо да получаваме средства по европейски програми. Извинявай, но как точно маслодайната роза, лозите и тютюна ще спасят човечеството от глад, че не хващам логиката нещо?

Това е типичен пример как се хващаш за думата. Аз съм се занимавал с публикации на тема ГМО ориз, ГМО пшеница, ГМО  царевица - изобщо не и с ГМО тютюн или маслодайна роза. Ето такива неща "спасяват" света от световния глад. НО пък нямам нищо против с експериментите и върху останалите видове. Що пък не?

# 674
  • Мнения: 0
приятелчета,
защо пък вие искате да забраните на всички останали да решават какво да правят със СОБСТВЕНИТЕ си земи и фирми!?!?!?! Както и на потребителите - правото на избор дали да си купят качествена и евтина стока или скъпа и с непроверено качество?
Ако пред вас се изправи един "принципен" застъпник на "всечовешкото благо" и се опита чрез форуми и медии да ви забрани да използвате електричеството, защото от него могат да се произвеждат електрически столове, а и може "Енергото" да спечели пари от тая работа, вие ще си спрете ли тока в къщи? И, ако не го спрете, това във врагове не човечеството ли ви превръща??!?!
Защото за "потенциални опасности" от ГМО сме се наслушали (а и се начетохме във форума).
Питам - след като е толкова вредно за хората защо Китай и Индия (40 % от населението на земята) са сред най-големите привърженици на ГМО? Защо Бразилия и Австралия (с най-голямото биоразнообразие и брой уникални видове) също са сред най-големите привърженици на ГМО!?!?!?
Дали пък фермерите и правителствата в тези страни не са чак толкова малоумни, че да се тровят сами и преднамерено  да си тровят децата.

Или нещо във вашите мотиви издиша!?!

Само питам!

Общи условия

Активация на акаунт