За Коледната пуйка

  • 57 324
  • 182
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 98
Ivira,много,много ти благодаря! Hug

# 16
  • Под гъбата
  • Мнения: 1 457
Моята пуйка отлежава вече във фризера и чака сполучливата рецепта. До сега ми се хареса ароматната пуйка като рецепта, но ще следя до края на тази седмица рецептите.

# 17
# 18
  • Мнения: 2
mersi xaresa mi mnogo 6te ia napravia iaz taka.
az sam balgarka no jiveia v italia ot 10 godini 6te sam 6tastliva da pyblikyvam sa6to niakolko rezepti italianski za koleda   chef  chef

dovijdane.

# 19
# 20
  • Стара Загора
  • Мнения: 53
Привет и от мен и аз запърви път реших да правя пуйка за Коледа и си избрах ето тази рецепта http://gotvarstvo.georgievi.net/a/pechena_pujka_s_kesteni дано да стане вкусна ,защото тази година ще се сабираме в къщи всички роднини и да невзема да се изложа Weary

# 21
  • София
  • Мнения: 2 100
а дали ще е добре да пребавя в соса млко винце?

# 22
  • Мнения: 143
а дали ще е добре да прибавя в соса малко винце?

И още как!  Laughing

В рецептата пише бяло, но и с червено ще стане.

Само не опитвай с кофти вино, от варенето няма да се поправи.  hahaha

Пуйката обикновено се съчетава с пино ноар, става и с барбера.

# 23
  • София
  • Мнения: 2 100
а дали ще е добре да прибавя в соса малко винце?

И още как!  Laughing

В рецептата пише бяло, но и с червено ще стане.

Само не опитвай с кофти вино, от варенето няма да се поправи.  hahaha

Пуйката обикновено се съчетава с пино ноар, става и с барбера.

newsm10

# 24
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Ето ме, дано не се включвам късно. Аз я правя по тази рецепта:

Пълнена пуйка
Дреболийките се сваряват. Лукът се запържва в 4-5 суп.л.олио и се добавя 1 ч.ч.ориз. Когато оризът стане стъклен се налива 1 ч.ч.вода и нарязаните дреболии, гъби и 2-3 пак чай бронхопам (разрязват се пакетчетата и съдържанието се изсипва в ориза, а пакетчетатас е изхвърлят). Като се попие водата от оризът, се маха от котлона и с това се пълни пуйката. Напълнената пуйка се слага в тавата и се обвива в бекон, а отгоре в зелеви листа. Около 6-7 листа трябва да се сложат. Отгоре го завиваш с фолио. А в тавата добавяш накълцано зеле, разбъркано с червен пипер, а може и други подправки ако желаеш, добавяш и масло или олио, защото пуешкото е сухо месо. Пъхаш я във фурната и печеш на 200 градуса С. След 1.5 часа махаш фолиото и продължаваш да печеш. Като се зачерви горния зелев лист го изхвърляш. И така докато махнеш всички зелеви листа. Зелевите листа помагат на пуйката да стане по-сочна, тъй като те си пускат сока. Накрая изхвърляш и бекона,маже  се със смес от мед и масло и оставяш пуйката да се зачерви.
Пуйката, която правих беше около 3.5 - 4кг и я пекох около 3 - 3.5 часа.

Последна редакция: нд, 20 дек 2009, 01:38 от Джемма

# 25
  • Под гъбата
  • Мнения: 1 457
И тази рецепта е доста интересна Simple Smile. Моята пуйка няма да е с пълнеж,освен ако няма дреболийки в нея.

# 26
  • Мнения: 734
Джемма, много интересна рецепта - може ли два въпроса:
Какъв е този чай и ако не го намеря може ли с друг (мащерка?)?

# 27
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Чаят го има в аптеките. Има много хубав аромат и плънката става много вкусна. Струва около 1.50- 1.70 лв. Съдържа корен от сладник, но друго какво- забравила съм. В момента нямам и кутийка в къщи да видя.

# 28
  • Мнения: 363
Относно чаят бронхопам преписвам от кутийката...

Мащерка
Градински чай
Бял имел
Мента
Корени от сладник

Джемма ,правилно ли разбирам ,че след като се махне ориза от котлона се изваждат и пликчетата с чая newsm78 ,или с тях се пълни пуйката..извини ме за тъпия въпрос ,но не ми е ясно,а съм избрала твоята рецепта , защото си е нашенска традиционна -класическа..

# 29
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Не, не, пакетчетата се разкъсват и съдържанието се изсипва в ориза, като подправка. Peace Редактирах рецептата, за да няма недоразумения и попаднали в спешното, поради изяждане на пакетчетата (шегувам се). Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт