Eто моята любима питка, покажете и вашите! - 8-ма тема

  • 154 838
  • 743
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 7 883
Аз не съм Пепика, ама да споделя опитът си:
1. Колко горе долу втасва маята с млякото?
Няма определено време. Зависи от топлината на продуктите и околната температура. Маята трябва да шупне (появяват се едни малки мехурчета и стои като пяна или като прокиснала боза).
2. В каква последователност се добавят продуктите в машината - имаше само стъпка за супената лъжица сол и нататък не ми стана ясно, правилно ли ще бъде в следния ред - солта, яйцата + млякото, маята + млякото, брашното и най-накрая малко по малко мазнината?
Трябва да се ориентирате в упътването на машината, защото се оказа, че има вече машини с друга последователност на поставяне на продуктите. До сега традиционния беше първо течните, брашното и накрая маята. Солта трябва да се сложи преди брашното, за да няма директен допир до маята.
Нямам представа тези снимки какво тестено изделие описват, но и аз когато в рецептата имам много мазнина, винаги я добавям след като тестото се омеси хубаво. Гледам на снимката, че и тук се процедира по същия начин.

3. Дали ще стане ако за по-лесно оформя топчици, че тия охлювчета по-биха ме затруднили, та след като извадя тестото от машината (вече втасало) и оформя топчите, нареждам ги в тавата и колко време и на каква температура да ги оставя да втасат още?
Много ще съм благодарна за съветите ви, съжалявам за безумните въпроси ама съм си лаик  Simple Smile
Тук тестото после се разточва и се намазва с масло, след което се навива на руло. Това също оказва съществено влияние върху структурата на тестеното изделие (може да се постигне многослойност или пък така наречените "конци" или пък тестото да стане по нежно (вижте по-нагоре моята дрипава пита, тя е правена по същият начин и тестото е с вкус на тутманик но стои по различно). Та в тази връзка само на топчици, може и да опитате, но пък ги намажете и тях с масло, така ще получите нешо приблизително на хляба на балончета.
Последното втасване аз го правя след оформянето във фурната на температура между 50 и 70 градуса, докато тестото удвои обема си.

# 16
  • Разград
  • Мнения: 3 110
Здравейте, много ви се възхищавам на хъса и хубавите питки и погачи  bouquet Надявам се да можете да помогнете на една начинаеща  Simple Smile
Реших да пробвам ето тази рецепта:
Въпреки че всичко изглежда съвсем ясно аз съм доста неопитна с питките, та възникнаха следните въпроси:
1. Колко горе долу втасва маята с млякото?
2. В каква последователност се добавят продуктите в машината - имаше само стъпка за супената лъжица сол и нататък не ми стана ясно, правилно ли ще бъде в следния ред - солта, яйцата + млякото, маята + млякото, брашното и най-накрая малко по малко мазнината?
3. Дали ще стане ако за по-лесно оформя топчици, че тия охлювчета по-биха ме затруднили, та след като извадя тестото от машината (вече втасало) и оформя топчите, нареждам ги в тавата и колко време и на каква температура да ги оставя да втасат още?
Много ще съм благодарна за съветите ви, съжалявам за безумните въпроси ама съм си лаик  Simple Smile

1.Маята много бързо втасва,за 10-15 минути.
2.Слагаш всичко заедно,най-накрая брашното и включваш машината.
3.Можеш да оформиш тестото както ти си желаеш.Нареждаш формите на леко на разтояние,покриваш с памучна кърпа и слагаш тавата във фурната на 50 градуса.За времето,много ми е трудно да ти отговоря,ориентировачно около 40 минути.

# 17
  • Мнения: 166
Момичета,може ли някой да ми даде рецепта за някой по-лесен и мързелив козунак(ако има такъв Grinning),че много ми се е приял и ми се ще аз да си го направя,но ще ми е за пръв път и така...

# 18
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
Момичета,може ли някой да ми даде рецепта за някой по-лесен и мързелив козунак(ако има такъв Grinning),че много ми се е приял и ми се ще аз да си го направя,но ще ми е за пръв път и така...

Ето ,заповядай Nolita.  Briosche / Козунак

За мен този козунак е много лесен, защото всичко се слага наведнъж и се меси с бъркалките на миксера или с машина за хляб и след първото втасване или прибавяш само стафиди или някаква плънка и плетеш или просто го слагаш така като питка или във форма за кекс. Ако желаеш опитай. На мен винаги ми се получава и вкъщи е любим.

# 19
  • Мнения: 22 867
Момичета,може ли някой да ми даде рецепта за някой по-лесен и мързелив козунак(ако има такъв Grinning),че много ми се е приял и ми се ще аз да си го направя,но ще ми е за пръв път и така...

Ето ти две по-мързеливи предложения. Рецептата на Танита не е от тях, но така хубаво е обяснила, че ако искаш - пробвай. Става вкусно и пухкаво козуначе. По другите две също стават вкуснички козуначета.

Датски козунак

Рецептата на Танита

Козунак за начинаещи домакини
рецептата съм превела от руски

Продукти:

4 ч.ч брашно;
100 гр краве масло /маргарин или мас/
3 яйца;
1 ч.ч. захар;
1 ч.ч. пресно мляко;
щипка сол;
кубче мая.

Приготвяне:

Маята се разтваря в топлото мляко, добавят се яйцата, разтопеното масло, захарта, солта, брашното и се омесва. Меси се колкото да се събере на топка.Тестото се слага в намазана с мазнина тава или форма до половината, слага се на топло място 3-4 часа. Когато втаса, се слага във фурната и се пече до готовност.

Моите бележки:

В тестото сложих настъргана лимонова кора и стафиди. След като направих тестото на топка, реших да го разделя на три части и да направя плетеница. Сложих я да втасва в затоплената фурна. Точно след час тестото беше напълнило тавата /долна част на старите ел.тенджери/. Намазах с жълтък, поръсих със захар и  мак и сложих да се пече. Пекох на 150 град, на толкова си пека питите и кексовете в моята фурна. Пече се 35 мин, но се препече. Явно по-рано трябваше да го извадя. Това е козунак, който се прави без никакви усилия и притеснения. Не се меси, премесва и т.н. Не прави конци, но е на душица, мек и ароматен. Не се имам за начинаеща домакиня, но рецептата ще си я запиша и ще го правя. Става бързо и е вкусен. Само не трябва да го препичам. И без това предпочитам по-суровите неща.



# 20
  • в моя свят
  • Мнения: 849
nolita може ли линк към тази питка "Роза"?  bouquet
От мен питките с кайма на Labrex,но във варианта с яйца и сирене.Много са вкусни,благодаря за споделената рецепта.  bouquet

# 21
  • Мнения: 22 867
me4ta22, ама как им се зарадвах на тия питки, като ги видях на снимката..........като на стра познат Grinning. Имаше един период вкъщи, дето ги правех ден след ден с каквото има в хладилника. Много ги харесваха у нас и добре си ги хапваха. Но отдавна не съм ги правила. Радвам се, че са ти харесали! Много вкусно изглеждат! Heart Eyes  bouquet

# 22
  • Мнения: 166
Коледна пита''Роза'' по рецепта на Butterfly
Много е вкусна Heart EyesЗа отрицателно време я изядохме половината,а бяхме само 2-ма човека Embarassed

# 23
  • Мнения: 1 394
Мечта,страхотни питки....потекоха ми лигите....а пък съм на плодове от три дни....питаш ли ме.... Sad

# 24
  • Разград
  • Мнения: 3 110
Нолита,предлагам ти тази рецепта за бърз козунак,наистина лесен и мързелив.Вчера за първи път го направих и много ми допадна.

Бърз козунак

2 яйца-единият жълтък се отделя за намазване(имах един самотен белтък,та прибавих и него)
120гр захар
50 мл олио(може да се смеси със свинска мас)
180 мл прясно мляко
15-17 гр прясна мая
настъргана кора от лимон
брашно(около 500 гр)

Маята+1 разбито яйце+половината от хладното прясно мляко+мъничко сол+1 сл захар и брашно,се обърква до гъста каша и се оставя да втаса.
Яйцата се разбиват добре.
Захарта се разтваря в останалата половина от прясното мляко,ако трябва се затопля.
Като втаса сместа,всичко се събира на едно място,прибавя се половината от мазнината,лимоновата кора и се замесва меко тесто,като останалата част от мазнината се прибавя на няколко пъти.Веднага се оформя по желание и се оставя да втаса.Трябва два пъти да си увеличи обема.Намазва се с отделеният жълтък+мъничко прясно мляко и се пече в загрята фурна на 180 градуса,като първите 5 минути само на долен реотан,после се включва и горния.
Позвах програма-само месене,като я пуснах два пъти,за да се измеси тестото добре.

Писала съм 180 градуса,като за мен това са високи градуси за козунак,но в рецептата пише силна фурна.Мисля си,че ако увелича повече градусите може да остане суров отвътре.

 

И снимка от вътре-http://storage4.album.bg/3c9/img_2825_23b22_19879633.jpg

# 25
  • Мнения: 718
дядо хаджия и max mama много благодаря за инструкциите и насоките, още днес ще пробвам, та дано да проработи при мен късметът на начинаещия, ще се похваля.  bouquet

# 26
  • Мнения: 1 232
Момичета, миналата година от форума рабрах, че на Бъдни вечер се прави содена питка. Има ли някой опит и желание да сподели как се прави. Моите содени питки стават за ядене, когато има в тях кисело мляко  и яйце, ама така те не стават за Бъдни вечер.

# 27
  • Мнения: 166
Благодаря за рецептите!Реших да се пробвам с козунака на Venetta,та да видим какво ще излезе Grinning
Max-mama твоят козунак също изглежда вълшебно!

# 28
  • Мнения: 1 394
Задължително ли е да е содена питката за Бъдни вечер?... newsm78...Какво и е на маята?Нали през постите може да се яде хляб?Миналата година баба ми прави/щото аз не можех да меся още/ питка с мая сол,оцет захар и сол.Чудна стана.Аз така правя хляб.Тази година съм решила пак така да я правя.Содената нещо не ми допада....незнам защо... Rolling Eyes
Оффф,ще ви трепя с тези козунаци!  smile3512 Сега баткото видя снимките и вика:"Мамо,това козунак ли е?",аз му казах,че е козунак,а той вика силно:"Искааааааам!".... И сега познайте..... Rolling Eyes...хич не ми е,ама какво да правя. Grinning Heart Eyes

# 29
  • Мнения: 1 232
Задължително ли е да е содена питката за Бъдни вечер?... newsm78...Какво и е на маята?
Няма задължителни неща.  Всеки решава за себе си. Досега съм правила пита с мая. Обаче, беше споменато, че маята е жива, затова - не може. За мен се оказва, че постната содена е пита е предизвикателство, с което не се справям добре Cry ,затова питам по-вещите.

Общи условия

Активация на акаунт