Eто моята любима питка, покажете и вашите! - 8-ма тема

  • 155 045
  • 743
  •   1
Отговори
# 675
  • Мнения: 7
Момичета, да попитам. Питка правя предимно за празници, става вкусна, надига се, но вътре не стои на конци. Каква е тайната на това - в замесването, в оформянето на парчетата ли, или нещо друго?

# 676
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
Днешната питка за РД на голямото ми момче:


Еличка, на мен конците ми се получават, когато разточвам на листи, мажа с маргарин, слагам един върху друг и навивам на рула.
Днешната стана така, съжалявам, но се омете буквално за минути и не успях да я снимам разчупена...

# 677
  • Bulgaria-Italia
  • Мнения: 218
Rossonera браво.много добре се е получил .А незнам защо така ти е дошла малка тавата,моята също е диаметър 26 см  newsm78 .Или тестото ти е станалото повечко или маята ти е по-хубава от моята  Crazy

Венета , Лабрекс ...српете се за малко  ooooh! .Не мога да насмогна на всички ваши съблазнителни предложения   bouquet  bouquet

Макс-мама ...и тииии. стози козунак  само ме изкушаваш   chef  bouquet

# 678
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
Мax mama, мерси  Hug.
Дианче, все искам да ти пиша, че пелмените ти, много ме впечатлиха, чудесни са. Голям майстор си им, личи си   bouquet.
Касиер  Hug, аз сега съм се разпъргавила, че майстора е вкъщи и гледам да тренирам, че после няма кой да яде, а така каквото той хапне, хапне и останалото му го опаковам и да си го носи в къщи, но днес и той вече не иска да си хапва и поглаждайки коремчето си, каза че при мен било опасно да се стои. А ти  би ли ми дала линк за рецептата на твоите малки фокачини, че току виж съм подхванала нещо друго.

Labrex, ама много вкусни фугасчетата. Още веднаж да ти благодаря   bouquet.
Ако Kasier не успее да ми даде рецептата за малките фокачини до утре сутринта, тогава малко преди обяд  пак ще спретна твоята фугасс. Още да ти кажа, че питката стана като коприна. Не знам дали можеш да си представиш каква вкусотия е  smile3508.....
Ааах тази моя алергия  smile3515, по принцип не ми е проблем, че трябва да внимавам какво хапвам, но макар и рядко, все пак имам и такива моменти, когато много ми е мъчно  ooooh!, че я имам.
Между другото аз претеглих продуктите  на везната и прибавих точно 30 гр. захар, но сложих само една ч.л. сол, получи много леко сладникав вкус. Мога да кажа, че от всички рецепти, които съм опитала, това според моя вкус, е най-добрата и със сигурност отива в любите ми рецепти за хляб.

# 679
  • Bulgaria-Italia
  • Мнения: 218
Венета http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=458863.0  Ти си на ход  Mr. Green

# 680
  • Мнения: 22 867

Labrex, ама много вкусни фугасчетата. Още веднаж да ти благодаря   bouquet.
Ако Kasier не успее да ми даде рецептата за малките фокачини до утре сутринта, тогава малко преди обяд  пак ще спретна твоята фугасс. Още да ти кажа, че питката стана като коприна. Не знам дали можеш да си представиш каква вкусотия е  smile3508.....


Това наистина ме радва много! Значи и аз трябва да пробвам точно както си е в оригинал - там беше 1 лъж.сол, но момичето от което взех рецептата, беше написало, че една е малко и тя слагала 2 лъж., та и аз така направих. Ще пробвам и "подсладения" вариант и питковия. Grinning  bouquet

# 681
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
Kasier, merci  bouquet Hug    bouquet. Утре сутринта - веднага, че да са пресни.


Labrex,  Hug  bouquet.

# 682
  • София
  • Мнения: 1 319
Labrex, много хубави са тези питки! Simple Smile Все измъкваш  разни изненади...!!!  Simple Smile  bouquet
  Взех пример от теб и не изчаквах втасване дълго,ами първото беше 40 мин,.а второто 10.
 А сол сложих две лъж. и захар две.Стана идеално за нашият вкус.
 Ще се пробвам да направя същото тесто.но с кисело мляко.да видя как ще е. Такава питка прави една баба ,но слага и лъж.оцет...не знам каква роля играе това.....

# 683
  • Разград
  • Мнения: 3 110
Мариета,чудесня питка. Peace Да ти е живо и здраво момчето,много да те радва.  bouquet

Вчерашните ми фугассчета

Правих ги по-късно вечерта и като си лягах оставих две цели,а сутринта намирам това

Много мекички.Благодаря,Лабрекс   bouquet .Пак ще се правят.
И аз,като Венета,мисля да ги пробвам със смес от бяло и пълнозърнесто брашно.

# 684
  • Мнения: 22 867
И аз,като Венета,мисля да ги пробвам със смес от бяло и пълнозърнесто брашно.


мах-мама, пробвай, после ще кажете какво се е получило.   bouquet

# 685
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
Благодаря, Макс мама Hug!
И пак много си намерила, аз и толкова не заварвам hahaha...да не говорим последния път дето си мислех, че имам 5 шоколада скрити за тортата - намирам 3 + 2-те празни опаковки, ама така майсторски сгънати, че чак като ги хванах разбарх, че вътре няма никой. И това да бяха децата - иди-дойди, а то - голямото магаре Twisted Evil...

# 686
  • Мнения: 11 607
Имам чувството,че от 1000 години не съм писала в Готварския.....Ами да...За тази година - това ми е първия път, когато пиша тук и пускам снимки........

Яд ме е,че хич не ми се снима...Иначе майка е тук и има какви красоти да покажа от нея....Ето сутринта жената направи т.нар. по нашия край - кръстачки....Тук установих,че повечето ги знаят като гюзлемени(май така беше....). Сега жената прави и щрудел, ама сигурно пак ще остане неовековечен.......

Мариетка, сещаш ли се едно време как до последно, до раждането, правеше хляб и все те майтапихме,че с хляб в ръце ще идеш да раждаш.......Аз пък последното нещо дето направих преди да родя - бе питка......

Пускам ви двете ми питки - едната - последна за 2009г., другата - първа за 2010г., правена без повод:

2009г.

2010г. и двете творения на децата - от ляво е на щерката, а отдясно е на средния(вече) син - Децата

 Hug

# 687
  • Мнения: 4 616
Маме, страхотни питки! Да ти е жив и здрав новороденият Самуил!

Момичета, аз няколко часа не успявах да вляза във форума, имаше някакъв проблем. Сега обаче всичко е наред и да се отчета за днес.
Така както е тръгнала тия дни вълната с плоските френски и италиански хлебчета, та и аз днес замесих моята фокача, която си правя от доста време - Фокача с маслини, червен лук и риган.
Аз познавам фокачата като първа братовчедка на пицата (и си е така  Joy). Месят се по един и същи начин, който зная и съм чела от италианските сайтове. Първият път когато я правих ми се стори как да кажа... малко постна (така ако я направя по само традиционният начин - брашно, сол, мая, вода, зехтин и я изпека), за това реших да си добавя след второта втасване, задушен в съвсем малко мазнина червен лук, нарязани маслинки, защото обожавам хляб с вкус на маслини и малко риган.
И така се получи това, което ви представям сега - Фокача с маслини, червен лук и риган или както би звучало на италиански Focaccia con olive, cipolla e origano. А и по принцип това, което се слага отгоре на фокача-та е и въпрос на въображение. Правила съм и с нарязани на кръгчета домати, само с риган или само с маслини и т.н.
Препоръчвам горещо тази фокача и с леко задушен праз! Става невероятно вкусно, особено в тези студени дни.

Ето и снимки:


# 688
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
И аз имах проблем, чак сега се отваря...

Ех, Маме, щом с хляб на бял свят дойдоха децата ни - пълен и благодатен ще е животът им Peace!

Радвам се да те "видя" на линия Hug. Да нацелуваш едно по едно несметното си богатство Heart Eyes!

# 689
  • Мнения: 293
Фокача правих последно пролетта , но опита ми бе меко казано несполучлив  Blush Вид имаше страхотен , но до там . Стана твърда като подметка и беше почти невъзможно да се яде след като изстина. Идея намам къде сбърках? Мисля , че пекох повече от необходимото  Thinking Ще ми се пак да опитам и вероятно ще е много скоро  Wink

Днес по молба на домашните месих царевичен хляб. Снимки ще сложа довечера , но нещо не ми хареса съвсем вкуса Thinking Много обичам онзи , който купувам от щанда на Pur Pur в Кауфланд , но не успях дори да доближа вкуса му.Може би царевичното брашно не ми е хубаво , може би пропускам да сложа нещо в тестото , ноооо...

•   250 гр. бяло брашно
•   200 гр. царевично брашно
•   300 мл. хладка вода
•   7 гр. суха мая
•   2 суп. лъж. зехтин
•   1 суп. лъж. сол
•   1 ч. лъж. захар

Ето това сложих в тестото.Някой да има идея къде ми е грешката newsm78


Остана ми малко време и качвам обещаните снимки








Последна редакция: нд, 17 яну 2010, 18:31 от kapri_z

Общи условия

Активация на акаунт