ака зелено

  • 90 765
  • 33
  •   1
Отговори
# 15
  • Wolwedans
  • Мнения: 396
Благодаря за отзивчивостта Йоанна!  bouquet
За сега синът ми е само на кърма, не давам сокове и пюрета, а вода не иска да пие. Интересното е че акото позеленя след като спряхме капките за колики, давахме Инфакол преди всяко кърмене, но от 2 седмици почти не съм давала, защото коликите понамаляха отсамосебе си след като стана на 3 месеца. Преди пиеше и копърена вода по малко, но сега, пак може би от 2-3 седмици - вече не пие. Относно предното мляко ще се опитам да взема мерки, но когато се опитвам да изцедя нещо след като сме се кърмили не излиза почти нищо, това ме успокояваше че е изсукал всичко възможно. Лошото е че напоследък се криви, върти и не иска да суче добре, постоянно се насилваме от което логично кърмата ми започна да намалява. А болките в гърдите явно са се дължали на запушени канали, защото ме отпусна. При тези перипетии да го накърмя вероятно са ми са се наранили зърната и после- рагади, запушване на канали, застой на млякото... Правих си компреси с риванол и ми помогнаха, но все още са болезнени зърната. Акото между другото се оправи от вчера, но да видим за колко време. Сега се притеснявам че не му стига и дори на 2 пъти го дохранвах с по 60 мл. Аптамил- изсмука ги за нула време. Днес ще си направя пробни кърмения за да видя с колко да го дохранвам, колкото и да не ми се иска Sad. Знам че като дохранвам има голяма вероятност да се отбие, а аз искам да го кърмя поне до 6 месеца.

# 16
  • Мнения: 695
Здравей пак, Ally_t,

Радвам се, че акото на бебчето се е оправило. Предполагам, че освен че цветът вече не е зелен, бебчето вече ака по-рядко, а не по 7-8 пъти на ден, нали?

Хубаво е и че вече не те болят така гърдите, значи не може да става въпрос за някаква инфекция, както ти се съмняваше. Щом вече я няма силната болка, постепенно и остатъчната болезненост ще отшуми.

Колкото до наддаването и дохранването: 200 гр за 20 дни е малко по принцип и е знак, че е необходимо да се реорганизира кърменето така, че бебчето да приема повече мляко. Това, че не можеш нищо да изцедиш, не значи че няма кърма, бебето е много по-ефективно от всяка помпа. Пробвай ако можеш ри всяко кърмене да прилагаш компресия, по-горе има линк, така бебето ще достига до калоричното задно мляко. Хубаво е да избягваш всякакви други течности, тъй като като поемайки други течности (чай, вода, ок) бебчето намалява приема на кърма и съответно калориите и другите полезни нейни съставки със съответното количество.

Сигурно знаеш, че е възможно бебенцето да остане само на кърма, дори и сега да се наложи няколко дни да дохранваш. Нужно е само междувременно да стимулираш лактацията. Вие всъщност как се кърмите, на поискване ли? Ако не, може би е добре в този период да започнете да се кърмите по-честичко, при всеки знак, че бебчето е гладно. Така количеството мляко няма да намалява много въпреки дохранването, а с допълнителна стимулация дори ще се увеличи. 

Явно ще се налага да дохранваш известно време докато се възстанови наддаването. Би могла да пробваш да дохранваш с изцедена кърма. Примерно да изцеждаш около час след кърменето някакво количество, около 50-60 мл ако можеш, и да го пазиш за следващото кърмене. За един час след кърмене се произвежда около 80% от кърмата за следващото кърмене, т.е. с цедене 1 час след кърменето от една страна стимулираш производството на допълнително кърма, а от друга страна след още един час пак ще имаш достатъчно, за да накърмиш бебчето. Как ти се струва такъв вариант?

# 17
  • Мнения: 31
Здравейте и от мен.Ние сме на 6 месеца /или коригирани  4 месеца/,седмачета сме.От самото начало акаме зелено, от тъмно до по-светло зелено. Още в болницата ми казаха да следя храната си ,изкючих всичко което може да е породило зеленият цвят.Имаше дни ,в които дори не ядях само и само да се оправят акитата му.После педиатърката каза че са нормални и причината била от коликите.Кърмехме се/цедях се/ четири месеца и през това време много рядко имаха жълтеникав цвят,все зелени.Акахме най-много по три пъти на ден и имаше период ,когато са слузести и с тези белите парченца /като пресечен белтък/.На няколко пъти пращах таткото с памперса до болницата ,но педиатърката отново казваше че не е нещо обезпокоително,че са колики,да давам Биогая и така.От два месеца минахме на смесено хранене/а от седмица изцяло на АМ/.Акото остана зелеликаво,мирише си,все пак е ако .По гъсто е и акаме на 3 - 4 дни.Пълно е с тези белите парченца.Вече не знам какво да правя.За мен това е проблем,но тия доктори само ме режат че много се вманиячавам ,че детето е добре да се успокоя.

Да кажа че АМ които папкаме са ХИП 1 розов,а сега го смених с Фризолак,дано от него акаме по често.
Растем добре,храним се добре,весели сме ....но акаме зелено.Пробвах да давам пюренца от тиква и круша,заради трудното изхождане/дори не знам дали запек да го нареча/,но акото пак е зеленичко и с тези бели нещица.
Къде да го заведа милото.Виждам че го мъчи нещо ,особено като не се е изходило,само тогава яде неспокойно.Нещо стомахчето ли не му е наред,пишете за разни бактерийки,нас защо не ни пращат на изследвания  Sad
Чета ви и пишете че не било хубаво да миришат лошо акитата.А как трябва да мирише?

# 18
  • Мнения: 695
Здравей, pepa,
Поздравления, че толкова време си цедила и си давала изцедена кърма, сигурно ти е било много трудно. Искаш ли да разкажеш защо се наложи да минете на АМ?

Според мен не ви пращат на изследвания по всяка вероятност защото бебето наддава добре, здраво е и зеленото ако не е тревожен симптом при него. Щом няколко пъти педиатърката ви успокоява, най-вероятно наистина трябва да се успокоиш. Май и аз като докторите клоня по-скоро към това, че твърде много се тревожиш за нещо несъществено. Не пишеш как наддавате, предполагам добре?

Твоето бебче е родено недоносено, затова допускам, че е приемало АБ след раждането. Възможно е те да са довели до промяна на чревната флора. Можеш да поискаш микробиологични изследвания, те биха показали евентуален дисбаланс във флората. Но дори и след доказан такъв баланс, пак най-честото разрешение на проблема е изчакване бебчето да го израсте Simple Smile . Други вероятни причини за позеленяване на акото са твърде висок прием на лактоза (предно мляко) от кърмата или пък желязото в АМ. С времето храносмилателната система на бебето ще съзрее и акото ще придобие желания цвят Simple Smile. Дотогава се зареди с търпение и следи дали бебето наддава добре и дали общото му състояние е добро. За останалите характеристики на акото: белите парченца са несмляно мляко и не са притеснителни. Запек имат бебета, които акат малки твърди топченца, при вас доколкото разбирам не е така. Ако не усещаш някаква промяна в миризмата на акото, тя сигурно е нормална. "Лошата" миризма е много остра и бързо се различава от нормалната миризма на ако.

Недоносените бебчета имат още по-нежна храносмилателна система от доносените, както сигурно знаеш. Затова много майки на недоносени бебчета решават да захранят на навършени 6 коригирани, особено ако детето не е успяло да настигне връстниците си по основните показатели (ръст, тегло, обиколка на главата). Така или иначе, захранването започва в момент, когато бебето е напълно здраво и се чувства добре. Ако прецениш, че за вас е време за захранване, бъди много внимателна в избора на първите храни. За крушата например знам, че може да раздразни стомахчето и аз на моето недоносено бебче до късно не й давах круша. Също така имай предвид, че в началото на захранването дори и разхлабващи по принцип храни могат да предизвикат запек, защото храносмилателната система не може все още да ги преработва.  Дали е възможно при вас пюренцата да са довели до някаква реакция на стомахчето?

# 19
  • Мнения: 168
много ми е интересна темата, въпреки че ние сме големи вече  bowuu

моя син се роди 2490 - 5 дена преди термин, защото направих преклампсия - вдигнах 150/100 кръвно и бебо го извадиха секцио. Първите 5 дена беше на антибиотик, защото след като го захранили бебо на първия ден бил "повърнал жълти материи" казаха от неонатологията. Захранихме се с кърма на 6 ден и е бил само на кърма до 6 навършени месеца. Но не изключително, защото си беше голям лакомник и давах по 10-15 гр водичка (преварена без захар) между храненията, които бяха на 2.5 ч независимо дали е ден или нощ. Та на бебо акото докато не го захраних с твърда храна (на 6 навършени месеца - с оризова безмлечна каша) акото винаги му беше зелено. Никога не изака жълто, но не беше воднисто и акаше след всяко кърмене през деня. През нощата спря да ака след първия месец.
Мен много ме притесняваше зеленото аки, но не съм правила нищо по въпроса - изследвания или нещо такова. Педиатърката ми каза, че няма от какво да се притеснявам, защото мен ме притесняваше и честотата на изхожданията - 6-7 на ден (взависимост от кърменията).
За колики не съм забелязала да има но ние пиехме Инфакол, но не помня докога го пихме.
Сега пък на тази възраст, вече захранен (спряхме с кърменето на 1 г. - бебо отказа кърма - беше останало само нощтното кърмене) ака доста твърдо независимо от храната. Аз го отдавам на интензивно зъбоникнене.
поздрави и дано се коригират нещата при вас  bouquet

# 20
  • Wolwedans
  • Мнения: 396
Ще пробвам с изцеждането, не знаех че толкова бързо се възстановява производството на кърма. Мислех че са ми нужни поне 2-3 часа. Днес не съм го дохранвала, давам му да суче когато поиска, но това общо взето си е през 3 часа, явно вече има режим. С пробното кърмене нищо не направих. Показа ми, че е изял само 60 мл., но според мен трябва да е повече, толкова изяждаше като новороден/той се роди 4250г!!!/ Тези електронни везни дали са достатъно чувствителни?!! Днес между другото от сутринта е акал 4 пъти, като на последното имаше доста слуз и пак зеленикав отенък, но първите 3 бяха о.к. Чудна работа са тези малки същества! Защо храносмилателната им система укрепва толкова бавно? С баткото проблема ни беше че не ака по 3-4 дни, а с малкия... обратно, а майката и кърмата са едни и същи! Само малко поостаряла Grinning

# 21
  • Мнения: 31
Благодаря за бързият отговор Yoanna Hug
Първите два месеца наддавахме по 1,500 кг,после по 900 гр, а сега май само 500 гр.Имам си кантарче в нас и се следим през ден/остана ми навик от първите дни като си го прибрахме вкъщи/.
Акото ни сега е като консистенцията на лепило и да си призная честно,много мирише Simple Smile Откакто минахме на АМ мирише на кисело.
Първите два месеца пиехме легофер/желязо/и предполагам и това е дало отражение върху цвета на акото.Ох предполагаеми причини много мога да изброя,просто наистина ме е страх това да не е признак на някакъв проблем при бебето и аз да го прескачам.
Преминахме на АМ,защото  аз вече изнемогвах,кърмата намаляваше,все пак той така и не се научи да суче,а последните три седмици изцяло спрях да цедя,защото ме лепна някаква настинка.Не съм пила силни лекарства,които да ми пречат да кръмя,но ходех ,дори спях с маска на устата и вече нямах сили да продължавам с това вечно цедене.Е поплаках си малко ,защото знам колко е важна майчината кърма,но сили не ми останаха.Малкият сега е хремав и кашля и се чудя дали ако се пробвам да цедя сега,след три седмици , ще възстановя лактацията?Поне по едно хранене на ден.Четох че моите антитела ,с които аз съм преборила с болестта чрез кърмата ще преминат в бебо и той ще се оправи по -бързо.
А до захранването аз също съм на мнение след 6 месец,но по препоръка на педиатърката давах първо сок от ябълка,после пюре от круша и после тиква.Това за да го разхлаби по нейни думи.Видях че нямаше ефект и вече не давам нищо.Верно че ги хапва,не плюе,но и аз мисля че му е рано.Не проявява интерес към друга храна.Ох и това захранване ми е смърт.Толкова неща четох из темите и как можело едно неправилно захранване да доведе до толкова проблеми на стомахчето...Пу пу...Всеки доктор различно казва.Едни казват никакви плодове,други към с това започват...но това май е за друга тема  Wink
Сега пак да попитам,дали да се пробвам да възстановя лактацията,ако изобщо стане ?

П.П май много писах  Heart Eyes

# 22
  • Stuck in a moment
  • Мнения: 1 313
Виж дали може да ти свърши работа.
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=441152.msg13063204;topicseen#msg13063204
Ние също минахме през едни зелени акита като беше по-мъничък. Оказа се, че го дразни един сок от ябълка, който си бях купила да пия, уж за повече течности.

Здравей!
Минала съм по пътя със зеленото ако и слузесто, воднисто, лошо миришещо, даже пяна, всякакво го видях от втория месец на дъщеря ни до 6-ти месец когато захраних. И я болеше стомах от газове.
Моля те виж линк-а, който е дала Шевролета, там съм писала по въпроса.
Раждалите жени със секцио, на които са им давали антибиотици в родилното, бебетата, които в най-ранна възраст са приели антибиотик (понякога ненужно), и непоносимост към ваксините в родилното могат да бъдат причина за тези проблеми с храносмилателната система на едно толкова малко бебе.
С антибиотик избиваш една бактерия, но за сметка на това избиваш и сума ти полезни микроорганизми в тялото, оттам се увеличават патогенните (или условно патогенните) и става белята - разстойства, гъбички и т.н.
Имам приятелка, чието бебе е било с точно същия проблем, при него май бяха изолирали псевдомонас и майката разрешила да бият гентамицин венозно на бебето, което е голям риск (за мен лудост) - резултатът - на следваща микробилогия нямало бактерия, а разстройството продължило.
Лошата миризма и тъмнозеления цвят са много характерен признак за проблем с бактерия. Особено лошата миризма, защото зелени акита има при много бебета.
Моят опит е, че давах на бебето безлактозно мляко - логиката на докторката (шеф на отделение) беше да се намали киселинността на средата и така да се балансира, защото лактозата в кърмата трудно се обработва от някои бебета и оттам може да се навъди нещо. Но и при нас ефекта беше временен. Даже без малко да си отбия детето, заради храненето с шише. Продължих да я кърмя до 6 месеца и при захранването нещата се нормализираха.
Добре че не се съгласих да й дам антибиотик.
Освен това докато беше с този проблем спрях ваксинациите.
Единствената връзка с храна и разстройство беше, че ако аз ям много банани или ако и дам да си опита макар и малко чак кървави нишки имаше.
Не съм запозната с проблема АБКМ, ние нямахме такъв.
Важното е детето да няма температура, да наддава добре, да не бъде обезводнено.
Да, микробиологията е важна, но важно е да се види от добър специалист, който да прецени внимателно дали си струва антибиотик или детето може само да се справи.
Другата алтернатива е хомеопатията - класическа.
Успех и  кърменето е най-важното от моя опит а и като съвет, който ми беше даден от един от най-добрите неонатолози в Плевен.
 Peace

# 23
  • Мнения: 31
Благодаря ти tefterche ,
изчетох всичко.А да попитам за най-добрият неонатолог в Плевен.Аз също ходя там ,но дали е при най добрият Wink

# 24
  • Stuck in a moment
  • Мнения: 1 313
Благодаря ти tefterche ,
изчетох всичко.А да попитам за най-добрият неонатолог в Плевен.Аз също ходя там ,но дали е при най добрият Wink

Лично за мен е Максим Йонов.
Смятам го за отзивчив, отговорен и внимателен доктор. Нещо, което напоследък рядко се среща.
Успех и дано не се налага да ходите по доктори. Peace

Малко допълнение.
Освен безлактозно мляко, преди него давах и смекта и биогая и лактофолор (мисля, че така беше) и нищо...Давах и от скъпите Колийф - пак нищо. Тревогата на майките е голяма, само аз си знам какво преживях и какво не ми мина през ума, но детето растеше нормално, наддаваше чудесно и така. Просто подчертавам да не се паникьосвате излишно , а да подходите внимателно и с разум, иначе най-много да ви спре кърмата от притеснение...
Ами това е Simple Smile

Последна редакция: нд, 20 дек 2009, 22:08 от tefterche

# 25
  • Мнения: 695
Здравейте, момичета Simple Smile

Ally_t,
Как вървят нещата с изцеждането, успяваш ли да изцедиш достатъчно, за да е доволно нахранено бебчето? Дори и да не успяваш, не се притеснявай, че ще се наложи да дохраниш с АМ, най-важното е бебето да получава достатъчно мляко, а с времето цеденето ще стимулира производство на достатъчно кърма.

Пробва ли компресия? Мислиш ли, че така бебето изпива повече задно мляко?

Еднократните пробни кърмения не са показателни за бебчета на поискване, те сучат на всяко кърмене различно количество, така че това не е толкова важно. Важно е общото количество за 24 часа да е достатъчно. При вас може би има смисъл да пробваш да се кърмите малко по-често, от една страна за да поема бебето повече мляко и да започне да наддава добре, от друга страна за да получават гърдите най-добрата възможна стимулация.

Нощем кърмите ли се?

pepa_kisova

Акото на бебета на АМ мирише по-силно от акото на кърмените бебета, защото белтъкът в АМ е по-трудно смилаем.
Цветът на акото може да е е повлиян от железният препарат, желязото по принцип е агресивно към храносмилателния тракт. Може да е повлиян и от всички други причини, които изброих по-горе, и от други:) Но не значи задължително че има някакъв проблем.

Хубаво е, че се водиш от бебчето и си решила да поизчакаш със захранването. В Библиотеката има хубави теми за захранването, ако искаш разгледай ги, сигурно ще те ориентират. Няма единствено верен подход, всяка майка преценява кое е най-добро за детето й.

Изглежда ми, че детенцето си наддава нормално за недонсено бебче: в началото доста бурно, след това с по-спокойни темпове. Педиатърът нали също така смята? Нормално е да се притесняваш, разбира се, такива сме майките, но се опитай да съдиш за ситуацията взимайки предвид най-вече общото състояние на детето: то наддава, чувства се добре, няма други симптоми...  

Разбирам колко ти е било трудно постоянното цедене, особено когато си била болна и изтощена. Разбирам и тревогите ти сега. На първо място е важно и ти, и бебето да сте спокойни и отпочинали и да се наслаждавате един на друг. Ако се чувстваш добре и имаш сили да пробваш, би могла да направиш опит за възстановяване на лактацията. Някои майки успяват да възстановят кърмата си след като са спрели да кърмят за известен период от време. Това не винаги е лесно и не е задължително да се получи, но ако имаш силно желание да кърмиш си заслужава да опиташ. Правилно си прочела, че чрез кърмата майката предава на бебето антитела, затова дори и когато сме с грип продължаваме да кърмим и това е полезно за бебето.

Лактацията би могла да се възстанови ако гърдите получават достатъчно стимулация: във вашия случай -- цедене. Пробвай няколко дни да се цедиш през около два -три часа, по 10 минути на гърда и кажи дали започваш да изцеждаш нещо.Можеш да прочетеш повече тук: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=20199 и да пробваш ако решиш.

# 26
  • Wolwedans
  • Мнения: 396
За сега го оставих само на кърма, не знам може и да греша, дано да започне да наддава. Опитвам се да кърмя по често, но с цеденето пак не са справих добре- по 20-30 грама само. Нощем се бути 1 път- около 4 или 5, но тогава не сучи много, обикновенно само от едната гърда. Вчера пак ми се запуши канал в едната гърда и видях голям зор докато го отпуша, защо се получава така и то след 3 месеца и половина кърмене?!!Пробвах и компресията, но аз без да съм чела по този въпрос си притисках гърдата за да го накарам да суче по-дълго. За сега е това. Акото ни е оранжево Laughing Само си реши да се оправи!

# 27
  • Мнения: 80
Здравейте и от мен!
И аз бих искала да се включа в темата за това прословуто зелено ако, тъй като така и не прочетох подобна ситуация на нашата и се надявам Йоана или някой друг да ми помогне с някакво обяснение.
  Краси е на 4 месеца, но от близо 2 месеца си ака зелено. Макар и рядко все пак се появява по някое жълто ако, но е много рядко. Ака по 3-4 пъти на ден. Освен това акото определено не е с миризмата на акото на изцяло кърменото бебе-ми..................мирише си кисело-не мирише така, както като се беше родил и беше типичното жълто.
  Иначе Краси е изцяло на кърма, не пие вода, храня го докато усетя поне 3 пъти слизането на млякото, а понякога и 4 пъти-той си спи и по 1 час на гърдата (хубаво ни е и на двамата и не ми се иска да си развалям удоволствието  Blush ). Наддава си добре-по 800-900 г на месец, спи спокойно, изглежда доволен,може би единственото странно в цялата ситуация е, че иска да суче на 2 часа,едва го удържам понякога на 2 и половина. Не е приемал никакви лекарства освен сироп Синекод от време на време,когато се разкашля,но го спирам след 2-3 дни. Аз не пия никакви лекарства,нито съм пила през последната половин година. Не пазя никаква диета, а и доста млечни продукти консумирам-не мога без тях.
.....Но акото все си остава зелено-само варира от светло зелено до много тъмно зелено...................досега не ме притесняваше, но вече започвам да се замислям защо е така и дали трябва да предприемам нещо.

# 28
  • Мнения: 695
Здравей, Валя,
Няма да повтарям общите обяснения за възможните причини за зелен цвят на акото, сигурна съм, че си изчела темата. Направо за вашия случай:
Най-важното е, че бебчето е здраво, наддава чудесно и видимо се чувства добре. Това, че суче често, е напълно нормално и е чудесно, че го кърмиш винаги, когато пожелае, така му осигуряваш всичко необходимо Simple Smile Акане 3-4 пъти на ден е нормално, а консистенцията на акото на кърмените бебчета е често е рядка.  
Колкото до цвета, едно възможно обяснение е някаква непоносимост към белтъка на кравето мляко, защото пишеш, че консумираш много млечни. При някои бебчета тази непоносимост се проявява постепенно, не от самото начало на кърменето, а след известен период (пишеш, че акото е позеленяло два месеца след раждането). Би ли пробвала да спреш за известно време млечните продукти? Ако ти е много трудно, можеш да опиташ да ограничиш поне прясното мляко и да видиш ще има ли ефект. След това евентуално ако няма резултат може да пробваш за 1-2 седмици да спреш всичко млечно.
Друга причина би могъл да е твърде големият прием на лактоза. най-богато на лактоза е предното мляко, което тече в началото на кърменето. Мислиш ли, че е вариант преди кърмене да изцедиш малко мляко и да започнете кърменето тогава, когато млякото спре да изтича спонтанно от гърдите? Така ще намалиш малко общото количество лактоза приемано от бебето.  

# 29
  • Мнения: 236
Здравейте момичета. Аз вече не съм в редиците на кърмещите майки,но пиша за да споделя. Последно бях писала,че сме на Безлактозен Аптамил и вече ака жълто. Да ама вече не. Беше много кратък период и сега пак си е зелено. Детето е с много силни колики и беше отказала съвсем да яде.  И тъй като съм убедена,че трябва да има причина детето ми да се мъчи така непрекъснато сега съм пуснала микробиология да търсят някои условно патогенни бактерии. Сега пие лечебна хумана защото я харесва или по-точно защото единствено нея пие. Кърмата вече окончателно спря. Та както предрече модератора при нас проблема едва ли ще да е в лактозата.
А за изследванията не съм се консултирала с педи. Тя все се хвърля на разни алергии към белтъка на кравето мляко ,а не се опитва да търси на друго място.Не съм казала,че съм права,но може и да съм. Изследванията не са скъпи. Но е хубаво да насочиш да не търсят само патогенни бактерии,защото в повечето случаи в лабораториите само с тях се ограничават.В Четвъртък очаквам резултати.

Общи условия

Активация на акаунт