Хитринки за подобряване усвояването на полезностите на храните

  • 24 078
  • 186
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 170
Лурдес, в твоя случай, задължително съчетай с нещо подходящо - овесени ядки и въобще каквито и да е ядки, например! Два часа след ядене ми се струва добре като време също. Peace
На мен пък проблема ми е, че като хапна плод, после губя апетит и друго не ми се яде... Confused

# 16
  • Universe
  • Мнения: 1 556
Също и бихте ли ми казали как се казваха тези сурови сокове от плодове и зеленчуци - някакви фрутис, нещо такова ли беше?  ooooh! Че искам да намеря рецепти, но не се сещам думата. Mr. Green


Лурдес Hug

Смути / smoothies/ е напитка, направена от плодове, зеленчуци и други продукти с помощта на миксер. - http://www.segabg.com/online/article.asp?issueid=3046&sectio … 21&id=0001401

  Да се насладим на фреш или смути с Лиз

# 17
  • Мнения: 19 315
За месните супи-хубаво да се изхвърля поне два пъти водата, в която завира месото. Чак после се добавят зеленчуците. Зеленчуците се добавят във вряща вода, така полезностите остават в тях. В противен случай преминават в студената вода.
Хубаво е тенджерата да не се отваря постоянно. Ако се правят крем супи, е добре зеленчуците да се пуснат цели във водата и после да се пасират. Така се запазват полезните съставки в по-голяма степен.

Най-полезни са смутитата от тъмни зеленолистни (спанак, рукола, лапад, магданоз и др.)съдържат хлорофил, съчетани с плод.

# 18
  • Мнения: 1 170
И аз се сетих нещо за супите - Зеленчуците като се слагат във врящата вода, ако са замразени - без да се размразяват (така се запазват вкусовите им качества). Също, докато се варят, не се слага сол в началото, а когато са сварят, защото се губят витамините. Мазнината се поставя във врящата вода непосредствено преди зеленчуците, по този начин се усвояват по-добре витамините.

# 19
  • Мнения: 6 713
daindi, мерси за отговора ти, и аз така се усещам. Най-ми вървят плодовете с овесени ядки или с някакви други ядки, сурови обаче.  Peace
А ти колко време преди ядене ядеш плодове, че губиш апетит?

lenny_pld, мерси много за линковете! Вярно че бяха смутис, ама и аз Mr. Green Peace

Виви, и аз така слагам всички зеленчуци (макар и да ги режа наситно някой път Rolling Eyes) накуп и после пасирам, но единствено картофите варя отделно и хвърлям водата после. newsm78 Дали е правилно не знам? Thinking

# 20
  • Пловдив
  • Мнения: 1 672
В_и_В_и, имаш ли обяснение защо се изхвърля водата, в която е вряло месото за месните супи? Не се ли губят така ценни неща? Моята госпожица не е фен на месото, та аз се възпозвам поне больончето да си хапне на супичка  Rolling Eyes

Сещам се, че съм срещала интересно инфо по въпроса е изкисването на бобовите и елдата, обаче в момента не загрявам за какво точно ставаше дума.
Ще направя справка, за да не изръся някоя глупост  Blush И се включвам пак.
 Peace

# 21
  • Пловдив
  • Мнения: 1 672
Фитиновата киселина, която се съдържа в бобовите, обвивката на зърнените и елдата, пречи на кормалното усвояване на минералите.

"Фитиновата киселина блокира в храносмилателния тракт усвояването от храните на много важните за организма калций, магнезий, желязо, мед и особено цинк. По този въпрос има изследвания и много учени са на мнение, че именно високата консумация на бобови и зърнени храни допринасят за широко разпространения минерален дефицит у живеещите в страните от третия свят независимо от приема на други храни, богати на тези микроелементи. Проблемът е и в това, че съединенията на фитиновата киселина в соята са изключително устойчиви на топлинна обработка. Вегетарианците, заместващи със соя месото и млечните продукти и особено ако я консумират често и в по-големи количества, са изложени на сериозен риск от минерален дефицит. " - от тук

Общо взето за да се обезвреди фитиновата киселина е необходимо предварително накисване или използване на кълнове от тези семена.
Тук има обяснения , също.

Случайно попаднах и на обяснение за комбинацията сирене и спанак - причина е оксаловата к-на. Но ми се струва, че това не дава съсвем пълно равенство на уравнението  Rolling Eyes
"Абсорбцията на калция зависи до голяма степен от начина на хранене. Консумацията на растения с високо съдържание на фитинова и оксалова киселина намаляват усвояването, тъй като последните ги свързват в неразтворими соли, с които се  извеждат фекалиите. Богати на оксалова киселина са спанакът, бобовите растения, сладките картофи и др. С високо съдържание на фитинова киселина са пълнозърнестият хляб, бобовите и зърнените продукти, соевите изделия, ядки и семена. Пшеничените трици също се смята, че могат да затруднят усвояването. Трябва да се има предвид, че тези факти биха имали клинично значение в случаите, в които калциевият прием е минимален." - от тук

# 22
  • Мнения: 19 315
За картофите не съм чувала да е необходимо да се хвърля водата.
Някои хора избягват да ядат картофи след Нова година, защото с престояването се увеличава соланинът в тях. Избягвайте картофи със зелени петна по тях. Това е соланин, който не е полезен.

За месото четох в една книга /Здравословно хранене на детето/, че много от токсините и други вредности преминават в бульона. Там дори се препоръчваше да се свари парче месо и детето да го изяде така, отколкото на супа. С месото от домашни животни или биото предполагам, че няма проблем да не се хвърля водата.

За спанака имаше нещо, че е хубаво да се редува с други зеленолистни (коприва, лапад), защото се натрупва твърде много оксалова киселина.

# 23
  • София
  • Мнения: 6 689
Много хубава тема, благодаря, Бенита!  bouquet

Това с изхвърлянето на водата от заврялото месо и аз съм го чела - има една книга за детско хранене от една рускиня, но не си спомням името в момента - тя твърди, че всички вредни вещества от месото отиват в бульона. И на мен ми е жал да изхвърлям бульона, но го правя само с месо, купено от магазина, ако имам домашно пиле/месо, не изхвърлям водата, само махам пяната отгоре.

# 24
  • Мнения: 1 170
Чувала съм че купеното месо се изкисва за 1-2 часа във вода преди да се сготви, защото го обработват с разни химикали за да издържи по-дълго време.  Peace

# 25
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
веществата от месото отиват при варене в бульона, ако се сложи сол.
ако се вари във вода без сол, то те остават в месото.
същото важи за зеленчуците  Peace

така че, ако хвърляте водата, не слагайте сол Peace

# 26
  • Мнения: 535
Страхотна тема, благодаря ти, benitta    bouquet

# 27
  • Мнения: 65
ядки и орехи да не стоят дълго време почистени, поради "съхнене" на мазнината (да се чупят преди консумация)
От тази гледна точка ползването на печени и купени ядки е под въпрос.

Смесването на плодове и зеленчуци в едно ядене или напитка не се препоръчва, както и смесване на 2 или повече плода.
Но смес само на зеленчуци е ок.

смята се че меда при нагряване губи полезни свойства.

# 28
  • Мнения: 5 727
Плодовете да се консумират с корите,защото полезните вещества се съдържат именно там!Но преди това трябва да бъдат много добре измити.

Последна редакция: пт, 15 яну 2010, 19:00 от monii

# 29
  • София
  • Мнения: 6 689
Същото важи и за моркова - най-полезните съставки /май каротин беше/, се намират в/до кората, затова е добре моркова да се остъргва, а не да се бели с белачка например - както правех доскоро.

Общи условия

Активация на акаунт