Арабска кухня - изпитани рецепти и полезни съвети - втора част

  • 73 028
  • 218
  •   2
Отговори
# 150
  • Мнения: 171
Привет. Ако използвате нахут от консерва е редно да сложите малко повече брашно, защото в консервите нахутът винаги е по-сварен (съответно по-мек) от този, който варите у дома и сместа става по-мека и нестабилна, дори и да не е рядка на пръв поглед. Освен това, колкото по-горещо е олиото, толкова по-малка вероятност има да се разпаднат. аз също използвам формичката за фалафел, но по-скоро по навик и само при приготвянето на по-малки количества, иначе си ги правя на ръка. освен това, като ми е по-рядка сместа и по една или друга причина не мога да я сгъстя, тогава правя фалафелите като малки питчици - кръгли и плоски и така също не ми се разпадат.  друга причина да се разпаднат е, ако зелениите не са добре подсушени преди да се смесят или ако са нарязани на по-едро, тогава пръскат фалафелите.

# 151
  • варна
  • Мнения: 7
фаляфел се прави от суров нахут или бакла който се накисва във вода за около 12 часа след това се изцежда добре аз го овкусявам първо и после смилам но не го варя

# 152
  • София
  • Мнения: 10 866
Здравейте! Да се запиша в темата и да предложа една рецепта:

Мароканска тиквена супа с Хариса

Сварява се тиква и се пасира. Разрежда се с бульон (пилешки или зеленчуков). Трябва да се получи малко по-гъста супата. Добавя се сол, индийско орехче, канела (по желание). Разбърква се с мляко или сметана до нужната консистенция.
В отделен съд се поднася Харисата:

Хариса

250 г възможно най-лютите чушлета
6 скилидки чесън
1/3 к.ч. сол
1/2 к.ч. смлян кориандър
1/3 к.ч. смлян кимион
2/3 к.ч. зехтин
Чушлетата се почистват и се пускат за 10 мин. във вряща вода. Всички продукти без зехтина се слагат в блендер и се разбива, добавяйки бавно зехтина, докато стане на паста.

# 153
  • Мнения: 114
Аз лично почти винаги ползвам сух нахут, може да си внушавам, но имам чувството, че ястията стават по-вкусни с него.

Ето и моята идея за арабско ястие, една крем-супа от нахут:

1. чаена чаша сух нахут
2. глава лук
3. морков
4. 2-3 супени лъжици масло
5. къри, куркума, сол

Задушават се ситно нарязаните зеленчуци, добавя се предварително сварения нахут, подправките и 2 чаени чаши вода. Вари се пълното сваряване на нахута. Пасира се в кухненски робот.

Това е! Много лесна и ароматна супа! Wink

# 154
  • Мнения: 800
Крем супата от нахут звучи страхотно, смятам да я изпробвам тия дни  Simple Smile

# 155
  • варна-на плажа
  • Мнения: 7
Момичета,нуждая се ат помощ.Преди време си бях записала едни лозови сърми със стафиди и кашу мисля,но без месо и сега не ги намирам,а съм се подготвила да ги правя.

# 156
  • Sofia
  • Мнения: 107
Здравейте!
Наскоро ядох два много вкусни арабски сладкиша - единия се казваше makrout, правели го за Рамадан. Знаете ли рецепта - защото търсих, намерих на френски, ама има една съставка, която нищо не ми говори - pâte de dattes, нещо си от фурми... ама къде да го търся? Другото беше нещо като баклава, ама с пълнеж от грис - говори ли ви нещо и знаете ли как се казва?

# 157
  • Мнения: 245
pâte de dattes трябва да е тесто от фурми. Можеш да си направиш сама като махнеш костилките на фурми и ги смелиш на блендер, а има и в арабските магазини на женския пазар, но не ми харесва, вътре в него има и нещо друго освен фурми,нишесте ли е, пулпа от някакъв друг плод ли е не знам, но има вкус на менте Laughing

# 158
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
макруд е със  смлени фурми,   слага се малко канела, може и малко карамфил! само,4е фурмите са пресни, тоест меки и со4ни ,а не твърди! но ако няма и така стават! отделно се прибавя   портокалова вода или от индрише ,която придава особен аромат !
сигурна ли си ,4е е грис, а не бадемов или лежников пълнеж? самса да не е?

Последна редакция: пн, 20 фев 2012, 20:15 от keraounba

# 159
  • Sofia
  • Мнения: 107
Благодаря за помощта.
За пълнежа на втория сладкиш - не съм на 100% сигурна, че е грис, на такова ми заприлича. Иначе като форма беше различно от самсата - беше навито на руло и поръсено с филирани бадеми.

# 160
  • София
  • Мнения: 3 090
Не знам защо тази тема хич "не върви", а е толкова вкусна!
Да се опитам да я съживя с един конкретен въпрос:
Как се правят марокански палачинки (бегрир)?
Правих по една рецепта и не се получиха както трябва newsm78
Изчела съм из нета, каквото се намери  Peace

# 161
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
прегледали дали няма пусната рецепта, аз съм правила, правят се с мая и бакпулвер и се пекат без олио на тефлон ,са4,на вкус са като кътмите! 1кило грис от най-финния,
-1.250л хладка вода
-1 хубава щипка сол
-2 бр суха мая/16гр
-1/2 бакпулвер.
-масло и мед за намазване.
маята се  слага в малко хладка вода
 претрива се гриса, със солта и бакпулвера  като се запо4ва с 250 мл вода и се добавя полека водата докато запо4ната да набъбват зрънцата! оставя се да поеме и набъбне 1 4ас, след това с един 4ерпак се разлива на са4а или тигана  и се пе4е само от едната страна! вади се  и се намазва с  масло и мед.

# 162
  • София
  • Мнения: 3 090
Благодаря ти!   bouquet Hug Ще се похваля, като ги направя!
 

# 163
  • Мнения: 139
За англоговорящите мами, ето един сайт с персийски рецепти.
http://www.persian-recipes.com/
Подробно обяснени и много вкусни, със снимки Simple Smile

За иранския ориз на    so what?, само да поясня, че не се прави с вишни, а с едно плодче на фарси му казват ЗЕРЕШК (zhereshk),  на наглийски е: Berberis. Леко кисело изусшено плодче, дребно, с ориз страхотно.

Ето и рецепта за любимата ни семейна супа
ЕЧЕМИЧЕНА СУПА / Soup-e Jo (Barley Soup)


Продукти
(6-8 порции):
1/2 чаша лющен ечемик ( изглежда като овесени ядки, продава се в Кауфланд)
5 - 6 чаши месен бульон (без мазнини) или вода -  бульон се използва за повече вкус ... (Аз го правя с вода и пак става ароматна и вкусна супа.)
3 супени лъжици настърган морков
200 грама бита сметана (квасена)
2 чаши мляко
80 - 100 гр масло
4 -5 с.л. брашно
сол и черен пипер

Начин на приготвяне:

Най-добре е да се накисне ечемик за 1 -2 часа , това ще ускори процеса на готвенето.

В средно голяма тенджера (5 л)  изсипете бульона или водата, поставете върху котлон (средна температура). Добавете ечемик към водата и го варете за около 20 - 30 минути (Покрийте тенджерата, докато се готви ечемик). Добавете настъргания морков, след това подгответе бял сос (както е описано по-долу), за да добавите към супата.

Бял сос (около 2 чаши):

Брашното се слага в малък съд и при непрекъснато бъркане постепенно се налива млякото. След като брашното се разтвори напълно в млякото, се слага на умерен огън на котлона и се бърка непрекъснато. След като сместа започне да се сгъстява се добави малко сол, черен пипер и маслото.
 Забележка: Аз използвах само 80 грама масло, но можете да изберете да използвате по-малко или малко повече. След като заври, съда се маха от котлона и се добавя в 100 грама бита сметана (квасена).

След като белия сос е готов се прибавя на тънка струйка към супата с постоянно бъркане. Оставете супата да се вари на средно -ниска температура, докато се сгъсти малко и е готова.
Добавете малко сол и пипер на супата, ако е необходимо.
След като супата е готова, можете да добавите допълнителни 100 гр. квасена сметана .

Можете също да добавите малко кориандър или магданоз, сервира се с резен лимон.

Прочетете повече:http://www.persian-recipes.com/persianrecipes/2010/02/03/soup-e- … up/#ixzz1qzYBQ9Kd


Последна редакция: вт, 03 апр 2012, 18:47 от ioli

# 164
  • Мнения: 9 903
да попитам знаещите - сервираха ми нещо, което нарекоха хабахамса или нещо подобно. Наляха го в чашка за кафе. Отначало беше млечно бяло, по-течно, със семчици вътре. После като че се желира и пожълтя, семчиците не се промениха. Казах ми, че имало мляко, захар, ама по-нататък не разбрах?

Общи условия

Активация на акаунт