Теглене на ипотечен кредит неща които трябва да знаем!

  • 138 680
  • 779
  •   1
Отговори
# 75
  • В сърцата на четирима мъже/е,може и малко повече да са:-)))/
  • Мнения: 1 808
Ние сме в сходна конфигурация, с тая разлика, че съпругът ми не е гражданин на ЕС. Пробвайте в ОББ и Райфа, като от последните не мога да кажа, че имам особено благи впечатления. Simple Smile Също банка ДСК, ПИБ са с по-либерални кредитни политики.
Алфа доста се изчанчиха, питах ги за ипотечен заем м. ноември 2009.

Точно ОББ ни отказаха/незнайно защо, и все още не разбирам как отказваш кредит,на хора,които ще ти го плащат, а в същото време даваш на хора,които след два месеца са съкратени  с техните " безсрочни договори" и спират да плащат Twisted Evil/, Райфа не ги уважавам , за другите ще проверя Peace

 Благодаря ти  Peace

# 76
  • София
  • Мнения: 7 992
Ами няма логика, факт. Аз самата работя във финансовата сфера и когато ми се е налагало да питам за заем, ми е идело да се гръмна. Проблемът е, че масово из банките работят я младежи от училищната скамейка без опит, я си карат по продукти, спуснати отгоре. Из банките не съществува понятие като "tailor made", за жалост. В Райфа съм поръчител на съпруга ми, тъй като не можело да му отпуснат заем, защото бил чужденец. Независимо от факта, че той е бил на 1 год., когато е дошъл в България и на практика си е натурализиран българин.
Другата банка, за която се сетих с по-разчупени условия, е БАКБ, но не съм наясно с лихвите им и дали работят с физически лица.

# 77
  • Пловдив
  • Мнения: 2 517
...........
Общите условия задължително трябва да се изчетат, както и всички останали документи, свързани със сключването на сделката. Няма как, обаче, с Общите условия и промени по тях, да ти променят параметрите на кредитната сделка като лихвен процент, срок на погасяване, обезпечения и прочие.

Нали ако такова нещо се случи, въпросната банка после ще я линчуват и от БНБ, и от Комисия за защита на потребителя, и т.н., и т.н.


Не искам да споря с теб, не ме разбирай погрешно, но банката винаги се подсигурява с набор от начини да не би случайно да се прецака.
1. Лихвеният процент се мени много лесно и едностранно нагоре, поради увеличение на стойността на кредитния ресурс, което разбира се го има като клауза в договора. Да не злословя тук (във възмущението си бях пускала тема), но след всичките преписки така и не разбрах защо, аджеба, се е повишила стойността на моя кредитен продукт, а на други съконтрагенти не, абсолютно съизмерими по показатели и очевидно подбрани на око. Кредитната инспекторка се черви доста пъти и не можа да ми обясни, защото не зависи от нея. На писмен въпрос до управлението на банката получих отговор в стил бла-бла, което и очаквах. Но за съжаление не можех да предприема други мерки, понеже не мога да докажа твърденията си.
2. Обезпеченията- ами колко банки решиха, че обезпеченията, фиксирани в договора, вече не им стигат и поискаха или второ обезпечение, или да обявят кредита за предсрочно изискуем. Това рефлектира и върху срока.
3. С промяна в Общите условия кредитът ми (в друга банка) стана с такса 5% за предсрочно погасяване, при положение, че сключих договора си там именно поради липсата на такса.

Така че да се чете е задължително, но съвсем не е достатъчно да те предпази от разни непредвидени обстоятелства  Wink

# 78
  • Мнения: 515
Току що се връщам от банка ДСК, реално жената ми каза, че в момента отпускат кредити и са до 80% за къща от оценката на оценителя и 70% за панел от оценката на оценителя. На нас така ни изчисли доходите, че за да покрием критериите за ипотечен кредит трябва остатъчната сума да ние около 1100 лв. Това мога да дам като информация. Утре ще ходя Райфайзен. Peace

# 79
  • Мнения: 385
Току що се връщам от банка ДСК, реално жената ми каза, че в момента отпускат кредити и са до 80% за къща от оценката на оценителя и 70% за панел от оценката на оценителя. На нас така ни изчисли доходите, че за да покрием критериите за ипотечен кредит трябва остатъчната сума да ние около 1100 лв. Това мога да дам като информация. Утре ще ходя Райфайзен. Peace
Това е сумата, която трябва да остане след приспадане на вноската ли или такъв доход трябва да докажете? Успех утре  Hug

# 80
  • Мнения: 515
Току що се връщам от банка ДСК, реално жената ми каза, че в момента отпускат кредити и са до 80% за къща от оценката на оценителя и 70% за панел от оценката на оценителя. На нас така ни изчисли доходите, че за да покрием критериите за ипотечен кредит трябва остатъчната сума да ние около 1100 лв. Това мога да дам като информация. Утре ще ходя Райфайзен. Peace
Това е сумата, която трябва да остане след приспадане на вноската ли или такъв доход трябва да докажете? Успех утре  Hug

Това е сумата, в нашия случай , която трябва да остане след приспадане на вноската  Thinking В момента разучавам всички банки така, че ще давам прясна информация  Simple Smile

# 81
  • Мнения: 2 759
Току що се връщам от банка ДСК, реално жената ми каза, че в момента отпускат кредити и са до 80% за къща от оценката на оценителя и 70% за панел от оценката на оценителя...
                             Имайте предвид, че оценките в момента се движат около ликвидната ст-ст. Поне така ми казаха при предварителен разговор на друго място.

това го казах на един приятел с ипотечен в ДСК с надеждата да му помогна. човекът проверил и му отговорили, че няма такова нещо  Shocked
                            Разговарях за това със СИбанк, казаха, че минимума е две вноски, може и повече без наказателни такси. Всъщност казаха, че нямат никакви такси при предварително погасяване. На друго място забравих да питам (само това забравих). На мен като цяло ми отговарят уклончиво към скептично, понеже не търся имот за живеене  Tired.

# 82
  • Мнения: 515
Току що се връщам от банка ДСК, реално жената ми каза, че в момента отпускат кредити и са до 80% за къща от оценката на оценителя и 70% за панел от оценката на оценителя...
                            Имайте предвид, че оценките в момента се движат около ликвидната ст-ст. Поне така ми казаха при предварителен разговор на друго място.


Какво ще рече около ликвидната стойност  newsm78 ако един имот реалната цена му е 40000 евро примерно, да не би да ми го оценят на 30000  Shocked

Последна редакция: пн, 01 фев 2010, 18:16 от ♥VIKI♥

# 83
  • Мнения: 2 741
 Момичета, на мен от ОББ и Пощенска директно си ми казаха, че се плаща рушвет на оценителя и той ти го оценява на колкото ти трябва. Ние това ще опитаме, за съжаление нямаме възможност за 20%- 30% самофинансиране.  Tired

# 84
  • В сърцата на четирима мъже/е,може и малко повече да са:-)))/
  • Мнения: 1 808
Да ви питам нещо за документите - последните месеци съм в болничен, /преди това бях в майчинство, събират ми се работа  два месеца ,скоро пак излизам в майчинство/а трябва декларация за доход - от НОИ предполагам трябва да ми го дадат - някой правил ли го е,да помогне със насоки? Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes В смисъл къде се ходи и какво се иска, да не се лутам из дебрите на НОИ с огромният си корем Thinking Thinking

# 85
  • Мнения: 2 741
 magnoliamm аз ходих до НОИ- там подадох молба да ми се издаде служебна бележка с изплатените ми обезщетения за майчинство за еди какъв си период. Казаха ми, че ще е готова след 3 дни и като си я получих платих такса 2,40.  Peace

# 86
  • Helsinki / Sofia
  • Мнения: 648
jul, далеч съм от идеята да си спорим!

1. Излишно е да казвам, че лихвеният процент в почти всички банки е плаващ. Това означава, че се образува от лихвена база, която е плаваща, плюс фиксирана надбавка за риска. За да се подсигурите срещу постоянни флуктуации на банката по отношение на лихвената база, е най-добре да се ориентира човек към банка, която отпуска при лихва Euribor/Libor + надбавка. В противен случай, ставаме свидетели на постоянно качване на лихвата, че в много случаи и без да те уведомяват.
Нямам идея дали си теглила кредит като физическо или юридическо лице. По-скоро оставам с убеждението, че е като юридическо лице. В този случай, практиката ми е показвала, че определянето на лихвата в голяма степен зависи и от качеството на анализа, който са ти направили. Разбира се, остава си вероятността определена компания да е по-приоритетна за банката, поради редица причини. Далеч съм от идеята да защитавам банката, разбира се.
2. По отношение на обезпеченията - предполагам, че ще се съгласиш, че ситуацията с пазара на недвижими имоти сериозно се измени в последните две години. Да не говорим, че вероятно в Договора ти за кредит е записано, че в случай на преценка от страна на банката, е възможно да поиска дообезпечаване на кредита. Това обикновено се получава, при револвиращи кредитни линии, при които лимитът не намалява с всяка година, а си стои постоянен.
Предсрочна изискуемост едва ли ще ти обявят - по-скоро ще поискат да си намалиш експозицията, спрямо размера на обезпечението. В момента няма банка, която да иска да обявява предсрочна изискуемост дори и на просрочени кредити, защото на всички е ясно, че няма пазар за обезпеченията.
3. По отношение на таксата за предсрочно погасяване, ако не е било изрично записано в Договора ти за кредит, че при предсрочно пълно или частично погасяване, такса за това не се дължи, е възможно да ти се променят условията с промяна на Общите условия на банката.

"Така че да се чете е задължително, но съвсем не е достатъчно да те предпази от разни непредвидени обстоятелства"  - С това съм абсоютно съгласна с теб Simple Smile

# 87
  • Мнения: 515
Така връщам се от Райфайзен банк.  Laughing Нещата седят така.. до 70% за къща, около 50-60 % за панелно жилище. Работят само с техни оценители, не приемат други. Дадох пример на жената за изтеглен ипотечен кредит от  30000 евро за 20 години. Каза, че доказания доход трябва да ни е над 1300 лв. Не приемат никакви служебни бележки Naughty.Лихва в евро 8.65%  Crazy
Уникредит Булбанк пускат нови кредити с нови лихви.Утре мъжът ми ще ходи там с наш близък, така че и оттам очаквайте информация Peace


Аз нещо немога да  схвана с тези оценители.. Една банка работи с едни, друга с други и ако примерно в едната не ни одобрят, ще трябва да плащам пак на оценител за друга банка  Crossing Arms Така ли е? И ако може някой да ми обясни ето това  newsm78
Имайте предвид, че оценките в момента се движат около ликвидната ст-ст. Поне така ми казаха при предварителен разговор на друго място.

# 88
  • Helsinki / Sofia
  • Мнения: 648
♥VIKI♥, точно така е! Това го правят, защото всяка банка си има уж определени изисквания към начина на изготвяне на оценката. По принцип някои от оценителите работят с повече от една банка. Така че нищо не пречи да се ползва една оценка. Трябва обаче да провериш дали съвпадат.
В Булбанк по принцип винаги са били по-консервативни при отпускането на кредитите и лихвите като цяло са им били по-високи.

# 89
  • София
  • Мнения: 7 992
Момичета, на мен от ОББ и Пощенска директно си ми казаха, че се плаща рушвет на оценителя и той ти го оценява на колкото ти трябва. Ние това ще опитаме, за съжаление нямаме възможност за 20%- 30% самофинансиране.  Tired

Това е нож с две остриета. Рискуваш оценителят да подаде обратно информация към банката и да откажат кредита на тази основа. Др. вариант е оценителят да се замае и да сложи по-висока цена, но оценка с 30% над пазара говори за крайна некомпетентност. Да не говорим, че пазарът на недвижими имоти е много свит и банките са доста консервативно настроени. За да докарате желаното финансиране, горницата ще трябва да е повече от 30%. Хората, които анализират клиентите, поглеждат и обезпеченията и ще се набие на очи.
И не на последно място: не знаеш кога на банката ще й щукне да прави преоценки на обезпеченията и тогава сериозно може да издрънчиш. Лятото на 2009г. няколко банки сериозно бяха подпукали клиентите си да преоценяват имотите и да погасяват предсрочно кредитите, ако обезпеченията не стигат.
По-добре се ориентирай към друга схема - потребителски заем, за да си допълните тези 20-30%, например. Да, лихвата със сигурност ще е по-висока, но другият вариант е рисков, поне в настоящия етап.

Общи условия

Активация на акаунт