Теглене на ипотечен кредит неща които трябва да знаем!

  • 138 726
  • 779
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 5 178
Без разрешение за строеж никой няма да купи, или може да плати само като за празно място..
Без разрешение за ползване обаче една къща може да се купи и да се изкара в последствие. Там процедурата сякаш е по-лека. Вписва се в регистъра, декларира се в общината. В майка ми ходиха арх. от общината да сверят плана и направената къща, дори не са влизали вътре

# 706
  • Мнения: 106
Искам да ви попитам според вас струва ли си занимавката с покупка на къща, която няма разрешение за позлване? Някъде прочетох, че не за всички къщи се изисква, но банката не пропусна да си го включи в списъка с необохдими документи за имота...

В нотариалния акт пише единствено представена актулана скица и одобрен архитектурен проект по време на седелката за покупко-продажба, което ме навежда на мисълта, че разрешението за позлване ще ни е последния проблем...

Собствениците са чужденци (украйнци) и въобще не са наясно с какви документи разполагат. ooooh! Но в същото време искат да си продадат къщата. Как да им обясня, че за да я продадат, трябва да си изкарат тези документи, дори и да не е с банков кредит не смятам, че ще има купувач с пари в брой, който ще си вземе имота без такива важни документи като разрешение за строеж и разрешение за позлване...  #Crazy
Щом има одобрен архитектурен проект, значи по мое мнение трябва да има поне Разрешително за строеж, но винаги има опция впоследствие строежа да е попречил на някой , той да е подал жалба ( имам такива случаи) и строежа да е спрян и съответно разрешителното за строеж да е прекратено. Предполагаме, че има валидно Разрешително за строеж и в добрия случай е строена преди 1993г. - в такъв случай е в графата заварен строеж и според Наредба от 2003 г. МРРБ разрешение за ползване вече не е необходимо. Ако обаче е строена след тази година те чака една много тежка и скъпа процедура по узаконяване, с всичките му там проверки, протоколи и тн. Моя съвет е имот без документи да не купуваш, защото все ще се намери банка която да ти отпусне кредит, но после всички рискове и последствия са само за твоя сметка.

# 707
  • Мнения: 66
Момичета, обръщам се с молба да ни подкрепите. Благодаря!
http://www.peticiq.com/europar

# 708
  • Мнения: 2 259
Подписах и препоръ4ах Laughing

# 709
  • София
  • Мнения: 1 936
И аз  Hug

# 710
  • Мнения: 3 929
Здравейте! Искаме да купим с мъжа ми апартамент, като една част от сумата я имаме в наличност, а останалата част ще си набавим чрез ипотечен кредит. Банката изисква да сключим предварителен договор за покупко - продажба, който ние сключихме помежду си, но договорът не е заверен нотариално. Продавачът иска от нас да му дадем уговореното в предварителния договор капаро, но мен ме притеснява така на ръка да дам парите, защото не знам дали този договор има някаква сила само с нашите подписи, без да е нотариално заверен. И ако дам така капарото, имам ли гаранция, че ще ми бъде върнато (каквато е уговорката според договора), ако сделката се провали?
Благодаря предварително!

# 711
  • София
  • Мнения: 1 936
zuki, ние така си купихме първото жилище. Бяхме наели адвокат, който изготви предварителния договор. Също така не го заверихме нотариално. Смятам, че е нормално след като адвокатът ни не го е направил....но все пак нека и друг даде мнение.

# 712
  • Мнения: X
И нашият предварителен договор не беше заверен нотариално. Единствено може да се замислите да преведете парите по банков път. Така поне ще имате доказателство, че сте ги превели.

# 713
  • София
  • Мнения: 1 936
Ние дадохме капарото на ръка срещу подпис от продавача, че парите са получени от него, така че това също е вариант.

# 714
  • Мнения: X
То май зависи и за каква сума става въпрос. Нямаше ли някаква сума, над която парите трябва да се превеждат само по банков път? Май беше 5000лв. или греша? Изобщо, приеха ли го този закон?

# 715
  • София
  • Мнения: 1 936
CoB, аз не знам за такова изискване, трябва да се провери. Нашето капаро беше само 4 000 лв. (2004 г.)

# 716
  • Мнения: 3 929
Благодаря ви! И аз обмислях варианта с превеждане на капарото по банков път. Просто не знаех чисто юридически тези подписи имат ли някаква "стойност" или сила без заверка.  bouquet

# 717
  • София
  • Мнения: 6 280
Благодаря ви! И аз обмислях варианта с превеждане на капарото по банков път. Просто не знаех чисто юридически тези подписи имат ли някаква "стойност" или сила без заверка.  bouquet

Като току-що минала по този път - също се чудихме дали да не заверим нотариално предварителния договор и даже ходих за съвет при нотариуса, при който после мислехме да изповядваме. Нейният съвет беше, че няма никакъв смисъл от такава заверка, а при подписването му да се подпишем (трите имена и подпис) на всяка страница - продавач и купувач. Вече законовото изискване е за суми над 5000 лв. да с апо банков път - ние всичко преведохме по банков път, като за основание писахме първо депозит при сключването на предварителния договор, след това покупка апартамент. Даже накрая бяхме оставили 250 евро, които трябваше да доплатим след плащането на последните битови сметки от страна на продавача и тях преведох по банков път, за да имам сигурна гаранция за всяко едно плащане. Иначе продавача е прав да иска плащане на капаро при подписване на предварителен договор.

# 718
  • София
  • Мнения: 7 998
Благодаря ви! И аз обмислях варианта с превеждане на капарото по банков път. Просто не знаех чисто юридически тези подписи имат ли някаква "стойност" или сила без заверка.  bouquet

За предварителния договор не се изисква нотариална заверка. 

# 719
  • Мнения: 28
LadyLady благодаря за информацията! Къщата е строена преди 1993 г, което е обнадеждаващо.   bouquet

За съжаление банката ми направи много ниска оценка.  #2gunfire

Чудя се според вас има ли смисъл да се пробва и в друга банка? Все пак си мисля, че оценката ще е горе долу идентична с първата, тъй като предполагам, че параметрите на имота, които се взимат предвид за оценката от всички банки, са стандартни, но знам ли...

Общи условия

Активация на акаунт