Теглене на ипотечен кредит неща които трябва да знаем!

  • 138 674
  • 779
  •   1
Отговори
# 720
  • Мнения: 3 929
Като току-що минала по този път - също се чудихме дали да не заверим нотариално предварителния договор и даже ходих за съвет при нотариуса, при който после мислехме да изповядваме. Нейният съвет беше, че няма никакъв смисъл от такава заверка, а при подписването му да се подпишем (трите имена и подпис) на всяка страница - продавач и купувач. Вече законовото изискване е за суми над 5000 лв. да с апо банков път - ние всичко преведохме по банков път, като за основание писахме първо депозит при сключването на предварителния договор, след това покупка апартамент. Даже накрая бяхме оставили 250 евро, които трябваше да доплатим след плащането на последните битови сметки от страна на продавача и тях преведох по банков път, за да имам сигурна гаранция за всяко едно плащане. Иначе продавача е прав да иска плащане на капаро при подписване на предварителен договор.

Catty m, предполагам, че си теглила ипотечен кредит. При изповядването на сделката при нотариуса, нотариалната такса върху коя стойност се изчислява като процент - върху продажната стойност по предварителен договор или върху стойността на ипотечния кредит?
Благодаря!

# 721
  • Мнения: 10 618
Нотариалната такса се изчислява върху цената, посочена в нотариалния акт.

# 722
  • Мнения: 5 178
LadyLady благодаря за информацията! Къщата е строена преди 1993 г, което е обнадеждаващо.   bouquet

За съжаление банката ми направи много ниска оценка.  #2gunfire

Чудя се според вас има ли смисъл да се пробва и в друга банка? Все пак си мисля, че оценката ще е горе долу идентична с първата, тъй като предполагам, че параметрите на имота, които се взимат предвид за оценката от всички банки, са стандартни, но знам ли...

Не банката, а лицензиран оценител прави оценката, имат си 3 метода, по които изчисляват и трите дават близки резултати, така че не вярвам друг оценител да даде значително повече от сегашната оценка

# 723
  • София
  • Мнения: 6 269
Като току-що минала по този път - също се чудихме дали да не заверим нотариално предварителния договор и даже ходих за съвет при нотариуса, при който после мислехме да изповядваме. Нейният съвет беше, че няма никакъв смисъл от такава заверка, а при подписването му да се подпишем (трите имена и подпис) на всяка страница - продавач и купувач. Вече законовото изискване е за суми над 5000 лв. да с апо банков път - ние всичко преведохме по банков път, като за основание писахме първо депозит при сключването на предварителния договор, след това покупка апартамент. Даже накрая бяхме оставили 250 евро, които трябваше да доплатим след плащането на последните битови сметки от страна на продавача и тях преведох по банков път, за да имам сигурна гаранция за всяко едно плащане. Иначе продавача е прав да иска плащане на капаро при подписване на предварителен договор.

Catty m, предполагам, че си теглила ипотечен кредит. При изповядването на сделката при нотариуса, нотариалната такса върху коя стойност се изчислява като процент - върху продажната стойност по предварителен договор или върху стойността на ипотечния кредит?
Благодаря!

Както е отговорила и zigizagi, нотариланата такса е върху цената, написана в нотариалния акт, т.е. стойността на която изповядвате. Ние изповядахме на реална продажна цена. Таксата за вписване на ипотеката е върху сумата на ипотечния кредит.

# 724
  • Мнения: 3 929
Много благодаря! С риск да стана досадна... ама с питане, знаем, до Цариград се стига, та... Имаме вече предварителен договор за покупко-продажба, в който е описана стойността на жилището, ама ние искаме да намалим тази стойност по договорка между нас - купувачите - и продавачите. Т.е. излиза, че този предварителен договор ще се анулира, ако мога така да се изразя, и на негово място ще направим друг или просто ще направим анекс или допълнително споразумение, в което ще упоменем новата, по-ниска цена на сделката. Питането ми е, след като кредитът от банката вече е одобрен, можем ли да намалим сумата на сделката, т.е. цената, на която ще купим апартамента? И ако можем, може ли цената да бъде равна на стойността на отпуснатиья кредит?

# 725
  • Мнения: 10 618
zuki,
питай банката. В предварителния договор пише примерно 10 хил. цена. Банката се е съгласила да ви отпусне примерно 70% от кредита - 7 хил. лв. После вие променяте цената на 8 хил.лв например и така се получава че банката ви отпуска доста по-висок процент.
Нашата банка не се съгласи да изповядаме на сумата на кредита, но Пощенска се бяха съгласили на едни познати.

# 726
  • Мнения: 66
Като клиент на Пощенска не ви я препоръчвам.

# 727
  • Мнения: X
Защо? Има ли някаква причина?

# 728
  • София
  • Мнения: 6 269
Много благодаря! С риск да стана досадна... ама с питане, знаем, до Цариград се стига, та... Имаме вече предварителен договор за покупко-продажба, в който е описана стойността на жилището, ама ние искаме да намалим тази стойност по договорка между нас - купувачите - и продавачите. Т.е. излиза, че този предварителен договор ще се анулира, ако мога така да се изразя, и на негово място ще направим друг или просто ще направим анекс или допълнително споразумение, в което ще упоменем новата, по-ниска цена на сделката. Питането ми е, след като кредитът от банката вече е одобрен, можем ли да намалим сумата на сделката, т.е. цената, на която ще купим апартамента? И ако можем, може ли цената да бъде равна на стойността на отпуснатиья кредит?

Значи, първо, банката отпуска кредит на база не на продажната цена, а на база собствената си оценка. При нас например, банката оцени по-високо имота от цената, на която го купихме. На база на тази оценка банката ни каза какъв е тавана на кредита, който можем да изтеглим. Относно намаляването на цената, посочена в предварителния договор - ако реално сте намалили цената, то поред мен е най-добре да направите нещо като анекс към него (като се има предвид, че копие от предварителния остава в банката до края на кредита), но за това се посъветвайте с юрист най-добре. Ако искате обаче да изповядате просто на по-ниска от реалната цена с цел спостяване на таксите, то тогава си помислите добре предвид на новите изменения в закона - в нотарилания акт фигурира декларация, че това е ралната цена на сделката. Сметнете си таксите и в двата случая и си преценете внимателно.

При нас беше голямо мислене в тази връзка, но накрая решихме, че не си заслужава безпокойството и притеснението (а и аз по принцип съм човек, който все гледа да спазва правилата  Rolling Eyes), за да спестил 1000 лв. Все пак това си е сериозна инвестиция за нашето семейство и искахме да се сигурни. Кредита ни е от ДСК. Следва да имате предвид, ако все още не сте проучвали банките, че ДСК например обявява, че отпуска 75% от оценката си, но реално е около 70%, тъй като намалят оценката с някакви 4-5% за риск или нещо такова. Сметнете си и какви допълнителни средства трябват за застраховки, защото при мен реално ГПР-то ми се вдигна заради застраховката Живот, на която аз държах, а банката задължава за застраховка Имущество. Малко ме е яд, че не проучих по-внимателно и офертата на ПИБ.

Стана дългичко, съжалявам.

Последна редакция: сб, 05 ное 2011, 13:46 от catty m

# 729
  • Мнения: 28
catty m за какъв имот става въпрос? Направо се учудвам,ч е оценката е по-висока. Браво на вас! Simple Smile На мен оценителката към Първа инвестиционна ми даде много ниска оценка, така че не съжалявай за избора си, но все пак моята оценка беше на къща в село около София. Сигурно за апартаментите в София са доста по-дашни Simple Smile

# 730
  • София
  • Мнения: 6 269
catty m за какъв имот става въпрос? Направо се учудвам,ч е оценката е по-висока. Браво на вас! Simple Smile На мен оценителката към Първа инвестиционна ми даде много ниска оценка, така че не съжалявай за избора си, но все пак моята оценка беше на къща в село около София. Сигурно за апартаментите в София са доста по-дашни Simple Smile

Апартамент, панелка. То и аз се изненадах, не знам на какво се дължи, честно казано, защото цената, на която го купихме, не е ниска да кажеш за района.
В ПИБ, ако добре помня, застраховките влизаха в месечните вноски, а тук плащам към 500 лв. на година за застраховка Живот и допълнително за другата.

# 731
  • Мнения: 8 229
И ние сме пред покупка на нов апартамент и другата седмица започвам обикалянето по банки. Засега ще мина първо през МКВ и ОББ. Да видим те какво ще предложат, а после мога да пообиколя и другите.
Нашият кредит ще е по-малък, само 50% от стойността на имота. Останалите пари ги имаме. Надявам се да се спогодим с банките.

# 732
  • Мнения: 407
Патила и препатила с банки, най-вече с Пощенска. Това е банката, която не препоръчвам на никого. Причините мога да ги кажа, ако се интересувате.
Когато търсите банка за теглене на ипотечен кредит гледайте методологията, по която се формира лихвата. Препоръчително е да е някакъв индекс - софибор за лева, юрибор за евро + някаква фиксирана надбавка. Така банката никога не може да ви излъже, защото винаги може да проверите какъв е индекса за момента и да си сметнете. Само, че в България много малко банки работят така, затова е добре да ги проучите. Повечето като Пощенска и Уникредит например имат разни компоненти - за фондове, оценка на риска и не знам още какво си, което си е един прикрит начин на банката да ви вдига лихвата колкото и когато си пожелае. И те го правят, и посоката на движение на плаващата лихва е винаги нагоре.
Относно предварителния договор. Ние сключихме договор за една сума, след това оценителя на банката даде доста по-висока оценка и така всъщност отпуснатия кредит беше по-голям от цялата сума за апартамента с 1300 евро. Пощенска не е гледала предварителния договор.

# 733
  • Мнения: X
Аз вече питах, но да попитам отново. Какво точно не е наред с Пощенска?

# 734
  • София
  • Мнения: 795
Тук има нещо като обобщение на ипотечните кредите на няколко банки. Това ме накара да реша, че макар и клиент на Пощенска, не бих теглила кредит от нея Wink

Общи условия

Активация на акаунт