Теглене на ипотечен кредит неща които трябва да знаем!

  • 138 673
  • 779
  •   1
Отговори
# 735
  • Мнения: 5 178
Правилно сте се ориентирали към банки, които работят на Софибор/Еурибор + фиксирана надбавка.  Когато теглите заем гледайте това да е предлагания план. Измамните първоначално по-ниски БЛП  банкови лихвени проценти, които включват всички разходи на банката от всякакво естество.
Държа да ви предупредя и за измамната практика на Булбанк - те предлагат в момента кредит, който се формира от БЛП (базов лихвен процент) + надбавка фиксирана в договора (4-6%).  Много хора виждат, че БЛП се формира от Софибор/Юрибор + ПРЕМИЯ, която премия към момента ви е обявена като 0%, но ето тук идва уловката. За стари клиенти преди 2008 вече премията, е 3.5-4% БЕЗ ПРЕМИЯТА ДА Е ОБЯВЕНА В ДОГОВОРИТЕ ИЗОБЩО.
Съгласно новия ЗПК (закон за потребителския кредит)  с подписването на договора вие се съгласявате ПРЕМИЯТА да се определя от управителния съвет на банката и практически никой, никога не може да предвиди каква ще е стойността на премията, колкото и да ви убеждават, че тя се изчислява пазарно то това не е така, Булбанк макар и с най-голям пазарен дял не е единствената на пазара и искрено ви съветвам никога да не взимате кредит от тази банка

# 736
  • Мнения: X
Тук има нещо като обобщение на ипотечните кредите на няколко банки. Това ме накара да реша, че макар и клиент на Пощенска, не бих теглила кредит от нея Wink
Според мен това, което е описано в сайта на Мирела не е пълно като информация. Всъщност условията в банката са си като в другите банки ако се ползва превод на заплата и плащане на една комунална услуга. Но то и в другите банки е така. Мен по-скоро ме интересува къде е драмата с тази банка, та всички предупреждават да не се тегли от нея. Все още сме нови клиенти (от само 5 месеца) и ми се искаше да знам за какво да си имам едно на ум.  Mr. Green

Последна редакция: нд, 06 ное 2011, 16:14 от Анонимен

# 737
  • Мнения: 5 979
Булбанк макар и с най-голям пазарен дял не е единствената на пазара и искрено ви съветвам никога да не взимате кредит от тази банка
Ликвидирахме ипотечния кредит към тази банка. Камък ми падна от сърцето, иначе ДА микога повече кредит от тези бандити  Naughty

# 738
  • Мнения: 66
Сов, КОТЕ е обяснила.
И аз съвсем наивно постъпих - банка, като банка, ама не е така.
Новите договори не се наемам да коментирам, може и да са по- ясна метология.



# 739
  • Мнения: 5 178
Aз се наемам да коментирам новите договори на Пощенска, само да ги прегледам и систематизирам проблемите с БЛП.
1. Никъде на сайта за новите предложения не е посочено как се формира плаващия лихвен процент, т.е ела да видиш, че да те заглавичкаме

2. Необходима е застраховка на ипотекираното недвижимо имущество. ГПР е 8,04% за жилищен кредит с променлив годишен лихвен процент 6,85%, при 45 000 евро кредит, срок 25 г., с пакет „Лесен Живот”. Разходът за застраховки "Имот" и "Живот" не е включен в ГПР. . Като ги включат ще получат ГПР по изискванията на закона и той ще надмине 10%, 1% е само премията за застраховка имот срещу земетресение
ГПР също е изчислено неточно, защото е изчислено при фикс лихва от 6,5%, а като гледам БЛП за ЕУР излиза, че ви правят остръпка от 2% за първата година (поне според мен е това, защото лихвена надбавка с "-" за целия период няма)
От сайта БЛПЖК EUR 8.45%  В сила от 15.06.2011 г., включително

3. На сайта има публикувана методика за изчисление на БЛП, от която става ясно, че когато УС реши лихвата се променя. Ами да ви е честито

СоВ, не в другите банки не е така (поне има няколко банки, в  които не е така), а на запад и дори в съседна нам Турция не е така. Потребителите сме хората, които може да наложим практиката Софибор/Юрибор + надбавка на пазара и то много лесно - не взимаме кредити на БЛП, запомнете по БЛП могат в момента да ви предложат и 4% лихва, но след два месеца без пазарни причини да бъде 14% т

# 740
  • Мнения: 459
Работя в банка, в която  лихвите по всички предлагани в момента кредити са обвързани с Софибор или Юрибор + надбавка. Клиентите обаче масово "реват" - така не им била "сигурна" лихвата... ooooh! И искат кредитите им да са обвързани с БЛП.  ooooh!
Значи едно време ревяха, че не е ясно как им се формира лихвата, сега като им се предлагат варианти, при които могат да си следят всеки ден какво могат да очакват, пак реват...

# 741
  • Мнения: 5 178
E аз пък такъв ревящ клиент не съм срещала.. поне разумни и финансово грамотни хора. Иначе в банките работещи на БЛП впрягат всички сили да убеждават колко е изгодно да теглиш такъв кредит.
Примерно Булбанк се спукват да обясняват как 4% премия за стари клиенти била буферна и Юрибора като вземе да се вдига ще я свалят, ама познайте дали се случи или хората имат нови увеличени лихви

# 742
  • Мнения: 10 617
 mimata67,
коя е банката? Може да я напишеш спокойно, няма да се счита за реклама, или на лични.  bouquet

# 743
  • Мнения: 5 178
Да особено информация за ипотечни кредити формирани по Софибор/Юрибор + надбавка  ще са много полезни тук.

# 744
  • Мнения: 106
Вариант за кредит с лихва формирана от Еурибор + надбавка предлага Райфайзен. ДСК - на база кредитния ресурс, Райфайзен също. Булбанк и ПИБ на база БЛП. От гръцките банки не съм се и интересувала. За мен най-изгодните условия в момента предлага Райфайзен. Реклама или не, фактите са си факти и моя кредит е от там.

# 745
  • Мнения: 5 178
Райфазен имат ли ипотечен левов Софибор+ надбавка?

# 746
  • Мнения: 459
Райфазен имат ли ипотечен левов Софибор+ надбавка?

Имат! Peace Ако някой се интересува от подробности, може да ми пише.  Peace

# 747
  • София
  • Мнения: 1 936
Вариант за кредит с лихва формирана от Еурибор + надбавка предлага Райфайзен. ДСК - на база кредитния ресурс, Райфайзен също. Булбанк и ПИБ на база БЛП. От гръцките банки не съм се и интересувала. За мен най-изгодните условия в момента предлага Райфайзен. Реклама или не, фактите са си факти и моя кредит е от там.
Подкрепям! И моя кредит е от Райфайзен.
Ако не ни го бяха отпуснали (теглихме го на акт 14) щяхме да изберем МКБ Юнионбанк.

# 748
  • Мнения: X
А каква е надбавката за тези банки, където лихвата се формира на база Еурибор?
Загубих доста време, но тази информация никъде не е публикувана.
Иначе, то и когато се формира по БЛП пак си е БЛП -  някакъв фиксиран %. Не е трудно човек да си следи каква му е лихвата.
Да вярно, че БЛП е каквото говорят звездите на банкерите, но все пак сме в пазарна икономика и все си мисля, че тези неща се следят и не биха си позволили да си увеличават БЛП прекалено много. То иначе няма да им останат клиенти и всички ще бягат към други банки дето са по Еурибор/ Софибор.

# 749
  • София
  • Мнения: 1 936
А каква е надбавката за тези банки, където лихвата се формира на база Еурибор?
За Райфайзен - "Лихвата в частта 6-месечен EURIBOR се преизчислява и променя от Банката два пъти годишно на 15 април и 15 октомври. Преизчисляването се прави съгласно стойността на 6-месечен EURIBOR, котирана на страницата на Reuters EURIBOR01 или в случай, че няма такава предлагана стойност, стойността котирана от Bloomberg на страницата EBF".
В момента надбавката е 4,83 пункта, определена към 13.10.2011 г.

Общи условия

Активация на акаунт