Теглене на ипотечен кредит неща които трябва да знаем!

  • 138 675
  • 779
  •   1
Отговори
# 750
  • Мнения: X
Тоест 4,83 + 1.695 да речем, така ли или греша? И това е променливата лихва по за ипотечни кредити в момента в Райфайзен? А няма ли някаква клауза, че лихвата не може да е по-ниска от определен фиксиран %? Май в МКБ четох, че е 6 месеца EURIBOR + фиксирана надбавка, но лихвата не може да е по-нсика от 6.9%.

# 751
  • София
  • Мнения: 1 936
Моята лихва в Райфайзен е 6,6% (компанията, в която работя, им е корпоративен клиент).
В МКБ Юнионбанк имаше такова изикване "лихвения процент не може да бъде по-малък от този, на който е подписан договора". Но в нашия договор не виждам такова нещо.

# 752
  • Мнения: X
Благодаря, Lodsi. А това за някакъв първоначален фиксиран период ли е или по принцип трябва да са такива параметрите на лихвата?

# 753
  • София
  • Мнения: 1 936
Такива са параметрите - това е преференциален лихвен процент за ползването на месечна услуга "Комфорт" - заплатата ми минава през банката, имам левова и еврова сметка там и плащам една комунална услуга чрез тях. В зависимост от Euribor- лихвения ми процент ще се изменя на всеки шест месеца.

# 754
  • Мнения: 5 178
А каква е надбавката за тези банки, където лихвата се формира на база Еурибор?
Загубих доста време, но тази информация никъде не е публикувана.
Иначе, то и когато се формира по БЛП пак си е БЛП -  някакъв фиксиран %. Не е трудно човек да си следи каква му е лихвата.
Да вярно, че БЛП е каквото говорят звездите на банкерите, но все пак сме в пазарна икономика и все си мисля, че тези неща се следят и не биха си позволили да си увеличават БЛП прекалено много. То иначе няма да им останат клиенти и всички ще бягат към други банки дето са по Еурибор/ Софибор.


Сов, фиксираната надбавка се договаря с банката, в зависимост от кредитоспособността и други условия, на които отговаря клиента ( да ползва определени услуги, да му се превежда заплатата в банката и др). Фиксираната надбавка я има и за кредити на БЛП, и в двата случая тази надбавка не се променя без изричното съгласие на кредитополучателя.  в момента в Райфайзен за потребителски кредит в лева фикс надбавка е 5,5% ако ползваш пакет услуги + заплатата ти да минава през банката (потребителския кредит винаги е по-скъп от ипотеката, защото не се гарантира с нищо)

Каква е основната разлика между пазарен индекс + фикс надбавка и БЛП+ фикс надбавка -
-при първите фикс надбавка е надбавка над пазарните лихви, в тях банката фиксира своята печалба, своите разход, провизии и др.
-при вторите фикс надбавка се ползва за същото, но банката си запазва правото ако реши да извлича по-голяма печалба от този кредит, или да повиши скрито разходите просто повишава БЛП и готово.
Финален извод при пазарен индекс + надбавка банката ще се стреми да се вмъкне в тази надбавка, докато при БЛП може да си увеличава разходите и печалбата колкото си иска и кредитополучателя ще плаща за тези гевезелъци

Разсъжденията ти за пазарна икономика и БЛП, който расте контролирано за съжаление лесно мога да оборя, защото от скромния ми (или вече не толкова скромен) опит с банките показва, че институциите в Б-я не ги следят или отказват публично да се произнесат по констатирани нарушения. в Бг институциите има панически страх да не вземе някоя банка да фалира

Пазарна икономика в Б-я няма, защото по време на криза лихвите в други страни паднаха за да се освободи капитал и да може да се увеличи потреблението, а тук се увеличиха лихвите и печалбите на банките. БНБ с гордост рапортува капитализацията на банките, и някъде в статистиката смотват необслужваните кредити

Последна редакция: вт, 08 ное 2011, 10:51 от KOTE

# 755
  • Мнения: X
Да вече разбрах   bouquet
Остава просто да се надяваме, че в БГ има някаква конкуренция и банките няма да си увеличават БЛП както си им харесва, а ще е в някакви средни граници спрямо останалите банки.

# 756
  • Мнения: 5 178
А и за последно държа да отбележа, че тенденцията е лихвите при излизане от кризата да се увеличават -Софибор/Юрибор да расте, но ако разгледате и повечето медотики за БЛП ще разберете, че е заложено ако пазарните индекси вземат да растат, да расте и БЛП

# 757
  • Мнения: 106
Да вече разбрах   bouquet
Остава просто да се надяваме, че в БГ има някаква конкуренция и банките няма да си увеличават БЛП както си им харесва, а ще е в някакви средни граници спрямо останалите банки.
По моето скромно мнение реална конкуренция на банковия пазар няма, не и в смисъла на механизъм от който ние като потребители да извлечем реална полза.Лично за мен лихва обвързана с Еурибор е по-прозрачен механизъм, но както някой написа, банката може да компенсира промени чрез скрити разходи. Със Софибор работят Прокредит банк за кредити в лева, ама що за индекс е Софибор, в България реално действаща фондова борса няма. Аз лично бих избрала европейска банка пред българска, европейски пазарен индекс пред български, но всеки си решава сам за себе си.

# 758
  • Мнения: 66
За европейските банки добра идея. Но, на мен ми отказаха.
За ипотечен кредит изискват трудов договор в тяхната страна. Това за Италия.
За Германия нямат интерес към имота.
Не обобщавам.

Да вярно, че БЛП е каквото говорят звездите на банкерите, но все пак сме в пазарна икономика и все си мисля, че тези неща се следят и не биха си позволили да си увеличават БЛП прекалено много. То иначе няма да им останат клиенти и всички ще бягат към други банки дето са по Еурибор/ Софибор.
Да, констатират нарушения, и дотам. Никой, никого не санкционира. Нямат правомощия.
Да не ти казвам, колко се чака за отговор.

# 759
  • Мнения: 5 178
Euribor е вързан с ЕUR, борда няма да е вечен така, че имайте предвид промяна на валутните курсове, ясно в чия полза  Crazy, да не стане като със CHF на Пощенска дето ги убеждаваха, че швейцарския франк е стабилна валута и има стабилен курс , то е и стабилна валута и стабилен курс да е по-скъп от еврото... Банката им предложиха лихви около 5-6%, но реално вноската в лева е като за 11-12% кредит. От наивността на хората банката удобно си завъртя свободните франкове и изкара добра печалба, още преди 3-4 години казвах, че има огромен валутен риск заложен във франка, ама кой да слуша, ходи обяснявай, че за българската му заплата не е плюс, а е минус да тегли кредит в стабилна валута  ooooh!

Аля*, и аз минах по пътя за чужденецки заем, мисия невъзможна дори с голям международен работодател, пък и защо банката майка да дава евтини кредити, като така добре може да те скуби чрез българската си щерка  Money

# 760
  • Мнения: 66
КОТЕ, дано успееш, стискам палци.
Аз, първо, ще мина през тромавата съдебна система.
И след нея ще се добера до Европа.
Ама нашият род сме дълголетници, така че време бол

# 761
  • Мнения: 106
Аз съм твърдо за кредит в евро. Смятам, че рецесията ще се проточи в рамките на следващото десетилетие, което за мен автоматично означава нисък Еурибор или с леки колебания. До скоро привържениците на лева, ентусиазирано правеха изказвания по посока, теглете кредити в лева, че видите ли влезнем ли в Еврозоната, яка ви гърбина. Три години по-късно изказванията са по посока на разпад на Еврозоната и съответно теглете кредити в евро, но дръжте спестяванията си в друга валута. А какво се случва реално... кучетата си лаят, кервана си върви. Който има спестявания и намери хубав имот и има мерак съответно и разбира се очаква стабилни доходи да купува. Слушам пак 2012 г. пазара ще е залят от ипотекирани имоти и ще има егати далаверата. Вярвате ли в това? Банките и агенциите са заинтерасовани да поддържат цените високи, банковия пазар е конслодиран, политиката е единна, нали не вярвате, че айде юруш банките пускат имоти, предлагането бележи размери като търсенето по време на имотния балон и цените падат главоломно. Е, няма как да стане, цените ще падат така е, но хубави имоти за по 400 евро квадрата според мен надали ще има. Панелките може и на 200 и 300 да паднат, говоря за София.  Значи гледам моя имот човека го е купил преди 20 години за 110 000 лева, днеска ми го продаде за 160 000 лева , предвид на инфлацията сметките излизат. Живеем в смутни времена, така е, но аз лично се задушавам да живея в квартира където ни мога да си сложа гардероб и дрехите и книгите ми се търкалят по земята, нито искам да давам половин месечна вноска на хазяйката и да участвам в купуването на апартамента на внуците и. Дето се вика хванала съм се на хорото и ако ми стиска ще играя до края. Пиша това в отговор на тези, обиколили целия свят, ама разбираш ли живеели си спокойно под наем и наричащи нас теглилите кредит глупаци и тн. Това беше леко отклонение  Simple Smile. Успех на всички и умната!

# 762
  • Мнения: 66
Затова и аз съм с кредит. На мен няма кой да ми даде.
А, и не ми е длъжен.

# 763
  • Мнения: 106
Коте. швейцарския франк е друга история, валутата е стабилна, прекалено стабилна даже, ама това което свързва България с Швейцария са бг капиталите изнесени в банките и  Simple Smile. Ако все пак Еврозоната се срине и Германия се върне към марката, лева ще бъде обвързан с нея в едно разумно съотношение, предвид на факта, че Германия е основен търговски партньор на България. А и нашите банкери и икономисти са достатъчно консервативни и изпили студената вода през 90-те, така че в това отношение ние българите можем да сме спокойни. Аржентинския сценарий у нас няма да се повтори, защото досега сме се обвързвали само с валута на страна която ни е основен партньор, а не заради факта, че някоя валута е просто стабилна. Така че...както казах, всеки да си решава сам за себе си.

# 764
  • Мнения: 5 178
И колко години според теб ще държат борда.., смяташ ли че 1 DEM= 1 лев след 12-13 год борд. Наличието на борда не зависят само от нашите тикви, а и от МВФ. Ако марката след евентуално разпадане на еврото се окаже скъпа валута, това окончателно ще убие конкурентноспособността на българските фирми, защото ще произвеждат скъпи стоки и услуги ( пример в момента е Чехия, чиято валута поскъпна и от там и цените на колите основно четох коментари за Шкода, цените в евро се покачват и съответно хората спират да ги купуват масово)

Все пак пропускате един момент, че 97 си беше добре скалъпен сценарий за обир на спестяванията на хората, обезценка на влоговете в лева. Крайно време е за да имаме икономика да видим фалити на банки, можеше и даги видим ако Дянков не беше налял пари в банките с тайно споразумение.
В една нормална държава няма проблем банки да фалират- всеки ден фалират фирми, а банките са фирми със специален режим на работа, с право за публично набиране на влогове, които влогове са гарантирани (отделна тема е какво е гарантирано у нас)

Заради разлика от 0.5-1% за лихви евро-лев предпочитам лев, и още един аргумент поддръжката на сметка и всички такси се изплащат в евро. Разходите 3 лв и 3 евро за поддържане на сметка/пакет услуги е голяма на месец

Общи условия

Активация на акаунт