Запушени канали

  • 1 067
  • 20
  •   1
Отговори
# 15
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Миринда,съвсем нормално е бебето да си чака шишето,нали досега така сте практикували.Нe знам дали си попаднала вече на информацията за състояние,което се нарича объркване на зърното - случва се,когато на бебето още от раждането му се предлага шише.Понеже спецификата на сучене на гърдата и на пиене от шише е различна,изисква различни движения,различни мускулни групи участват и млякото пристига по различен начин (от шишето - непрекъснато и с малко усилие,а от гърдата - в началото на силни струи,после намалява притока),много бебета започват да се дразнят и да отказват гърдата и предпочитат шишето.Това обаче е абсолютно преодолимо състояние - но не за няколко часа,разбира се,а за дни.Необходимо е упорство,за да може бебето да забрави за шишето и да се научи отново да суче на гърдата.Но си заслужава определено.
Даването на изцедена кърма сега ти се струва нелош вариант,защото го правиш от 2 седмици Grinning А я си представи какво е да го правиш с месеци по 5-6 пъти на ден? А когато се налага да увеличиш кърмата в съответствие с нуждите на бебето,може да ти са налага да ставаш нощем да цедиш (дори бебето да спи),за да поддържаш количеството...Хубаво обмисли тези неща,защото ентусиазмът за цедене се губи много бързо - не казвам,че не е възможно - аз лично познавам жени,които са хранили по този начин бебетата си с месеци,тук също има мами,които го правят успешно.Но в повечето случаи минаването изцяло на цедена кърма съкращава значително общата продължителност на кърменето и представлява къртовски труд за майката.Затова си струва да проявиш настоятелност и упоритост за няколко дни - дай си срок,ако е нужно - и помни,че ти не мъчиш бебето и не го държиш гладно,а просто го връщаш към това,което е нормално и естествено за него и поправяш грешката от намесата на външни фактори.Бебето няма да стои гладно - гърдата винаги е на разположение,просто трябва да се научи отново да суче на нея и тъй като е малко,това ще стане бързо Grinning
Разбира се,решението е твое и ще ти помагаме с каквато информация сметнеш за нужно.Но е важно да си добре информирана за трудностите и в съответствие с това да решиш кое е по-доброто за теб и бебе.

# 16
  • Мнения: 1 586
Миринда,
към написаното от хедра бих добавила само, че ако ти се струва много трудно рязкото спиране на шишето, най-добре дохранвай с изцедена кърма от чашка - има статии в библиотеката как точно се прави. Така хем няма да объркваш бебето с биберон, хем няма да се притесняваш, че стои гладно докато мине критичния период на връщане към гърдата.
Успех!

# 17
  • Русе
  • Мнения: 271
Аз също съм давала изцедена кърма с шише,но биберона беше с ИЗКЛЮЧИТЕЛНО малка дупка. Ако можеш да намериш да си купиш биберон без дупка и да си го пробиеш сама ще е най-добре. За да не му е по-лесно на бебо от шишето и да не спира с опитите да те изсуче. Както казват другите мами постепенно нещата ще си дойдат на мястото, стига да кърмиш на поискване. Пиеш ли достатъчно течности, може заради това да не достига кърмата. Водица от чешмата върши чудесна работа. Старай се най-малко по 2 литра на ден да изпиваш.

# 18
  • Мнения: 212
Днес бяхме при нашата докторка и като се повдигна темата за храненето, тя отново настоя, че бебето трябва да яде на три часа, за да може да обработи храната и да не се получава наслояване на млякото. Не ставаше дума за адапте, а за кърма. аз продължавам да опитвам, но наистина е ужасно. Тя суче, заспива, аз я будя ... И накрая пак е гладна. Шишето ни е с много малка дупка, така че и от там не й е чак толкова лесно. Поне спрях да се притеснявам дали е достатъчно наядена - оказа се, че за 16 дни е наддала цели 600г! Отглеждам си малко слонче  Laughing!!! Не знам има ли начин да я накарам да суче повече, дори да бутам насила зърното, тя пак го плюе. Лошото е, че при цялото ми желание аз не съм от най-търпеливите, вчера направо издивях и избеснях след прекаланите часове с бебе на гърдата. Пък и нощем е най-тежко - тогава тя само се мръщи и отказва гърда, започва да се дере и става мазало! Течности пия - вода, мляко, компоти, сокчета... Пия и лактогонен чай, взех си и лецитин за запушените канали. Надявам се като се отпушат млякото да слиза по-лесно и да напреднем в усилията.

# 19
  • Русе
  • Мнения: 271
Наддавате много добре. Но мисля че трябва да бъдеш по-спокойна, не се ядосвай, защото бебо усеща всичко, което чувстваш и ти. Когато си напрегната и с бебо е така. Затова не иска да суче. Знам че ти е трудно, но заради бебо се постарай да не  се изнервяш. И ние минахме през такъв период-Ани ме блъскаше с ръчички, риташе ме с крачета и изобщо не искаше да се доближи да гърдата. Но, слава богу, го преодоляхме. Вярвам че и вие ще се справите. Дано и каналите да се отпушат, че да се справите по-скоро. Просто бъди по-уверена в себе си. Успех.

# 20
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Миринда,наистина е трудно човек да реши кого да слуша,когато съветите,които получава,са много противоречиви.Нормално е да имаш доверие на педиатъра си,предвид че тя е завършила медицина - но е хубаво човек да получава повече информация,за да му е по-лесно да вземе решение.Ето тук можеш да прочетеш повече за режимите под час и кърмените бебета,като имай предвид,че статиите са писани от консултанти по кърмене,които в добавка към медицинската си степен са преминали няколко години обучение специално по лактация:
http://www.bg-mamma.com/?action=article;id=439
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=13444
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=21129
И още един прост факт,който е хубаво да се знае - за разлика от адаптираното мляко кърмата се усвоява за около час и половина,така че е буквално невъзможно в стомахчето да стане наслояване на мляко,каквото и да означава това Rolling Eyes
Браво на теб за упорството и усилията,които полагаш - независимо от трудностите съм убедена,че факта,че детенце наддава така чудесно и то само от твоето мляко,те изпълва с гордост и ще ти дава сили да продължаиш,дори да е много изнервящо на моменти Grinning Постепенно ще става по-лесно - и детенце расте,и двете се учите взаимно - просто не преставай да опитваш и нещата ще се наредят Grinning

Общи условия

Активация на акаунт