Въпрос относно брокерите и към брокерите???

  • 12 615
  • 43
  •   1
Отговори
  • Мнения: 515
От близо 6 месеца си търсим имот който да закупим, до като най накрая онзи ден попаднахме на обява, която много ни хареса. Най- накрая беше това, което точно търсим и по начина, по който сме си го представяли. Решаваме вчера да звъннем на телефона към обявата. Вдига ми мъжки глас, обяснявам му, че съм заинтересувана от обявата и го доразпитвам още малко за да придобия представа, дали напсаното отговаря на истината. Той ме попита „ как е вашето име”, аз леко узадачена му отговорих. Попитах го дали можем, да се разберм нещо за оглед, той побърза да ми каже ” за да направим огледа, трябва да минете през офиса и да подпишем договор” , викам ‘какъв договор, предсточен ли? Shocked” той „ не, такъв в който се задължавате да ми палтите 2.5 % от стойността на имота, ако евентуално ви хареса, ако не ви хареса, не сте длъжни”. При което, аз му казвам да изчака малко на линия и съобщавам на мъжът ми новината. Съответно, мъжът ми реагира остро и аз благодарих на брокера за отделеното време и че при интерес от наша страна ще се свържем отново с него... Мъката ми е следната...толкова много ми хареса, а сега мъжът ми не иска да му даде 2.5% затова, че само ни е отлючил и при положение, че си имаме наша позната брокерка,която ни помага..Питам ви, понеже не разбирам и за първи път се сблъсквам с подобно нещо, такава ли е процедурата по принцип и имат ли право да искат процент от нас или се опитват да ни набутат по някакъв начин????...посъветвайте ме какво да правя.. Tired

# 1
  • Мнения: 12
по принцип брокера не само "отключва" жилището. Той трябва да ви изготви предварителен договор, да съдейства на страните да подготвят всички документи необходими пред нотариуса за сделката; да провери за евентуални тежести върху имота /ипотеки, възбрани и др./, да провери за стари задължения на собствениците /например неплатени парно, вода и др./. Така че това е неговата "заплата". Ако ви се вижда висока - не ползвайте услугата. Щом имате позната брокерка - ползвайте нейните услуги. Впрочем те безплатни ли са  newsm78?

# 2
  • Мнения: 3 371
след като имате познат брокер, споделете с него/нея за имота, който сте си харесали. нека тя да се обади. в този случай те са съконтрагенти с другия брокер, а вие ще имате финансов ангажимент към вашия брокер.

# 3
  • Мнения: 515
Ами да ние имаме финансов ангажимент към нашата брокерка, май проблема идва от там, че се обадих аз, а не тя.. И затова той поиска процент от нас. Договрите и проверките за тежестите не искам той да ги прави и т.н. Искам само да ми отключи , да видя това, което искам и да правим сделка, от него аз нищо не искам. Имам си мой брокер..

# 4
  • Мнения: 627
Паразитно звено.

по принцип брокера не само "отключва" жилището. Това е единственото, което прави.

Той трябва да ви изготви предварителен договор, - юридическа работа е това

да съдейства на страните да подготвят всички документи необходими пред нотариуса за сделката; - как съдейства точно??

 да провери за евентуални тежести върху имота /ипотеки, възбрани и др./,  - можеш да си го свършиш сама - екранна справка в Агенцията по вписвания. Такса - 1 лев

да провери за стари задължения на собствениците /например неплатени парно, вода и др./.  - за това брокер ли ти е нужен????

......не ползвайте услугата.  - Това е и моя съвет.


# 5
  • Мнения: 11
Разбира се че имат право да ви искат процент, в случай че се стигне до покупка на имота - все пак и те трябва да живеят от нещо, не са благотворителна организация. Аз самата работя във фирма за недвижими имоти, но не сме типичният случай, тъй като работим само с клиенти чужденци (най-вече французи). Обикновено повечето агенции взимат около 5% комисионна от цената на продаден с тяхно съдействие имот. Така като гледам брокерите, на които сте попаднали са решили да разделят процентите на две части - едната получават от продавача, другата от купувача. Друг е въроса, че повечето българи продавачи отказват да платят каквато и да било комисионна за това че някой ги представлява, рекламира им имота, намира им клиент, показва му имота и се грижи сделката да мине коректно. При нас в повечето случаи е така и сме се принудили да взимаме въпросните 5% само от купувача, което във Франция поне приемат за нормално.
Дано не ме разбереш погрешно, нямам за цел да защитавам брокера ти, нито пък твърдя че това е коректно, обаче все по някакъв начин тези агенции трябва да печелят за заплати, осигуровки, данъци, реклами на имоти, наем на офис, пътни разходи при оглед на имот и още куп други неща. Вие сами ще си прецените дали това ви устройва и дали ще си дадете парите на тези хора. Гадно е, но така стоят нещата.

# 6
  • Мнения: 2 132
Да, има такъв договор и се води Договор за поръчка.
Обикновено е 3 %, но той е, че се задължаваш да правиш огледите с тази фирма и при подписване на предварителния договор за покупко-продажба ги дължиш на фирмата.

# 7
  • Мнения: 515
Друг е въроса че повечето българи продавачи отказват да платят каквато и да било комисионна за това че някой ги представлява, рекламира им имота, намира им клиент, показва му имота и се грижи сделката да мине коректно. При нас в повечето случаи е така и сме се принудили да взимаме въпросните 5% само от купувача, което във Франция поне приемат за нормално.


Но в случая аз съм купувач, да си взима процента от продавача, защо от мен след като той дефаткто нищо на върши за мен, имам си човек-познат, на който имам доверие и той го прави.. Tired Може би аз не разбирам нещо .. newsm78 Ще се опитам да убедя мъжът ми или да говоря с моята брокерка, да видим какво може тя да направи... то накрая какво ще излезне да плащаме на двама брокери  Confused

# 8
  • Мнения: 3 371
Ами да ние имаме финансов ангажимент към нашата брокерка, май проблема идва от там, че се обадих аз, а не тя.. И затова той поиска процент от нас. Договрите и проверките за тежестите не искам той да ги прави и т.н. Искам само да ми отключи , да видя това, което искам и да правим сделка, от него аз нищо не искам. Имам си мой брокер..
не се притеснявай  Hug . кажи на вашата близка  и тя да се обади. брокерът едва ли ти е запомнил гласа, освен ако не си се представила. нейна е работата да уговори оглед, и останалите неща. ти имаш право да избереш на кого да имаш доверие. това не е чифт обувки, купуваш имот и даваш доста пари.
ще се наредят нещата  Grinning .

# 9
  • Мнения: 46 511
Нищо не се плаща, нито при подписването, нито при огледа. Ти се обръщаш към него като клиент и е нормално да си уреди отношенията.

Ами да ние имаме финансов ангажимент към нашата брокерка, май проблема идва от там, че се обадих аз, а не тя.. И затова той поиска процент от нас. Договрите и проверките за тежестите не искам той да ги прави и т.н. Искам само да ми отключи , да видя това, което искам и да правим сделка, от него аз нищо не искам. Имам си мой брокер..

В такъв случай нека твоят брокер се обади и ако го работи с колеги, ще ви отвори. Иначе няма начин. В крайна сметка то това е основното - да държиш информацията, в случая данните на продавача  Laughing


Но в случая аз съм купувач, да си взима процента от продавача, защо от мен след като той дефаткто нищо на върши за мен, имам си човек-познат, на който имам доверие и той го прави.. Tired Може би аз не разбирам нещо .. newsm78 Ще се опитам да убедя мъжът ми или да говоря с моята брокерка, да видим какво може тя да направи... то накрая какво ще излезне да плащаме на двама брокери  Confused

В случая ти се обръщаш към него. Имаш интерес - търсиш го. Все едно си видяла реклама за почивка в туристическа агенция. По същия начин, както на нея й ставаш клиент, така и на него. А какви са отношенията му с другата страна по отношение на плащанията, това са си техни работи, които нямат нищо общо с теб.

# 10
  • Мнения: 18
Тези разходи са за сметка на купувача, той плаща разходите на агенцията, а всички агенции са свързани и можете чрез вашата брокерка да огледата имота,така или иначе е по-добре тя да се свърже с агенцията,продаваща имота, а вие да го огледате без да й плащате нищо за сега. Плаща се при покупка!

# 11
  • Мнения: 12 662
Няма да плащаш на двама брокери - само на него. Евентуално, твойта брокерка ще се разсърди, че действаш без нея.
Нормална застраховка, че ще сключиш сделката през агенцията.
 

# 12
  • Мнения: 2 132
Боже в голяма грешка сте!
Много малко агенции вземат САМО от едната страна.
Това ВЕЧЕ важи и за отдаването под наем.
Малка част от хубавите имоти излизат от собственик на пазара.

# 13
  • Мнения: 515
Благодаря ви за мненията придобих представа, горе долу за какво става въпрос .... Hug Много съм изнервена и притеснена и не съм доверчива, затова почти винаги подхождам със съмнение..Пожелайте ми успех  Flutter

# 14
  • Мнения: 417
След толкова измамни сделки,нормално е да си недоверчива и да подхождаш със съмнение.Желая ти успех Peace

Общи условия

Активация на акаунт