Расте и хубавее, ЯНУАРЧЕ като слънце грее

  • 67 936
  • 745
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 212
Здравейте!
Имам едно питане към мамите, чиито дечица са в предучилищни групи тази година. Кажете ми, моля ви, как върви подготовката на децата, доколкото имате наблюдения. Какво точно и до колко сериозно учат, с какво ги занимават. Аз имам представа как би трябвало да стоят нещата, но се опасявам, че това не се случва. Всеки ден подробно разпитвам детето, говорих и с други родители и за съжаление трябва да призная, че някой не си върши добре работата... Но преди да предприема нещо, искам евентуално да си сверя часовника и тук.
Благодаря предварително!
Лек и успешен ден!

# 691
  • София
  • Мнения: 615
При нас в градината нещата вървят лежерно, госпожите казаха, че ако ги научат всичко в 1 клас ще им е скучно и ще имат лоша дисциплина. В съседната подготвителна група са доста по - амбициозни и доста по-напред. Не знам къде е истината и аз съм объркана. Говорих с майка на първокласници и тя каза, че в 1 клас доста бързо върви материала и ако детето разчита там да го учи за пръв път + стреса от новия режим и става проблем и изоставяне, защото и много деца са напред.  newsm78

# 692
  • Мнения: 212
Да, и аз коментирах с майка на първокласник, но тя пък ме увери, че няма страшно. Нейното дете нищо не научило в детската градина, но сега се справя добре в училище. Наясно съм и ,че ако са много напред с материала, няма да им е интересно после и т.н. Но се тревожа, че май и задължителния минимум от знания няма да получат. От друга страна не ми се ще много много да коментирам с новата учителка, за да не се конфронтирам допълнително... И без друго е наясно, че не й симпатизирам особено, защото и тя има вина за напускането на предишната ни безценна госпожа. Но ако нещата с подготовката абсолютно излязат извън контрол, няма да мълча.

# 693
  • София
  • Мнения: 1 152
Спокойно, не се притеснявайте, според мен (пък и от други майки вече минали през 1 кл.) в края на 1 клас всички деца са горе-долу на едно ниво ...естествено - децата-чудо неги включвам в тази категория  Mr. Green
За предучилищна си има специални изисквания и не можело детска учителка да преподава материал за начална педагогика (или там както се казваше за 1 клас  Confused) - било различно, по-добре - да не ги научат на грешно (специално за писането! и подхода), а да си започнат в у-ще както си му е редът, отколкото да се напъват излишно.
Вики сега е 1 клас, съответно в градината само една година кара предучилищна, най-малка е в класа, но много пъти съм говорила с г-жата и тя казва, че много добре се справяла и нямало никаква разлика в справянето й в сравнение с другите деца от класа, а и аз го виждам по тетрадките. Даже, според Вики била сред най-добрите  Embarassed- от най-бързо справящите със задачите и с най-малко забележки в тетрадките. Grinning Вярно, много бързо върви материала в у-ще и си има стрес от различното и сериозното в у-ще, но на Вики й върви добре - сега се научи да срича по-добре (даже и книга вече си е взелаот библиотеката да чете  Shocked ). Вашите деца имат още една година и ще им е още по-лесно после в 1 клас. Не се шашкайте излишно.
Като съм чела тука има доста деца вече четели Гладко и смятали - еми ние не сме полагали никакви усилия с нея в тази насока Embarassed - всичко си идва с времето.

# 694
  • Мнения: 212
О, далеч съм от мисълта, че трябва да се усвои материалът за първи клас. Но през тази година трябва да се запознаят горе-долу с нещата. По малко от всичко, за да имат представа. Има си задължителен минимум. Трябва например да са писали елементи от букви, да познават и сравняват числата до десет, да разказват... Но какво се случва напрактика?! С едната учителка на хвърчащи бели листчета пишат разкривени без никакъв ред и ориентир печатни главни букви и ръкописни малки. Ей така, кой както може. С другата пеят песнички и учат стихчета. Само "когато госпожата иска" работят в тетрадките, учебните. През останалото време децата зяпат филмчета, а госпожата се занимава нещо на лаптопа.
Някои от майките се занимават в къщи. Но със сигурност знам, че не го правят както трябва. Има си методика и правила за преподаване и на най-малкото нещо. И не мисля, че родителите ще се справят добре, ако не са начални педагози. Най-много да нанесат някоя вреда, както казва и Галита.
Но моето дете се подтиска, когато усети, че другите са по-напред. Такъв тип е. Блокира и изобщо отказва да опита. Казва: аз това не го мога. И напълно се предава. За това ми се струва, че едно задоволително средно ниво на подготовка, ще е най-добрия вариант. За да може да има сили хем да се адаптира с всичко ново, хем да не изостава с уроците. Няма шанс да бъде в едно училище с децата от нейната градина. Всичко ще й е непознато. И ако не успява да се справя с материала, съвсем ще се смачка.
И аз все си повтарям, че са малко излишни тези тревоги. Но си познавам детето.

Последна редакция: чт, 22 ное 2012, 12:19 от JiM

# 695
  • Мнения: 678
Ади е  предучилищна в  училище.Цял ден са.много добре се справя с обстановката.Закуска,обяд следобедна,извеждат ги навън.Учат много неща,но не пишат.Празници,всичко от бита....Доволна съм...Но все пак са били само 2 месеца,до 24 май има доста време ще понаучат..Тя ходи и на английски в училището,добре се справя..И на народни  танци в читалището.Не й оставя време никакво за игра.Много е изморена..

# 696
  • Мнения: 720
Лелее , Пепи , кога станахте на 9 месеца , такива буза големи има , само за щипкане  Hug
Браво на Адито , старателна ученичка  Heart Eyes
JiM , и аз имам подобни опасения , доколко е достатъчно само на градината да разчитаме в подготовката  Confused И затова взех да й купувам книжки занимателни - за четенето упражнения за сричкуване , за изписването на буквите , и на числата писане и т.н. Моята може да сравнява числата кое е по-голямо , кое по-малко , и успешно ги събира и изважда - до 10 , да брои през число ...Но с писането сме доста зле  Tired - и за буквите , и за числата .... Опитва се да срича по една книжка , но й е трудно засега  Confused обаче има желание , не я карам насила , когато поиска сама  Wink
А тя като види , че й нося нова книжка , заинтригувана сама иска,  и почва да прави упражненията(не ги кара подред , ама  Whistling)  И ме моли да й помагам, когато не знае как да направи нещо...
Трябва да преборите този момент със подтискането , и лесното предаване пред трудностите...неувереността дали ще се справи и да казва "аз не го мога това" ... Разбирам те много добре , детето ти е плашливо , пои си да опита , защото го страх че ще го сгреши  Rolling EyesДори и да сгреши , не е страшно : "нищо де, опитай пак , сега вече знаеш как ..."  И ние бяхме долу-горе така (че то на никой не му харесва да греши), но все я насърчавах , казвам й - ти ще го направиш добре , просто трябва да опиташ, да се постараеш, и опитай пак , и пак , и ще видиш , все по-добре се получава , браво , умничка си ми ти ...и така...насърчавай я , та да добие увереност, че ще се справи и да не казва - аз не мога...
За да стане това , трябва с малки стъпчици : да не й даваш изведнъж сложното (като не успее и  да се обезсърчи и отчае повече)
 Давай й задачи с които се справя  Simple Smile (да затвърди и да добие увереност , че "аз мога" и " това го знам") , и после съвсем постепенно "вдигай летвата" и пак гледай да се справи със задачата си (с твоята помощ естествено) - за да не се обезсърчи при неуспехи ... И все пак ако не е добре , не казвам че е много хубаво , а казвам нещо такова: "следващият път ще се постараеш повече , да стане по-красиво , но все пак видя не е толкова трудно и можеш да го правиш и самичка , нали ?"
Когато с нещо не й се занимава , не настоявам , оставяме това , питам я друго , и все под формата на игра , или с предмети които обича ( например ягоди , бонбонки , сладоледи , ябълки ) Доста малка се научи да брои неусетно , докато простирах идваше "да ми помага", и като й казвах колко щипки ми трябва да ми даде в ръката ... и по цветове ги избирахме според цвета на дрехата ...

п.п. извинете за дългият ми пост , увлякох се с разсъжденията си  Embarassed

Последна редакция: пт, 23 ное 2012, 01:24 от Мимито & Светла

# 697
  • Мнения: 678
А,Светле благодаря!Но Сами там е на 4м.....
Ето прясна снимка на почти 10 месеца 
 http://sphotos-c.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn1/12646_554433801249 … _2026783526_n.jpg

# 698
  • Мнения: 720
А,Светле благодаря!Но Сами там е на 4м.....
Ето прясна снимка на почти 10 месеца  
 http://sphotos-c.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn1/12646_554433801249 … _2026783526_n.jpg
Голям сладур е   Hug

# 699
  • Мнения: 678
А,Светле благодаря!Но Сами там е на 4м.....
Ето прясна снимка на почти 10 месеца  
 http://sphotos-c.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn1/12646_554433801249 … _2026783526_n.jpg
Голям сладур е   Hug

Много благодаря..Той е един БЯССССССССССССССССССССС!!!!!

# 700
  • Мнения: 3 336
При нас в градината нещата вървят лежерно, госпожите казаха, че ако ги научат всичко в 1 клас ще им е скучно и ще имат лоша дисциплина. В съседната подготвителна група са доста по - амбициозни и доста по-напред. Не знам къде е истината и аз съм объркана. Говорих с майка на първокласници и тя каза, че в 1 клас доста бързо върви материала и ако детето разчита там да го учи за пръв път + стреса от новия режим и става проблем и изоставяне, защото и много деца са напред.  newsm78

Мога да потвърдя че в първи клас много бързо върви материала- втори месец на училище и решават задачи от типа 1+5+2=?     9=?-1   3?4?1. Вече учат килограми, стойност в пари. Имат на учебника отзад един пощенски плик пълен с "пари" за практика.

Миналата година учиха и писаха здраво в предучилищната, смятаха още там и пак им е трудно с математиката. С писането също виждат зор, пишат изцяло ръкописно, навръзването на л и и после им е трудно, не разбират 0 като се вади от числото че не дава 0. Вече четат думички и им е доста трудно хем сме се упражнявали. Пишат изречения и звукови модели - кое гласна кое съгласна - оцветяват с различни цветове. Подчертават срички. Сега учат че имена се пишат с главна буква, както и първа буква от изречение. Имат доста домашни и всеки ден учат нова буква, пишат директно думи с нея. Вече имат и диктовка на изречение. Аз лично съм доволна че ги прехвърлих в училище миналата година, научиха много и се чувстват добре в позната среда.

Ники е вече в класа на сестра си, прехвърлих го по ред причини и е много доволен въпреки първоначалното му решение да е отделно.

# 701
  • София
  • Мнения: 615
mishlentze Надявам се да си добре в останалия личен план.  Wink Иначе на пост-отговора ти мога да кажа първо "Олеле"  Tired и благодаря че се включи. Чудя се какво да правя, като при нас ще има и 1 чужд език.  Rolling Eyes Нещо пак системата работи срещу нас. Като се върна след 18 часа от работа, да ги изхраня ли, да ги пера ли или да почвам да ги уча. Май за да си гледаш добре децата във България трябва да си завършил психолог, да имаш и друга медицинска специалност, педагогика, 1-2 филологии и да ходиш редовно на психиатър в обедната си почивка.  ooooh!

# 702
  • Мнения: 4 489
При нас в градината нещата вървят лежерно, госпожите казаха, че ако ги научат всичко в 1 клас ще им е скучно и ще имат лоша дисциплина.

Аууу, ей това като го чуя и не знам какво ми става....  Close Ще им бъде скучно, друг път. Ето, имаме си вече първокласници, нека споделят колко са натоварени и дали една добра предучилищна подготовка не би им била само от полза! Ей на, четете Мишленцето!  Laughing
При нас нещата също тръгнаха много 'айляшки'. Гледам аз по другите градини - пишат, смятат, а при нас - игри и оцветявки. Говорих с учителките, позасилиха се нещата, но все още смятам, че вървят бавно. Хайде, аз че съм кукувица, която смята, че децата трябва здраво да бъхтят над учебниците, за да не бъхтят на нивата, образно казано, а и за да не мислят за глупости - такава съм. Но ми кажете според вас да сме стигнали само до цифра 5  за няколкото седмици от началото на учебната година, не е ли малко бавно, а? Буквите не сме и почвали още...

# 703
  • София
  • Мнения: 1 152
в момента в 1 клас едва са стигнали едва до числото 10, та според мен е ок в градина да е наполовина  Laughing
И при нас има английски език в у-ще, но там са доста по-лежерни'  Wink - оцветяват, пеят песнички, в разговори и игри учат нещата, тип 'биологичното' учене на език, още не пишат. В градината имам чувството, че повече думи научаваха, но лошо няма - има време ще го научи английския  Simple Smile и едва ли ще е в началното училище  Grinning

# 704
  • Мнения: 212
Здравейте, мили мами!
Много благодаря на всички за споделения опит! Наистина ми е от полза. А това, което Мишленце писа, така ме разтревожи, че май ще се наложи да поработим наитина и у дома. До сега се колебаех, но вече си мисля, че няма да мине без моята помощ и намеса. А и сега разполагам с повечко свободно време. Wink Не се знае как ще е догодина.
И в тази връзка още един въпрос ми се върти в главата - за занималните. Тук май ще трябва да се включат повече мамите на първолаците. Уж са задължителни, а май няма места за всички деца. А и чувам - родителите не са много доволни. Децата не се подготвяли добре, не пишели всички домашни. Пак трябвало да се работи вечер... Някои ползвали услугите на частни занимални. Ясно е какво се прави, когато нямаш избор. Но имам приятелки, които могат да си позволят да си взимат децата наобяд от училище, а предпочитат да ги оставят на занималня. Rolling Eyes

Общи условия

Активация на акаунт