Бихте ли купували колбаси без Е-та

  • 11 063
  • 74
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 755
Днес гледах предаване за Е-тата и соята в саламите. Производителят твърдеше, че хората ги предпочитали  с тях, защото са по-евтини, трайни и примамливи. Аз търся колбаси от чисто месо, но никъде не съм виждала.  Всеки салам съдържа поне 5  Е-та и соя. Вие какво мислите?

# 1
  • Мнения: 27 524
Не всички Е-та са кофти. Трайни колбаси без консерванти някакви не може  Peace

# 2
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
Може и да намериш, но...Без Е-та например цветът не е много привлекателен. Пък не се плаши от всяко Е - какво е луканката без селитра? Или майонеза без лимонена киселина.

Сериозно - намирам си чист суджук за сушене от кварталния касапин. Поразпитай при вас как е, във вашия град, къде има. И не взимай колбас от чисто месо, трябва да има сланина - твърда, гръбна, прясна!

Можеш и да си правиш домашни колбаси, но е чудовищна хамалогия. Късмет.

# 3
  • Мнения: 543
Уби ме сутринта тоя производетил, честно. Бих взела колбас с всякакъв цвят, само да не е наблъскан с какво ли не. Консерванти, айде, разбирам, ама тия оцветители наистина не схващам. Ако всички колбаси са с кафеникав цвят, значи такъв е цветът, не виждам къде е драмата.

# 4
  • Мнения: 2 755
Трайните колбаси могат да са такива чрез варено-пушена преработка или сушене. Като казвам, от чисто месо мисълта ми е без соя, нишастета, фибри и други такива екстри.

# 5
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
Разбирам те, че мразиш нишестето? Имаш право, но това (соя, фибри, картофено нишесте, кожа, кости) са си храни, макар и според мене, мястото им да не е в саламите.
 
Сещам се, че из Пазарджишко в бабека слагат ориз - ето нишесте, но по никакъв начин на пречи или вреди, освен на фигурата, може би.

Най-опасни са консервантите, оцветителите, разни гадости за желиране. Синтетиката, с една дума.
Но най-противни са ми овкусителите - това са вещества, които залъгват рецепторите, че това което ядеш, е храна. Такъв е натриевия глутамат, или беше моноглутамат, все едно.

# 6
  • Мнения: 5 000
Да, бих.
Купувам малко колбаси точно по тази причина  Confused а обичаме.

п.с. Куркума, като ти гледам кофата в аватара и  Crazy текът ми лигите. Да идва лятото, поне истински домати от градината да  ядем.

# 7
  • Мнения: 759
Аз също бих купувала, но каква е гаранцията, че щом не ги пише на етикета, наистина ги няма вътре?

# 8
  • Мнения: X
Аз също бих купувала, но каква е гаранцията, че щом не ги пише на етикета, наистина ги няма вътре?
Никаква!
Няма контрол,няма и гаранция!

Всичко бъка от Е-та,избягването им е "модерно" отдавна на запад,тук отскоро почнахме да ги четем и да се шашкаме.
Вчера разбрах,че Майонеза Краси предлагат кренвирши на цена за кг. 19,00 лв.Кой обаче ще ми гарантира,че са без Е-та и си заслужават високата цена,която бих платила,поне да си припомня вкуса на кренвирш?
Междудругото хората здраво лапат кренвирши,и то на символична цена и хич не им дреме за Е-та.


 Такъв е натриевия глутамат, или беше моноглутамат, все едно.

М да,обаче ела да видиш как се харчат и харесват фиксовете на Маги,разните там Вегети и бульони,сухи супи,които са пълни с него.

Последна редакция: чт, 21 яну 2010, 23:31 от Анонимен

# 9
  • Варна
  • Мнения: 17 940
Да, бих купувала, ако някой започне да ги произвежда. за протокола, не купувам колбаси никакви, с изключение на шунка, когато правя пица, а то не се случва често.
Купувала съм си колбаси от Германия, няма начин и там да е нямало Е-та, но пък го нямаше тоя гаден вкус на соя и разни химикали, убит със зърна черен пипер. Sick

# 10
  • Стара Загора
  • Мнения: 5 543
Да , бих си купвала  дори и да са скъпи.

# 11
  • Мнения: 4 916
Не бих купувала, защото няма начин да изям цял салам до вечерта. Ако сложа 24 часа през които да е стигнал от фарбриката до магазина, за мен остават още 24 да го изям преди да се е развалил.
Не гласувам в темата, защото няма отговор, който поне малко да се доближава до моето мнение.

За кремвиршите - и там Е-тата са колкото в останалите колбаси, просто месото е малко, затова са на такава ниска цена. Останалото е "прат" - смлени на пяна рога, копита, черва, клюнове, зурли... те не са вредни за здравето, но нямат хранителната стойност на месото.

# 12
  • Мнения: 1 252
Ужас ! argun, като каза кремвирщи, купуват ги хората и и ги хапват , а вътре и месо няма .

Една позната работила в такъв цех , като ми каза какво слагат - не купувам.

Като купя колбас, давам на котката , ако хапне - има месо , ако само го подуши- край!

# 13
  • Варна
  • Мнения: 17 940
Значи твърденията на СТАНДАРТ не са верни? Laughing
Всъщност не ядем салами от стресирани прасета, защото в саламите не се влага месо.

http://paper.standartnews.com/bg/article.php?d=2010-01-22&article=310312

# 14
  • Мнения: 4 916
Тази "прат", за която съм писала, е адитив - влага се във всички кремвирши и подобните им във всички страни.  Просто без това няма да стане кремвирш. Въпросът е, че у нас месото е съвсем малко, а прата е твърде много.
Пак да кажа, че не е вреден, но няма хранителна стойност.
Тези, които са живели в бялата чужбина, знаят, че при еднакъв прием на колбаси там се напълнява повече - заради по-високото съдържание на месо в продукта. От копита и човки няма как да се напълнее. Ще потърся едно от първите ми мнеия във форума, което беше точно за колбасите.


ПП - абе вие защо ме оставяте цял ден да пиша "кремвирши"? Поне разбрахте, че ми се яде нещо сладко.


ППП - ето един пост от 2005 г. за това какво има в колбасите, четете накрая http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=34470.msg969741#msg969741

Общи условия

Активация на акаунт