Бихте ли купували колбаси без Е-та

  • 11 065
  • 74
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 180
В Кауфланд видях био луканка на цена около 47-48лв/кг. Не се зачетох в етикета обаче. Не изглеждаше толкова цветна наистина. Може някой да се поинтересува и да проучи въпроса  Peace

# 16
  • Мнения: 1 213
Бих купувала,но не съм виждала по магазините/кварталните/,но сигурно ще са с много малък срок на годност.Спомням си,че навремето баба ми правеше/един такъв с цели месца вътре/,но трябваше да се изяжда бързо защото се разваля/тогава нямаше фризери/.

# 17
  • Мнения: 27 524
смлени на пяна рога, копита, черва, клюнове, зурли...

 Joy Joy Joy

# 18
  • Мнения: 1 252
смлени на пяна рога, копита, черва, клюнове, зурли...

 Joy Joy Joy

Блонди , ти си Брюксел , но съм го чувала .

# 19
  • Мнения: 27 524
Да, да, знам, че е така, но описанието е много цветисто  Laughing

# 20
  • Мнения: X
Аргун,ти чак диетични ги изкара кренвиршите  Simple Smile .
Не само безвредни,ами и диетични,защото нямат месо.А дюканките маат мЯсо,пък отслабват,а сега де Thinking?
Малотрайните колбаси били обаче пълни и с фосфати,които спомагат да не се "сбажурят" и да задържат водата в тях.

# 21
  • Мнения: 4 916
Смеете се вие, обаче ако успея да си намеря старите файлове с информация само за месарската промишленост, ще ви настръхнат косите.
Имаше една много интересна информация - на конгрес на италиански андролози се поставя въпроса защо момченцата започват да проявяват признаци на оплешивяване още с встъпването в пубертета... излиза един доктор и чете доклад за вредата от "подобреното" с хормони пилешко месо и масовото му ползване в страната за сметка на свинското, оказва се, че хормоните влияят на човека, а децата са най-податливи и т.н.
Имаше и за свинското - във фермите ги тъпчат с хормони, за да могат прасетата за 8 месеца да достигнат теглото на двегодишно животно. После ние го ядем.
С други думи Е-тата не са нито единствения, нито най-големия проблем.

# 22
  • София
  • Мнения: 315
Бих купувала такива,но не вярвам  да се произвеждат.Не всички Е-та са вредни,но определено избягваме Е621(мононатриев глутамат)вид овкусител,който дори е забранен в доста страни.А имаше и някакъв течен пушек ooooh! ,но не помня как се обозначава.Честно да ви кажа у дома рядко вземаме колбаси(само разните му там меса и то гледам да не докарват на оранжево ConfusedА относно разните пикантини,бульончета и тем подобни Sick

# 23
  • Мнения: 1 115
Още нещо има в колбасите, което не сте споменали. Има го най-вече в кренвиршите и евтините водни салами.
ФОСФАТИ - служат за задържане на вода (защото освен всичко, споменато по-горе, въпросните колбаси съдържат и мнооого вода, а тя е най-евтина).
И другото особено вредно нещо са нитритите. Всяка година напролет почваме да говорим за нитратите в зеленчуците. Но нитратите до голяма степен можем да изхвърлим, докато нитритите са доста по-отровни и ни ги предлагат на нас и на децата ни с всякакви колбаси.
Освен това винаги има риск да са изтървали от тях по-голямо количество и тогава вече продукта става наистина опасен.

За протокола, купуваме мнооооооооооого рядко шунка, когато ни се дояде джънк фууд. А от месата филе елена или пастърма, и евентуално рядко скъпа луканка. В тях поне, основните съставки са сол и евентуално селитра за луканката.

Това, което ме натъжава много е, че в детската кухня веднъж седмично има кренвирш с картофено пюре. Нали се сещате къде отива. Но много майки не се замислят и хранят с това десетмесечните си деца. А в яслата бяха написали една сутрин на таблото "сандвич с шунка", а аз видях лелята да мъкне филийки с грозен червен салам. (не че шунката е по-стока)

# 24
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
Да вземем да префасонираме темата: домашен салам.
Аз се пробвах на три пъти и претърпях грандиозен провал.
Био продукцията, освен без Е-та е и от месо на животни, отглеждани по разни стандарти, те е обяснимо скъпа.
То в храненето на животните има хормони, има антибиотици, ваксини, има пестициди във фуража, дето го ядат и тежки метали в тревата, която пасат, за водата, която пият говорих ли?

Май отговорът на въпроса от темата стана: не, защото няма смисъл. Така и така се тровим.



# 25
  • Варна
  • Мнения: 17 967
Да вземем да префасонираме темата: домашен салам.
Аз се пробвах на три пъти и претърпях грандиозен провал.



Хм, ами прави се все още във вид на домашни суджуци. Laughing
Баща ми е майстор на това. Всяка зима си купува прасе от едно балканско село, там прасенцето  се храни екологично. На място му го колят и разфасоват. Той си взима месото и прави разкошен суджук.

Не използва никакви Е-та, за поддържане на червения цвят слага малко захар в каймата. Колко са трайни засъжаление не мога да кажа, тъй като повече от три месеца не ги търпим. Laughing

Последна редакция: пт, 22 яну 2010, 15:35 от Хексе

# 26
  • Мнения: 4 916
Да вземем да префасонираме темата: домашен салам.
Аз се пробвах на три пъти и претърпях грандиозен провал.
...


Салам едва ли ще седна да правя, но бих се пробвала със суджук  Peace Запланирала съм го за тази година.

# 27
  • Мнения: X
Още нещо има в колбасите, което не сте споменали.
ФОСФАТИ
аааа,споменах ги,през два поста от твоя Naughty

Аргун,моля те не изравяй информацията си за месарската промишленост,защото :
няма смисъл. Така и така се тровим.
Tired

# 28
  • София
  • Мнения: 2 062
Бих, но освен без Е-та да е и от био-мръвки. И за цената няма да се почудя, защото количеството, което изяждаме е символично.

# 29
  • Мнения: X
А някой има ли списък на Е-тата,кое какво е и вредата от него,разбрах,че имало класификация според степента на вредното им въздействие в/у човешкия организъм?

Самоотговарям си,ето първото,което ми излезе в гугъл.

Последна редакция: пт, 22 яну 2010, 16:37 от Анонимен

Общи условия

Активация на акаунт