Колко пари давате на първолаците за училище?

  • 4 912
  • 19
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 488
 Извинявайте , че не прегледах подробно дали има такава тема, но все бързам за нещо! Та въпроса ми е : Колко пари давате на първолаците за училище?

Имам ученичка в първи клас и я подпитах колко парички харчат съучениците й, но ясен отговор така и не получих. Пробвах с 0,50, 1 лв., - похарчи ги. Втора проба - седмично -5 лв.- на първия ден свършиха. И ми бе обяснено, че тя решила, че другите 4 дни не й трябват парички. Само да отбележа, че е с наднормено тегло и всичко и е подсигурено.

# 1
  • София
  • Мнения: 3 421
  Аз нямам първолак, но точно по тази тема вчера си говорехме със съседката, която има първолак. И затова ще се включа.
  Тя не му дава парички, не защото няма, а защото детето закусва в къщи, после си получава безплатната закуска в училище и обядва в 12,30 часа. Момченцето е доста едричко/да не кажа дебеличко/ и тя казва, че не иска да се тъпче още само и само да си похарчи парите като другите и да яде чипсове, които въобще не са му необходими при толкова ядене /на 2 часа/.
  На дъщеря си в 5 клас дава около 1лв на ден.
  Аз обаче мисля, че трябва да се дава поне малка сума, за да не започнат да крадат. Аз имах такива съученици навремето.

# 2
  • София
  • Мнения: 488
Това не ми бе минало през ума. Целувки за подсещането

# 3
  • София
  • Мнения: 7 242
И аз нямам още първолаче, но се замислям по този въпрос. При положение, че на детето е осигурено ядене, 1 лв. е повече от достатъчен. Аз бих се опитала да убедя дъщеря си да спестява част от парите, за да си купи нещо по-голямо. Без пари не бих я пуснала. Не искам да се чувства неудобно сред връстниците си. На моя позната детето е първокласник - един ден тайно и взело мобилния в училище, т.к. почти всички други деца имали такива Shocked /става въпрос за кварталното у-ще/. Та в този ред на мисли, предполагам, че и джобните им няма да са по 1 левче, а повече. От друга страна не искам да уча детето си на прахосничество и да го поощрявам да си купува разни буклучки /особено за ядене/

# 4
  • Мнения: 206
На дъщеря си давам по 0,50ст. до 1лв. Забранила съм да се купуват чипсове, дъвки, бонбони - в къщи дъвки и бонбони да искаш... Купува си основно натурален сок. Каквото и остане си го прибира в едно портмоне. Давам парички, за да не се чувства зле от факта, че другите деца имат, а тя не/ закусва в къщи, в 10ч. в училище втора закуска, а в 12:30ч. обядва/. За момента съм доволна от начина по който ги харчи и спестява Laughing Разбрали сме се, че ако купува глупави неща ще спрем да даваме парички.

# 5
  • На третия етаж
  • Мнения: 9
Здравейте,

Аз на моят първокласник му давам по 50 ст. дневно, но до днес само 2 пъти ги е похарчил. Сутрин приди да тръгнем за училище задължително закусва в къщи, а през голямото междучасие в 9,30 ч. им дават закуски с чай. Казвал ми е, че чаят го изпива , а от закуската "само малко" тъй като била много голяма. Мисля, че не е нужно да се дава повече от левче, тай като от приятелки знам,че децата се учат да си купуват дъвки, чипсове, студени сокчета и др. излишни глупости , или ходят в интернет клубове.

# 6
  • София
  • Мнения: 3 630
От началото на учебната година съм му давала точно три пъти по 50 ст. Първия ден услужил на едно момиченце Grinning, на втория ден си купил закуска и му останало ресто, на третия нищо не си купил и му останали стотинките. После въведоха безплатната закуска и той както ми е злояд, вече не ходи до бюфета. Сега в раницата му има 70 ст. отпреди, но всяка сутрин го питам дали си има стотинки. Може пък нещо да му се прияде и препие, не може да ходи без пари.

# 7
  • Мнения: 6 243
Моят син е вечев 4ти клас, но от първи до сега, постъпваме с баща му така:
Закуската му я приготвям аз и си я носи от къщи, защото не желая да яде боклуците от лавката. За разнообразие понякога съм му слагала кроасани, иначе - сандвичи (той ги обича много), банан, кутийка сок и задължително мин. вода.

В "таен" джоб в раницата има винаги определена сума - 2 или 5 лв., както се случи, които са за непредвидени разходи. Ако му се наложи такъв, веречта се "отчита" и ние прибираме останалото ресто - дребните пари, и пак му даваме цяла банкнота.

За краденето - аз ако не съм го възпитала досега да не краде, дали ще има джобни или не, то все ще краде, гаранция!

# 8
  • Мнения: 811
Щерката сутрин вкъщи пие мляко с какао, но не закусва. В чантата слагам минерална вода, един плод /банан, праскова, ябълка или круша/ и нещо сладичко /вафла, малко шоколадче или 2-3 бонбона/. Закуската в 9 я изяжда без остатък.
Пари сама си сложи още първия ден, но не ги е харчила. Госпожата ни предупреди, че не е съгласна да ги пуска сами на лавката.

# 9
  • Мнения: 1 250
МОят син е 4ти клас. Давам му по 1лв на ден - само за вода, и това е откакто разбрах че си хвърля закуската. От тогава се разбрахме, че ако още веднъж я изхвърли, ще му отрежа и парите за вода. Е, случва се да купи от време на време по нещо "нерегламентирано", но като цяло му стигат.

# 10
  • Пловдив
  • Мнения: 2 141
Аз не давам пари. При нас изрично подчерта госпожата на родителската среща, че не разрешава да ходят да си пазаруват. Децата са извън училището, пресичат се много улици, за да се стигне до магазинчетата, а и стаите са им в близост до една от най-големите търговски улици в града. Тя се страхува да ги пуска и аз напълно съм съгласна с нея. Та не им е разрешено да си купуват сами. Сега имат безплатни закуски (от този понеделник). Аз винаги й приготвям сандвич, плод и бутилка с вода. Отделно, вкъщи задължително закусва. Няма нужда от пари, дори и да им разрешаваха да си купуват сами. Аз й предложих да я запиша на закуски (преди да започнат с безплатните), но тя каза, че не са хубави и си иска приготвените неща от вкъщи, та подозирам, че дори и да им разрешаваха да си купуват, тя едва ли би се засилила. Храна й приготвям, а разни вафли, снаксове, чипсове и солети тя не е свикнала да яде и не им е голям фен. Затова няма дневни пари.

Дала съм й един път 5 лв., за да има, ако все пак нещо й затрябва, всичко се случва, но те си стоят така и досега. Периодично й проверявам портмонето. Днес се обади, че са я бутнали и си е скъсала чорапогащника. Предложих й на връщане от училище да си купи, но тя каза "Ааа, не, ти ми избери и ми купи, аз сега си имам чорапи". Изобщо, забелязвам, че не е много по харченето.

# 11
  • Мнения: 367
Дъщеря ми е в 3 клас, но в първи клас  и давах по 5 лева в понеделник да си ги разпределя сама. Правех и сандвичи или кроасан, вода задължително. Тогава нямаше такава закуска в 10 и тя всеки ден много преди обяда беше гладна. Първите две седмици парите ги нямаше още във вторник  Laughing , но като не получи никакви други до края на седмицата бързо се научи сама да си смята кога колко и за какво най-вече Wink. По-късно вече и оставаха и спестени, които гордо си пускаше в касичката. Харесва и да си разпределя сама паричките. Сега и давам почти двойно на седмица, но нямам никакви притеснения, че ще ги похарчи за някоя глупост. 

# 12
на нас ощи ни е рано за училище, но съм мислила доста точно по този въпрос и взех решение - когато дойде време да направя следното: на първата родителска среща да обсъдим с всички родители една разумна сума,която да отпускаме на децата си. сигурна съм, че няма всички да се съгласят веднага, но предполагам...надявам се...в крайна сметка тези родители, които са против да осъзнаят,  че това е за доброто на децата.
 Simple Smile оставам с надеждата всичко все пак да се развие по моя сценарий. все пак правилото на 5-те П-та гласи: `Перфектната Подготовка Проваля Провала на Представлението`... нали!

# 13
  • Мнения: 6 243
сигурна съм, че няма всички да се съгласят веднага, но предполагам...надявам се...в крайна сметка тези родители, които са против да осъзнаят,  че това е за доброто на децата.
вече писах по-горе, че имам четвърттокласник и поради това $стаж$ от около 15 родителски срещи. Това, дето си го мислиш, няма да стане. Не и в тоя живот. Няма такова нещо като $който не е съгласен, ще се осъзнае, че това е разумно$, няма...

# 14
  • Мнения: 2 792
 Димана, няма много много достъп до училищната лафка, така че за момента съм и дала 1 лев на стотинки, защото понякога ги свалят долу и тя иска да си вземе мляко с какао. До момента, още не ги е похарчила, така че с тези пари си стой.
   
  Като я гледам, още е много завеяна и не осъзнава фискалните въпроси, като и се отрезви малко повече мисълта, ще я спонсорирам по-редовно Laughing

Общи условия

Активация на акаунт