"Бърза" помощ

  • 9 053
  • 79
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 849
Даваха някакъв репортаж по БТВ преди време, лекар от Бърза помощ твърдеше, че били само седем екипа за София...
Много ми стана мъчно за едно дете, което го блъсна камион близо до Пирогов. Бързата помощ дойде след повече от час и не вярвам причината да е била задръстванията, защото движението беше отцепено...  Cry
Рени, надявам се да сте добре!!  Hug

# 16
  • Мнения: 4 555
Ситуацията е да не се налага на човек да разчита на бърза помощ. През лятото ми се наложи да звъня на 112, защото намерих човек, пребит почти до смърт, в огромна локва кръв. Огромна. Не предполагах, че с такава кръвозагуба може да си жив. Линейката дойде след час и половина. Полиците дойдоха веднага и пет пъти звъняхме на линейката да питаме какво става. Беше около 11 часа вечерта, нито задръствания, нито "коли на селяни" са им попречили особено.
Може би причината е в малкото линейки или малкото дежурни екипи, но ми се струва възмутително хора да умират, докато чакат линейка с часове.

# 17
  • София
  • Мнения: 38 790
И преди съм го писала - 112 са ужааасно бавни!
Преди да махнат 150, звънях и на двата един ден и установих, че от 112 въобще не бяха предали сигнала поне половин час!

# 18
  • гр. Шумен
  • Мнения: 521
ТАя тема по странен начин кореспондира с онази за малките болници, в която се вихреха страстите и нагледно показва на какво точно искат да ни накарат да разчитаме.
И на мен ми се наложи да викам Бърза помощ заради баща ми преди месец и нещо. Сравнително бързо дойдоха - за половин час. А тогава как ги попържах не е истина! МИслех си, че се мотат, а като ви чета тук, нямам право да се оплаквам, напротив - трябва да им благодаря, че са били толкова бързи.

# 19
  • Мнения: 71
Преди точно 1г бащата на половинката получи инфаркт.Линейката дойде на 45мин,а сме на 10 мин от бърза помощ на Сточна гара.Звънях 10 пъти и когато им звъннах,за да им кажа,че вече няма смисъл да идват,че ще зв на погребална агенция,диспечерката почна да крещи"Пращайте линейката,човека умира".Когато екипа дойде,аз питах лекаря защо се забавиха толкова,той каза,че на 4 мин от сигнала са били на адреса.Нямам какво да кажа.Исках да ги съдя,но стигнахме до заключението,че няма да ни върнат човека и едва ли ще има някакъв смисъл.Друго интересно е,че когато брат ми преди 2-3 години го блъсна кола,линейката е дошла за 5мин,казали че било защото е дете.Явно си имат и избирателен принцип.Моля се само да не ми се налага да викам линейка.Но има случаи,като инфаркт,в които болния не може да се транспортира с кола.Но във всеки друг...колата и директно в болницата.

# 20
  • Мнения: 21
2 пъти ми се е налагало да викам 'Бърза помощ' за мен, и веднъж за баща ми, за 4 мин. бяха при нас.  Peace В провинцията явно е по-добре.
Дано по-рядко се налага
Абсолютно...В село близо до Кюстендил за охапано от змия дете,линейката пристигна за 10 мин....
Във София когато големият ми ин беше на 3 години,до Горна Баня линейка НЕ беше дошла,отказали на майка ми с думите"...писна ни от вас...",когато се прибрах от работа и с такси го заведох по спешност в 5 градска,ме обвиниха че съм оставила детето ми да умре...и едва го спасиха...А защо майка не беше го завела с такси...не помня вече,но помня че се чудех кой да спасявам от двамата,защото тя беше вдигнала страхотно кръвното от притеснение,а детето лежеше безжизнено на ксреватчето със течаща слюнка...От тогава викам приятели с таксита за линейка...И дори лекуващата ми докторка се е учудвала на бързцата им реакция-з мин. Hug

# 21
  • Мнения: 4
ТАя тема по странен начин кореспондира с онази за малките болници, в която се вихреха страстите и нагледно показва на какво точно искат да ни накарат да разчитаме.

Темата може да служи за успокоение на хората от малките градчета и села където ще им закриват болниците да видят че и в София положението не е хич добре...
Така че стига са ревали че им закриват болниците. В София като има 100 болници да не би да е по-добре. Линейка в София идва за 2 часа, линейка в малък град в провинцията идва за 5 мин. .... даже си мисля че тия хора от малките градове са много по-добре от София ...

# 22
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Неслучайно написах часа на повикване- нямаше задръстване. 15 мин. след обаждането няколко човека стигнахме на място от различни точки на София- кой с колата, кой с такси... Линейката я чакахме още 2 часа след това.
9-10 екипа са ужасно малко, невъзможно е да смогнат! Мисля, че трябва да са в пъти повече в град като София и околностите.
Апаратура вчера си имаха и направиха необходимите изследвания. Но забавянето им често е фатално.
migito, благодаря- добре сме, стресът дето е в повече.

# 23
  • На брега на реката
  • Мнения: 4 361
А аз се оплаквам, че при нас закъсняха с близо час. По-предната седмица детенцето ми вдигна 40 градуса, съответно първото, което направихме е да им звъннем. Натъртихме, че се касае за едногодишно бебе. Докато пристигнат, успяхме сами да смъкнем температурата и да я поуспокоим. А тия медицински лица си пристигнаха едни спокойни, все едно нищо стряскащо не се е случило, отделно отказаха да я преслушат, защото се разплака  ooooh! За изпроводяк, ни казаха "Браво, вие си знаете какво да правите в такива ситуации".
Ужасно е , когато заради тяхното забавяне умират хора. До кога това???????

# 24
  • Мнения: 5 228
А детските екипи (с педиатър) на нощно за дежурство са 2 за цяла София, Нови Искър и селата - поне така беше преди 4 години, когато ми се наложи да извикам бърза помощ, защото детето беше вдигнало висока температура и не се понижаваше.

# 25
  • Мнения: X
Аз пък се сещам за един случай от миналата година. Младо момиче, пързулнало се на леда, лежи в безсъзнание на ъгъла на Патриарха и Витошка. Пиков час, задръствания. Със събралите се хора решаваме освен да извикаме линейка, да потърсим и помощ от намиращата се на три минути пеш оттам Първа градска болница. Отиваме с една колежка до болницата и звъним на спешен кабинет. Там седят трима човека - доктор и две сестри и гледат телевизия. Разказваме им какво се е случило и ги молим да дойдат с нас и да помогнат на момичето - става въпрос за три минути пеш оттам. Те категорично ни отказват, защото нямали право да напускат поста си. Съветват ни да извикаме линейка. Питаме дали тяхната болница не разполага с такава линейка. Не не разполагали.  Rolling Eyes
Нищо не направиха токава докторите. Непознати хора се организираха и транспортираха момичето до Пирогов.
Доста мислих след това...кой прав, кой крив...не знам, но ситуацията за мен беше абсурдна.

# 26
  • Мнения: 1 706
Изобщо не е вярно, че в провинцията е по-добре. Когато майка ми почина, баща ми звъня на бърза помощ и оттам му казаха да си търси личния лекар, защото те ходели само за малки деца и родилки  Cry Не може да се разчита изобщо на тях  Cry

# 27
  • Мнения: 1 427
А пък да ви кажа за "спешните" кабинети - няма такава пародия  ooooh! Водим дядо ми на място - беше стъпил върху едно арматурно желязо, стъпалото ми пробито цялото, желязото излязло отгоре, кръв тече отвсякъде... Та отиваме в спешния кабинет - ортопедия. Единственото което искаме е да го превържат и да му бият инжекция за тетанус. Не можело, това не бил спешен случай, да сме го водили при ЛЛ.  #2gunfire А да кажеш, че са били много заети - не, седяха си вътре и си приказваха.

# 28
  • Мнения: 5 370
Подобна тема пусках преди време и бях яко наплюта, дам.
За статистиката-днес на майка ми се е наложило да викат БМП в малък град, за нея, май са се отзовали сравнително бързо, лекарката е поставила някакви инжекции и сега положението е по-добре.

Аз живея на 3 мин. от Пирогов. Не е истина за какво става въпрос там, просто аз ако съм лекар там, то няма да остана твърде дълго ТАМ....(като си спомня, даже словореда си обърквам).

Иначе....отдавна не разчитам на това, за което си плащам на държавата. Господ здраве да дава на педиатъра на детето, който НЕ РАБОТИ с НЗОК, и е един от малкото, за които може да се каже ЛЕКАР, а не печалбар, в истинския смисъл на думата.

# 29
  • Мнения: 712
Просто не знам какво да кажа... може би наистина има нещо избирателно, знам ли... На 30 декември майка ми се наложи да вика линейка за баба ми. Това във Варна. Мама е лекар (не знам дали се е представила, тя рядко го прави), но поне е била в състояние да обясни за спешността на състоянието - ставаше дума за пролабирало черво два дни след като бяха изписали баба ми след операция, представете си как шурти кръв от тази отворена рана, и навън, и в корема ... Не знам за какво време са се отзовали, но доколкото рабрах за минути, достатъчно бързо, за да успеят да я транспортират до болницата (на около половин час път в задръстванията) и да я оперират успешно. Баба си отиде  Sad, но причините не бяха тези.
С майка ми много сме си говорили за Бърза помощ. Мисля си, че идват, стига да успееш да изясниш ясно, че действително става дума за спешно състояние. Извинявам се за майките, които ще засегна, но едно дете с висока температура може да бъде транспортирано до болницата от родителите си или с такси ако се налага, но има състояния, в които е невъзможно. Не е редно помощта да е избирателна, разбира се, но за съжаление това е положението в момента. Аз напълно подкрепям това да се отзовават приоритетно на инфаркти, инсулти, сериозни алергични реакции и т.н. - състояния, в които минути решават за живота и смъртта, такива, при които пациента няма как да бъде местен без носилка и т.н. Но поне е редно да уведомяват - "така и така, до половин час няма как да ви изпратим екип". Поне хората да са наясно, а не да чакат напразно...

Общи условия

Активация на акаунт