"Бърза" помощ

  • 9 071
  • 79
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 21
Аз пък се сещам за един случай от миналата година. Младо момиче, пързулнало се на леда, лежи в безсъзнание на ъгъла на Патриарха и Витошка. Пиков час, задръствания. Със събралите се хора решаваме освен да извикаме линейка, да потърсим и помощ от намиращата се на три минути пеш оттам Първа градска болница. Отиваме с една колежка до болницата и звъним на спешен кабинет. Там седят трима човека - доктор и две сестри и гледат телевизия. Разказваме им какво се е случило и ги молим да дойдат с нас и да помогнат на момичето - става въпрос за три минути пеш оттам. Те категорично ни отказват, защото нямали право да напускат поста си. Съветват ни да извикаме линейка. Питаме дали тяхната болница не разполага с такава линейка. Не не разполагали.  Rolling Eyes
Нищо не направиха токава докторите. Непознати хора се организираха и транспортираха момичето до Пирогов.
Доста мислих след това...кой прав, кой крив...не знам, но ситуацията за мен беше абсурдна.


Ха Ха...Първа градска,там ако не направиш як скандал ...Просто няма да ти обърнат внимание...А линейка имаха преди години,сега не знам...

# 31
  • Мнения: 66
 А знаете ли че са по-малко от 15 екипа за София и околните села.
И ги пращат с голи ръце да спасяват хора. Че ги ползват да събират пияници и наркомани по софийските улици ,докато някой някъде умира. И те не могат да откажат.
Ползват ги и за социални служби.Постоянно ги викат в циганските гета ,защото Спешната помощ е безплатна.Че  в болниците им връщат пациентите ,които возят ,защото не били от района им.....И че от Младост примерно те пращат в Обеля и трябва да се прекоси цял град в пиков час на движение.Бедна държава.Това е.

# 32
  • Мнения: 1 427
Не, не знаем и честно казано не ме интересува как точно се организират и какви са им вътрешните проблеми. Ясно е,че имат проблеми и неуредици, но това са неща, които ние не можем да разрешим. За хората е важно единствено до колко са ефективни. И каква услуга получават срещу парите си, внасяни ежемесечно през целият им живот.

# 33
  • Мнения: 66

 Състоянието на Бързата ни помощ е в унисон със състоянието  на държавата.Бедно е,няма как да е бързо и качествено.

# 34
  • София
  • Мнения: 158

 Състоянието на Бързата ни помощ е в унисон със състоянието  на държавата.Бедно е,няма как да е бързо и качествено.
Държавата не е бедна.
Бедни на акъл и ценности са управниците й.

# 35
  • Мнения: 108
И аз установих, че "бързата" помощ не е бърза, дори, когато им отидеш на крака. Преди няколко месеца с децата отидохме на гости на бабите в сравнително голям провинциален град. Малкият вдигна 39+, веднага хванахме такси и отидохме в спешното. Прегледаха детето след два часа и десет минути. През това време той заспа в чакалнята и температурата му поспадна. Имаше дори хора, които идваха с предварителна уговорка... Писна ми... Развиках се, че сигурно трябва да умре детето на прага им... Embarassed Точно след 30 секунди се показа педиатърката и попита дали е наш ред. Ама защо всичко трябва със скандали да става  Cry.

# 36
  • Мнения: 1 517
Знам за какво говорите , чаках "Бърза помощ" за детето 6 часа /цяла нощ/ , когато дойдоха аз бях за болница.
Думи нямам  #Cussing out
Няма да дам един лев за данъци.

# 37
  • Мнения: 606
Няма да чета повече.
Не искам да знам.

# 38
  • гр. Шумен
  • Мнения: 521
И аз установих, че "бързата" помощ не е бърза, дори, когато им отидеш на крака. Преди няколко месеца с децата отидохме на гости на бабите в сравнително голям провинциален град. Малкият вдигна 39+, веднага хванахме такси и отидохме в спешното. Прегледаха детето след два часа и десет минути. През това време той заспа в чакалнята и температурата му поспадна. Имаше дори хора, които идваха с предварителна уговорка... Писна ми... Развиках се, че сигурно трябва да умре детето на прага им... Embarassed Точно след 30 секунди се показа педиатърката и попита дали е наш ред. Ама защо всичко трябва със скандали да става  Cry.
Така става за съжаление в нашата (не)мила държавица. И на мен ми се е случвало същото, когато щерката си пукна главата. СЕдим и си чакаме реда, а по едно време се изтъпанчи една тумба цигани и веднага се намъкнаха вътре. Излезе една докторка, поразпита ме, взе да ми обяснява нещо за личен лекар и т. н. и се наложи да се развикам и дори да я заплаша (празна заплаха ама сработи).
Спешните, уви са вечно пълни с цигани, които не са чак толкова спешни, но нали са неосигурени, а там са длъжни да ги обгрижат. А ние дето си плащаме чинно, я дремем като мисирки в чакалните часове, я я чакаме тая линейка и се молим преди да е дошъл реда на попа. #2gunfire #2gunfire

# 39
  • Мнения: 108
Именно - след 19ч. неосигуреното ромско население цъфва пред спешното. То сигурно и на лекарите не им е лесно, ама ние, децата и родителите ни страдат.

# 40
  • Мнения: 48 211
Значи не е проблема в лекарите в спешна помощ, а в това че не е добре организирана и че обслужва, хм, неспешните социални случаи (цитираните роми, наркомани, пияни)
Много неприятно, не знам какво да направим точно, за да се пооправи положението  Rolling Eyes
Аз лично действам с такси и Пирогов, ИСУЛ или педиатрията, според случая Sad

# 41
  • Насред хаоса
  • Мнения: 5 464
На Бърза помощ трябва да й се смени името. Всичко друго, но не и това. Преди години за голямата ми дъщеря викнахме, защото се оплакваше от силни болки в корема. Домъкнаха се след два часа, когато на детето всичко му беше минало и дори не можаха да установят на какво се дължеше. Друг път отидохме направо в спешното с малката, с много висока температура. Ами докторите си почивали, както "любезно" ни осведоми една санитарка след като я попитах няколко пъти къде са лекарите. Но вече си записвам телефони на всевъзможни инстанции и ще си търся правата по всякакъв начин. Ще звъня, ще се оплаквам, ще пиша обяснения, ако трябва. Поне знам, че правя нещо да се прекрати тая практика.

# 42
  • София
  • Мнения: 406
Преди две години бърза помощ отказа да вземе баба ми с кръвоизлив от стомашно-чревния тракт. Била възрастна и била яла нещо развалено, точните думи на лекаря бяха: като я гледам, мисля, че има да живее още, няма какво да я разкарваме. Взеха я чак на следващия ден след като медицинската сестра, дошла да й сложи система, им вдигна скандал по телефона. Три дни по-късно баба ми почина от кръвозагуба, ставаше дума за най-банална язва. А от болницата хвърлиха вината на майка ми, че не е потърсила лекар (уточнявам, че баба ми не можеше да бъде транспортирана с кола, нужна си беше линейка). А за бързата реакция - преди месец баща ми беше със съмнения за инсулт, за лош късмет денят беше снежен, а той в подвитошки квартал. На 112 предупредиха, че ще чака часове наред, така че да преценим дали е толкова зле и дали да пращат линейка. Дойде след три часа, стигна на 50 м. от къщата и... си тръгнаха. Заради снега. На практика лекарят можеше да измине тези 50 м. и пеша щом беше дошъл до там, но не го направи. Само за справка - таксито, което викнахме след това, дойде за 5 мин. до вратата. Не затъна. Слава богу, баща ми нямаше инсулт.

# 43
  • София
  • Мнения: 2 430
Мъжът ми е работил в Бърза помощ близо преди 10 години,слушах ги с една негова колежка спомените им от там и как за нищо на света не биха работили отново.Случвало се  е през зимата с подобен снеговалеж ,както е в момента линейката просто да не може да помръдне и пеш.А,че колете са прекалено малко за град,като София това е факт.
10 повиквания и колите9линейките) са блокирани поне за час.Най-често са на адреси за сбивания(основно кръчмите Confused),леки  ПТП-та,на които незнайно,защо са извикали Бърза помощ,ами ако в случая е нещо важно?
Другото,което адски много куца  е координацията/комуникацията диспечер и този,който повиква.

# 44
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Не са им малко колите- виждала съм паркирани 20-30 линейки.

Отношението към възрастните хора е възмутително. Все едно не става въпрос за жив човек, а за неодушевен предмет Close

Общи условия

Активация на акаунт