НАЦИОНАЛНА ИНФОРМАЦИОННА ЛИНИЯ ЗА НАРКОТИЦИТЕ И АЛКОХОЛА

  • 100 274
  • 287
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 7 947
Отговорих ти на въпроса за психиатрите. Не пиша самоцелно. Не се хващам за всяка дума. Мисля, пиша ясно. Но ти измести акцента от необходимостта от превенцията. Иначе за нищо друго не споря, освен че за мен тя е изключително необходима във всичките й форми Laughing

# 61
  • София
  • Мнения: 11 886
Това че нещо е обект на психиатрията не означава, че е обект само на психиатрията. казах това, за да подчертая какво общо има с психичното здраве. В дневния стационар като каква работеше?

Много ми е интересно и авторката на темата с какво точно се занимава. Обичайно в такива заковани теми авторът първо се представя, а след това засипва публиката с въпроси и информация.

Пиша всичко това, защото за мен неправилните действия в посока превенция често са по- опасни и от липсата на такава. хората наистина нямат представа за какво става въпрос и това не е случайно. От години много от фондациите се занимават предимно с усвояване на средства и ползват медиите, включително и интернет, за да покажат, че вършат нещо, а истината е съвсем друга.

# 62
  • Мнения: 7 947
Бояна - не искам темата да става диалог между нас. Казах си мнението неколкократно.
Темата е наистина важна, защо сега питаш за авторката, има ли значение каква е?
Има достатъчно "работещи" фондации и "усвоители" на средства. Вече има, за разлика от преди 7-8 години, когато бях навътре в нещата.
Хубав ден  Laughing

# 63
  • София
  • Мнения: 11 886
Бояна - не искам темата да става диалог между нас. Казах си мнението неколкократно.
Темата е наистина важна, защо сега питаш за авторката, има ли значение каква е?
Щом ще просвещава аудиторията е редно да ни запознае със своите компетенции да го прави. Лично аз намирам сериозни пропуски в изказаните мнения и смятам, че мнозина ще бъдат подведени в безполезна посока. Ако като специалист изказва подобни мнения ще си направя съответните изводи за организацията.

# 64
  • Мнения: 62
Мисля, че трябва да се направи едно пояснение: "добре функциониращи и хармонични семейства" не означава съвършено или безпроблемно семейство. Когато говоря за добре функциониращи и хармонични семейства имам в предвид семейства, в които едно от важните неща е да има изградена достатъчно устойчива емоционална връзка между членовете на семейството. Това не означава, че липсват проблеми или че родителите нямат своите недостатъци и особености (че кой няма такива), но въпреки това между членовете на семейството е изградена една здрава емоционална връзка, устойчива на времето и трудностите. Това са семейства, в които процесите на индивидуация и отделяне на детето са се случили по възможно най-добрия начин и както казва Маргарет Малер е настъпило "психичното раждане" на детето. Всичко това благоприятства успешната социализация на детето.
Да, убедена съм, че има много наръчници, четива и препоръки затова как да бъдем добри родители, но за съжаление, ако нещата бяха толкова прости нямаше да има зависими и въобще проблеми. Естествено, хубаво е човек да има от къде да се информира, но в нито една от книгите не пише как се създава емоционална връзка с детето, това е нещо което или се случва или не. А именно емоционалния дефицит във взаимоотношенията е в основата на голяма част от психичните проблеми, включително и наркоманиите. Емоционалния дефицит, обаче, е не само във взаимоотношенията с родителите, може да бъде и в обкръжението от социума (макар, че често там се пренася модела, усвоен в семейството).
А що се отнася до повърхността, по която се  движим - аз съвсем не мислия, че е така. В едно общество, в което темата за наркотиците е все още табу, а по-голяма част от родителите трудно приемат обратна връзка и ревностно защитават правото "че те най-добре знаят какво е правилното за децата им", е малко трудно да се предприемат крупни мерки. Хората са недоверчиви. Трудно е да влезнеш в дома на някого със съвети и наставления какво трябва и какво не трябва да се прави. Именно затова действия се предприемат на ниво, на което има възможност това да стане. А който прояви интерес и има желание, винаги намира как да продължи напред и да се добере до друга информация.

# 65
  • София
  • Мнения: 11 886
Именно, koralm, емоционалната връзка не е единственото условие, затова попитах какво имате предвид под хармонични семейства. Родителски модели на пасивност, прекомерна зависимост и податливост на външно влияние, прекомерна авторитарност и контрол и ред други неща са фактори в посока нездрава личност.

Темата за наркотиците не е табу у нас много отдавна в социален план, табу е в семействата на зависими и хора с проблеми.  По- голямо табу е информацията за броя на битовите алкохолици, на зависимите от лекарства и други субстанции възрастни. Насочвам вниманието ви в друга посока, защото освен всичко останало у нас се пуши и пие и дори в детските клубове, да изключим всички психологически и социологически отклонения на темата, само това е достатъчно, за да видим какви са мащабите на проблема и къде се коренят. Толкова малко се грижим за здравето си като цяло, толкова вредности се приемат за норма, че разбирате защо намирам училищната превенция не за ненужна, а за закъсняла. Вижте разхождащите се по улиците тийнейджъри- почти няма подрастващ, който да се разхожда без да държи бутилка бира в ръка. Също както почти няма шанс да видите в събота в 11 сутринта родител с дете в парка, който да не пие и пуши по време на разходката.

Наркоманиите у нас са естествено продължение на пасивността и инфантилоността на възрастните, на традиционната злоупотреба с алкохол, на пълното безхаберие по отношение психичното здраве на деца и възрастни. Това, според мен. Спирам до тук. Хубав ден.

# 66
  • Мнения: 62
Бояна, в тона ти усещам нотка на раздразнение. На твоето питане: Аз съм консултант от Националната информационна линия за наркотиците и алкохола и причината да запазвам анонимността си, е че зад този пост стои не само един човек, а цял екип. Освен това не смятам, че форума е място, в което трябва да представяме професионалните си постижения, именно затова е форума - дава право на анонимност. С постовете си аз искам просто да изразя мнение и становище по въпроса, както и да чуя други такива, а не да се конфронтирам. Смятам, че вече няколко пъти споменах това и показах, че всеки има правото на мнение и това да го изрази. Това, че моето мнение се различава от твоето не означава, че отричам или имам нещо против твоите думи. Напротив - смятам, че това са две становища, всяко носещо своята истина и смисъл и дори допълващи се. Погледнато от различен ъгъл и с течение на времето много от информацията се изменя, появяват се нови гледни точки, нови научни факти и изследвания. Естествено, това предизвиква и много спорове и дискусии, които обаче не бива да забравяме, че са в името на една обща кауза - оказване на адекватна помощ по отношение на проблематиката, свързана с наркотиците. Аз лично бих искала да продължим темата за превенцията, какъвто всъщнност беше и първоначалния замисъл на поста и да се опитаме да се въздържаме от оценка на компетенстностите на другите.

# 67
  • Мнения: 62
Когато се отказваме от избора, пак правим избор, независимо дали става въпрос за наркотиците или не.
Изборът е нещо, което дава огромна сила и поставя топката на живота ни изцяло в наши ръце!
Как мислите, има ли избор човек да стане зависим?
Какви избори има той, когато вече е зависим?
Правите ли своите избори съзнателно или оставяте някой да избира вместо вас?

# 68
  • Мнения: 62
Говорейки за избора, виждам, че вие сте избрали да не пишете по тази тема. Смятате ли, че темата не е актуална за нашия ежедневен живот? Или не намирате връзка между нея и употребата на психоактивни вещества?  newsm78

# 69
  • Мнения: 613
koralm, всъшност голяма част от потребителите  не пишат по сериозни теми. Защо , не знам? Не им пука, няма мнение. Наистина не знам, но някак си ми се струва, че има връзка с това, че обществото ни боледува. ДиСа и Клюкарника някак си са им по-интересни.

# 70
  • Мнения: 7 947
Е, ми то въпросът за избора е така обширен. Нещо по-конкретно ми се струва, че ще възбуди по-голям интерес.
Например защо не изнесете информация каква превенция вие сте правили, извън линията, която е посочена в началото.

# 71
  • Мнения: 613
Говорейки за избора, виждам, че вие сте избрали да не пишете по тази тема. Смятате ли, че темата не е актуална за нашия ежедневен живот? Или не намирате връзка между нея и употребата на психоактивни вещества?  newsm78
За избора може много да побъбрим. Естествено ,че има връзка между избора и употребата на психоактивни вещества. Аз не съм във възраст , в която имам съмнения дали ще употребявам наркотици или не , но в същото време съм пушач. Знам че е вредно, знам че съм зависима, знам че мога да избирам и все пак - пуша. Не се гордея с това. Точно за това смятам, че е по-лесно да не се започва, но това на определена възраст не винаги се осъзнава достатъчно. Изборът да започнеш или не е по-лесен , отколкото да продължиш или не.
Нямам и притеснения за децата (но за съжаление и те са пушачки) относно други наркотични вещества , но те също са преминали "критичната" възраст. Когато се включвам в подобни теми и такива за възпитанието на децата е с цел да споделя мнение, опит. Да бъда полезна ако някой иска да "чуе" разбира се. И изказването ми, че може би една част от съфорумките не се интересуват от тези проблеми, се дължи на наблюдения , кои теми са най-посещавани. Няма нищо лошо човек да се поразсее, да побъбри или дори да си почеше езика (клавиатурата  Laughing) понякога. Учудвам се само, че рядко сериозно се говори (пише) за наистина сериозните неща около възпитанието и общуването с децата ни. А има ли нещо по-важно от това? За мен не е имало. Това не означава, че съм зарязала кариерата си и интересите си. Но пък приоритет винаги са ми били децата. Радвам се , че това е бил моят избор и че сега мога да се гордея с моите 3 дъщери.

# 72
  • Мнения: 7 947
Сериозните проблеми не се решават във форум  Naughty
Не се учудвай.

# 73
  • Мнения: 613
Сериозните проблеми не се решават във форум  Naughty
Не се учудвай.

Сериозните проблеми не се решават във форум - с това съм съгласна. По -скоро мисля, че споделянето на мисли, дори спорове, понякога дори някаква провокация, би могло да "посее" промяна на мисленето.Изменение на гледната точка или затвърждаване на собствената. Аз съм човек отворен да чуя отсрещната страна. Замислям се, преоценявам мнението си. Въпросът е в това , колко хора са зели мисълта си със сериозни казуси , а не сериозни проблеми. Мисля, че желанието на всеки е да не се стига до сериозните проблеми. Peace Аз затова избягвам квалификации, когато прочета някакво мнение - защото знам, че дори това да е провокация - може да е полезно да се "помисли" по темата. А и на нищо вече не се учудвам - просто не ми харесва това което виждам, че ни заобикаля. И сигурно съм наивна , но мисля, че от нас зависи дали ще се изпростява още или ще се опитаме да променим това. Общуването дори във форум е общуване. Изборът какво ще пишем , какви мисли ще споделим с останалите, каква позиция ще заемем не мисля че е съвсем маловажен. Защото все пак ми е странно с месеци да се обсъжда  тема - "Къпете ли всеки ден детето си ?"

# 74
  • Мнения: 7 947
А дали си забелязала, че истинските провокативни теми, със споделен даден проблем личен - са пуснати от гости само. Редовните никога няма да си развалят имиджа на идеалната майка, съпруга и любовница.

Общи условия

Активация на акаунт