НАЦИОНАЛНА ИНФОРМАЦИОННА ЛИНИЯ ЗА НАРКОТИЦИТЕ И АЛКОХОЛА

  • 100 669
  • 287
  •   1
Отговори
# 165
  • Мнения: 7 947
Е, да ама чрез манипулация - момчето пак няма да признае, ако взима наркотици. Знаеш, че признанието е най-трудното нещо при зависимостите.
Или най-много да сподели вече споделеното - пробвал съм от време на време, ама вече не....разбира се  Tired

# 166
  • Мнения: 910
Е, да ама чрез манипулация - момчето пак няма да признае, ако взима наркотици. Знаеш, че признанието е най-трудното нещо при зависимостите.
Или най-много да сподели вече споделеното - пробвал съм от време на време, ама вече не....разбира се  Tired
От това се опасявам. Затова искам да го навия на тест и да го убедя да решиме проблема. Ще говоря и с баща му след това.

# 167
  • София
  • Мнения: 12 103
Е, да ама чрез манипулация - момчето пак няма да признае, ако взима наркотици. Знаеш, че признанието е най-трудното нещо при зависимостите.
Или най-много да сподели вече споделеното - пробвал съм от време на време, ама вече не....разбира се  Tired
Вилико, даването на съвети на база на личен опит като участник в подобни ситуации често вреди, защото проектираш твоята ситуация върху друга, вместо да видиш по- обективно нещата. Подчертавам, че е важно да се разбере какъв е психологическият, личен проблем на това дете. Ако това не стане ясно този проблем ще се прояви в нещо друго. Та признанието, което се търси е в тази посока, а не в посока на употребяването. Важна е причината, а манипулацията е заради нея. не случайно казах да не повдига в този конкретен разговор въпроса, а да се видят отношенията с бащата. По реакцията на бащата се вижда една специфична патология, която обичайно води децата на такива бащи към бунт и девиантно поведение.

# 168
  • Мнения: 7 947
Е, къде в цитата ми има личен опит - говоря за принципни неща. Или ти не вярваш, че взимащите наркотици го крият от родителите и близките си?   newsm78

И относно разбирането на психологическият проблем - какво очакваш от авторката? Може би да успее сама с един разговор да разбере ? Нещо, което правят професионалисти в продължение на доста време чрез сеанси и терапия? Странно...
Иначе е видно на пръв поглед какъв е проблема - бащата. Затова аз наблягам на необходимостта от разговори именно с него в тази насока.

Но не карам никого да се съгласява. Просто винаги се опирам повече на практически опит, отколкото на психологичните постулати.

# 169
  • София
  • Мнения: 12 103
Но не карам никого да се съгласява. Просто винаги се опирам повече на практически опит, отколкото на психологичните постулати.
Практически опит да, но не и от хора участвали в подобни ситуации, а от специалисти. Най- удачно е ако няма достъп до специалист за консултация, човек да се обади на въпросната информационна линия, в чиято тема пишем. там хората ще имат практически опит в качеството на специалисти и е вероятно да дадат доста по- удачни съвети от нас. казвам нас, защото аз не съм психолог, а социолог и опитът ми с проблема е като на специалист от малко по- различна област. А и по интернет не може да се добие представа нито за ситуацията, нито за нивото на разбиране на съветите. личен разговор е нужен. Та Лиос , защо не звъннеш на посочените в темата телефони?

# 170
  • Мнения: 7 947
Тук не съм съгласна отново. Дали си чувала за всички онези форми на организация - хора с личен опит, които заедно си помагат неимуверно повече, отколкото само с разговорите със специалисти? Клуб на Анонимните /АА,АН/ - в цял свят работи с невероятна сила, Сдружение "Майки срещу дрогата" - нашата най-известна такава организация и мн.други, в които именно хора, сблъскали се с този бич на днешното време - обменят опит и си помагат? Айде не отричай и това сега, моля те. Професионалистите са едно, подкрепата от "себеподобни" - съвсем друго. В тази насока именно личният опит на непрофесионалисти е полезен също.

За мен...какво да кажа - специалистк точно не съм, но имам някакви професионални наблюдения, отделно от напълно личен опит с  близки хора. Но пак казвам - въобще не претендирам -някого да ме слуша, просто споделям мнението си по казуса  Laughing

# 171
  • Мнения: 62
Здравейте, Лиос!
Разбирам, че сте в добри отношения с племенника си и той е склонен да споделя с Вас. Пишете, че е употребявал марихуна и в тази връзка бихте могли да прочете малко повече информация за рисковете и ефектите от употребата на http://www.drugsinfo-bg.org/bg/drugs-alphabet-6.html. Смятам, че тази информация би Ви била полезна при разговора с Вашия племенник. Вие как мислите?
Хубаво е, че вече сте по-спокойна и се опитвате да погледнете обективно на ситуацията. Склонна съм да смятам, че отношенията на доверие, които сте изградили с племенника са добра предпоставка за един ползотворен разговор. Някои основни насоки и препоръки за това как да разговаряте с племенника си в тази ситуация, можете да намерите тук: http://www.drugsinfo-bg.org/bg/to-relatives.html.
Важно е да отбележим, че заплашителния тон и назидателното отношение не водят до исканите резултати при воденето на разговори свързани с наркотичните вещества. Изключително важно е да успеете да запазите доверието, което вече сте изградили с племенника си.
Що се отнася до отказа му от тест, това само по себе си не доказва, че става въпрос за зависимост. Както сама написахте, той ви е споделял, че пуши марихуана, което би било засечено от теста. Насилственото прилагана на тест е твърде вероятно да прекъсне вече установената връзка помежду ви. Не мога да ви кажа дали спомената търговска марка на уринния тест е по-надеждна от другите. По принцип уринните тестове за трева (THC) улавят употребата на марихуана до 14 дни след употребата. Когато обаче употребата на марихуана е била еднократна или има намеса на други фактори, е възможно тестът да дава положителен резултат в период по-малък от 14 дни. Надявам се информацията да ви е била полезна и да ви свърши работа. Пожелавам Ви успех и очаквам да споделите какво се случва.

# 172
  • Мнения: 910
Ще позвъня, просто исках да го направя след като говоря с него. Сигурно е по-добре да го убедя да ходим на психолог, макар че в нашия град е трудна работа да намеря добър такъв.

# 173
  • Мнения: 910
Благодаря ва нвсички за съветите. Ще споделя веднага щом имам резултат.

# 174
  • София
  • Мнения: 12 103
Тук не съм съгласна отново. Дали си чувала за всички онези форми на организация - хора с личен опит, които заедно си помагат неимуверно повече, отколкото само с разговорите със специалисти? Клуб на Анонимните /АА,АН/ - в цял свят работи с невероятна сила, Сдружение "Майки срещу дрогата" - нашата най-известна такава организация и мн.други, в които именно хора, сблъскали се с този бич на днешното време - обменят опит и си помагат? Айде не отричай и това сега, моля те. Професионалистите са едно, подкрепата от "себеподобни" - съвсем друго. В тази насока именно личният опит на непрофесионалисти е полезен също.
Подкрепата е едно, тя е безценна, но професионалните съвети друго нещо. Нали си наясно, че групи за взаимопомощ като АА съществуват по идея на специалисти, принципите на функциониране на тези групи пак са разработени от специалисти и тн. Много е важно, когато се решава конкретен проблем да не се проектира една ситуация върху друга, която най- вероятно е съвсем различна. Не казвам дали съветите ти са добри или не, същото важи и за моите, те са по- скоро идеи, а маркирам една известна опасност.

koralm Радвам се, че се включихте.

Лиос Успех! Hug

# 175
  • Мнения: 7 947
В АА никога не са присъствали специалисти, освен като прости гости!
Разработени са от бивши зависими. И в групите участват само такива "непрофесионалисти".
В тяхната програма всички проблеми се решават по сходен начин - чрез 12тте стъпки, по които се работи. И т.н. - но темата не е за това, сама можеш да се поровиш и да си намериш инфо...предполагам.
Радвам се, че поне призна как именно личният опит е много ценен!

# 176
  • София
  • Мнения: 12 103
Ох, Вилико, като започнеш някакъв безсмислен спор и се чудя за какво ти е.  ooooh! не пречи бивш алкохолик да е специалист в областта, но за да си специалист не е достатъчно да си бивш алкохолик- разбираш ли? Не всички преминали през решението на някакъв проблем или са се сблъскали с такъв проблем могат да дават нещо повече от подкрепа. Когато човек търси подкрепа се събира в група за подкрепа, а когато има нужда от съвет е по- добре да се посъветва с някой компетентен. Разбира се, това е моето разбиране за нещата и не го приемам като единствено правилно. Просто исках да очертая една опасност в подобни разговори, която винаги се пропуска замъглена от позитивното усещане при подкрепата и разбирането на други попадали в подобно положение. Peace

# 177
  • Мнения: 910
Днес баща му го е пребил и му е взел телефона. Не е ходил на училище.Нямам никаква връзка с него  Cry Какво да правя

# 178
  • София
  • Мнения: 12 103
Днес баща му го е пребил и му е взел телефона. Не е ходил на училище.Нямам никаква връзка с него  Cry Какво да правя
Какво да ти кажа. Hug Обади се на майка му. Не знам. Бащата може да е ..., но му е баща и няма как да тръгнеш срещу него, защото си по- далечна роднина. Ако им отидеш на гости може да се въвлечеш в някоя тежка сцена щом онзи е склонен към насилие и подобни безумни прояви.

# 179
  • Мнения: 910
Току що говорих с баща му. Каза ми-"Не плачи, със сигурност не го обичаш повече от мен. Каквото трябва правя. Имаше си нужда от един бой."
Но ми обеща да го доведе при мен да си поговориме. Каза ми-Ти знаеш какво да му кажеш.

Общи условия

Активация на акаунт