Декларацията за напускане на страната

  • 141 855
  • 786
  •   1
Отговори
# 150
  • Мнения: 255
Благодаря за бързия отговор!
Днес отиваме за паспорт! Peace

# 151
  • Мнения: 6 704
Четох темата, но въпреки това искам да попитам : Мога ли сама без бащата  да извадя задграничен паспорт на сина ми?
Бащата е в Канада, всяко лято е в БГ за месец и ако е в добро настроение може и да се съгласи да подпише декларация.
 Питам за да знам как да организирам всичко с възможно най-малко контакти с БНД.

# 152
  • Мнения: 3 034
Паспорт вадих с пълномощно от бащата. Ако бащата е в Торонто или Отава, и има желание, от консулството/посолството ще подпечатат пълномощното, но е около 50 долара, доколкото помня. А ако не е в тези градове + самолетен билет, че може и хотел с тяхното работно време.  Laughing Според закона за БГ документи, който аз четох тогава (аз съм в Канада също) документ за самоличност на малолетен се издава срещу подписи от двамата родители, подпис от единия и пълномощно от другия в случай на неприсъствие, решение за развод ако са разведени (това замества пълномощното)... Има го в сайта на външно министерство, аз там го четох, но не мога да го отворя в моемнта. Та, ако сте разведени, с решението за развод и твоя подпис на заявлението се вади паспорта. Ако обаче не сте, ще ти трябва пълномощно от него. Поне така беше при мен. Знам, че може и съда да замести съгласието му, но за това - адвокат.

Последна редакция: нд, 15 май 2011, 07:27 от simplyaven

# 153
  • Мнения: 6 704
simplyaven , Благодаря!
С бащата имаме развод и съответно решението за развод ще ми свърши работа за паспорта. Но декларацията той трябва да я извади, четох че трябва да се представи акта за раждане-оригинал.

# 154
  • Мнения: 3 034
А, декларацията отделно, да. А детето има ли канадско гражданство? Ако има, тогава не ти трябва декларация, само с двата паспорта насам-натам.  Peace

# 155
  • Мнения: 6 704
Детето няма канадско гражданство.
simplyaven ,   bouquet
Сега да очакваме БНД-то да е на кеф и да се съгласи да извади декларацията.

# 156
  • Мнения: 3 034
Ами, ако не е на кеф, съдът ще го замести. Обясни му го, може и адвокат да му го обясни. Незаменими няма.  Wink

# 157
  • Мнения: 6 704
Дело се завежда ако бащата откаже декларация, трябва ли обаче в съда да се доказва че е наложително детето да напуска страната и това пречи на неговото развитие, т.е. че участва в танцови трупи гастролиращи в чужбина и т.н. или просто приемат че е в ущърб на детето да не може да почива в чужбина например.
И още един въпрос: Колко струва завеждането на дело и за колко време излиза решението?

# 158
  • Мнения: 683
Здравейте.
Не намерих никъде информация за това ще питам тук.
Случая е следния.Разведена съм с малолетно дете.Вторият ми съпруг е с канадско гражданство и иска да ни спонсорира за емиграция.Въпросът ми е-какъв документ трябва от бащата на детето,че е съгласен/декларация ли?/
И второ -ако бащата не е съгласен детето да живее в Канада,мога ли да направя нещо?
Сега видях,че и други са питали по този въпрос,но пак не ми стана ясно какъв е документа от бащата,какво трябва да съдържа?
Благодаря

Последна редакция: вт, 17 май 2011, 11:03 от karkade

# 159
  • Мнения: 3 034
А, за това мисля, че е най-добре да попиташ адвокат. Декларацията за извеждане от страната може да свърши работа, но може и да не свърши. По принцип на влизане в Канада ще искат тази декларация, както и на мен ми я искат. Но когато минаваш емиграциооните, там вече може и да искат и други работи. Иди при адвокат, също можеш да отидеш в канадското консулство в София, даже е препоръчително.

Ако бащата не е съгласен, пак дело и съдебно разрешение. Но дали и как, питай и тук в темата на Таис, там пишат и помагат адвокати от форума.

# 160
  • Варна/UK
  • Мнения: 1 008
Здравейте!
Бихте ли ми казали дали е необходимо да се подменя декларацията, ако бащата си е извадил нова лична карта? Има издадена декларация, която е безсрочна и е от миналото лято, но малко след това бащата си поднови личната карта, а в старата декларация е с данните на предишната л.к. - номер на л.к. Според мен това не би било пречка, но вие какво мислите?
Благодаря ви!

# 161
  • Мнения: 75
Не, не е  пречка. Все пак имената и ЕГН съвпадат.

# 162
  • Мнения: 818
Аз попитах нотариуската,при която вадихне нашата декларация.
Каза ,че няма проблем,но това не значи, че на границата няма да се заинатят (ако поискат)   bouquet

# 163
  • Варна/UK
  • Мнения: 1 008
Благодаря ви!  bouquet

# 164
  • София
  • Мнения: 2 104
Здравейте!
Извинявам се предварително, че не можах да прочета цялата тема, но искам да питам следното.
Голямото ми дете ще пътува с баба си и дядо си извън страната. Необходимо ли е декларацията, която ще подпишем двамата с баща й, че сме съгласни за това нещо, да бъде заверена в посолството на съответната държава? Или трябва да е просто нотариално заверено?
Благодаря!

Общи условия

Активация на акаунт