Декларацията за напускане на страната

  • 141 829
  • 786
  •   1
Отговори
# 510
  • Мнения: 6 274
Е има разлика. Паспорта не е задължителен ако детето си живее в Бг., но ЛК е задължителен документ след навършване на определена възраст.

Аз говорех за чужбина, за това и попитах Tintina дали за "в България" и "извън България" правилата са едни и същи.
Наистина не знам.

# 511
  • Мнения: 7 325
Би трябвало да са едни и същи. Наблюденията ми до момента показват че са. Само цените и сроковете са различни ( май ) Laughing.

# 512
  • Мнения: 6 274
Би трябвало да са едни и същи. Наблюденията ми до момента показват че са. Само цените и сроковете са различни ( май ) Laughing.

Ооо, цените и сроковете са...  ooooh!

# 513
  • София
  • Мнения: 4 493
Значи те пишат глупости.
Навсякъде в България личните карти се издават с подпис на един родител. И се дават на един родител. Не съм чула досега за случай, в който да са искали двама.

Пак казвам - не става дума за паспорт!

Явно преди около 3 години на мен са искали да ми създадат проблем. В паспортна служба в София ми казаха, че ако няма отнети род. права и аз нямам изрично пълномощно и бля бляя бляяя, то трябва да дойде и да се подпише или да представя нот. декларация /това даже не го и слушах натам, защото нямаше смисъл/  Peace Пак уточнявам, че става въпрос за първата ЛК на дете живеещо в БГ и уточнявам, че си имаше валиден паспорт и валидна декларация за напускане на страната  Peace
5-6 месеца след това се наложи да вадиме нова ЛК и тогава с бележка от полицията и само с мое присъствие и подпис извадихме ЛК
И сега пак ще пиша, че последните пъти напускайки БГ не са ни искали декларация. Даже последният път /януари 2013/ митничаря погледна на мъжът ми паспорта и пита " А а а семейство ли сте?"  Mr. Green
Даже взех да си мисля, че в системата им вече е отразено, и като цъкне името и и излиза инфо, че детето е с безсрочна декларация.  Мислите ли, че е така  newsm78

# 514
  • Бургас
  • Мнения: 4 066
не, няма система за водене на отчет на декларациите, пък и те винаги могат да бъдат оттеглени

# 515
  • Мнения: 1 525
не, няма система за водене на отчет на декларациите, пък и те винаги могат да бъдат оттеглени

Как така?
Може ли да се окаже да имам декларация, таткото да я е оттеглил и аз да не знам  newsm78

# 516
  • Не от София.
  • Мнения: 2 308
не, няма система за водене на отчет на декларациите, пък и те винаги могат да бъдат оттеглени

Как така?
Може ли да се окаже да имам декларация, таткото да я е оттеглил и аз да не знам  newsm78

Може,я  Rolling Eyes Винаги излизам със свито сърце и с едно на ум.

# 517
  • Мнения: 6 274
Явно преди около 3 години на мен са искали да ми създадат проблем. В паспортна служба в София ми казаха, че ако няма отнети род. права и аз нямам изрично пълномощно и бля бляя бляяя, то трябва да дойде и да се подпише или да представя нот. декларация /това даже не го и слушах натам, защото нямаше смисъл/  Peace Пак уточнявам, че става въпрос за първата ЛК на дете живеещо в БГ и уточнявам, че си имаше валиден паспорт и валидна декларация за напускане на страната  Peace

Ето, точно това казват и от Външно.
Значи са ясни нещата!  ooooh!

# 518
  • Мнения: 1 809
Последно ЛК се вади с пълномощно, ако го няма единия родител? Ако е така какво правим като нашия не го знаем къде е и нямаме контакт с него? Rolling Eyes

# 519
  • Мнения: 6 274
Последно ЛК се вади с пълномощно, ако го няма единия родител? Ако е така какво правим като нашия не го знаем къде е и нямаме контакт с него? Rolling Eyes


Хм,  Thinking
в закона не е упоменато, че трябва задължително да са двамата родители.
Въпроса ми е, ако действително се окаже, че и за ЛК са нужни двамата родители, какво правят всички като нас, които нямат никаква връзка с другия родител.

Минават през съда, за съжаление.

И как да не е упоменато?  Rolling Eyes

Според чл. 45, ал. 1 от Закона за българските лични документи: „Заявлението за издаване на паспорт или заместващ го документ на малолетни и непълнолетни и на поставени под запрещение лица се подава лично и от техните родители, настойници или попечители”.

Според чл. 23 от Правилника за издаване на българските лични документи:

(1) Заявлението за издаване на паспорт или на заместващ го документ на лица, ненавършили 14 години, се подава от техните родители или настойници, които подписват заявлението.

(2) Заявлението за издаване на паспорт или на заместващ го документ на лица, навършили 14 години, но ненавършили 18 години, се подава лично, като техните родители или попечители изразяват съгласието си за издаване на паспорт или на заместващ го документ, като полагат подпис в определеното за това място в заявлението в присъствието на длъжностно лице.

(3) При отсъствие на родител, настойник или попечител подписът в заявлението се полага от лице, упълномощено от него с нотариално заверено изрично пълномощно, или се представя някой от следните документи:
1. влязло в сила съдебно решение за издаване паспорт на лице, ненавършило 18 години;

2. влязло в сила съдебно решение за лишаване на единия родител от родителски права;

3. препис-извлечение от акт за смърт на един от родителите.

(4) При разногласие между родителите за издаване на паспорт или заместващ го документ на лице, ненавършило 18 години, към заявлението се прилага влязло в сила съдебно решение за издаване на паспорт.

Обърни внимание на болднатото.  Peace

# 520
  • Мнения: 1 525
не, няма система за водене на отчет на декларациите, пък и те винаги могат да бъдат оттеглени

Как така?
Може ли да се окаже да имам декларация, таткото да я е оттеглил и аз да не знам  newsm78

Може,я  Rolling Eyes Винаги излизам със свито сърце и с едно на ум.

Има ли начин това да се разбере предварително?
Какво...Отива пред нотариус и заявява, че си оттегля съгласието ли?
Направо думи нямам. И това ако правят някои бащи, не мога да разбера как държавата им оставя права?!?!?

# 521
  • Мнения: 1 809
Джуличка ,благодаря!  Hug Ох успокоих се, защото догодина ще вадим ЛК и се бях втресла Confused

# 522
  • Бургас
  • Мнения: 6 013
MALVINA , не се втрисай, няма да ти направят проблем.

# 523
  • На остров
  • Мнения: 13 498
Аз извадих лична карта на сина ми преди близо месец от посолство, без никакви проблеми. Консулката провери с МВР и ми каза че за лична карта е необходимо присъствието само на един родител.

Таксата, която платихме беше към МВнР за самата услуга, не за личната карта, за наше най голямо учудване картата пристигна доста бързо.

# 524
  • Бургас
  • Мнения: 6 013
Първата лична карта е безплатна, затова Wink

Общи условия

Активация на акаунт