Декларацията за напускане на страната

  • 141 901
  • 786
  •   1
Отговори
# 600
  • Мнения: 1 525
Много благодаря!   bouquet

# 601
  • Мнения: 563
Момичета,може ли да ми кажете дали съдът може да ми издаде заместващо съгласие за емиграция на сина ми?
Бащата категорично не е съгласен дори и за екскурзия, та камо ли за постоянно.
Вижда се с детето редовно,издръжка също плаща редовно,
просто нямам за какво да се хвана.

# 602
  • Мнения: 7 325
Никой освен съда не може да ти даде отговор на въпроса, но от това което си споделила мисля че шансовете ти не са големи.
Да се похваля - миналия ден пуснахме документи за ЛК в посолството и след два месеца ще я имаме.

# 603
  • Мнения: 2 849
Момичета,може ли да ми кажете дали съдът може да ми издаде заместващо съгласие за емиграция на сина ми?
Бащата категорично не е съгласен дори и за екскурзия, та камо ли за постоянно.
Вижда се с детето редовно,издръжка също плаща редовно,
просто нямам за какво да се хвана.

Да, съдът може да се произнесе със съдебно решение относно промяна на местоживеенето на детето в чужбина.
Съдът се произнася, ръководейки се от интересите на детето.
Не е необходимо да 'доказваш', че той е лош баща, концентрирай се върху - той е добър баща, вижда се с детето и плаща издръжка, но аз мога и искам да му предложа отглеждане в семейна среда и това би било най-доброто за детето, не мога да постигна съгласие с бащата.

Може БНД да се опита да излезе в съда с номера 'ама аз искам да го гледам при мен', но къде блял до сега и не го взел досега и/или завел иск затова.

Трябва ти добър адвокат с опит в материята и мобилизация от твоя страна.

# 604
  • Бургас
  • Мнения: 6 050
Според мен е много по-удачно да се заведе дело за заместващо съгласие за пътуване в чужбина. Оттам-нататък, ако искаш - емигрирай, нямаш ограничение в решението къде и за колко ще пътуваш.

# 605
  • Мнения: 2 849
Според мен е много по-удачно да се заведе дело за заместващо съгласие за пътуване в чужбина. Оттам-нататък, ако искаш - емигрирай, нямаш ограничение в решението къде и за колко ще пътуваш.


Ако тя предяви иск за заместващо съгласие за пътувания, то ще бъде само за това, но няма да й върши работа за емиграция/промяна местоживеенето на детето в чужбина.


В моето съдебно решение пише:
“Замества съгласието на .../БНД/ ЕГН... адрес... за пътувания от малолетното му дете .../имена на детето/ ЕГН... извън територията на Р България, само или придружено от неговата майка /моите имена/ ЕГН... , без ограничение на броя на пътуванията, тяхната продължителност и времето, през което се осъществяват, за издаването на паспорт по реда на ЗБДС и за продължаване срока на валидност на издадения паспорт.”
“...постановява: по иска, с правна квалификация чл.106, ал.5 СК, предявен от .../моите имена/ ЕГН... срещу /БНД/ ЕГН... , изменя постановения с Решение от 12.06.1997г. по дело N- .../делото за развод/..., режим на лични контакти на бащата с детето, в следния смисъл: бащата .../БНД/ ЕГН..., има право да взема детето /трите имена/ ЕГН..., за 30(тридесет) дни през лятната ваканция на детето и още два пъти, съответно за 10 (десет) дни и за 5 (пет)  дни, през останалите ваканции на детето, като разходите по евентуалното пътуване на детето следва да се поемат от бащата.”

*Делото е по стария СК и ГПК.

Тя трябва да представи доказателства в съда при какви условия ще отглежда детето, доходи, училище...

# 606
  • Мнения: 7 325
Аз смятам, че е най добре да се консултира с няколко адвоката занимаващи се с такива дела. Много би ми било странно съда да ограничи контактите на съвестен родител ( какъвто твърди че е бащата ) по този начин, защото каквито и условия да му бъдат предложени на детето в чужбина нищо не би заменило присъствието на родителя.
На тази ми мисъл ме навежда моето съдебно решение, което определи режим на свиждане на другия родител, който от години не се беше появявал, за издръжка не съм си и помисляла да искам камо ли да дава нещо доброволно, кри се месеци от призовкарите и така и не разбра защо го търсят и накрая платих служебен защитник и въпреки всичко съдията реши, че той трябва да има шанса да се докаже като баща независимо кога и ако се сети да играе тази роля.
Възможно е сега нещата да са различни.

# 607
  • Мнения: 2 849
Много би ми било странно съда да ограничи контактите на съвестен родител ( какъвто твърди че е бащата ) по този начин, защото каквито и условия да му бъдат предложени на детето в чужбина нищо не би заменило присъствието на родителя.

Не знам какво разбираш под “съда да ограничи контактите на съвестен родител" и "нищо не би заменило присъствието на родителя".

Съдът се ръководи от интересите на детето на първо място - именно детето да бъде отглеждано в семейна среда дали в Бг/или чужбина.

То иначе трябва и развода да го забранят защото родителите се "ограничават' да бъдат с детето.

... моето съдебно решение, което определи режим на свиждане на другия родител, който от години не се беше появявал, ... и въпреки всичко съдията реши, че той трябва да има шанса да се докаже като баща независимо кога и ако се сети да играе тази роля.

Съдът е определил режим на контакти на първо място защото е в интерес на детето да общува с другия родител /ако разбира се въпросният родител желае това и на второ място защото бащата също има право на контакт с детето /ако разбира се той желае да го упражнява/.

Ако съдът не се беше произнесъл относно режима на контакти на детето с баща му, нищо чудно не би било криещият се баща да вземе да обжалва решението като непълно, защото няма режим да контакти.

Последна редакция: чт, 04 юли 2013, 13:03 от zon

# 608
  • Бургас
  • Мнения: 6 050
Зон, ключовата дума в твоето решение е "тяхната продължителност" (на пътуванията).
При условие, че подобно дело ще бъде много по-лесно и ще мине по-бързо, отколкото дело за евентуална емиграция, не виждам проблем. Едно пътуване може да е както с продължителност 1 месец, така и 30 години.

Аргументите ми са, че тези дела вече са рутина за съдилищата, а авторката би трябвало да мисли на първо място за собствения си интерес и как по-лесно да емигрира. Представете си едно дело за емиграция, в което трябва да доказва къде ще ходи, какво ще прави там, как ще гледа това дете. Става много, много сложно, а и съдът в случая на първо място ще помисли, че детето ще е лишено от другия родител и ще разсъждава в тази посока, а не в посоката за евентуално няколко пътувания.

Изходът от едно такова дело за емиграция ще е много по-непредсказуем, особено ако авторката няма сериозни доказателства в своя полза.
Знаете ли колко майки с деца с решения за заместващо съгласие или обикновена декларация емигрираха и вече са си уредили живота, включително и във форума има такива...

# 609
  • Мнения: 2 849
Tintina,

"дело за емиграция" - не съществува.
Българският съд не може да 'нареди' /излезе с решение/, че детето трябва/може да живее в съответната държава, защото българският съд не е компетентен за това, не е в правомощията му, отделните страни си имат емиграционна политика.

Освен това и има общи конвенции, регламенти и/или спогодби между отделни страни, например - Хага Конвенция за международните аспекти на международните родителски отвличания, ЕС Регламент за Родителската отговорност /третиращ пак международните отвличания на дете от родител/.

В Шенген няма граници и не се изискват 'декларации' при пътуване на дете, придружавано само от единия родител, но ако родител напр. от Холандия, който упражнява род.права дойде да живее в Белгия, ще му/й искат декларация-съгласие, че детето може да живее извън Холандия или съответно съдебно решение, заместващо съгласието на другия родител или съдебно решение/нотариално споразумение между родителите относно /евентуално/ местоживеене на детето извън Холандия.
При регистрация на дъщеря ми в общината в Белгия /септември 2008/ ми поискаха да представя преведено и легализирано копие на съдебното решение.

Да не стане така, жената да пусне тема 'БНД ме съди за отвличане на детето'.

Направо не ми се мисли какво ще стане, когато ни приемат в Шенген - ще има бум на родителски отвличания.

# 610
  • Мнения: 6 274
...В Шенген няма граници и не се изискват 'декларации' при пътуване на дете, придружавано само от единия родител...

Извинявам се, че се намесвам в спора ви, но с това не съм съгласна.
Декларации се изискват и в/от страни, членки на Шенген.
Даже точно в тази тема (мисля) бях пускала изискванията на една от самолетните компании, ако с нея летят малолетни, граждани на въпросните страни.
Мисля, че се отнасяше за Италия, Испания и Португалия, а за Франция (не съм сигурна) май беше отпаднало. Rolling Eyes

# 611
  • Мнения: 2 849
Да Джули, изисква се декларация в някои страни, ако детето пътува само или придружено от трето лице, различно от единият от родителите.

Какво стана с личната карта на дъщеря ти? Посолството в Ирландия благоволи ли да даде зелена светлина? Crazy

Oт Мадрид вече картата е на път  Grinning

# 612
  • Мнения: 6 274
Не е само ако е самó, а и ако е само с един родител.
Но както и да е, не е това темата на разговора, да не измествам темата, аз за това и се извиних, че се намесих в спора ви. Peace

По темата с личната карта - оооо, то бяха обаждания до Външно, то обаждания до Паспортна служба, то пазарлъци, то увещания... Tired ooooh!
И накрая, "на моя отговорност" подадохме документите и... ти да видиш, взехме, че получихме заветната карта! Party

А "умната глава" ни гледаше ококорен и беше много учуден "как е възможно", пък той не знаел, видиш ли. Tired

Така че, стискайте палци всичко да е наред с нас, че 9 дни ни остават! Flutter

Последна редакция: чт, 04 юли 2013, 20:26 от Джуличка

# 613
  • Мнения: 2 849
Италия, Испания - предполагам става въпрос за пътуване извън Шенген /със самолет/, защото иначе няма логика и право да изискват декларация - като врата в поле - вземаш колата от Рим към Берлин вместо самолета  hahaha

За Гърция знам от майки, живеещи там /инфо към юни 2009/, че за дете, пътуващо с единия от родителите за страна от Шенген, например за Берлин със самолет не се изисква декларация от другия родител, но ако е за България /пак ЕС, но не в Шенген/ се изисква декларация.

Преди време бях попаднала на грешна информация на сайта на МВнР на Бг относно пътуване на дете, придружавано от единия от родителите /за български граждани/ през Р Хърватска - че се иска преведена и легализирана декларация от другия родител - в действителност се изискваше в случай, че детето пътува само или придружавано от трето лице.

Поздравления за личната карта  Grinning Ето, че си заслужава да отстояваш правата на дъщеря ти.
Представям си колко е бил учуден наистина  Laughing, но за следващия случай вече ще знае.

# 614
  • Бургас
  • Мнения: 6 050
Зон, именно това се опитвам да кажа и аз, че такова дело за емиграция е трудно да се води. Не че не съществува или е невъзможно, защото в нашата държава всеки може да заведе дело за каквото си реши, преценка на съда е дали да му даде ход, или не и под кой точно законов текст да го подведе.

Опитвам се да обясня, че едно дело за заместващо съгласие би решило проблема и с емиграцията. Има много примери за това.

Общи условия

Активация на акаунт