Декларацията за напускане на страната

  • 141 838
  • 786
  •   1
Отговори
# 615
  • Мнения: 2 849
Да ще трябва да води дело за заместване на съгласието за пътувания в чужбина, без ограничение ..., но няма как да пропусне, че става въпрос за промяна местоживеенето на детето:
1/ при регистрация на детето
2/ на БНД трябва да бъде изменен режимът за лични отношения /а и не би било в интерес на детето да прелита всеки втори и четвърти уикенд до Бг/.
Няма как да не доказва /семеен/доход, договор за наем/покупка на жилище...

Може пък БНД и да миряса и да й даде съгласие, може и споразумението им да бъде утвърдено от съда.
Може БНД да се кротне пред 'опасността' той да гледа детето.

Той БНД с кой живее? Има ли жена/приятелка? Ако има, тя едва ли би била толкова ентусиазирана детето да отиде да живее при тях, можеш с нея да поговориш.

# 616
  • Мнения: 7 325
Много би ми било странно съда да ограничи контактите на съвестен родител ( какъвто твърди че е бащата ) по този начин, защото каквито и условия да му бъдат предложени на детето в чужбина нищо не би заменило присъствието на родителя.

Не знам какво разбираш под “съда да ограничи контактите на съвестен родител" и "нищо не би заменило присъствието на родителя".

Разбирам това, че неотглеждащия родител ще си вижда детето веднъж в годината евентуално, което нарушава правата му.

... моето съдебно решение, което определи режим на свиждане на другия родител, който от години не се беше появявал, ... и въпреки всичко съдията реши, че той трябва да има шанса да се докаже като баща независимо кога и ако се сети да играе тази роля.

Съдът е определил режим на контакти на първо място защото е в интерес на детето да общува с другия родител /ако разбира се въпросният родител желае това и на второ място защото бащата също има право на контакт с детето /ако разбира се той желае да го упражнява/.

Ако съдът не се беше произнесъл относно режима на контакти на детето с баща му, нищо чудно не би било криещият се баща да вземе да обжалва решението като непълно, защото няма режим да контакти.
При това положение ми е интересно, ако създателя реши един ден да се възползва от правата си, няма ли да ме осъди, защото 4 000 км. в едната посока няма как да се минават през седмица за да се спази режима на свиждане.

# 617
  • Мнения: 2 849
'Разбирам това, че неотглеждащия родител ще си вижда детето веднъж в годината евентуално, което нарушава правата му.'

Няма необходимост/основание да бъде определен такъв режим - един път в годината. 'Обикновено' е три пъти в годината през ваканциите. /в противен случай би се нарушил значително обема на контакти/

/обикновено не е указано изрично в съдебното решение, че това трябва да става в Бг/

'При това положение ми е интересно, ако създателя реши един ден да се възползва от правата си, няма ли да ме осъди, защото 4 000 км. в едната посока няма как да се минават през седмица за да се спази режима на свиждане.'

Ако законно си извела детето - имаш съдебно/и/ решение/я/, че ти упражняваш род.права и детето може да 'напуска територията на Бг неограничен брой пъти, продължителност....' - и си регистрирала детето в съответната община в чужбина, БНД може да подава иск* за промяна на режима на лични контакти пред съответният районен съд в Бг по досегашното местожителство на детето, след изтичането на 3 месеца от законната регистрация на детето в общината в чужбина е компетентен съдът по новото местоживеене на детето.
*в случай, че непосредствено преди заминаването на детето е водено дело и е излязло съдебно решение относно промяна режима на контакти, предвид престоящата промяна на местоживеене на детето в чужбина, един евентуален нов иск на БНД би бил отхвърлен за разглеждане от съда в Бг.

Накратко в твоя случай - ако БНД иска да заповяда през седмица в Испания, ако не му харесва режима, да заведе дело в съда по местоживеена на детето, т.е. в Испания и да иска промяна на режима.

# 618
  • Мнения: 7 325
Надявам се авторката на въпроса да се включи по някое време с мнение от адвокат, защото както представяш нещата ми се вижда много просто и лесно. Или законодателството доста се е променило от по / мое време / или заинтересованата страна вижда нещата по различен начин. 

# 619
  • Пловдив
  • Мнения: 147
Преди година и половина получих пълномощно с валидност изрично до пълнолетие от БНД за изваждане на международен паспорт на дъщеричката ми; която в момента е на 7 год. В МВР ми казаха че оригинала остава при тях и повторно не мога след 5 год да извадя паспорт. Тук бях попитала и ми дадохте съвет да извадя препис от нотариуса. Та днес ходих да проверя отново и момичето където издават паспортите ми обясни че въпреки че е много несправедливо; то проблема не е в това че ще ми вземат оригинала; а в това че с едно пълномощно може да се вади само един паспорт. Каза ми че ако желая сега да подам документи; то след издаването му и по мое настояване; то ще ми върнат оригинала ; но изрично записват датата на пэлномощното и след 5 год не мога да извадя нов паспорт със същото пълномощно. Та молбата ми е ако някоя мама има подобни проблеми; то да ме посъветва какво да правя. От година и половина нито аз; нито детето ми сме виждали или чували БНД; та да не говорим след 5 год....
Благодаря предварително за съветите!

# 620
  • Мнения: 89
Забравих да попитам.
Пълномощното за напущане на страната, трябва ли да има превод?
На мен ми е необходимо за пътувана до САЩ.
Моето е с валидност до 31.12.2013г. и в него е упоменато, че важи за конкретното пътуване, отиване и връщане.

# 621
  • Бургас
  • Мнения: 6 015
Не, не трябва да има. Нали е на български език? То е за нашите граничари, не за чужбинските.

# 622
  • Мнения: 2 723
Последните няколко пъти, като напускаме Холандия ми искат декларация.
Дадоха ми някаква бланка, която бащата на децата ми да попълни и да подпише...
Или ако съм искала да преведа българската декларация при заклет преводач.
Не съм я превела още но мисля тази седмица да свърша тази работа, за всеки случай.

Да видим за пътуването лятото какво ще стане.

# 623
  • Мнения: 17
Това е болната ми тема-следя я, писала съм не веднъж..сега ще си задам директно въпроса: Познавате ли адвокат, който би се съгласил да ми води дело за заместващо съгласие? Аз съм от Варна и всички,при които ходих(бройте поне 10) ми отказаха, с обяснението,че ще загубим. Никой не се наема на такова дело. Моят случай-разведена, създателя ни остави, когато бебето беше на 12 дни, тя сега е на 1г и 6 месеца, а той не е питал дори за нея от 1г. Аз-имам немска работна виза, живяла съм там, знам езика, имам евентуален работодател....Той-искаше пари срещу подписване на декларацията(много пари).Проблемът ми-искам поне червен паспорт, с който да ходим на екскурзии..емиграцията ми е като някакъв блян...Дайте идея!

# 624
  • Бургас
  • Мнения: 4 066
всички,при които ходих(бройте поне 10) ми отказаха, с обяснението,че ще загубим
направо не ми се вярва това, защо смятат, че ще загубиш...., намери някой, който да заведе делото, като му кажеш, че дори и да мисли, че ще загубиш, искаш поне да пробвате....   
в краен случай може и сама да заведеш исковата молба, не е сложно

# 625
  • В градината...
  • Мнения: 15 930
Не виждам защо така категорично са подходили колегите /ако разбира се това са всички факти/. Моят съвет е да опитате да заведете дело.

# 626
  • Бургас
  • Мнения: 6 015
Има толкова голяма положителна практика по тези дела, дори ако се поровиш, сама можеш да намериш решенията! Навремето като търсих, най-много бяха от Пловдивския районен съд. Дори, ако трябва, си намери адвокат от друг град, близко до Варна - Добрич, Бургас...

И аз да се вмъкна с въпрос. Констатирах, че на безсрочната ми декларация са вписани номерата на личните ни карти - моята и на БНД, включително и срока на валидност. Та на БНД вече е изтекла. Ще има ли проблеми на границата според вас? И още - ако трябва да вадя нова декларация, нотариусът ще се съгласи ли да впише само личните данни - имена, адрес, ЕГН, без датата на издаване на личните карти и съответно валидността им?

# 627
  • Бургас
  • Мнения: 4 066
Констатирах, че на безсрочната ми декларация са вписани номерата на личните ни карти - моята и на БНД, включително и срока на валидност. Та на БНД вече е изтекла. Ще има ли проблеми на границата според вас? И още - ако трябва да вадя нова декларация, нотариусът ще се съгласи ли да впише само личните данни - имена, адрес, ЕГН, без датата на издаване на личните карти и съответно валидността им?
ако декларацията е безсрочна, би трябвало да няма проблем, ама знае ли човек на кой заядлив граничар ще попадне... ако не те затруднява, направи нова за всеки случай, в нашата нотариална кантора бланките на тези декларации са  с ЕГН и имена, лични карти  или паспорти не пишем, ако искаш ще ти я пратя

# 628
  • Мнения: 17
Основният аргумент,е че детето е прекалено малко и няма основателна причина да пътува.

# 629
  • Мнения: 2
Здравейте,искам да ви попитам все още нямам 18 години и съм само с 1 родител,баща ми е починал и имам 2-ри баща,но мисля че той не играе роля във въпроса ми.Искам да ви попитам,майка ми в момента е в Бургас,а аз искам да отида в Югославия в края на месеца,обаче ми трябва пълномощно от мама,а когато аз искам да заминавам тя все още няма да си е дошла и въпроса ми е понеже ние живеем в София и ако отида при нея в Бургас там може ли да ми направи пълномощно,при положение,че не живеем там? И така като истинския ми баща е починал нали трябва само пълномощно от мама? Моля Ви,който знае да сподели,и за колко време става това пълномощно и къде трябва да се направи,ако става в Бургас? Благодаря предварително Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт