Декларацията за напускане на страната

  • 141 845
  • 786
  •   1
Отговори
# 720
  • Вън от пространство и време
  • Мнения: 2 277
На граничния пункт ще се сравняват имената от документа за пътуване, ЕГН - то на детето и евентуално номера на документа за пътуване (лична карта или паспорт) с посочените в декларацията за съгласие за пътуване от бащата. В случай, че възникне съмнение по представените документи, то може да се изясни, чрез връзка нотариуса от страна на граничните власти. Разликата в номера на удостоверение за раждане и номера на акта за раждане, посочен в него не е обект на граничната проверка. ...

Моля не пишете наизуст за нещо от което не разбирате. Нотариусът не е длъжен да пази копие от всички документи, които заверява и никой не го прави, респ. няма как при нотариус да бъде направена справка за лични документи, ЕГН-та и т.н., описани в декларация за пътуване на дете в чужбина. В нотариалния регистър се прави само кратко описание на документа без лични данни, защото той (регистърът) е публичен. Единствено ЕГН-то на даващия(щите) декларацията се вписват в щемпела. Да не говорим, че хората обикновено пътуват по празници, а нотариусите не дават дежурства в канторите си по това време да чакат някой евентуално да направи справка при тях.

На границата се представя декларация за пътуване, в която е достатъчно да пише имената и ЕГН-тата на децата и придружителите. Представя се и копие от удостоверение за раждане - няма значение дали е дубликат или оригинал, което служи на гранична полиция да се увери, че именно родителят е подписал декларацията.

Последна редакция: пт, 18 апр 2014, 15:52 от Форест Гъмп

# 721
  • София
  • Мнения: 4 493
Дъщеря ми пътува с  безсрочна декларация и на 3-4 година установих, че има сбъркано едно число от номера на акта за раждане например 225, а е записано 255  Peace на нито един граничен пункт или летище София, никой не беше обърнал внимание. Нито пък някой сравнява данните на документите на родителите Peace Така че смятам че излишно се притесняваш, лек път и весело изкарване

# 722
  • Мнения: 11
На граничния пункт ще се сравняват имената от документа за пътуване, ЕГН - то на детето и евентуално номера на документа за пътуване (лична карта или паспорт) с посочените в декларацията за съгласие за пътуване от бащата. В случай, че възникне съмнение по представените документи, то може да се изясни, чрез връзка нотариуса от страна на граничните власти. Разликата в номера на удостоверение за раждане и номера на акта за раждане, посочен в него не е обект на граничната проверка. ...

Моля не пишете наизуст за нещо от което не разбирате. Нотариусът не е длъжен да пази копие от всички документи, които заверява и никой не го прави, респ. няма как при нотариус да бъде направена справка за лични документи, ЕГН-та и т.н., описани в декларация за пътуване на дете в чужбина. В нотариалния регистър се прави само кратко описание на документа без лични данни, защото той (регистърът) е публичен. Единствено ЕГН-то на даващия(щите) декларацията се вписват в щемпела. Да не говорим, че хората обикновено пътуват по празници, а нотариусите не дават дежурства в канторите си по това време да чакат някой евентуално да направи справка при тях.

На границата се представя декларация за пътуване, в която е достатъчно да пише имената и ЕГН-тата на децата и придружителите. Представя се и копие от удостоверение за раждане - няма значение дали е дубликат или оригинал, което служи на гранична полиция да се увери, че именно родителят е подписал декларацията.
Форест гъмп, аз може и да не разбирам от друго, но след 20 години работа в тази сфера, знам за какво става въпрос, а именно, задължението за писмено родителско съгласие за пътуване е регламентирано в чл. 76, т. 9 от Закона за българските лични документи. Законът за нотариусите и нот. дейност  посочва кои са данните и документите по отношение на лицата, които се вписват за нуждата на нотариалната заверка. Граничните служители разполагат с възможността да ползват автоматизираните инф. фондове на МВР за да си направят съответните справки. Под справка на границата с нотариуса, имах в предвид, че може да се провери, заверил ли е въпросният нотариус подписи под този номер декларация и на кои лица. Удостоверение за раждане или копие от него може да се иска по изключение, в случаите когато в него не е вписан баща или има разлика във фамилното име на детето и майката. В тези случаи не е задължително, но е желателно за да ускори проверката кой, кой е. Удостоверение за раждане може да се ползва и в други случаи на границата, но те не са свързани с напускане на страната на деца.  NaughtyNaughty

# 723
  • Мнения: 1 972
Дъщеря ми пътува с  безсрочна декларация и на 3-4 година установих, че има сбъркано едно число от номера на акта за раждане например 225, а е записано 255  Peace на нито един граничен пункт или летище София, никой не беше обърнал внимание. Нито пък някой сравнява данните на документите на родителите Peace Така че смятам че излишно се притесняваш, лек път и весело изкарване

И аз мисля, че не се вторачват много в тези пълномощни Simple Smile Преди 2 години обаче, на летище Варна такова гледане му удариха на пълномощното ooooh!  7 минути по часовник! Накрая вече се притесних, че има някакъв проблем, при все, че не го представях за първи път.

# 724
  • Мнения: 936
Здравейте! Изчетох последните 20 стр. от темата и взех да се притеснявам малко... Проблемът ми е следният:
Бащата на децата ми подписа декларация съгласие, обща за двете деца, в която пише, че е съгласен, цитирам:
1. да им бъдат издадени документи за самоличност (паспорт и лична карта).
2. да напускат пределите на РБ, да пътуват и престояват в чужбина, придружени от тяхната майка.
Към декларацията нотариусът е прикрепил и копие от двата акта за раждане на децата.

Сега искам да попитам:
1. Тази декларация, така написана, следва ли да се счита за безсрочна?
2. Трябва ли да остава копие в паспортна служба?
3. Аз ще водя децата в Австрия, ще остана с тях 10 дни и се връщам в България. Те ще стоят 1 месец, като ще ги върне дядо им. На него трябват ли му някакви документи за това? Ще се минава през Сърбия и Унгария или през Сърбия, Хърватска и Словения. Някои от тези държави биха ли направили проблем при връщането???

Ако вие не знаете, то къде бих могла да питам относно последния ми въпрос?

# 725
  • Бургас
  • Мнения: 4 066
1. декларацията е безсрочна, щом не пише срок
2. копие даваш само на гранична полиция при напускане на БГ
3. от моя опит при пътуване на детето ми, декларацията се проверява от бг гранична полиция само на излизане от Бг, на връщане никой никога нищо не ни е искал, в никоя държава, за сведение последно сме пътували до Франция, Турция и Дубай, така че едва ли ще има проблем дядото да прибере детето, но ти все пак му направи декларация, че даваш съгласие да пътува с него

# 726
  • Мнения: 11
Здравейте! Изчетох последните 20 стр. от темата и взех да се притеснявам малко... Проблемът ми е следният:
Бащата на децата ми подписа декларация съгласие, обща за двете деца, в която пише, че е съгласен, цитирам:
1. да им бъдат издадени документи за самоличност (паспорт и лична карта).
2. да напускат пределите на РБ, да пътуват и престояват в чужбина, придружени от тяхната майка.
Към декларацията нотариусът е прикрепил и копие от двата акта за раждане на децата.

Сега искам да попитам:
1. Тази декларация, така написана, следва ли да се счита за безсрочна?
2. Трябва ли да остава копие в паспортна служба?
3. Аз ще водя децата в Австрия, ще остана с тях 10 дни и се връщам в България. Те ще стоят 1 месец, като ще ги върне дядо им. На него трябват ли му някакви документи за това? Ще се минава през Сърбия и Унгария или през Сърбия, Хърватска и Словения. Някои от тези държави биха ли направили проблем при връщането???

Ако вие не знаете, то къде бих могла да питам относно последния ми въпрос?

1. Доколкото в декларацията не е упоменат конкретен срок, тя се счита валидна до навършване на пълнолетие на децата. Simple Smile
2. При издаване на паспорт, паспортната служба ще прибере оригинала на декларацията за съгласие за издаване на паспорт. За да могат децата да напускат страната със същата декларация, направете нотариално заверено копие, ако разбира се не разполагате с два екземпляра от нея. Завереното копие е достатъчно да бъде предствено на граничния пункт.
3.Повтарям asya02, декларацията за съгласие за пътуване е документ, необходим само за напускане на страната.  Hug

# 727
  • Мнения: 936
Благодаря ви за отговорите!

А копието, което трябва да остане на границата трябва ли да е нотариално заверено или само ксерокопие??

Последна редакция: сб, 10 май 2014, 15:55 от nenaatoa

# 728
  • Мнения: 1 972
Благодаря ви за отговорите!

А копието, което трябва да остане на границата трябва ли да е нотариално заверено или само ксерокопие??

 ooooh! ooooh! Нали оригинала от който е направено копието е с нотариална заверка......

# 729
  • Бургас
  • Мнения: 4 066
само копие, ти носиш и оригинала  да проверят, но им оставяш само копие

# 730
  • Мнения: 133

1. Доколкото в декларацията не е упоменат конкретен срок, тя се счита валидна до навършване на пълнолетие на децата. Simple Smile


Това е така, освен ако бащата междувременно не оттегли съгласието си.
В правото си е да го направи по всяко време.
Лошото е, че не е длъжен да уведомява майката и на границата може да се получи неприятна изненада. Не казвам, че в случая ще стане така, но е добре да се има предвид като хипотетична възможност, особено ако са по-напрегнати отношенията с БНД.

По отношения на копието - на границата задължително се представя оригинал на декларацията и е препоръчително да се носи и копие.
Ако се носи само копие, на детето няма да бъде разрешено да напусне страната, освен ако копието не е нотариално заверено, както вече manca преди мен е обяснила.

# 731
  • Switzerland
  • Мнения: 86
Здравейте , имам няколко въпросчета  Simple Smile
1. Преди 3г направих декларация на дъщеря си , но в тази декларация съм с фамилното име на БНД . След развода си върнах бащината фамилия и сега се чудя дали трябва да правя нова или може да пътува със старата  newsm78
2. Имам заместващо съгласие за паспорт и напускане на страната , което е формулирано буквално така - ЗАМЕСТВА съгласието на бащата М. Ц. Л., ЕГН XXXX, с адрес: гр. С.,   със съдебен адрес: гр. Р., детето К. М. Л., ЕГН XXXX, да напуска пределите на Република България, само със съгласието на майка си З. К. Л., със снета самоличност, като пътува извън страната по повод гостуване на майката в Швейцария, придружавано от родител или от трето, посочено от майката пълнолетно лице
Според написаното може ли тя да напусне страната сама с декларацията от мен или задължително трябва да бъде придружавана от възрастен когото съм упълномощила ? И възможно ли е например да направя пълномощно където да пиша , че ще напусне страната придружено от стюардеса на дадета авиокомпания ?
Предварително благодаря за отговорите   bouquet

# 732
  • СОФИЯ
  • Мнения: 186
MilaB,  мога да ти отговоря на първия въпрос - защото аз също на декларацията съм с фамилията по съпруг и номера на старата лична карта - ДА можеш да пътуваш с тази декларация, но на границата трябва да носиш и копие от решението на бракоразводното дело / където е описано, че преди това си била с еди коя си фамилия/.

# 733
  • У дома !
  • Мнения: 700
Здравейте! Искам да заведа сина си в Букурещ.Бащата на детето ми ще дойде с мен за издаването на паспорт и при нотариуса за декларация,че е съгласен да го извеждам извън страната.
Въпроса ми е ,къде да отидем първо в районното за паспорта или при нотариуса?Има ли някакво значение?
На границата освен декларацията,че е съгласен,паспорта и оригинала на акта за раждане на детето друго ще трябва ли?

# 734
  • Бургас
  • Мнения: 4 066
няма значение кое е първо- паспорта или декларацията, друго не ти трябва

Общи условия

Активация на акаунт