Фоликулометрия

  • 7 357
  • 14
  •   1
Отговори
  • Мнения: 453
Здравейте! Аз съм с имунологични проблеми и имам терапия с интралипид преди бременност. Вече направих първото вливане и според указанията следващите две овулации са подходящи за забременяване. Добре, ама последните месеци съм с ужасно нередовен цикъл. Идва ми между 38-45 ден. Според моята докторка трябва да видя въобще дали имам овулация, трябва да я следим. Проблема е, че незнам кога точно трябва да започна със следенето, при такъв цикъл. Знам, че стандартно се ходи от 9 тия ден. Има ли сред вас момичета с такъв проблем? Притеснявам се, че толкова проблеми уж оправихме, а цикъла ми става все по-нередовен и няма да успея да забременея.

# 1
  • София
  • Мнения: 36 048
Отиваш на 9-10-11 ден от МЦ. - вижда се колко и какви фоликули има.
Правиш тестове за О. и мериш БТ. Когато теста е (+) отиваш пак на УЗ - това е деня преди О.
След 3-4 дни пак на УЗ - за да се види дали фоликула се е спукал.

# 2
  • Мнения: 472
И ако се е спукал се моли да е имало яйцеклетка в него.

# 3
  • Мнения: 281
Керал, аз бих ти предложила да отидеш първият път на 3-4 ден от цикъла да се види да не си задържала Ф от предния цикъл, ако това се забележи няколко пъти може да имаш проблем със пукането на Ф. Успех!

# 4
  • Мнения: 453
Благодаря ви момичета! В понеделник започвам и ще пиша какво се случва.

# 5
  • Мнения: 453
Вече  съм отчаяна напълно! Днес ходих за първи път на фоликулометрия. За 12 ти ден няма доминантен фоликул, което означава че няма овулация. Може и да е от дължината на цикъла, но все пак според доктора не може на 12 ти ден да няма доминантен фоликул. Вече незнам накъде да тръгнем - до скоро имах редовен цикъл и две спонтанни забременявания/за съжаление неуспешни/, а сега нямам редовен цикъл и овулация, а уж лекуваме проблемите, че то става по-зле. Дали сме толкова много пари, а резултат никакъв.

# 6
  • Мнения: 138
keral,не се отчайвай,аз съм в същото положение.По принцип сме с мъжки фактор ,мъжа ми се лекува ,последната СГ беше много добра и ни казаха че можем да пробваме инсеминация .Подали сме и документи към фонда и ще чакаме обаждане към април-началото на май.Но ми искаха хормони да пусна,да ама не било писано цикала ми беше редовен но в последните месеци ми вървеше по 10-12 дни като първите дни е само зацапване .Когато отидох при АГ си ми каза че имам хормонален дисбаланс и ми изписа противозачатъчни за 2 м. да ми се регулира цикъла и съответно хормоните .Ако трябва поговори с док и виж какво ще ти каже ,ако не си притисната от времето може да пробваш с противозачатъчни за 2м. ,така яйчниците ще си починат и след това ще заработят с пълна сила .Поне аз на това се надявам  newsm78 дано да не остана само с надеждите.Пожелавам ти успех ,дано намерите причината и много бързо да я отстраните Praynig Hug

# 7
  • Мнения: 401
Спокойно, за да се установи дали имаш или нямаш проблеми с овулацията, трябва да ходиш на фоликолуметрия поне 3-4 последователни месеца. Това  е така, тъй като, средностатистическата жена има средно по 2 ановулаторни и 10 овулаторни цикъла в годината. С увеличаването на възрастта нараства броя на ановулаторнити цикли. Така че просто този месец може да си имала ановулаторен цикъл - напълно нормално състояние!

# 8
  • Мнения: 682
И аз мисля, че от една фоликулометрия не може да се прави извод, за това имаш или нямаш овулация.Действително може да сте уцелили ановулаторен цикъл.Просто не се отказвай, проследи състоянието още няколко месеца, за да имаш ясна представа.А , ако не се появи овулация, търсете причините.За съжаление на някои от нас им се налага да ходят по лекари и да пръскат луди пари, но нали каузата си заслужава.Желая късмет!

# 9
  • Мнения: 471
Keral, според мен е рано да се притесняваш за каквото и да е.
Преди време бях на преглед на 10-ти ден от цикъла и док не видя доминантен фоликул и ми каза, че най-вероятно няма да имам ову този месец. Обаче според измененията в тялато ми и според БТ и цервикалната слуз имах ову на 26-ти ден от цикъла. Идеята ми е, че при такъв дълъг цикъл като твоя (38-40дни) може би 12-я  ден е раничко да се каже дали ще има или няма ову!
Успех!!!

# 10
  • Мнения: 22
Здравейте! Дали някой би могъл да ми даде някакъв отговор на това мое чудене:
Преди два дни бях на фоликулометрия- ляв яйчник 18мм, десен яйчник - 6 мм., маточна лигавица - 8 мм....Кога би трябвало да имам овулация при тези стойности?....защото тестовете за овулация до момента а МНОГО отрицатени. При каква големина на фоликула настъпва овулация и колко време след спукването му е възможно забременяване? Съжалявам ако звуча невежа, но....се надявам да помогнете.Благодаря!

# 11
  • Мнения: 281
Зависи с колко нарастват Ф, при мен се е случвало да стигне до 22-26 за още 1 до 3 дни. След като Я се освободи е годна за оплождане 24 часа.

# 12
  • Мнения: 22
Еко, благодаря....но четох, че обикновенно нарастват с около 1 мм на ден....тоест в най добрия случай при големина около 21-22 мм....е редно да имам овулация, нали?!?!

# 13
  • София
  • Мнения: 23 175
kashaya , при всеки човек е различно, при мен растат с по 2мм на ден и овулацията е когато станат 20-22мм. При теб обаче може да е по-различно. Затова се ходи няколко пъти на преглед, желателно през ден или два.

# 14
  • София
  • Мнения: 36 048
Здравейте! Дали някой би могъл да ми даде някакъв отговор на това мое чудене:
Преди два дни бях на фоликулометрия- ляв яйчник 18мм, десен яйчник - 6 мм., маточна лигавица - 8 мм....Кога би трябвало да имам овулация при тези стойности?....защото тестовете за овулация до момента а МНОГО отрицатени. При каква големина на фоликула настъпва овулация и колко време след спукването му е възможно забременяване? Съжалявам ако звуча невежа, но....се надявам да помогнете.Благодаря!
Когато има един доминантен фоликул, той расте  средно с 2 мм на ден, като при 28 дневен МЦ :
7-8 дни преди О. може да расте с 1,2мм напр.
3-4 дни преди О. с  1,8 мм
1-2 преди О. с 2,5мм например, затова се приема че фоликула расте средно  с 2 мм.

Ако има обаче повече от 1 фоликул положението се променя, може дори да няма О. или тя да се забави.
Когато фоликула стане 18мм яйцеклетката в него вече е годна за оплождане, кога обаче ще се пукне фоликула никой не може да предвиди - това зависи от много неща /хормони, ензими, налягане във фоликула и т.н./

Общи условия

Активация на акаунт