Има ли българи в Омск, Москва или МО?

  • 48 503
  • 337
  •   1
Отговори
# 300
  • Мнения: 2
Момичета, моля да ме просветлите по въпроса за двойните гражданства на децата, ако имате повече информация.
Когато се роди синът ми - 2007 г. - в БГ /той е БГ гражданин/ ми обясниха, че от началото на 2007 г. вече сме в Евро съюза и децата имат право само на едно гражданство.
В Русия бяхме с мъжа ми по някакви институции за деца и ни казаха, че детето може да придобие двойно гражданство, тук в Русия, точно за половин час, но държат първото му гражданство да е руското!!! /което не съм на ясно какво точно означава, освен че моментално го праща в казармата след пълнолетие/... и по този повод сега пребиваваме и двамата като български граждани в Русия.
Милинка, поздрави на БГ и всичко ще мине безпроблемно с полета, споко))) Обещавам ти)) Писах писмо до небесната канцелария)))
На всички, които имат път към Дубна, каня ви на кафе, да се запознаем и да общуваме и да запознаем и децата ни)) Царската туршия ми е готова, домашното сирене също отлежава... заповядайте)))

# 301
  • София
  • Мнения: 8 036
Доли, българското законодателство прави изключение за деца от смесен брак или с родител българин, какъвто е случаят на Деси (пдполагам). Няма никаква пречка детето да има и българско, и руско гражданство, какъвто е случаят на моя син. Наскоро бяхме проверявали за сина на колежка на мъжа ми и май основното изискване беше руският родител да има местожителство в Русия.
А по отношение на казармата...Докато дойде техният ред, я камилата, я камиларя. Мъжът ми е руски гражданин, но от бебе живее в България. Не е служил в казарма, единствено беше ограничил пътуванията в РФ до 30-годишна възраст, когато изтича крайният срок за отбиване на военна служба. А и винаги може да се откаже от едното си гражданство.
За да не гадаете, отидете в местното ФМС и помолете да ви обяснят процедурата. Те са органът, който следва да е най-запознат с тези въпроси.
И много благодаря за небесния факс, дано да има файда. Simple Smile Аз реших Коледа да караме в БГ, че тук са си обикновени работни дни и миналата година хич не ми беше тържествено настроението. Ще се приберем за НГ, та да хванем празниците и почивката на мъжа ми.
Аз купувам българско сирене от Ашан или Бехетле, но още трудно преглъщам цената му. Simple Smile
Явно всички сте около МСК и СПБ, само аз съм по на изток. Simple Smile Ако някой реши да идва насам, да се обади. Само дето туршия не предлагам, защото хич ме няма из тая част.
Да питам: за деца може ли да се подават документи за задграничен бърза поръчка, която е за 3 дни? И на някой налагало ли му се е да си прехвърля печата за РВП в нов паспорт, как става?
Деси, весело изкарване в БГ, да се заредите с положителни емоции. Simple Smile

# 302
  • Мнения: 2
Милинка, благодаря ти за информацията. Като се върнем в БГ ще поразпитам пак за двойно гражданство. В общината ми обясниха новите правила на Евросъюза, когато записвахме детето и казаха, че не може! Тук в Русия отговора беше: "Може, ще стане за половин час, като представите няколко документа... ... ... ..., но трябва да знаете, че държим, първото гражданство да е руско!" ... и ние си пасуваме по въпроса, докато не дойде някакъв зор. Иначе и моят мъж е роден в Русия и цял живот е живял и работил, и работи и сега в Русия. Прописан си е на адрес, имаме си жилище...
Паспорт на дете се издава в БГ за кратък период! Не си спомням дали не беше 1 седмица или е 3 дни. Това вече ми се губи... За 1 ден паспорт се издава на Мария Луиза, а иначе е в общините по места. Задължително обаче при подаването трябва да сте двамата с мъжа ти! При взимането си спомням точно, че бях сама, но не помня караха ли мъжа ми да се разпише предварително на бланката, че сама мога да получа паспорта. Помня точно, че получих паспорта на детето без него, защото вече той не беше в БГ.
Завиждам ти красиво за празниците в БГ))))) Ние обаче тази година си взехме апартамент в Русия и мислим да си останем като за първа година тук, в новата къща)))
Убедих се, че и новините в Русия са мноооооооого черни! Тази катастрофа я говорят вече 1 седмица от сутрин до вечер. По цял свят се случват такива неща, въпроса е как ти го набиват медиите... Аз като летя за БГ с Аэрофлот винаги се чувствам много спокойна, защото все си повтарям, че руските пилоти са свикнали на по-лоши метеорологични условия от тези, които са в БГ и кацането на софийската писта за тях е детска игра, а в Русия им е рутина)))
Р.Р. Ела на гости, ще направим царска туршия за половин час))) Тя е една от най-лесните)))
Р.Р.Р. От Женския пазар в София си купих мая за сирене и вече 3 пъти правя - супер става и много лесно!!! Все не може да доузрее 50-60 дни - изяжда се. Видях БГ сиренето в Ашан, то е на Маджаров. Предполагам, че е хубаво, но не съм купувала още от него тук, за да го пробвам.

Последна редакция: нд, 24 ное 2013, 20:18 от Dolly_1111

# 303
  • Добрич
  • Мнения: 13
Попрочетох сега за гражданствата,но пак не ми стана нищо ясно  :lol предполагам,че при нас няма проблем,защото първо е придобил португалското гражданство,а Португалия позволява двойно гражданство и така може да има и двете,въпреки че баща му придоби и той португалско и никой не е казал,че трябва да се отказва от българското,абе сложна работа  Laughing

Милинка,може за 3 дена да се направи паспорт на дете,ние така го направихме  Simple Smile
При нас в Окей продават българско сирене Албена,но на мен ми е много солено и затова си купувам от гръцкото  Wink

Доли,като каниш ще се възполваме,само да се върнем от БГ и не сте свършили туршийката може да ви дойдем на гости  Peace

# 304
  • Мнения: 2
Деси, царската туршия я правя за половин час... /Първи ден - 15 мин. всичко измивам, нарязвам и посипвам със сол и захар да преседи една нощ и втори ден - 15 мин. натъпква се в бурканите, през това време се вари саламурата и заливам. Вечерта вече може да се яде))) Ще направя бързо ако е свършила))) Само още не съм се научила как да направя ракия от водка, но правя опити))) Заповядайте))) Дубна е на 120 км на север от Москва.

# 305
  • Мнения: 70
Здравейте! Hug Отдавна не съм се включвала при вас. Ние откакто сме си дошли в Русия сме  все болни. Първо лежахме в детска болница с ротавирус, сега и грип някакъв хванахме и двете с  дъщеря  ми. Хич не ни действа добре този петербургски климат.
Милинка, Деси,благородно ви завиждам, че ще сте си в БГ за Коледа. Приятно изкарване на  празниците!  Heart Eyes
Мен много ме гложди сега този въпрос  с  гражданството. Не искам цял живот да се занимавам с ФМС, да си подновявам постоянно това вид на жителство. Обадих се във ФМС, където ми заявиха,че за да получа руско гражданство,трябва да се откажа от своето. Сега от вас разбирам,че и България не позволява двойното гражданство. Ще се обадя в българското консулство да ги поразпитам дали няма някакъв  начин, дано да знаят нещо по въпроса.
Доли, не мога да разбера какво означава първото гражданство да е руското. newsm78 Детето да е родено в Русия ли? При нас случаят  е такъв: дъщеря ми е родена в Русия, получи автоматично руско гражданство, а  2 месеца по-късно и българско.
Купувам си сръбско сирене, излиза най-евтино и не е много солено. Прилича на нашата Дунавия. Бях си купила някакво българско от Окей, изхвърлих го, не ставаше за ядене. Супер солено и гумено.

# 306
  • Мнения: 2
Здрасти Бебешка))) нямам представа какво значи "Първото гражданство да е руското". Синът ми преди 6 години е роден в БГ и до този момент е само с българско поданство и български паспорт. Както написах и по-горе, през февруари, когато ходихме в някаква служба за гражданствата за деца, казаха, че за половин час ще му направят и руско, ДЪРЖАТ СПЕЦИАЛНО обаче, първото да е руско. И за това трябваше да се подпишем двамата с мъжа ми... Въпреки, че имахме всички документи с нас, казах, че отиваме да събираме документите и не сме се връщали повече там. Не знам какво точно означава това... Но и не знам дали ще минем без него. Не знам как е при вас, но тук още като ме чуят, че говоря с акцент и че съм чужденка /не е специално към българския ми паспорт/ и най-ситната мижитурка ще ме разкара поне 2 пъти или ще се държи грозно и пренебрежително. Страхувам се, утре да не тормозят детето в градината, в училището и да го мачкат, че е чужденец. Тогава ще се наложи да му направим това руско гражданство, пък каквото и да означава това.
Искам да ви питам нещо, свързано с цветя. Донесох си в началото на октомври от БГ домашни цветенца, засях ги, тръгнаха прекрасно. Купих си и няколко саксии с травки и от Русия... и всичко ми умира... Не е до пръст, пръстта ми беше 2 различни вида, а тези цветя, които си купих от тук, са си в пръст... Поливах ги в началото с вода от чешмата, после започнах да ги поливам с детска минерална вода... но продължават всички да вехнат и умират едно по едно... Причината в светлината ли е или в нещо друго, според вас?

# 307
  • Добрич
  • Мнения: 13
Привет от БГ  Simple Smile
Дойдохме си и докарахме студа и снега с нас  Laughing
Доли,за цветята идея си нямам,може и светлината да им е малко или пък да им е много топло,не съм голяма цветарка аз.Иначе за детето аз мисля,че няма да го тормозят,защото все пак той си говори руски предполагам и няма да има проблем с комуникацията както беше с моя син.В началото много го отбягваха децата по парковете,защото не говореше и в детската сигурно е било в началото така,но вече като свикнаха с него и понаучи езика е по-добре,може да говориш с учителките да не го делят децата.Между другото на колко години започват училище в Русия Rolling Eyes
Бебешка,сигурно не може да се климатизирате още,дано да се оправите и повече без болести,а за гражданството най-добре питай,защото явно зависи какво е второто гражданство  Peace

# 308
  • Мнения: 37
Здравейте, мами!

Предстои ми евентуално местене в Москва, сама с двете ми деца. Писах една тема за това в Клюкарника. Това, което най-много ме притеснява е във връзка с децата. Баткото ще бъде 6-ти клас наесен, а малкият - първолак. Ако замина през март, късно ли ще е вече да ги записвам в училище там? Имам ли шанс да ги уредя в училището, което е най-близо до нас?
Вярно ли е, че за да вземат детето в първи клас, то трябва да може да чете на руски?
Какви условия трябва да изпълня, да за приемат децата ми в училище? Трябва ли, да речем да съм осигурена там?
Има ли в училищата следобедни занимални за най-малките?
Аз и баткото имаме руско гражданство, а за малкия се надявам да успея да уредя до месец-два. Прописка също ще получим, ще живеем при дядо ми.
Баткото знае руски доста добре, а малкият почти не го разбира.
Една мама от вашия подфорум ми писа на лични, с доста подробна информация за Русия, за което и благодаря.
Ще се радвам да получа още информация от вас, именно по тези въпроси.
Регистрирах се в един московски форум, но не мога да пиша там, дава ми ошибка... А щеше да мие много полезно. Никаква информация не мога да намеря от никъде. Даже не знам кой номер е училището в нашия квартал. Иначе бих им звъннала направо да ги разпитам.
http://forum.mosmama.ru/index.php?showforum=151

# 309
  • София
  • Мнения: 8 036
Синигерче, погледни, ако ти свърши работа тази тема. Тя е от форума на казанските мами, но мисля, че може да си намериш полезни неща.
В случай, че не си намерила информация за училищата, ето линкове, които може да са полезни:
http://www.nnmama.ru/content/zakoni/schoolpr/priemobrazov
http://www.educom.ru/ru/works/allschool/first_class/rules.php
http://www.school-1425.ru/content.shtml?cid=34
Ето ти информация за училищата по райони в Москва:
http://www.edukids.ru/secondary/#
Децата на чуждестранни граждани се ползват с равни права като руските граждани по отношение на образованието. Не е необходимо да си осигурена там. Ще си го прочетеш из линковете, които дадох.
Не зная как са ти документите, но моят мъж нямаше вътрешен паспорт. В началото използваше като документ за самоличност задграничния, но не навсякъде го приемаха. Ако нямаш вътрешен, преди всичко останало, ще трябва да извадиш него. Отнема около месец.

# 310
  • Мнения: 0
Здравейте Simple Smile Искам да  попитам дали само с международна шофьорска книжка мога да карам в Русия,или трябва също да си я преведа на Руски и да я нотариално заверена?Ако знаете помагайте Simple Smile
Благодаря:)

# 311
  • София
  • Мнения: 8 036
Трябва да е преведена. Услугата е нотариален превод, предлага се от преводаческите агенции в Русия.
А от март-април-май се готви нова промяна, с която до 3 месеца ще може да се кара с международната, а после ще трябва да се вади руска.
По принцип би трябвало да може да се кара с международната книжка в момента, но рискуваш да влизаш в напоителни обяснения с местните пътни полицаи. Всички българи, които са около мен, карат с преведени.

# 312
  • Добрич
  • Мнения: 13
Мъжът ми досега караше с международна и не е имал проблем,май не е преведена,но сега ще се явява на листовки за руска,защото май вече са я приели тази промяна и трябва да се кара само с руски.

# 313
  • Мнения: 2
Аз карам само с българските документи, не съм ги превеждала. И колата ми е с БГ номера, и застраховката и годишния преглед. Влезе някакъв закон през октомври, че чужденци, управляващи обществени МПС трябва обезателно да карат с руски документи, но това не засягаше водачите на частни МПС.

# 314
  • Мнения: 0
До сега не съм имал проблеми с българската книжка. Само един умник "милиционер-корупционер" ми иска превод от кирилица на кирилица и извади някаква книжка където пишеше че се изисква превод на книжката ако страната не участва в конвенцията от 64 година ... каквото и да означава това. Накрая го черпих защото ми бил мръсен номера на колата ...

Българската международна книжка е и на руски, френски, немски и английски. Ако имате такава за какъв превод говорим ?

Ако временно пребивавате не виждам основания да ви задължават да имате руски права без значение каква кола карате, с руски номера, наета, с китайски.
За постоянно пребиваващите е логично. Друг е въпроса на какво точно гледат за да определят статута.

Общи условия

Активация на акаунт