Водете си децата на ортопед!!

  • 7 685
  • 65
  •   1
Отговори
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Призив към всички, на които им е отказано направление от личния лекар, както на нас....
Ако не беше този форум, нямаше да знам колко е важен този преглед и нямаше да настоявам да заведем Диана....и нямаше да и открият дисплайзията навреме.....

Сега със специалните жабешки гащи се надяваме проблема да отшуми за месец-два...Simple Smile

Според личният и лекар, прегледа бил по негова преценка, а тя нямала проблем....дрън-дрън та пляс.........

# 1
Пожелаваме ви скорошно оправяне.
Тук правят този преглед веднага след като се роди детето, тоест един час преди да те изпишят от болницата. И втори път се прави на главен контроленн преглед през 8-мия месец.
Тук видях една мама слагаше на детето си такива гащи и някъде ги махна към 4-тия месец Embarassed  Neutral Face

# 2
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
е, тук явно не го правят този преглед в болницата:(
Незнам защо..какво им пречи??Sad(

4 месеца....олеле....дано стане по-бързо някак си...

# 3
REZA я обясни за по невежите  / като мен Embarassed / какво е това дисплайзия. Чувала съм само за локсация. Има ли някъкви симптоми? Ти как така реши да заведеш детето на ортопед - профилактично ли? Confused:  Confused:  Confused:

# 4
Ще стане . Вие сте пичове, а ние сме оптимисти Wink  thumbsup
Целувки за двете пуполинки Simple Smile

# 5
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
реших, защото прочетох тук, че прегледа е задължителен и че седалищното предлежание е предпоставка за такива проблеми...а Диана доста време беше седалищно...

сега и аз търся нещо да прочета...намерих само това засега

http://wdogs.com/rus/veterinary_pages/dysplasia_of_hip_joint.shtml
УУУПС:)) това било за кучета:)

ей това май е нещо по въпроса
http://newmama.ru/massage/displasia.htm


мерси, ХОНДА:)

# 6
  • Мнения: 883
Ние вчера бяхме на консултация и си поисках направление за ортопед,защото беба изобщо няма гънки на едното краче.Между другото разбрах,че този преглед е задължителен от форума,защото нашата "прекрасна" вече бивша педиатърка цели 3 месеца ми обясняваше,че нищо и няма и че щом добре си отваря крачетата всичко е наред.Поне на ортопеда при който ще отида му имам пълно доверие  Hands Thumbsup
Дано наистина нищо да и няма,на вас желая бързо възстановяване!

# 7
  • Мнения: 3 153
Цитат на: Reza
Призив към всички, на които им е отказано направление от личния лекар, както на нас....
Ако не беше този форум, нямаше да знам колко е важен този преглед и нямаше да настоявам да заведем Диана....и нямаше да и открият дисплайзията навреме.....

Сега със специалните жабешки гащи се надяваме проблема да отшуми за месец-два...Simple Smile

Според личният и лекар, прегледа бил по негова преценка, а тя нямала проблем....дрън-дрън та пляс.........


Добре, а кога е редно да се направи този преглед? Щом "любезните" доктори нямат желание сами да го препоръчат до кой месец да го заведа след като се роди?

# 8
  • Мнения: 6 206
Списание Мама от м.май има хубава статия за дисплазията и луксацията. В родилния дом задължително правят първия преглед, но рядко може толкова рано да се каже нещо. След това най-рано 4-ия месец, понеже има съмнения това да е наследствено, аз споделих с педиатърката, че в семейството имаме няколко случая и тя обеща да ми даде талон за добър ортопед. В краен случай може да се направи и ренгент. Настоявайте се за талоните, дори да имате и най-малко съмнение!

# 9
  • Мнения: 4 414
Наблюдават се три степени на луксацията:
1. Недоразвитие /дисплазия/ на ставата;
2. Сублуксация /състояние, близо до луксация/;
3. Луксация. най-често детето се ражда само с недоразвитие на ставата ставната повърхност на главичката на бедрената кост се опира в ставната повърхност на тазовата кост /ацетабулума/, но е изместена нагоре. Постепенно главичката на бедрената кост се измества още понагоре, а ставната й повърхност достига и опира до ръба на ацетабулума. По такъв начин се образува сублуксация.

ето и цялата статия:
http://www.infotel.bg/rubrics/medicin/medicinastr2_7.htm

# 10
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Прегледа трябва да се направи през първия месец....

# 11
  • София
  • Мнения: 572
Много се радвам, че сте пуснали тази тема.Някой би ли ми препоръчал ортопед и ако педиатърката ми откаже напражление ,къде мога да отида на частен преглед.Благодаря ви предварително!!!

# 12
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 476
В Горна Баня - зад Института по ортопедия и травматология - има медицински център Ортомед. Ние попаднахме при д-р Ефремов, много любезен и внимателен, и много наясно с материала (аз съм с луксация, и то късно открита, та...) Препоръчвам го на всички, рядко се срещат такива отзивчиви лекари.
Педиатърът е длъжен да даде направление, с единия вид ехографа е безплатен (3А - да се чете три А), с другия вид направление ехографа е 13 лв., а ако е съвсем без напраление, прегледа е 11 лв.

# 13
  • Мнения: 3 042
Реза, дано бързо се оправи малката Диана, добре че сте я хванали навреме тази дисплазия.

# 14
  • Мнения: 217
Здравей реза, при нас се получи нещо подобно ,но беше доста по-сложно ,нашата дисплазия я откриха на 5 месеца за нас беше късно за ортопедични гащички и ни сложиха каиши който и държаха крачетата на шпагат само дето можеше да ги свива в коленцата , но не и да ги сабира така изкатахме 3 месеца тези 3 месеца ни травмираха страшно много ,да виждаш как детенцето ти се мъчи да се обърне настрани или се опитва да седне , но неможе защото каишите не му позволяват аз се разплаквах заедно с  Силви в такива моменти.Мили мами водете дечицата си на профилактични прегледи още първия месец докъто нещата са поправими с ортопедични гащички.  Hands Thumbsup

# 15
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
За София в Горна баня, Ортопедията, са най-добрите специалисти. На нас ни дадоха направление, но ние отидохме там, платихме 13лв., там важали само няк`ви други направления. Аз съм много доволна, защото докторът го гледа не само на ехографа за луксация, но и как стои, как си държи главичката, ръчичките и въобще прегледа цялото бебче.
Мили майчета, ако педиатрите ви се правят на луди за направленията, не ги чакайте, ами отивайте задължително на ортопед. За луксацията знам, че момиченцата са по-рискова група. Първият месец, бебчето е съвсем малко, но знам, че втория месец задължително трябва да се направи профилактичен преглед!

# 16
  • Мнения: 910
Edin ot nai-dobrite ortopedi v Sofia e vav Voenna Bolnitsa, v poliklinikata. Kazva se d-r Draganov i priema i na chastno i s napravlenie. Malko e sarkastichen, no inache si go biva. Za purvi put triabva da se hodi pri nego do 4tia mesets na bebeto, sled tova kato prohodi i posle toi si kazva koga i kak i dali triabva. Kato biahme pri nego toi mi obiasni na dulgo i na shiroko kak da se grija za zaiakvaneto na bebeto, kakvi uprajnenia da pravim, koga da siada, koga da lazi i.t.n. Negovata teoria e, che bebeto vsichko si pravi samo, i nie samo triabva da mu podsilvame muskulchetata, da ne go nasilvame za nishto. Preporuchvam go doktora.

# 17
  • Мнения: 2 195
Ей,моми4ета, я ме светнете за какво става въпрос,4е тък я карат малко през просото Close Като ходихме на консултации първите месеци докторките му разтваряха краката по всевъзможни на4ини Imp Това ли е въпросният преглед Shocked  Confused: Или може би трябва да идем на специалист Confused:

# 18
  • Мнения: 910
Mimka, pravi se ehografski pregled na taza, i niakolko vida raztvariane na krachkata, rachichkite i se gleda i drubnachnia stulb...

# 19
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
vanina82...това, което сте преживели е направо ужасно:(

аз се надявам да се оправят при Диана нещата, но вече втори ден неможем да намерим ортопедични гащи 2-ри номер...Sad

днес пак ходихме н консултация при личния лекар и той каза, че според него не било проблем, защото при такива малки деца било нормално да са недоразвити ставите....но аз предпочитам да сложим смешните гащи...дори да не са нужни, със сигурност няма да навредят, пък и съм по-склонна да вярвам на ортопеда.

а, да:) и между другото се оказа, че Диана е наддала 700 гр за две седмици!!! а е само на кърма.....та сега ще почваме и капките за рахита малко по-раничко май....

# 20
  • Мнения: 17 407
Тези профилактични гащички може да слагате на бебоците още след изписването, докато ги заведета на ортопед. И ако можете да се преборите да не ги повиват в болницата,особено ако са момиченца в седалищно предлежание.

# 21
  • София
  • Мнения: 10 309
Знаете ли дали д-р Драганов се е върнал от отпуска и дали някой му има координатите...

# 22
  • Мнения: 7 821
Телефонът на д-р Драганав-048980784 и 098503010

# 23
  • София
  • Мнения: 896
Мили майчета, бъдещи и настоящи,
водете бебетата на преглед веднага след като ви изпишат или поне им слагайте ортопедичните гащички. Настоявайте пред личните си лекари за направление. Не гледайте гънки и други подобни. Аз заведох дъщеря си чак във втория месец, но за щастие се разминахме само с един месец носене на ортопедични гащички. Ако бяхме закъсняли, следват каишките.
Аз ходих при д-р Драганов и съм много доволна.

# 24
  • Мнения: 76
Според личният и лекар, прегледа бил по негова преценка, а тя нямала проблем....дрън-дрън та пляс.........[/quote]

Сега те разбирам защо искаше да смениш личния лекар. Съжалявам за проблема на детето и желая успешно решение!
Питам се как да не обесиш такъв лекар и до кога ще се пестят средства от здравето на децата ни?
Слънчев ден!

# 25
  • София
  • Мнения: 985
Цитат на: firebird
В Горна Баня - зад Института по ортопедия и травматология - има медицински център Ортомед. Ние попаднахме при д-р Ефремов, много любезен и внимателен, и много наясно с материала (аз съм с луксация, и то късно открита, та...) Препоръчвам го на всички, рядко се срещат такива отзивчиви лекари.
Педиатърът е длъжен да даде направление, с единия вид ехографа е безплатен (3А - да се чете три А), с другия вид направление ехографа е 13 лв., а ако е съвсем без напраление, прегледа е 11 лв.



 firebird,  моля те дай някакви координати на този лекар. Аз много много закъснях с този преглед за съжаление.  Sad  Sad  Sad

# 26
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
В Горна баня, Ортопедията, то е по пътя за Горна баня, отдясно, малко след завоя, голяма сграда, вижда се от пътя, мисля, че има и табелка. Като идете в основната сграда и кажете, че сте за профилактичен преглед на бебчето, те ще ви обяснят точно къде да отидете. То е един голям двор с няколко постройки, а този център е в дъното на двора, но в двора винаги има хора и ще ви упътят.
На нас ни бяха дали обикновено направление и платихме 13лв. Не бяхме при д-р Ефремов, бяхме в неговия кабинет и ни прегледа друг лекар, но също много внимателен и подробен, всичко прегледа на бебока, не само с ехограва, но и как стои, как се движи и т.н. Много съм доволна от там.

# 27
  • Мнения: 6 155
Цитат на: Mila77

 firebird,  моля те дай някакви координати на този лекар. Аз много много закъснях с този преглед за съжаление.  Sad  Sad  Sad


Eто сайта на Ортомед, има и телефони:
http://orthomed.einet.bg/contacts.htm

# 28
  • Magrathea
  • Мнения: 2 771
Нашата педиатърка ни каза, че ще ни даде направление 3, но за 3а нямала право. Някой има ли представа дали определени лекари могат да издават 3а?

# 29
  • София
  • Мнения: 985
Цитат на: Biby


Eто сайта на Ортомед, има и телефони:
http://orthomed.einet.bg/contacts.htm


Ей Биби, супер си. Мерси много !!!!

# 30
  • София
  • Мнения: 985
Цитат на: PetiaK
В Горна баня, Ортопедията, то е по пътя за Горна баня, отдясно, малко след завоя, голяма сграда, вижда се от пътя, мисля, че има и табелка. Като идете в основната сграда и кажете, че сте за профилактичен преглед на бебчето, те ще ви обяснят точно къде да отидете. То е един голям двор с няколко постройки, а този център е в дъното на двора, но в двора винаги има хора и ще ви упътят.
На нас ни бяха дали обикновено направление и платихме 13лв. Не бяхме при д-р Ефремов, бяхме в неговия кабинет и ни прегледа друг лекар, но също много внимателен и подробен, всичко прегледа на бебока, не само с ехограва, но и как стои, как се движи и т.н. Много съм доволна от там.

Петя, много ти благодаря и натеб за информацията.А има ли значение кога ще отидем? Трябва ли предварително да си уговаряме час по телефона?

# 31
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
Ами не, ние отидохме една сутрин през седмицата. Предполагам, че и следобяд приемат, но за това вече звънни по тел. Няма записване, отиваш на място,то няма много хора - ние влязохме направо, после след нас имаше още 2 бебенца...
Идете и дано всичко е наред thumbsup
Р.Р. Обяснението ми е малко объркано, но в действителност се намира много по-лесно отколкото звучи  Simple Smile

# 32
  • Бургас
  • Мнения: 2 452
Цитат на: mecho_puh
Нашата педиатърка ни каза, че ще ни даде направление 3, но за 3а нямала право. Някой има ли представа дали определени лекари могат да издават 3а?


Aкo не се лъжа 3а е типа направление, с което се прави и ехографския преглед, а той се назначава от специалист - затова GPто не може да го издаде. При нас стана така - отидохме в Ортомед при Ефремов с талон 3, той прегледа Мартин и написа сам до себе си въпросния талон 3а, с направление за ехогр. преглед, за да може да го прегледа и на ехограф, без да се налага да плащаме. Коментирахме и безумието, което представляваше това насочване сам към себе си  Wink

# 33
  • Magrathea
  • Мнения: 2 771
Цитат на: mam4e

Aкo не се лъжа 3а е типа направление, с което се прави и ехографския преглед, а той се назначава от специалист - затова GPто не може да го издаде.

Благодаря много-да знам- да не се карам с лекарката Wink

# 34
  • Мнения: 6 155
Цитат на: Mila77
Цитат на: PetiaK
В Горна баня, Ортопедията, то е по пътя за Горна баня, отдясно, малко след завоя, голяма сграда, вижда се от пътя, мисля, че има и табелка. Като идете в основната сграда и кажете, че сте за профилактичен преглед на бебчето, те ще ви обяснят точно къде да отидете. То е един голям двор с няколко постройки, а този център е в дъното на двора, но в двора винаги има хора и ще ви упътят.
На нас ни бяха дали обикновено направление и платихме 13лв. Не бяхме при д-р Ефремов, бяхме в неговия кабинет и ни прегледа друг лекар, но също много внимателен и подробен, всичко прегледа на бебока, не само с ехограва, но и как стои, как се движи и т.н. Много съм доволна от там.

Петя, много ти благодаря и натеб за информацията.А има ли значение кога ще отидем? Трябва ли предварително да си уговаряме час по телефона?


Ние като ходихме при Ефремов, предишния ден му звънах на GSM-а и се уговорихме за следващия ден. Доктора си го бива Wink
Така,че ако искаш за по-сигурно му звънни първо/да не е в отпуск или да не би да не е на работа/

# 35
  • Мнения: 5 468
Цитат на: Reza
Прегледа трябва да се направи през първия месец....


Моето дете е на 3 месеца вече и още не сме го водили в Горна Баня. Казаха ни, че е пролетно бебе и няма нужда. Педиатърката ни каза, че не може да ни издаде направление и ако настояваме, не било задължително това, да я заведем. Бяхме взели решение да я водим, но така омаловажиха това, че не отидохме. Толкова ли е страшно? И ако я заведем сега, какво? Или е късно за помощ, ако й има нещо?

# 36
  • Мнения: 6 155
Цитат на: new*
Цитат на: Reza
Прегледа трябва да се направи през първия месец....


Моето дете е на 3 месеца вече и още не сме го водили в Горна Баня. Казаха ни, че е пролетно бебе и няма нужда. Педиатърката ни каза, че не може да ни издаде направление и ако настояваме, не било задължително това, да я заведем. Бяхме взели решение да я водим, но така омаловажиха това, че не отидохме. Толкова ли е страшно? И ако я заведем сега, какво? Или е късно за помощ, ако й има нещо?


Относно GP-то и направленията вижте тази тема:
 Bulb  Sign Exclamation
  http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=3899

и тук
http://www.mh.government.bg/administrative_serve2.php

# 37
  • Бургас
  • Мнения: 2 452
Цитат на: new*
Цитат на: Reza
Прегледа трябва да се направи през първия месец....


Моето дете е на 3 месеца вече и още не сме го водили в Горна Баня. Казаха ни, че е пролетно бебе и няма нужда. Педиатърката ни каза, че не може да ни издаде направление и ако настояваме, не било задължително това, да я заведем. Бяхме взели решение да я водим, но така омаловажиха това, че не отидохме. Толкова ли е страшно? И ако я заведем сега, какво? Или е късно за помощ, ако й има нещо?


Какво общо има това, че е пролетно бебе Shocked  - те луксациите хич не се интересуват от сезона. Педиатърката ви да си гледа работата ( буквално имам предвид) и да ви даде направление - или пък заведете бебо сами. Аз заведох Мартин на 2 месеца точно - добре е най-късно до 3тия да се отиде, но в крайна сметка по-добре късно, отколкото никога Wink

# 38
  • Мнения: 5 468
Цитат на: mam4e
Цитат на: new*
Цитат на: Reza
Прегледа трябва да се направи през първия месец....


Моето дете е на 3 месеца вече и още не сме го водили в Горна Баня. Казаха ни, че е пролетно бебе и няма нужда. Педиатърката ни каза, че не може да ни издаде направление и ако настояваме, не било задължително това, да я заведем. Бяхме взели решение да я водим, но така омаловажиха това, че не отидохме. Толкова ли е страшно? И ако я заведем сега, какво? Или е късно за помощ, ако й има нещо?


Какво общо има това, че е пролетно бебе Shocked  - те луксациите хич не се интересуват от сезона. Педиатърката ви да си гледа работата ( буквално имам предвид) и да ви даде направление - или пък заведете бебо сами. Аз заведох Мартин на 2 месеца точно - добре е най-късно до 3тия да се отиде, но в крайна сметка по-добре късно, отколкото никога Wink


Ами защото пролетните и летните били уж по предпазени от тия неща... Ааа...откъде да знам, каквото ми казват, това пиша. Не съм завършила медицина. Rolling Eyes

# 39
  • Бургас
  • Мнения: 2 452
Цитат на: new*

Ами защото пролетните и летните били уж по предпазени от тия неща... Ааа...откъде да знам, каквото ми казват, това пиша. Не съм завършила медицина. Rolling Eyes


Нещо ми се струва че сте си говорили за няколко неща и е станало объркване - по принцип се казва, че пролетните и летните бебета са по-малко застрашени от рахит, но с луксациите няма никаква връзка - то не е нужно да си завършила медицина  Wink  За луксации рискови фактори са бебе от женски пол, първо раждане, седалищно предлежание, фамилна обремененост и т.н.

# 40
  • София
  • Мнения: 13 206
Цитат на: new*
Ами защото пролетните и летните били уж по предпазени от тия неща... Ааа...откъде да знам, каквото ми казват, това пиша. Не съм завършила медицина. Rolling Eyes


Аууу, не сте ли ходили?!? Ако знаех щях да ти кажа да ходиш. Това с пролетните и летните бебета е за рахита, защото децата си набавят вит. Д от слънцето

# 41
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Ами, заведи го детето сега...Simple Smile
може да няма никакъв проблем, но за собствено успокоение го заведи.
Виж му и гънките на крачетата, ако са несиметрични това е един от признаците за възможен проблем. Въпреки, че Елина имаше несиметрични гънки, но всичко беше ОК.

Намирането на ортопедични гащо 2-ри номер се оказа много трудно нещо, но успяхме най-накрая....много са смешни:)

# 42
  • Мнения: 6 155
Цитат на: Reza
Ами, заведи го детето сега...Simple Smile
може да няма никакъв проблем, но за собствено успокоение го заведи.
Виж му и гънките на крачетата, ако са несиметрични това е един от признаците за възможен проблем. Въпреки, че Елина имаше несиметрични гънки, но всичко беше ОК.

Намирането на ортопедични гащо 2-ри номер се оказа много трудно нещо, но успяхме най-накрая....много са смешни:)


На нас д-р Ефремов ни каза, че гънките нямали никакво значение, не били показателни Rolling Eyes

# 43
  • София
  • Мнения: 985
Цитат на: Biby

На нас д-р Ефремов ни каза, че гънките нямали никакво значение, не били показателни Rolling Eyes


Биби, вие с направление ли ходихте или без?. Аз няма да мога да взема направление и ме интересува колко общо ще ми струва прегледа. От сутринта се опитвам да се свържа с криниката обаче ми дава постоянно заето Sad . Чета в ценоразписа че ехографията е 13 лева, обаче ме интересува дали плюс тях се дават и допълнително пари?

# 44
  • Мнения: 6 155
Цитат на: Mila77
Цитат на: Biby

На нас д-р Ефремов ни каза, че гънките нямали никакво значение, не били показателни Rolling Eyes


Биби, вие с направление ли ходихте или без?. Аз няма да мога да взема направление и ме интересува колко общо ще ми струва прегледа. От сутринта се опитвам да се свържа с криниката обаче ми дава постоянно заето Sad . Чета в ценоразписа че ехографията е 13 лева, обаче ме интересува дали плюс тях се дават и допълнително пари?


Без направление бяхме. Значи 10/13лв за ехограф + 10 за прегледа.
Ами защо не му звъннеш на доктора на GSM-а Confused:  Не ти трябва клиниката, а можеш и него лично да го питаш за цената.

# 45
  • София
  • Мнения: 46
Цитат на: Reza
vanina82...това, което сте преживели е направо ужасно:(

аз се надявам да се оправят при Диана нещата, но вече втори ден неможем да намерим ортопедични гащи 2-ри номер...Sad

днес пак ходихме н консултация при личния лекар и той каза, че според него не било проблем, защото при такива малки деца било нормално да са недоразвити ставите....но аз предпочитам да сложим смешните гащи...дори да не са нужни, със сигурност няма да навредят, пък и съм по-склонна да вярвам на ортопеда.

а, да:) и между другото се оказа, че Диана е наддала 700 гр за две седмици!!! а е само на кърма.....та сега ще почваме и капките за рахита малко по-раничко май....


mili mai4eta...viarnata diagnostika e dostata4na...na ehografa se vizda edna stava stabilna li e ili NE....t.e. na principa- lekyva6 ili NE....s yvazenie

# 46
  • София
  • Мнения: 46
Цитат на: new*
Цитат на: Reza
Прегледа трябва да се направи през първия месец....


Моето дете е на 3 месеца вече и още не сме го водили в Горна Баня. Казаха ни, че е пролетно бебе и няма нужда. Педиатърката ни каза, че не може да ни издаде направление и ако настояваме, не било задължително това, да я заведем. Бяхме взели решение да я водим, но така омаловажиха това, че не отидохме. Толкова ли е страшно? И ако я заведем сега, какво? Или е късно за помощ, ако й има нещо?


v EU normalnia srok e 6 sedmica...do edna godishna vazrast moze spokoino da se postavi viarna diagnoza za morfologiata i stabilnostta na tb stawa...ako vi se 4ete vleste v linkovete ot website-a mi....ne mi e ostanalo vreme da prevezhdam Simple Smile)))

http://www.einet.bg/~alexiev/feedback.htm

# 47
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
Цитат на: dr.alexiev

...v EU normalnia srok e 6 sedmica...do edna godishna vazrast moze spokoino da se postavi viarna diagnoza...

Диагноза да, но лечението на луксация до три месечна възраст може да е успешно с въпросните "гащи Михаела", а след това се слагат "каишки", не дай си боже, ако и те не помогнат - операция. Не искам да плаша майчетата, но е хубаво профилактиката да се направи преди 3тия месец. Но дори и да не е направена до тогава, все пак заведете бебчето на ортопед, колкото и месеци да е станало  Simple Smile

# 48
  • София
  • Мнения: 46
Цитат на: PetiaK
Цитат на: dr.alexiev

...v EU normalnia srok e 6 sedmica...do edna godishna vazrast moze spokoino da se postavi viarna diagnoza...

Диагноза да, но лечението на луксация до три месечна възраст може да е успешно с въпросните "гащи Михаела", а след това се слагат "каишки", не дай си боже, ако и те не помогнат - операция. Не искам да плаша майчетата, но е хубаво профилактиката да се направи преди 3тия месец. Но дори и да не е направена до тогава, все пак заведете бебчето на ортопед, колкото и месеци да е станало  Simple Smile


ne mi se sardete 4e ste napisha nesto, koeto e razli4no ot tova koeto mislite, no Simple Smile) pone dokato imam  oste malko vreme na dezyrstvoto ste vi otgovoria:
profilakti4nite gasti ne sa le4ebno sredtsvo...az hodia v  niakolko raiona na BG kato konsultant i gi preporuy4vam za tezi regioni, kadeto se poviva i ne moze da se doide na ranna eho-diagnostika...
v zavisimost ot stepenta na zaboliavaneto- DDH= Developmental Dysplasia of the Hips, se procedira po slednia na4in:
ranna eho-diagnoza...ako stavata e nezriala, no stabilna na stress test...prepory4itelna e kontrola okolo 6-7mesec,koato sredno statisti4eski pri vsi4ki deca na ehograf se oformiat raztezhnite jadra na bedrenite glavi...prez tova vreme papmersa i kengyryto varshat dostata4no rabota,
ako stavata e nestabilna do stepen palna luksacia, postaviame beboka v stremena na Pavlik i pod ehografski kontrol se sledi stavata stabilizira li se do 3 sedmici,
ako stepenta na zaboliavaneto oste v samoto na4alo e - palna luksacia, deteto se priema v klinikata i pod anestezia se pravi operativno osvobozhdavane na kontrahiranite tb. myskyli, stavata se namestva i postavia v gips ili aparat, na drugia den se izsledva ehografski i beboka ostava v gipsa ili aparta do postigane palna stabilnost i normalna morfologia...ako stavata ne se nametsva v gips ili aparat - direktno se pravi  operacia s vlizane v samata stava..
no ne iskam da sporia s nikogo, eto kak se lekyva po sveta:

http://www.einet.bg/~alexiev/feedback.htm

s yvazhenie

# 49
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
а, като са ги предписали сега тия ортопедични гащи на Диана и ортопеда като каза, че според него ще се оправи след 1-2 месеца...ОК ли е всичко?

# 50
  • София
  • Мнения: 46
Цитат на: Reza
а, като са ги предписали сега тия ортопедични гащи на Диана и ортопеда като каза, че според него ще се оправи след 1-2 месеца...ОК ли е всичко?

da...nai-veroiatno deteto e s Ok morfologia na tb.stavi....zastoto pri seriozna patologia se lekyva, ne se profilaktira...tova e koeto se opitvame da nay4ime kolegite ortopedi na kursa po muskulno-skeletna ehografia v gorna bania....da sa s to4na diagnoza ot samoto na4alo, da ne se prezastrahovat s izlishni kontrolni pregledi...no...vseki lekar prepory4va spored znaniata i opita si Simple Smile))

# 51
  • Мнения: 2 195
Ей,моми4ета,вие напрово ме плашите.Нас тук не са ни пращали на ехогравски преглед.Само му разтваряха кра4етата на консилтациите като беше по-малък.При всяко дете ли се полу4ава това?Има ли някакви признаци?Ние сме на 11 месеца-как да разбера дали вси4ко е наред Confused:  Rolling Eyes

# 52
  • Мнения: 8 769
Реза,
не изчетох цялата тема докрай, но ми е безкрайно ясно какъв е проблема. Не случайно Лиорена толкова агресивно и яростно защитава и "проповядва" ортопедичните прегледи. (Старите теми не ми се търсят, за да дам линк).
Съвсем вярно е това, което казва Хонда-навсякъде в чужбина този преглед се прави още в родилния дом.
Ние го направихме на дъщеря ми , когато бе на 7 месеца, защото майка ми забеляза неравни гънки на крачетата (още на втория месец ги забеляза, ама аз реших,че тя преувеличава). Лекарят тук й направи ехографска снимка и й постави диагноза "дисплазия" и скъсяване на едното краче с около 1 см. Изписа каишки на Павлик (или както там се казваха). 10 дни детето бе с тях, когато я заведохме при проф. Владимиров в института в Горна баня. Той каза, че ехограф се прави на бебета до 3 месеца. След това диагнозата може да е невярна. Попита ме дали съм съгласна на рентгенова снимка. Разбира се,че бях съгласна! След 15 минути се окйаза,че детето е абсолютно здраво и нищо му няма на крачето. Професорът ми даде една негова брошура, в която съветва носенето на такива гащички, каквито имате предписани и вие, и памперси, независимо дали детето има или няма дисплазия/луксация. Това е превантивно, за да не се получи такава. Детето трябва да стои в стоеж "жабче", а не да се повива. Колкото по-рано се открие проблема, толкова по-леко и бързо е лечението!
Последната фаза е в обтегачна количка-не го пожелавам никому, много е тежко, моя съседка ми разказа подробно как цяла година се е борила за здравето на сина си. Имал е луксация и на двата крака.
Радвам се, че при вас нещата са хванати отрано! Имате най-лекия вариант на това "заболяване". Важното е да си упорита, а в тази възраст децата не са чак толкова претенциозни, отколкото когато започнат да пълзят и изверднъж се окаже, че трябва само да лежат с широко разютворени крачета...
УСПЕХ!
П.С. За българските GP-та мога само да кажа това: finger
Почти няма такова, което да е насочило дете на задължителен ортопедичен преглед. И нашата до последно казваше"Абе нищо му няма" (е, оказа се, че е права, ама с половин уста каза се съгласи за направление Imp ). Адски са некомпетентни. Чудя се защо ги търпим такива? Imp  Close

# 53
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
ох...търпим ги, защото няма други....
е..има и свестни лекари, то е ясно...но въпроса е как да се добере човек до тях:)

# 54
  • Мнения: 8 769
Ох, сетих се, казваха се "Стремена на Павлик".
Реза, препоръчвам ти професора в Горна баня....

# 55
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Чудя се сега дали да я водим на друг ортопед или да си ги поноси тия гащи един месец и да видим какво ще покаже ехо-то. Ако и тогава има проблем....да ще я заведем и при някой друг....

# 56
  • София
  • Мнения: 46
Цитат на: mimkata
Ей,моми4ета,вие напрово ме плашите.Нас тук не са ни пращали на ехогравски преглед.Само му разтваряха кра4етата на консилтациите като беше по-малък.При всяко дете ли се полу4ава това?Има ли някакви признаци?Ние сме на 11 месеца-как да разбера дали вси4ко е наред Confused:  Rolling Eyes

v Netherlands se skenirat ehografski tb.stavi na bebeta po sistemata na avstrieca Graf...stranno 4e ne sa vi napravili pregled...spokoino do 1 godishna vazrast mogat  da se vidiat morfologi4no po metoda na Graf  tazobedrenite stavi na deteto vi....

# 57
  • София
  • Мнения: 46
Цитат на: Reza
Чудя се сега дали да я водим на друг ортопед или да си ги поноси тия гащи един месец и да видим какво ще покаже ехо-то. Ако и тогава има проблем....да ще я заведем и при някой друг....


zvannete mi sledobed na mobilnia

# 58
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Simple Smile много благодаря:)
кой ден Ви е удобно?

# 59
  • Мнения: 8 769
Цитат на: dr.alexiev
Цитат на: mimkata
Ей,моми4ета,вие напрово ме плашите.Нас тук не са ни пращали на ехогравски преглед.Само му разтваряха кра4етата на консилтациите като беше по-малък.При всяко дете ли се полу4ава това?Има ли някакви признаци?Ние сме на 11 месеца-как да разбера дали вси4ко е наред Confused:  Rolling Eyes

v Netherlands se skenirat ehografski tb.stavi na bebeta po sitemata na avstrieca Graf...stranno 4e sne sa vi napravili pregled...spokoino do 1 godishna vazrast mozhe da se vidi morfologi4no po Graf tb stavi na dedeto vi....

Докторе, как ще е странно, като в България този преглед не се практикува задължително? Sign Exclamation Нали затова се възмущаваме всички на болниците ни и на неосведомените лични лекари! Imp

# 60
  • Мнения: 4 414
Цитат на: Туфи
Цитат на: dr.alexiev
Цитат на: mimkata
Ей,моми4ета,вие напрово ме плашите.Нас тук не са ни пращали на ехогравски преглед.Само му разтваряха кра4етата на консилтациите като беше по-малък.При всяко дете ли се полу4ава това?Има ли някакви признаци?Ние сме на 11 месеца-как да разбера дали вси4ко е наред Confused:  Rolling Eyes

v Netherlands se skenirat ehografski tb.stavi na bebeta po sitemata na avstrieca Graf...stranno 4e sne sa vi napravili pregled...spokoino do 1 godishna vazrast mozhe da se vidi morfologi4no po Graf tb stavi na dedeto vi....

Докторе, как ще е странно, като в България този преглед не се практикува задължително? Sign Exclamation Нали затова се възмущаваме всички на болниците ни и на неосведомените лични лекари! Imp

Туфка, Мимката живее в Холандия  Wink
иначе за инатливите лични лекари направо не ми се говори Imp  ние затова си платихме и не се разправяхме с простотии... само не знам защо си плащаме здравните осигуровки, но това е друга тема...

# 61
  • София
  • Мнения: 46
Цитат на: Reza
Simple Smile много благодаря:)
кой ден Ви е удобно?

...zvannete na mobilnia mi prednia sledobed na denia , v koito iskate da vidia beboka.......s yvazhenie

# 62
Докторе, бихте ли дали ваши координати, ако е удобно?

# 63
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Дал е доктора:) Чети по-назад в темата.....влизаш в сайта му и там има всичко....

# 64
  • Мнения: 3 042
ама сайтът вече не се отваря- дава съобщение за някаква грешка.

# 65
  • Мнения: 3 042
ама сайтът вече не се отваря- дава съобщение за някаква грешка.

опа, грешка при изпращането- Бобо да го изтрие, моля Laughing

Общи условия

Активация на акаунт