анемия таласемия и бременност?

  • 71 433
  • 207
  •   1
Отговори
# 60
  • Пловдив
  • Мнения: 3 641
какво е това тотема?
на мен повече след 1 година от раждането не може да ми се възстанови хемоглобина, беше ми 112 сега е 96 и не знам ще стане ли пак колкото преди или да си стои така е добре?

# 61
  • Мнения: 1 262
След раждането не съм си изследвала хемоглобина, но нали по време на бременността моя беше паднал до 80, после се оказа, че съм развила и желязодефицитна анемия наред с таласемията та пих и желязо, вдигна ми се до 90. После 10 дена преди секциото пих Тотема и ми се вдигна дори малко над 100- мисля че 103, а толкова висок не ми  е бил откакто забременях. Не се наложи кръвопреливане и т.н., не ми беше отпаднало, чувствах се отлично. Дори почнах една диета, заради която почнах да се чувствам по-отпаднала и затова я спрях. Сега пия витамини за коса с най-различни микро елементи и се чувствам отлично за пръв път пролетно време - не съм отпаднала, както обикновено. При това спя по-малко и ям по-малко.  Grinning

# 62
  • Мнения: 62
Здравейте, бременна съм в шестия месец и хемоглобинът ми е 67. Хематологът при когото ходя ми изписа инжекции В12 и фолиева киселина /таблетки неофолик/ по една дневно. Но засега няма повишаване на хемоглобина. Нормално ли е това при положение, че инжекциите ги слагам вече осем дена? Какво друго може да се направи, за да се повиши хемоглобина ми?

# 63
  • Пловдив
  • Мнения: 3 641
ако си с таласемия и това е причината за този нисък хемоглобин, крайния вариант е да се прелее кръв докато си бременна. това обаче не е хубаво, на мен ми преляха като родих, по-добре е. но пък моя беше около 80 след преливането, мисля, че по време на раждането ми е паднал доста, но преди това беше пак около 80.

# 64
  • Мнения: 62
да, с таласемия съм, но хематологът каза, че на бременни не се прелива кръв. С храната също не можело да се вдигне и направо незнам какво да правя. Докторката каза, че до раждането трябва да стане миниму 80 ама как да стане това?

# 65
  • Пловдив
  • Мнения: 3 641
много лошо, че си се оставила да падне толкова. под "оставила" имам предвид, че предварително се взимат мерки, преди да си бременна. аз също не знаех и не ги бях взела тези мерки за покачване на хемоглобина и като бях бременна само се надявахме да не падне под 80 и това е, но имах късмет. доколкото знам с лекарства и други неща може да се вдигне малко, но това е като се подготвяш за бременност, а като си вече бременна и слагаш инжекции...остава ти преливането на кръв.
на бременни се прелива, но много рядко, имам позната с анемия и бременна и й преляха, може би от близък кръв е взела за по-сигурно! казал ти е така хематолога, защото въпреки, че кръвта е изследвана за болести има един инкубационен период от 6 месеца, в който не се знае дали реално може да има нещо заразно в нея и най-вече туберколозата мисля, че не се открива. на мен след раждането ми преляха една банка, както казах, и в последствие научих, че 6 месеца ще ми треперят нямам ли имам ли туберколоза  Confused

с храна и витамини няма да го вдигнеш за жалост.

другото, което се сещам е, че моя анестезиолог каза, че когато се прави секцио на таласемик, по -добре с пълна упокойка, защото се губи по-малко кръв от епидурална/спинална. та и това не знаех и ме оперираха с пълна!

# 66
  • Мнения: 1 404
По една дневно фолиева ми се вижда малко.
Аз при Хб 80 бях на 3 пъти по 2....

# 67
  • Пловдив
  • Мнения: 3 641
има фолиеви с различен грамаж, аз и 4 съм пила, но като доза може 1-то хапче да е равно на 4-те

# 68
  • Мнения: 1 404
тя е написала неофолик и аз пих неофолик, мисля то няма различен грамаж... newsm78

# 69
  • Мнения: 1 262
На мен хематоложката ми беше изписала 3 пъти на ден по 1 хапче вит. В комплекс и 3 пъти по 2 фолиева к-на. Всеки месец ходих да ми следят хемоглобина в хематологията, а през месец - желязото. Когато най-много ми падна хемоглобина (на 80) се оказа, че и желязото е паднало и наред с другите витамини пих Ферофолгама 3 пъти по 1 за 1 месец, след което желязото пак се изследва и беше добре. Преди раждането около 15 дена пих Тотема и на раждането хемоглобинът ми беше 103, което беше чудесно. Иначе най-много ми беше паднал на 80, когато и желязото ми беше паднало. През цялата бременност до дена на раждането продължих с Фолиевата к-на и В комплекс витамините. Хематоложката ми беше казала да ям повече и по-силна храна и да не се движа много, защото с движението хемоглобина пада. Лошото е, че качих цели 23 кг през бременността с тези витамини и храни, но пък до 8-ми месец на бебето свалих всички излишни + още 2, така че си струваше. Малкия се роди в добро здравословно състояние и аз бях добре.  Grinning
На вас също успех! Хемоглобина и желязото трябва да се следят изкъсо в хематологията. Възможно е и желязото да е паднало.  

А, пих най-обикновена фолиева за 3 и нещо и витамин В комплекс беше 2 и нещо кутията, но са само 10 хапчета вътре. Изобщо взимах най-евтиното и имаше ефект. Не се лъжете по скъпите хапчета - все едни са.  Peace

# 70
  • Пловдив
  • Мнения: 3 641
ти каква анемия имаш точно? таласемията мисля, че няма да се вдигне от тотема, т.е така ми казаха, но не ми е опряло до главата.
желязодефицитната анемия вече е друго - при нея с хапчета се вдига и възстановява всичко, но пък тя не е наследствена, а придобита и се лекува.

# 71
  • Мнения: 1 262
ти каква анемия имаш точно? таласемията мисля, че няма да се вдигне от тотема, т.е така ми казаха, но не ми е опряло до главата.
желязодефицитната анемия вече е друго - при нея с хапчета се вдига и възстановява всичко, но пък тя не е наследствена, а придобита и се лекува.
Аз имам таласемия, затова пиех фолиева и В комплекс през цялата бременност в ударни дози, но когато ми падна най-много хемоглобина, се оказах с 2 анемии - и таласемия, и желязо дефицитна. Може и при теб да е станало така, затова се правят изследвания редовно не само на хемоглобина, но и на желязото. Не знам кой и къде те следи, но аз ходех всеки месец в Хематологията да ми изследват хемоглобина, а през месец желязото. По принцип е малко вероятно таласемичка да развие и желязо дефицитна анемия, но през бременността и това се случва. Затова трябва и двете да се следят. Препоръчвам на mama_vania да направи изследване и на желязо, не само на хемоглобин. И на мен мислеха да ми бият инжекции вит. В 12, когато се оказа, че желязото ми е спаднало критично за 1 месец (в 7-8 месец бях някъде; предния месец желязото ми беше 26 и изведнъж стана 8  Shocked ; в последните месеци бебето трупа резерви от желязо и може да вземе цялото на майката).  Peace

# 72
  • Пловдив
  • Мнения: 3 641
на няколко места ме следяха, несериозна съм аз, понеже имаме лекар в семейството и не се впечатлявам, не ходя, като ходя са ми приятелки лекарките и набързо ги освобождавам от мен  Crazy
по принцип трябва да се изследвам много да, поне 4-5 пъти през бременността, но таласемията по-добре няма да ми стане, затова сме гледали желязото и всичко останало през 2-те ми давания на кръв, но на мен ми беше в горни граници доколкото помня и не съм го пускала всеки месец, не се налагаше от него. следяха ми кръвното, бях на кардиолог, на хематолог, не съм пропускала преглед, но просто и самите лекари не са ме карали да ми точат кръвчицата, от това хемоглобина пада също.
това тотема трябва да се зачета повече, никой не ми го предложи, но може би наистина ти е помогнало за желязото, а не за таласемията и нейните симптоми? за нея пие ли се?

изследването на кръвна картина дава мисля всички резултати - там пише хемоглобина и желязото, като е пускала кръв трябва да има листче и там щяла или не, желязото е дадено. да провери

# 73
  • Мнения: 1 262
Тотема мисля, че се пишешв Tot'hema или нещо подобно е за желязото. От нея ми се вдигна хемоглобина преди раждането (от 94 на 106). От Ферофолгамата ми се вдигна от 80 на 92 - и от двете имаше ефект. Кръвта за изследване всеки месец взимат от пръста и е много малко - по-малко от порязване, няма как да падне хемоглобина драстично от такова вземане на кръв.
Но за тези, които нищо не пият и нямат особени оплаквания ,не е страшно. Майка ми има таласемия, родила и износила е 3 деца - напълно здрави, не е знаела дори, че има таласемия.  Wink Само аз съм наследила заболяването.

При кръвна картина желязо не се изследва, ако изрично не се каже, че искате да се изследва. По подразбиране нисък хемоглобин= ниско желязо. На мен лекарите дълго време се чудеха (преди да разбера, че има такова заболяване като таласемия и сама да искам да се изследвам) защо хемоглобинът ми е нисък и не се влияе от желязото, което пия. Колко са ни тровили с майка ми докато разберем истината....  Whistling

При таласемия е пък обратното - всичко пробват преди да дадат препарати със желязо, а понякога може да се развие паралелна желязо дефицитна анемия, заедно с таласемията. Обикновено при бременност.

Последна редакция: пн, 15 окт 2012, 15:22 от HAPPY_QUEEN

# 74
  • Пловдив
  • Мнения: 3 641
да, точно за желязото и аз знам, че на таласемиците им дават погрешно някои лекари,мислещи за другата анемия.
иначе аз 2 пъти качествено съм дала кръв - от вена, няколко малки колбички...лошо ми става веднага.
за пръстта - да, не се взимат всички изследвания точно от там, то от 1 капка..

важното е да подсилим хемоглобина като предстои раждане, че да не пада дотолкова, че да се чудим какво да правим

Общи условия

Активация на акаунт