Опит да се съсипе малкия и среден бизнес

  • 14 866
  • 311
  •   1
Отговори
# 15
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 722
?

# 16
  • Мнения: 4 068
Ами явно не, защото казаха само за управителите на дружества.

# 17
  • Мнения: 7
Направо съм в потрес.  #Cussing out Дори и да не е нормативен акт, това указание ще се спазва от НАП-иите и въз основа на него могат да пишат ревизионни актове. След това отивай доказвай, че ни си "камила"?   
Представете се малка фирма ООД (съдружници са двама съпрузи - пенсионери), в която работи само мъжа. Човекът работи (слага плочки), за да си помага към пенсията.  Сега трябва да плаща 8% здр.вноски върху 420 лв (като самоосигураващ се), а сега трябва да внася и всички останали осигуровки (като управител) върху определения праг, който не е по-малко от 500-600 лв. Т.е месечно ще му се събира да плаща още поне 250 лв. И това е независимо от това, което изкара, т.к.  официално той не получава възнаграждение от фирмата.
направо ми иде да  #2gunfire

# 18
  • Мнения: 617
Значи.... от януари съм само и единствено вътре.....имам ден, в който следобедният оборот е 2.40....вече ми иде да се гръмна като дойде време за осигуровки, а те вместо в тая криза да измислят нещо за да запазят малкия и среден бизнес...ни го нахакват още повече.Мисля, че вече е време за граждански протести и неподчинение....мнооого търпяхме... Sad
Направо съм в потрес.  #Cussing out Дори и да не е нормативен акт, това указание ще се спазва от НАП-иите и въз основа на него могат да пишат ревизионни актове. След това отивай доказвай, че ни си "камила"?   
Представете се малка фирма ООД (съдружници са двама съпрузи - пенсионери), в която работи само мъжа. Човекът работи (слага плочки), за да си помага към пенсията.  Сега трябва да плаща 8% здр.вноски върху 420 лв (като самоосигураващ се), а сега трябва да внася и всички останали осигуровки (като управител) върху определения праг, който не е по-малко от 500-600 лв. Т.е месечно ще му се събира да плаща още поне 250 лв. И това е независимо от това, което изкара, т.к.  официално той не получава възнаграждение от фирмата.
направо ми иде да  #2gunfire
да не забравяме и 10% данък печалба Laughing

# 19
  • Мнения: 613
Ако това остане в сила и е вярно, ние ще закриваме фирмата. С мъжа ми имаме ООД. И двамата сме управители в нея и сме регистрирани по ДДС. Ако се наложи и двамата да плащаме тези безумни суми за осигуровки ще фалираме за по-малко от месец. Откъде да вземем 2500 лв. месечно само за осигуровки мамка му? Изчаквам да видя какво ще става и ще регистрирам едно ЕТ и другата я обявявам без дейност. Иначе ще я караме на хляб и сол буквално.
не е нужно да плащате и двамата - ООДто сключва с единия договор за управление, на него му се начисляват върху прага за дейността , а на другият само като собственик върху - 420 лв. Но това не решава проблема - решението е безумно.

За ЕТ - не важи.
Мисля, че вече е време за граждански протести и неподчинение....мнооого търпяхме...

и аз

# 20
  • Мнения: 5 370
Аз, понеже не разбирам хич, може ли да разясните?
Искат да накарат хората насила да се осигуряват на по-големи суми ли?
(наемник съм, но ми е интересно)
Мой познат, които имат частен бизнес, води се управител, май се осигурява на максимума, ама то нали имаше и осиг.макс. за държавата?
Ох, обърках се. ooooh!

# 21
  • Варна
  • Мнения: 25 291
Точно така. Искат съдружниците, които работят сами във фирмите си да се осигуряват веднъж като самоосигуряващи и втори път като управители, независимо че те доход като управители не получават.

# 22
  • Мнения: 5 370
Ааахааааа, схващам. Е това е простотия!!! ooooh!

# 23
  • Мнения: 2 401
Хех,ето това прави родината за Вас   Crazy Опитва се да направи живота на мнозина труден и дори невъзможен  Tired

Какво точно прави родината, и кои са тия вас?

Родината няма какво да направи, прави го ръковоството на родината. И не се опитва, ами съвсем реално и целенасочено  си работи по съсипването на българската икономика и държава. По никакъв друг начин нормален и замислящ се човек не може да си обясни действията им.  А тия вас, сме всички ние, всички сме потърпевши от конкретната "мярка", не само фирмаджиите.  

# 24
  • Мнения: 613
Точно така. Искат съдружниците, които работят сами във фирмите си да се осигуряват веднъж като самоосигуряващи и втори път като управители, независимо че те доход като управители не получават.
Със счетоводителите, с които съм говорила по тази тема - смятат , че собствениците на ЕООДта , трябва да се осигуряват само като управители, а на ООДтата , един да се осигурява  като управител, а другите може и само ката собственици. Но това не значи, че проблем не съществува. Защото според управниците ни означава, че ако не можеш да си изкараш заплачат като управител - по добре да не работиш. Като се сметнат осигуровките върху 700 лв. излиза, че няма смисъл да работиш и че решението ти да се справяш сам работейки примерно за 500 вече е безсмислено. Въпреки , че не е същото за ЕТ ,  занаятчиите и свободните професии - положението е аналогично. Ако например някоя сръчна майка реши, че може от вкъщи да работи някой занаят, примерно да прави мартеници, че нали сега е март месец, по всички правила и така да е край децата си , а в същото време да помага на семейният бюджет например с по около 200 лв. на месец , като внесе 100 осигуровки върху 420 и остават -100. Това също е безумие.
Минзухар е много права - всички сме потърпевши от тази мярка.

# 25
  • Мнения: 2 590
Това няма ли да доведе до нова вълна безработни , тъй като много малки фирми с по 1 или 2-ма служители, ще се наложи да закрият фирмите си? И всъщност тези по 1 и 2-ма работници да останат без работа? newsm78

# 26
  • Мнения: 107
Като го прочетох(указанието), разбрах, че по презумпция се разбира, че управителят полага труд като такъв, оформен или неоформен договор за управление - той е управител и трябва да бъде осигуряван месечно на минималния осигурителен праг на колонка 1 на класификатора на длъжностите според кода на дейността, а не както досега - на минималния осигурителен праг за самоосигуряващи се(сега 420 лева-като че ли и те са малко). Аз това го разбрах от началото на годината в промените на КСО, но само ако получи възнаграждение за личен труд(начисляваш, ако е под прага за управител по кода на дейността, следва върху минималния осигурителен праг). А сега излиза - минимална осигурителна вноска не върху 420, а върху минималния осигурителен праг. Щом НАП така го тълкува, така трябва и ТРЗ-то да го тълкува. Иначе - надчети и глоби. А глобите пък ги признават вече за данъчни разходи Joy(последни указания) - ах, колко са добри - "на ви глоби, ама няма да ви вземем 10% за тях" Joy
А какво става, ако управителят работи и на друго място и е осигурен на максималния праг?

# 27
  • Мнения: 4 068
Моя счетоводител днес ми каза, че другия абсурден слух бил, че от юни месец ще забранят ЕТ-то като форма на търговска регистрация. Това е наистина само слух обаче и дано такъв да си остане, защото иначе ще забегна по чужбините и то съвсем сериозно. А навремето такъв върл националист бях, че ум да ти зайде.

# 28
  • Там където е семейството ми
  • Мнения: 2 510
Безумие някакво е всичко това.Тия хора как я мислят тази работа не знам.
Аз от няколко дни съм меко казано бясна и на "Надзор на пазара"
Глобени сме по тве точки,всяка по 1 000лв.,общо 2 000лв.Върхът на сладоледа е,че нямаме право да обжалваме наложената ни санкция по еди си кой член. Rolling Eyes
С една дума,ще си плащаш като поп,а ако не платиш,ще ударят кепенците.
П.П.Корегирам се,че обърках вече учрежденията

Последна редакция: чт, 04 мар 2010, 12:00 от ИВКА 10

# 29
  • Мнения: 107
Хех,ето това прави родината за Вас   Crazy Опитва се да направи живота на мнозина труден и дори невъзможен  Tired

Какво точно прави родината, и кои са тия вас?

Родината няма какво да направи, прави го ръковоството на родината. И не се опитва, ами съвсем реално и целенасочено  си работи по съсипването на българската икономика и държава. По никакъв друг начин нормален и замислящ се човек не може да си обясни действията им.  А тия вас, сме всички ние, всички сме потърпевши от конкретната "мярка", не само фирмаджиите.

Да. Колкото по-малко бизнес, толкова по-малко данъци и за администрацията. По-малко работа и за финансовия сектор, който е най-вече с чужди капитали и засега стабилен. Какво ще стане с кредитирането?  


Общи условия

Активация на акаунт