Тенджера под налягане -въпрос

  • 5 313
  • 9
  •   1
Отговори
  • Мнения: 96
Сдобих такава но не знам отделните продукти за колко време са готови например фасул за колко време ви се сварява или свинско месо ..............зеленчуци и въобще как да я ползвам пък знам че спестява време.Давайтте идеи ако има някакви чалъми......и тънкости.

# 1
  • Мнения: 22 867

Прегледай тая темичка, ще ти е полезна.

И тук също.  bouquet

# 2
  • Мнения: 359
Здравей. И аз когато се сдобих с такава тенджера имах подобна чуденка и от някъде съм се сдобила със следното:
Автоклавните тенджери, в които продуктите се варят под налягане са много удобни. Тези т.нар. бързоварни тенджери и време на домакинята, и пари за ел. енергия. Затова са все по-предпочитани. Имат едно неудобство обаче – при готвене с тях не може да се проверява за колко време продуктите са се сварили. Ако не знаете или сте забравили колко време е необходимо за това, направете справка:
  
   свинско месо - 20-25 минути
   телешко месо - 20-25 минути
   агнешко месо - 20-25 минути
   говеждо месо - 25-30 минути
   пиле - 15 минути
   кокошка - 20-30 минути
   риба - 10 минути
   зрял фасул - 35-40 минути
   леща - 20-25 минути
   кисело зеле - 15-20 минути
   прясно зеле - 8 минути
   зелен фасул - 7-8 минути
   зелен грах - 7-8 минути
   картофи - 10 минути
   моркови - 12 минути
   карфиол - 5 минути
   спанак - 1-3 минути
   ябълки - 3 минути
   дюли - 8 минути
  
   Внимание: При готвенето с автоклавна тенджера имайте предвид, че след отстраняването й от огъня варенето продължава до 10 минути.
Това последното важи, ако не я полееш с вода, за да я отвориш веднага. В такъв случай ще трябва да удължиш времето за готвене  Wink

А ето и някои съвети: Готвенето с тенджера под налягане Ви дава ред предимства - спестявате време и електронергия. В тенджерата под налягане продуктите запазват напълно вкусовите си качества, може да приготвяте и диетични ястия с много малко или съвсем без мазнина. С нея може да варите, задушавате или да консервирате.

Правила за използване:
•   Дъното на тенджерата трябва винаги да е покрито с течност - вода или сос
•   Равнището на течността в тенджерата не трябва да надвишава2/3 от обема й.
•   Капакът трябва плътно да прилепне към корпуса на тенджерата, когато я затваряте
•   Винаги намалявайте огъня, когато тенджерата започне да съска
•   По време на готвенето не трябва да пипате работния клапан или да се опитвате да намалите налягането, като го повдигате
•   Сваляйте капака на тенджерата само когато налягането е спаднало напълно(не се чува съскане). Ако искате да отворите по-бързо, може да охладите тенджерата с помощта на студена вода.
Успехи в кулинарното изкуство   chef

# 3
  • Мнения: 96
Искрено благодаря вече я ползвам почти всеки ден и съм супер доволна иначе направо ми призляваше от 3-4 часово готвене .....

# 4
  • Мнения: 359
Браво, много се радвам. И аз тъкмо съм сложила един телешки език  Mr. Green

# 5
  • Sofia
  • Мнения: 1 060
И аз се сдобих с тенджера под налягане и ще следя темата. Интересува ме когато се готвят различни продукти по време на готвене как се процедира. Хубаво би било и да се дават примерни рецепти за начинаещите за да могат да се ориентират. Кое кога се слага. Аз първия път разварих месото за да сготвя и картофите. Simple Smile

# 6
  • Мнения: 0
аз си купих тенджера под налягане Perfekt,турска но не мога да разбера клапанчето в каква позиция трябва да е по време на готвене право или не

# 7
  • Мнения: 1 037
И ние се сдобихме с тенджера от няколко дни.
Първо готвих боб, за около 30 минути се свари, аз го държах към 40 минути и беше разварен. Laughing
Първо сложих боба с водата да заври, без да го затварям. Изхвърлих я, сипах втора вода, малко олио и лук и го затворих. Като го отворих, му сложих подправките и го оставих да поври още малко без капак. Другият път си мисля, че ще стане по-добре.
Вчера пък готвих телешко варено, което стана супер. Измих джолана, сложих го във вода пак без да го затварям и го препених. Препекох една цяла глава лук на котлона и я сложих и нея вътре, добавих и целина на кубчета(може да се сложат и листата и дръжката от целината, но аз нямах). Затворих го, отне му 1 час, отворих го, добавих нарязани картофи, сол и черен пипер и го досварих. Peace
Ще следя темата и за други рецепти. Peace

# 8
  • Мнения: 5 001
Като притежател на тенджера под налягане от години.....А и наблюденията ми от детските ми години в които имахме в къщи тенджера под налягане(руска,тежка,с гумен уплътнител на капака....въобще....ТАНК ... Laughing ) .....

тА......В тенджерата варя само месо и червено цвекло на глави.....После си доготвям ястието в обикновена тенджера.....Просто защото става по-вкусно,а и няма опасност от разваряване на продуктите.....Ако месото трябва да се позапържи преди да се свари - правя го в самата тенджера и после добавям вода,колкото да покрие месото+сол ,за да не е безвкусно. После си използвам соса в ястието....

Пиле варя за 30 мин.
Свински език - 60 мин.
Телешки - 70 мин.
Шилешко - 70 мин.
Свински сърца - 70 мин.
Цвеклото - ако са големи главите - 40 мин.




# 9
  • Бургас
  • Мнения: 1 988
Велик уред ! Този, който го е имал, може да свикне с всичко друго, само не и с липсата му. Сваравям 1 кг боб-половината слагам в кутия във фризера, другата половина подправяме и изяждаме ,а следващата седмица-  останалата половина. Сварявам пакет от 2-3 кг шкембе, две части в кутии във фризера, третата се подправя на супа и се консумира веднага, другите -когато не ми се готви-размразяваме и яденето е готово. Телешкото-по същия начин. Пести време и почти няма възможност да загори.

Общи условия

Активация на акаунт