Майчинството счетоводно - 28

  • 39 502
  • 737
  •   1
Отговори
# 675
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 433


Здравейте отново...  bouquet
На 17 март е подадено заявление-декларация по чл.53 за 2 година на детето...осигуровките за март са внесени на 10 април.Кога трябва да получа пари и за кои дни ще бъдат те,за да преценя и каква сума ще са ...благодаря ви много  Hug

А кога са ти изтекли 410-те дни?


на 10 март изтекоха 410 дни...от 10 до 16 се водих на работа(платих си и социални осигуровки за това )и от 17 март съм в отпуска за гледане на дете до 2 г.. Peace

Тогава не е възможно да са ти подали декларацията в НОИ на 17 март. Това трябва да стане в 2-дневен срок от изплащането на заплатите за м. 03.2010, което явно е 10.04.2010 /? това е събота - едва ли /, когато са преведени осигуровките. Най-вероятно ще получиш обезщетение около 27.04.2010 за м. 03.2010 година.

# 676
  • Мнения: 2
Здравейте момичета!
Надявам се някай да може да ми отговори. Имам следния въпрос: през цялата бременност бях в болнични и от 20 март съм в майчинство. Въпроса ми е при изчисляване на майчинството за база си взима осигурителния доход, а не получената сума. Защото макар, че съм била в болнични нали са ме осигурявали на един и същ доход. Осигуряват ме приблизително на 600 лв. колко ще е майчинството.
Благодаря предварително.

# 677
  • Мнения: 85


Здравейте отново...  bouquet
На 17 март е подадено заявление-декларация по чл.53 за 2 година на детето...осигуровките за март са внесени на 10 април.Кога трябва да получа пари и за кои дни ще бъдат те,за да преценя и каква сума ще са ...благодаря ви много  Hug

А кога са ти изтекли 410-те дни?







на 10 март изтекоха 410 дни...от 10 до 16 се водих на работа(платих си и социални осигуровки за това )и от 17 март съм в отпуска за гледане на дете до 2 г.. Peace

Тогава не е възможно да са ти подали декларацията в НОИ на 17 март. Това трябва да стане в 2-дневен срок от изплащането на заплатите за м. 03.2010, което явно е 10.04.2010 /? това е събота - едва ли /, когато са преведени осигуровките. Най-вероятно ще получиш обезщетение около 27.04.2010 за м. 03.2010 година.



ясно....значи ако те подават осигуровките на 10-то число азще получавам обещетението около края на месеца за предходния месец   bouquet....
сега видях в сайта на НОИ,че датата ,от която се иска обещетението е 17 март и ,че документа е в процес на обработка ... newsm78

# 678
  • Майничка
  • Мнения: 12 625
Здравейте момичета!
Надявам се някай да може да ми отговори. Имам следния въпрос: през цялата бременност бях в болнични и от 20 март съм в майчинство. Въпроса ми е при изчисляване на майчинството за база си взима осигурителния доход, а не получената сума. Защото макар, че съм била в болнични нали са ме осигурявали на един и същ доход. Осигуряват ме приблизително на 600 лв. колко ще е майчинството.
Благодаря предварително.

По време на болнични се дължат само здравни осигуровки, а за база се взима базата, на която са изчислени болничните. Ако 6-те месеца преди месеца на излизането в първия болничен са Ви осигурявали пак на тази сума, това ще Ви е и базата за изчисляване на обезщетението през 410-те дни.

# 679
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 433
zi$inka сигурно ще си получаваш обезщетението около 20-22 число.

# 680
  • Мнения: 723
Цитат
Цитат на: A_vagabоnd в Неделя, 11 Април 2010, 22:33
Здравейте,
изчетох доста информация, но все още не мога да преценя в моя случай как точно ще се комбинират нещата.
Казусът е следния:
Допреди 4 месеца работих 4 години на добре платена работа - около 1600 лв. и съм осигурявана на реалната сума. В момента уча в чужбина и това ще е до Юли месец, като междувременно ме осигурява университета в БГ като редовна студентка.
Като се върна имам предложение да започна на нова работа - между 1600 и 1800лв.
В момента планираме да имаме дете и се чудя ако започна работа веднага след като се върна, на 3тия месец премина на постоянен договор, а на 7мия примерно изляза в майчинство - това възможно ли е и колко ще получавам?
Знам, че има възможност да се самоосигурявам - възможно ли е първите 3 месеца, преди да премина на постоянен договор да се осигурявам сама на база 2000лв примерно и това после да се добави към другите 4 месеца, в които работодателя ме е осигурявал?
Дано ме разбрахте, просто не мога да преценя дали с това самоосигуряване мога да запълня изискваните 6 месеца по закон, в случай че забременея бързо и се наложи да изляза в майчинство.

Благодаря предварително!!  bouquet

Трябва да имаш поне 12, а не 6 месеца осигурителен стаж, но не точно преди излизане в болничен, а избощо през живота си. Като 12 месеца преди самото излизане влизат в базата за болничен. По принцип терминът самоосигуряване е свързан с осъществяване на конкреетен вид дейност - например съдружник в ООД, свободна професия ...В случая не знам дали това визираш за 3-те месеца без осигуряване или просто да внасяш вноски по трудов договор някъде фиктивно. Освен това като студентка си само здравно осигурена, което няма връзка с бъдещи обезщетения от НОИ.

Благодаря много за разясненията Lady Brinne!!!  Simple Smile
Аз имам 5 години осигурителен стаж, макар и не точно преди излизането в болничен.
А относно за това кои месеци влизат в базата за болничен - не бяха ли 6 или това скоро е сменено на 12?  Много кофти ако се искат 12, т.к. това ще ми отложи във времето евентуално забременяване и излизане в майчинство.
Относно самоосигуряването предполагам няма начин да се внасят назад във времето вноски. Примерно да си внеса за 10 месеца назад като се прибера....  и така да си спестя чакането докато се съберат 12 месеца.
Благодаря много отново!  
Цитат

Последна редакция: пн, 12 апр 2010, 15:57 от A_vagabоnd

# 681
  • Мнения: 53
Здравейте,
моля за отговор:
синът ми стана на 1г на 13,03,2010. През месец април обаче ми преведоха 185лв, а не 240, както обикновено. Предполагам е ,защото от болничен вече съм в отпуск за отглеждане на малко дете и остатъкът ще ми го преведат по-късно. Знаете ли кога?
Благодаря предварително!

# 682
  • Майничка
  • Мнения: 12 625
Здравейте,
моля за отговор:
синът ми стана на 1г на 13,03,2010. През месец април обаче ми преведоха 185лв, а не 240, както обикновено. Предполагам е ,защото от болничен вече съм в отпуск за отглеждане на малко дете и остатъкът ще ми го преведат по-късно. Знаете ли кога?
Благодаря предварително!

Подали ли сте заявление за отпуск и заявление-декларация обр.3 (за получаване на обезщетение за отглеждане на дете до 2г) при работодателя? Ако да, той ще ги подаде в НОИ през април, при начисляване на мартенските осигуровки и до 15 работни дни ще Ви преведат парите.

A_vagabоnd, от края на 2008 са 12 месеца. Няма начин да се осигурите със задна дата. Ако забременеете и нямате 12м. назад, считано от месеца преди излизане в 45-дневния болничен, за месеците без трудово правоотношение се взима за база МРЗ (240лв.).

# 683
  • Мнения: 723
Благодаря много за бързите отговори!! Много ми помагате с планирането!    bouquet

Имам само един последен въпрос - има ли начин някой (например баща ми) да ми започне да ми внася осигуровки от този месец към неговата фирма при положение, че не съм в България? Да сключим някакъв договор и да ми внася само вноските?
Така ще спестя 3 месеца чакане поне, т.к. още от този месец ще започне натрупването на изискваните 12 месеца.

Мерси много!

# 684
  • Мнения: 235
Здравейте, не исках да ви притеснявам, но леко започнах да се изнервям вече! Подадох молба за изплащане на еднократна помощ за майки студентки, казаха ми, че няма проблем и ще ми ги изплатят... да, но това се случи началото на месец март, а в сайта на НОИ пише, че няма данни за постъпили документи... мисълта ми е, че аз вече едва ли не се надявах да ми преведат парите, а те още явно документите ми не са постъпили... по колко време обикновено се бавят? Нормално ли е това, или има някакавъв проблем с докуметите ми?

# 685
  • Мнения: 669
Здравейте,

Имам дете на 2 г.1м., което не е прието на ясла. Отново съм бременна, очаква се второто дете да се роди, когато първото е на 2г.8м.
Не съм се връщала на работа, сега съм платен отпуск, който е останал от 2-те г. майчинство.
Остават ми 5 месеца между края на платения отпуск и началото на 45 дневния болничен преди раждане.
Въпросът ми е:
1) Ако взема полагащия ми се неплатен отпуск за гледане на дете до 3 г. възраст, ще ми се намали ли майчинството за второто дете?
2) Ако вземам болнични за тези 5 м. (което не ми се иска а и не знам дали ще стане, защото се чувствам добре), това как ще се отрази?
3) Има и вариант да си плащам осигуровките и да се водя на работа... това ли е най-добрия вариант?

Благодаря предварително!

# 686
  • Мнения: 2 200
Здравейте, не исках да ви притеснявам, но леко започнах да се изнервям вече! Подадох молба за изплащане на еднократна помощ за майки студентки, казаха ми, че няма проблем и ще ми ги изплатят... да, но това се случи началото на месец март, а в сайта на НОИ пише, че няма данни за постъпили документи... мисълта ми е, че аз вече едва ли не се надявах да ми преведат парите, а те още явно документите ми не са постъпили... по колко време обикновено се бавят? Нормално ли е това, или има някакавъв проблем с докуметите ми?

Еднократна помощ за майки студентки не се изплаща от НОИ. За това в страницата на НОИ не виждаш нищо. Помощи се изплащат от Агенцията за социално подпомагане. Трябва там да подадеш документи и съответно от там да си търсиш парите.

# 687
  • Мнения: 235
Ох, благодаря, отдъхнах си! Аз си ги подадох документите, където трябва, но понеже чета, че майките си проверяват в сайта на НОИ как им се движат нещата, та реших, че трябва и аз там да подам... Ето затова продължавам да твърдя, че човек колкото по-малко знае, толкова по-добре  Mr. Green
Ами дала съм им банковата си сметка и сега ще чакам...

# 688
  • Мнения: 6
Здравейте, имам следния въпрос и ще се радвам ако някой ми отговори !  Simple Smile
Имам намерение да се осигурявам по втори трудов договор (за да си повиша дохода за обезщетение за майчнство). При положение, че трудовият договор трябва да се сключи за сума 1641.60 лв. - колко ще трябва да се внася в/у тази осигуровка. Въпрост ми може да звучи малко странно, но тъй като аз лично ще си внасям тези осигуровки - искам да знам каква ще е сумата?
Благодаря предварително!

# 689
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
1641.60 лв. - колко ще трябва да се внася в/у тази осигуровка. Въпрост ми може да звучи малко странно, но тъй

621 лв на месеца като това включва задълженията на работодател и служител

Общи условия

Активация на акаунт