Орхидея - тема 3

  • 115 024
  • 752
  •   1
Отговори
# 45
  • На планетата Земя
  • Мнения: 6 321
Кучо, хубави покупки си направила. Поне торчица си имаш.

Да ви кажа сега за моето листенце. Не е меко, но е увиснало, а на другите фалчета са щръкнали нагоре и много твърди. Второ листо е, не е от най-горните. Дали да сложа тор? Тя е купена преди 10 дни и още не съм торила. Ще опитам и корените да прегледам, но нямам резервни корички, ако потрябват. Все чакам в Баумакс да пуснат. Вие в София откъде другаде купувате?

# 46
  • София
  • Мнения: 6 010
Момичета, момичета, момичета!  newsm44
Болната ми орхидея, която пусна листо преди около 2 седмици сега пуска или корен или цветонос. Като го гледам какво е зеленичко по-скоро да е корен, защото тази орхидея беше с тъмни цветоноси, но направо не мога да повярвам!   bigdance2
Явно съм я закрепила, защото милата беше останала почти без корени и се съмнявах, че ще оцелее. Ох, така се радвам! Ще го снимам утре или в други ден, че сега едва ли ще излезе на снимката.
Извинете ако съм ви досадила!   bouquet

# 47
  • Варна
  • Мнения: 25 241
Браво Hug
Аз днес ще ходя да търся кори за дендито, дано да намеря, че вече съм си навила, че ще го присаждам Laughing

п.п. намерииииих Simple Smile
само се чудя - на етикета пише да се киснели във вода, а после да се оставят да позасъхнат. Да, ама те са си влажни и то доста. Та мисля да пропусна кисненето, ще ги оставя да изсъхнат малко и утре ще садя. Намерих си и кутийка - 600 мл, надявам се да не е голяма, че сегашната е съвсем мъничка. На-вероятно дендито първо ще расте на корени, докато я позапълни и ще му се забави растежа на листа, ама пък няма да се налага пак да пресаждам скоро. Сигурно нея ще ползвам в крайна сметка, по-малка едва ли ще намеря. Утре ще я дам на мъж ми да я разпробие хубаво отдолу.

Последна редакция: сб, 13 мар 2010, 18:05 от Месечинка виторога

# 48
  • Варна, а по празниците в Ямбол
  • Мнения: 5 022
Ето ме и мен в отбора.. Чоята орхидейка е повече от добре.. пу пу пу..
Расте си цветоносчето, една педя е вече голямо.. има 4-5 пъпчици, чуда се дали ще направи още.. по-нагоре.... чудя се тъй като пръчкато за която беше закрепен с щипчиците си стои забита, каква е тънкостта със закрепянето на новия цветонос? Нужно ли е изобщо?

# 49
  • Варна
  • Мнения: 25 241
Не е задължително да се подпира нагоре цветоносът - както ти харесва на теб, така го направи. На мен ми харесват свободно висящи цветоноси и новите, които израстват при мен не ги подпирам, но едната ми орхидея беше наведена настрани и цветоносът натежа допълнително и накрая саксията се обърна ooooh! Та сега е закрепен за пръчица, а и самата орхидея съм привързала, защото иначе пак се изкривява настрани и пак ще падне. Ако решиш да подпреш цветоноса просто внимателно го повдигни и го вържи към пръчката, може да не е с щипчица, а с връвчица, телче, каквото имаш под ръка и ти е най-удобно да използваш.

# 50
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 048
катяджин, аз съм виден теоретик  Blush и мога да дам само информация от нета  Blush
закрепването е за да има вид и за да не събори саксията.
ако решиш да привържеш цветоноса трябва да се направи докато е още млад и може да се изправи без да се пречупи.
пръчката трябва да се постави така, че да не нарани корен или листо.
ако го оставиш без опора ще се наклони към светлината и няма да стърчи право нагоре, а ще полегне.
честно казано, на мен така ми изглежда по-естествено и ще опитам при първи "мой" цветонос Blush
http://www.indiamike.com/photopost/data/504/Delicate_orchids_Devikulam.JPG
 Hug обичам точкави чашки  Hug

месечинка  Hug

# 51
  • Варна
  • Мнения: 975
Месечинке, би ли споделила от къде си купи кори? Аз бях купила субстрат от Бриколаж, но почти няма кори в него и задържа много влага от която ми загниват корените. До вилата имаме горичка от където съпругът ми събра кори, които сварихме а след това изпекохме и сега ползваме тях, но си мисля че тези които се продават са допълнително обработени (обогатени) и са за предпочитане.

# 52
  • Мнения: 812
Записвам се да ви следя

# 53
  • Варна
  • Мнения: 25 241
От пазара на Чаталджа, но не уличката с цветята, а на самия пазар има няколко цветарски магазинчета. От едно от тях ги взех. Има доста кори, има и някакъв ситен субстрат омесен, но повечето са кори. Ще ги видим, надявам се да са хубави.

# 54
  • Мнения: 812
И аз от там си купих кори,хубави са.Днес ходих до Мимоза и ми направиха впечатление,едни саксии за орхидеи със поливна система,не е нужно да се вади растението да се топи ами се сипва само вода когато е нужно,има си нещо като термометър който показва кога трябва да се долее вода,някой случайно да има такава и да каже доволен ли е?

# 55
  • Варна
  • Мнения: 975
Благодаря ви момичета  Hug , Чаталджа ми е на близо ще мина да си взема от там щом вие сте ги одобрили.

# 56
  • Варна
  • Мнения: 25 241
Нади, за такива саксии за първи път чувам, даже не мога да си го представя как изглежда. Каква им е цената, сигурно са скъпички?

# 57
  • На планетата Земя
  • Мнения: 6 321
Лаленце, радвам се за възстановяването на болната ти орхидейка. Ще чакаме фоторепортаж.

Месечинке, завиждам ти за корите. Не знам в София къде се продават кори. В Баумакс докато се наканят да им сложат бг етикети, ще стане догодина. И аз мисля, че ако са влажни, не трябва да ги потапяш допълнително, дано не казвам нещо грешно.

katyadjin, добре дошла. Аз пък в домашно условия повече харесвам цветоносите да са захванати за пръчици, стои ми по-красиво, а и при мен е по-практично, защото вечер дърпам пердето, там където те стоят, и има голяма опасност да ги закача, да паднат и да се счупят. А и както Реге казваше в миналата тема, с щипчицата се захваща малко под началото на цветовете и после те се навеждат красиво, като шия на фламинго.

nadi666, интересно е това, което казваш за саксиите.

Ние днес вечерта бяхме в Метро. От мъка по липсата на кори  Mr. Green си купих субстрат за орхидеи. Но е толкова много (предполагам, че при пресаждане от него се слага съвсем малко), че не знам кога ще го свърша. Предполагам, че ще мога да го ползвам и за други цветя???

В Метро имаше пак от саксиите за орхидеи - прозрачните. Това, което ми прави впечатление е, че нямат двойно дъно. Ще е нужно повдигане, за да няма загниване.

# 58
  • Мнения: 13 805
Момичета  добър вечер
Минавам в летеж
Пиша бързо на Нади.
И аз от там си купих кори,хубави са.Днес ходих до Мимоза и ми направиха впечатление,едни саксии за орхидеи със поливна система,не е нужно да се вади растението да се топи ами се сипва само вода когато е нужно,има си нещо като термометър който показва кога трябва да се долее вода,някой случайно да има такава и да каже доволен ли е?

Тези поливни системи са им много отдавна в Мимозата - поне 3-4 години, освен това те са им вносители, там са най-евтини , а системите са немски, може да сте ги забелязали в Фое-Мола на всяка саксия. Системата е на принципа на постоянното овлажняване, вътре има контейер с вода  на дъното което е двойно и на принципа на скачените съдове се овлажнява при нужда, а нивомера само показва дали трябва да се допълва водата. Макар и да продават орхитата в подобни системи и да ви съветват че са подходящи не се подлъгвайте. Преди 4 години подарихме на шефката на мъжа ми- орхидеистка с опит фалче в такова съдче, мислехме че ще облекчи отглеждането на цветето и ще намали грижите по поливане- поне така ни увериха в Мимозата, обаче дрънци на таратанци, не е подходящо тов аполиване  за орхидеи които исках засушаване между поливанията като Вандови и фалчета. Може да са подходящи за тези които обичат влага - Милтонии и други за които не се сещам. Прекрасно са и за просто листнодекоративни домашни растения но за не ги препоръчвам.

Миле субстрата за орхидеи в МЕтро е Торф с перлит и е желателно да му добавиш кори иначе лесно ще загниваш корените. В фловерснет.инфо примерно ми препоръчаха само кори да сложа но аз не искам да поливам фалчета ден през ден. Знам че оптималния сусбтрат се получва от специалното съчетание на торф,кори, дървесни въглища и кокосови влакна, понякога чист корк или стериопор.... Но за това ще ви пиша в понеделник ч е са ми натоварени почивните.
ЛЕка вечер
 Hug

# 59
  • София
  • Мнения: 13 148
Друго си е в почивен ден да ти цъфне орхидея  Mr. Green - цял ден си я снимам  hahaha. Ето да ви покажа снимчици:

това са цветоносите - с малкото пъпки е старият, а новият е с 9 пъпки  Laughing

в 9 сутринта

в 12 на обяд

в 19 вечерта  Grinning

Общи условия

Активация на акаунт