Искам да си купя здравословен гювеч

  • 20 589
  • 34
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 18 679
За самия съд иде реч. Гювеч и гювечета - керамичните съдове, нали всички се сещате?
Пускам темата тук, а не в "На пазар", защото само майсторите готвачи ще разберат опасенията ми от традиционните гювечи. Чували сте сто процента за натравянията с олово и за това как няма ни един майстор на глинените съдове, "гледжосани"/ така съм чела, че казват на покриването на керамиката с оловния разтвор/ както си му е реда, доживял до старини и отишъл си от естествена смърт Confused
Та - има ли гювечи , който не са "гледжосани"и ако има - от къде мога да си купя?

Мен лично не ме бърка готвенето на гювеч в йената или в каква да е тава. Мъжът ми обаче е категоричен, че в гювеч ставало друго яденето...Капама също никога не съм правила, пак по причина, че нямам гювеч Rolling Eyes А гювечета как обичам...не съм правила от години Sad

Давайте идеи!

# 1
  • Sofia
  • Мнения: 26 673
поръчай си при някой грънчар....питай на Женския пазар,някои от продавачите на грънци могат да са и производители или да те насочат към майстора,а иначе знам,че на Етъра/Габрово /има такова ателие и може на място да ти го направят и изпекат

# 2
  • Мнения: 10 775
Заповядай на Цветница в Ловеч - 27-28 март. Има панаир на занаятите и се продават всякакви видове, идват майстори от Троян, Етъра, Орешак.

# 3
  • София
  • Мнения: 18 679
Значи не е проблем да се направи гювеч и без това лъскавото покритие? Каква хубава новина Simple Smile

# 4
  • Мнения: 2 214
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=435572.new#new
За да разбереш повече трябва да се потрудиш и да изчетеш темата.

# 5
  • Мнения: 6 243
Не съм сигурна дали изобщо се правят негледжосани гювечи. Не се наемам да го твърдя с категоричност, но глинени съдове без глеч има - това са сачовете. Само че сачовете се ползват само за печене и всеки, който е имал глупостта да си накисне сача за през нощта, знае какво става - една топка кал. По тая причина си мисля, че за готвене на течни ястия, ако това покритие го няма, съдът, барабар с манджата, ще изтекат във фурната.

От друга страна, ми се върти в главата една сцена от Робинзон Крузо, където той баш това правеше - изпичаше си глинени съдини в огън.  Grinning Обаче може и да става дума за художествена измислица на някой, дето разбира от грънчарство колкото мене  Laughing

# 6
  • Мнения: 115
Интересно!...точно днес гледах такова съкровище и се чудих как така негледжосан гювеч,коментирахме , че няма как да  се почисти след ползване и ще се промени цвета му,но като че ли това не е толкова важно,според това,че е по-здравословен.
   Намира се в строзагорското АЙКО ,при домашните потреби.Съдът е овален,вместимост около 2.5 литра с релефен петел на капака,цена-38 лева,внос-Германия  Peace

# 7
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
аз имам негледжосан гювеч с капак.
ползвам го за кутия за хляб  Joy

негледжосаният гювеч се потапя във вода 30-40 мин. преди употреба, защото глината е порьозна и извлича водата от зеленчуците и манджата става суха.
затова и гювечът се накисва, за да поема вода, колкото му трябва и да не се спука при печенето.

след няколко готвения изглежда зле, т.е. миенето му е трудно и поема миризми от ястията  Peace
затова сега е преквалифициран при мен  Mr. Green

# 8
  • София
  • Мнения: 285
Купувала съм си негледжосан гювеч от троянско. Напълно съм съгласна с asyalein  Peace. Поема миразма от ястията и след време започва да мирише на гранясало. Затова го махнах и си купих гледжосан. Ама сега ти с това съдържание на олово в покритието ме разби  Tired.

# 9
  • Мнения: 5 001
Абе момичета.....Я си живейте живота!  Laughing
Ако вземем да се замисляме кое е вредно...Ми то трябва на фотосинтеза да минем  Mr. Green
И аз имам гледжосан гювеч! Иначе с негледжосания Ася е писала вече какъв "таралеж в гащите" е  Joy

Последна редакция: пн, 15 мар 2010, 22:05 от TheNMaster

# 10
  • София
  • Мнения: 2 019
Когато излезе предишната тема за глиджосания гювеч, специално питах моя позната химичка и тя ми каза, че не е вредно да се готви в него, но не трябва ястието да остава в гювеча през нощта. Просто ако остане нещо за дояждане се прехвърля в друг съд и в хладилника.

# 11
  • Мнения: 22 867
Прочетено в нета:

Цитат
.............. наистина ли тия гледжосаните съдове са с олово в глазурата? егати, не знаех...
за зеленчуците знам, даже една лекарка ме беше предупредила изобщо да не купувам български моркови.
ами какво се учудваме, нали наскоро гръмнаха за детските играчки на реномираната фирма Мател/Фишер Прайс, които били боядисани с олово-съдържаща боя.
--------------------------------------------------------------------------------------------------
да, има макар и не във всички, но вие нама как да познаете, за това ето ви една "хитринка", която е абсолютно изпитана - купувате си нов такъв съд, купувате оцет, пълните съда със вода и оцет в съотношение 1:1 (по добре ще е ако има малко повече оцет), оставяте така накиснато 24 часа, следто ва изхвърляте течността и измивате съда.Оловото е излезнало със 100% гаранция.Ако вече сте ползвали съда 7-8 пъти, не е необходимо да правите това нещо, щот оловото е вече изядено.

# 12
  • Варна
  • Мнения: 1 553
Тази последната "хитринка " с оцета е ново за мен . А дали има нещо вярно в това?  newsm78
Някой химик трябва да се изкаже , за да внесе спокойствие в кулинарните среди. Peace

# 13
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
отколе се знае, че гледжосаните съдове са вредни.
Но инак имат по-хубав търговски вид.

Понеже навремето живеехме баш до един грънчар, той си ни правеше по поръчка всякакви керамични съдове ...без да ги гледжосва.
Всичко се готвеше чудесно в тях, без да е имало грам проблем.
Но човекът остаря и навярно не е сред нас вече...
И аз си купих гледжосан гювеч.

# 14
  • Мнения: 335
върви някъде на пазара където се продават гювечи, или в магазин за такива съдове
търси си едноцветен гювеч, които да бъде тежък
колкото е по тежък толкова е по качествен
отвън няма значение дали е глиджосан или не, вътре обаче задължително трябва да е, защото иначе след няколко готвения трябва да го направиш на саксия Simple Smile
попринцип се глиджосват за да са по лесни за почистване
само когато готвиш винаги го слагаи в студена фурна или на студен котлон
в нашият край се пройзвеждат и продават много гувече, по 10-15 лв струват 5 литровите
аз мога да ти купя, но ме е страх че по пощата като го пратя ще се счупи
 newsm78
колкото до вкуса, мъжът ти има право че става различно, една проста картофена яхния да направиш в гувеча, всички ще си оближат пръстите
а вече ако им аи месце и гъбки и сушени сливки....  божествено и мн здравословно понеже се пече, нема пържене

Общи условия

Активация на акаунт