социални помощи при раждане и отглеждане на близнаци

  • 120 960
  • 234
  •   1
Отговори
# 75
  • Малта
  • Мнения: 1 126
ОК момичета, ще пробвам системата  Rolling Eyes
А дабре де, за бременност, не трябва ли сега да подам документите, докато съм бременна???

# 76
  • Пловдив
  • Мнения: 1 565
Еднократна помощ за бременност имаш право да получаваш, само ако си неосигурена и няма да получаваш майчиство от НОИ, а помощ от социалните. Ето закона /ЗСПД/, :

Чл. 5а. (Нов - ДВ, бр. 69 от 2004 г., в сила от 01.07.2004 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 21 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) Бременните жени, чийто доход на член от семейството е по-нисък или равен на дохода по чл. 4, имат право на еднократна помощ при бременност в размер, определен ежегодно със закона за държавния бюджет на Република България за съответната година, но не по-малък от предходната година, когато нямат право на обезщетение за бременност и раждане по реда на Кодекса за социално осигуряване и живеят постоянно в страната.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 23 от 2009 г., в сила от 01.01.2009 г.) Когато бременната жена е осигурена за общо заболяване и майчинство, но не получава обезщетение за бременност и раждане, поради това че няма необходимия осигурителен стаж по чл. 48а от Кодекса за социално осигуряване, еднократната помощ се изплаща в размер, определен пропорционално на броя на дните от началото на отпуска за бременност и раждане до придобиването на необходимия осигурителен стаж по чл. 48а от Кодекса за социално осигуряване, но за не повече от 45 дни.
(3) Еднократната помощ при бременност се изплаща за периода от 45 дни преди определения термин за раждане.


Ако нещо е неясно, питай Simple Smile!

# 77
  • Мнения: 21
Здравейте.Интересува ме тази помощ за бременност какви точно документи се изискват  и кога точно трябва да се подадат.А също така ако родиш преди тези 45 дни дали пак ти се полага и в какъв размер е.Не съм на работа и ако всичко е наред около 15 януари догодина ще родя близнаци.Моля който е наясно да помага.Благодаря предварително

# 78
  • Пловдив
  • Мнения: 1 565
Здравейте.Интересува ме тази помощ за бременност какви точно документи се изискват  и кога точно трябва да се подадат.А също така ако родиш преди тези 45 дни дали пак ти се полага и в какъв размер е.Не съм на работа и ако всичко е наред около 15 януари догодина ще родя близнаци.Моля който е наясно да помага.Благодаря предварително
Ето тук доста добре са го обяснили:
http://www.lawsbg.com/proceduri/1052-ednokratna-pomosht-bremennost.html

Молбата се подава в териториалното поделение на Дирекция Социално подпомагане в общината, в която е постоянният ти адрес по лична карта. Там може да отидеш и да попиташ за всички въпроси, които те вълнуват по темата.

А иначе, освен тази помощ за бременност имаш право и на:
-Еднократна помощ за раждане на дете;
-Еднократна помощ за отглеждане на близнаци до 1г.;
-Месечни помощи за дете до завършване на средно образование, но не повече от 20-годишна възраст;
-Месечни помощи за отглеждане на дете до навършване на една година;
Дано съм ти била полезна и успешна бременност Peace!

Последна редакция: пт, 04 ное 2011, 13:39 от ilik123

# 79
  • Малта
  • Мнения: 1 126
аз ходих в районната социална служба и от там чи казаха че еднократната помощ за бруменност е 150 лв.  #Crazy

а бях чела някъде из форума че за близнаци е 2 х 600 лв. , а еднократна за отглеждане на близнаци е  2 х 1200 лв. .....

ама май съм се объркала нещо?

Та ВЪПРОСЪТ мие някой знае ли ТОЧНАТА СУМА на ДВАТА ВИДА ЕДНОКРАТНИ ПОМОЩИ???  newsm78

# 80
  • София
  • Мнения: 1 845
medimed, това са различни видове помощ
-помощ за бременност - 150 лв.
-помощ за раждане  - 2х600 лв.
-помощ за близнаци - 2х1200 лв.

Ти в момента работиш ли, т.е осигуряват ли те някъде?

# 81
  • Малта
  • Мнения: 1 126
не, не работя ... плащам си само здравните сама

ето тези двете при какви условия се дават?

-помощ за раждане  - 2х600 лв.
-помощ за близнаци - 2х1200 лв.

# 82
  • София
  • Мнения: 1 845
И двете помощи се отпускат при раждане на близнаци  Simple Smile Независимо дали си осигурена или не  Peace
Освен тях ще получиш и помощта за бременност, щом не работиш.
Имаш право и на социално майчинство до навършване на 1 г. на децата.
Както и на детски надбавки, те са 105 лв. на месец.

Виж поста на ilik123, тя също ги е изредила.

# 83
  • Мнения: 513
Здравейте,
Благодаря за полезната информация.
Доколкото разбирам при близнаци се получават две помощи - 2*600 и 2*1200. Понеже темичката е малко старичка, това дали продължава да бъде така или има някакви промени в закона? Не ми стана ясно и какви документи и къде трябва да се подадат, разбрах, че срокът е 6 месеца след раждането.

Много благодаря.

# 84
  • Мнения: 1 481
Здравейте,
Благодаря за полезната информация.
Доколкото разбирам при близнаци се получават две помощи - 2*600 и 2*1200. Понеже темичката е малко старичка, това дали продължава да бъде така или има някакви промени в закона? Не ми стана ясно и какви документи и къде трябва да се подадат, разбрах, че срокът е 6 месеца след раждането.

Много благодаря.
Все още е така, отиди в социалните те ще ти дадат всички нужни документи.

# 85
  • Мнения: 1 368
Извинявам се, че повдигам стара темичка. Интересува ме как стоят нещата към настоящия момент за майки на тризнаци. Мои приятелки, родили тризнаци от 2009 насам ми казаха, че за тризнаци се получават:

3х600 лв еднократно за раждане
3х1200 лв еднократно за отглеждане.

Днес обаче, от служителка на социалното разбрах, че при тях се подават молби за -
3х600 еднократно за раждане
2х1200 еднократно пак, пак за раждане. В закона нямало опция 'тризнаци' и се получавала сума за близнаци. Та нещо не ми стана ясно както и защо се получават два пъти различни суми все за раждане...А тези за отглеждане тогава?
Търсих по разните закони, но като не съм запозната с материята....Не намерих наистина изобщо казуса 'тризнаци' - навсякъде ги пишат 'близнаци'.

Може ли някой запознат с въпроса да ми отговори? Виждам, че има отговори назад за тризнаци, но са стари, интересува ме към настоящия момент как стои въпроса, както и къде се подават документите за различните видове помощи - за раждане и отглеждане. И двете ли са в социалното? Аз бях разбрала нещо за общината....

# 86
  • Шумен
  • Мнения: 5 276
Това са суми от Социалните, при тях и се подават декларациите. Вече общината в която живееш ако изплаща някаква сума при раждане, тях трябва да попиташ но е нещо съвсем различно. Съжалявам, че с друго не мога да помогна. Не съм запозната с казуса а и нямам близка с тризнаци.

# 87
  • Мнения: 513
Момичета, какъв е срокът за изплащане на обезщетението за отглеждане на близнаци и това за раждане на първо и второ дете?

Много благодаря предварително.

# 88
  • Шумен
  • Мнения: 5 276
След като подадох документите чаках около месец и ги имах преведени по сметка, след превода около 1-2 седмици по-късно отидох да им взема актовете за раждане от Социалните. Предполагам че за това ти е въпроса. Леко раждане  Hug

# 89
  • Мнения: 513
След като подадох документите чаках около месец и ги имах преведени по сметка, след превода около 1-2 седмици по-късно отидох да им взема актовете за раждане от Социалните. Предполагам че за това ти е въпроса. Леко раждане  Hug

Много благодаря, аз актовете ги взех от социалните, казаха ми края на октомври да чакам превод, но просто питах, за да разбера дали е реален срока или ги бавят както в повечето случаи се случва.Явно наистина е около месец

Общи условия

Активация на акаунт