Правителството планира двойно намаление на отпуска за майчинство!

  • 16 530
  • 390
  •   1
Отговори
# 360
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 508
аз съм ЗА да се върне във вариант 2007 г. т.е  135 дена болнични и след това на МРЗ.

С какви аргументи?

# 361
  • Мнения: 2 658
Да, благодаря, момичета, и на мен ми се въртеше, че майка ми ме е гледала 2 години вкъщи по майчинство. Господин икономистът от Индъстри Уоч да си говори, каквото ще. Има хора на всякакви позиции.

Лошото е, че това правителство чува гласа само на онези "експерти", чиято позиция им изнася. Сега могат да докарат и 20 господина Богдановци, които в хор да им я пеят тази песен за съкращаването на майчинството. От друга страна може да има 2000 експерта, които да са против, но тях няма кой да ги изслуша в МС.

Аргументи, като "по времето на баба ми беше еди си как" и "на остров Тасмания нещата седят еди си как, пък не са умрели", минават за махленски разговор, но когато се отнася за икономиката на една страна, със стотици взаимосвързани компоненти, това е несериозно и говори, че управниците издишат откъм аргументи.

аз съм ЗА да се върне във вариант 2007 г. т.е  135 дена болнични и след това на МРЗ.

А пък аз съм "за" на пенсионерите да им се отнемат пенсиите на 100%. Така де, важното е на Вуте да му е зле. Аз нали не съм пенсионерка, ще им гледам сеира.

# 362
  • Мнения: 4 978
аз съм ЗА да се върне във вариант 2007 г. т.е  135 дена болнични и след това на МРЗ.

С какви аргументи?

Присъединявам се към въпроса и допълвам с още един - това не е ли твой пост от тази тема?
#2gunfire #2gunfire  Направо безобразие

# 363
  • Бургас
  • Мнения: 1 470
аз съм ЗА да се върне във вариант 2007 г. т.е  135 дена болнични и след това на МРЗ.
Според мен поста е ироничен,ама нали сме изнервени ,ще стане война сега.


# 364
  • Мнения: 4 465
..... Като е компетентен, защо не вижда че нещата са взаимносвързани. ..

Това кой го казва?
Нещо много се палиш...


По-скоро не го казва. Въпросът е защо.
Не се паля. Ядосвам се.

# 365
  • Мнения: 4 978
аз съм ЗА да се върне във вариант 2007 г. т.е  135 дена болнични и след това на МРЗ.
Според мен поста е ироничен,ама нали сме изнервени ,ще стане война сега.

Може и да си права, но аз разбирам иронията по различен начин.
Без грам лошо отношение живо се интересувам от добре аргументирани мнения на инакомислещи хора.

..... Като е компетентен, защо не вижда че нещата са взаимносвързани. ..
Това кой го казва?
Нещо много се палиш...
По-скоро не го казва. Въпросът е защо.
Не се паля. Ядосвам се.

Не се разбрахме - въпросът беше кой казва, че човекът е компетентен...по тази тема  Laughing

# 366
  • Мнения: 4 465
По-скоро не го казва. Въпросът е защо.
Не се паля. Ядосвам се.
[/quote]

Не се разбрахме - въпросът беше кой казва, че човекът е компетентен...по тази тема  Laughing
[/quote]

Ми предположих. Не знам защо. Но като се замисля ...................

# 367
  • Варна
  • Мнения: 11 340
Огняна, не беше съвсем минимална - основната ми беше 340 лв. Вече не помня точно как беше, но мисля, че тогава все още НОИ не изплащаха директно обезщетенията на работника. В смисъл преди великите реформи.

Аз гледах голямото си дете по същото време, когато и ти си гледала твоето. Доста по-зле от сега беше. "Високоплатеното" майчинство, както масово го наричат, беше само 135 дни - т. е. 45 дни преди раждането и после още 3 месеца. След това - до навършване на 2 годишна възраст на детето - обезщетение в размер на минималната заплата за страната, която тогава беше 130 лв. (доколкото се сещам). Обезщетенията се изплащаха от работодателя, а не от НОИ, тук си права. В останалото - не.

Майка ми помни за 2 години платено + 1 година неплатено майчинство за '77-'80 гг.  Peace
Майка ми пък помни за същия период 75-77 г., че платеното майчинство е било само до навършване на 8-месечна възраст на детето. Rolling Eyes

# 368
  • София
  • Мнения: 6 261
chockolina, доколкото знам, 77 г. удължават майчинството.  Peace Не че има значение...

# 369
  • Мнения: 4 465
Майка ми пък помни за същия период 75-77 г., че платеното майчинство е било само до навършване на 8-месечна възраст на детето. Rolling Eyes

Може и така да е било, но тогава не са имали проблем с яслите и броя на децата в тях. Майките трябва да имат избор. В момента нямат (поне в София) и единствената им алтернатива е майчинството. Някой да е чул за кърмаческа група някъде в общинска ДГ. Аз не съм чула. Не че е добре за детето и майката, но поне с по-добре платено майчинство нуждата от такава алтернатива е незначителна и хората не са оставени в безизходица.

# 370
  • Мнения: 3 621
chockolina, доколкото знам, 77 г. удължават майчинството.  Peace Не че има значение...
Майчинството е увеличено през 79 или 80-та година, от тогава то в 2+1  години, като по време на третата година също майката е получавала някаква сума.

# 371
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 508
 ...
Майка ми помни за 2 години платено + 1 година неплатено майчинство за '77-'80 гг.  Peace
Майка ми пък помни за същия период 75-77 г., че платеното майчинство е било само до навършване на 8-месечна възраст на детето. Rolling Eyes

Днес ми е скапан АПИСа, иначе щях да погледна нормативната уредба за периода.

# 372
  • София
  • Мнения: 6 261
Да, ама моят Апис не се е скапал.  Wink 73 г. е промяната, ето:

Цитат
156. (Изм. и доп. - ДВ, бр. 53 от 1973 г.) Работничките и служителките имат право на парично обезщетение вместо трудово възнаграждение през време на отпуск поради бременност и раждане в сроковете по чл. 60, алинеи първа, втора и трета от настоящия кодекс. Това право имат и работничките и служителките, на които е разрешен отпуск да гледат осиновено от тях дете преди навършване на определената възраст според поредността на детето. Паричното обезщетение се изплаща в размер на 100% от брутното трудово възнаграждение. (Нова) През времетраене на отпуска по чл. 60, алинея четвърта на майките и осиновителките се изплаща парично обезщетение за отглеждане на малко дете в размер на минималната месечна заплата, установена за детето. (Нова) В случаите, когато майката или осиновителката не използуват отпуск по чл. 60, алинея четвърта или през време на ползуването му се върнат на работа, получават половината от размера на паричното обезщетение по предходната алинея. (Нова) Обезщетението за отглеждане на малко дете по предходните алинеи не се изплаща, когато детето е настанено в детски ясли или в друго детско заведение.

60. Работничката или служителката има право на отпуск поради бременност и раждане при първо дете в размер на 120 календарни дни, при второ - 150 календарни дни, при трето - 180 календарни дни и при четвърто и всяко следващо - по 120 календарни дни, от които 45 дни преди раждането. При определяне размера на отпуска се вземат предвид живите деца, родени или осиновени от майката, която ползува отпуска. При раждане на близнаци отпускът се ползува по размера, полагащ се за последното дете. Когато единият от близнаците обаче е трето дете на майката, отпускът се ползува по размерите за третото дете. Когато поради неточно предвиждане на здравните органи раждането стане преди изтичане на 45 дни от започване ползуването на отпуска по бременност, остатъкът до 45 дни се ползува след раждането. Неизползуваният отпуск за бременност поради преждевременно раждане на недоносено дете се използува изцяло след раждането. Работничка или служителка, която осинови дете, има право на отпуск по ал. I в размер на разликата от възрастта на детето в деня на предаване за осиновяване до навършването на 75-дневна възраст, когато е първо, на 105-дневна възраст, когато е второ, на 135-дневна възраст, когато е трето, и на 75-дневна възраст, когато е четвърто или следващо с оглед на броя на живите деца, родени или осиновени от майката. Непосредствено след използуването на отпуска по предходните алинеи, ако детето не е настанено в детски ясли или в друго детско заведение, по искане на майката - работничка или служителка, включително и на осиновителката, се разрешава допълнителен отпуск за отглеждане на първо, второ и трето дете до навършване на 2-годишната му възраст и по 6 месеца за всяко следващо дете. При смърт, даване за осиновяване или настаняване на детето в детски ясли или друго детско заведение разрешеният отпуск се прекратява. По смисъла на настоящата разпоредба един месец включва 30 календарни дни. Когато семейството има близнаци и някой от тях е второ или трето дете, отпускът по предходната алинея се ползува до навършване на 3-годишна възраст на близнаците. Отпускът по ал. 4 и 5 със съгласието на майката (осиновителката) може да се разреши на бащата (осиновителя) или на един от техните родители.

Из КОДЕКС на труда от 1951 г.  Mr. Green

# 373
  • Варна
  • Мнения: 11 340
chockolina, доколкото знам, 77 г. удължават майчинството.  Peace Не че има значение...

Няма значение наистина, но и аз се разтърсих и открих същото. Така, че никоя от майките ни не е била права в спомените си. Mr. Green

# 374
  • Мнения: 1 427
Не мога да разбера в това правителство какво толкова се чудят - да спрат пенсиите, да спрат майчинските на 100%, да затворят градините и яслите - глей кви икономии от бюджета ще направят  Mr. Green Twisted Evil

Общи условия

Активация на акаунт