КОЗУНАЦИ - 2 тема

  • 82 266
  • 805
  •   1
Отговори
# 735
  • София
  • Мнения: 7 987
Miraetta, никога не съм ползвала жива мая и нямам представа колко грама е и на колко грама жива мая отговаря едно пакетче суха. Изчисли си просто тези мерки и ще видиш сама дали това е много или малко. ...

Най-разпространеното правило е като умножите количеството суха мая (в грама) по три и така получавате количеството жива мая в грама. Една чаена лъжичка суха мая е малко над 3 грама.

В рецептата Венета пише, че ползва едно пакетче от 7 грама плюс 1 непълна мерителна лъжица, което според мен е някъде около 9 грама суха мая, която би трябвало да отговоря приблизително на 27 - 30 грама жива мая.

# 736
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
Дядо Хаджия, благодаря ти много.   bouquet

# 737
  • София
  • Мнения: 1 318
  Честито Възкресение Христово! Много благодат и любов да донесе на всички!!!!
   А и козунаците искат любов при направата ... Simple Smile Не можах да направя снимка,но скоро ще правя пак и ще се отчета .... Simple Smile За маята да кажа,че за първи път ползвах жива,но не видях разлика,даже май съм си по-доволна от сухата....

# 738
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
И пак за маята. Сега обърнах внимание на това, че Мatze е правила козунака с жива и суха мая. Но тя живее в Германия и нищо чудно там маята да е с различен грамаж от тази в БГ. То сега откакто съществува ЕС, няма вече стандарти за количествата и така се дава възможност на производителите за какви ли не трикове. Не е точно за маята но все пак да го кажа, за тези от вас, които все още не г знаят. Например шишетата за омекотитела за пране са с различна вместимост, но това не им пречи да залепят етикет, на който до стои следното: "Action 25% повече". Да, но не, 25% повече са в това шише, което е означено за 1.300 мл и в него всъщност би следвало да има 1625 мл. Предишната партида обаче е била от шишета с вместимост от 1,700 мл...
В повечето случаи никои не гледа колко е било количеството на препарата преди около месец и колко е сега. Просто човек е концентриран в този огромен надпис за 25% в повече и за другото, което е написано със ситен шрифт  остава в повечето случаи сляп.
Така че пак ще повторя, изчислявайте си най-добре количествата мая и няма да сгрешите.

# 739
  • Мнения: 2 803
Христос возкресе! Благодаря на всички за съветите и споделените рецепти! Да се живи и здрави и много любов в семействата! easter easter easter

# 740
  • Мнения: 1 679
Ето и моите козунаци:

   

С благодарност за съветите на Дядо Хаджия.
Хубав празник на всички!

# 741
  • Мнения: 957
На моята суха мая,която е 7гр пише"отговаря на 25 грама жива мая".
И мисля,че тук живата мая,едно кубче е 42 грама Peace

Още веднъж благодаря на Венета за вниманието и времето което ми отдели,да ми отговаря на въпросите  bouquet

# 742
  • Торонто
  • Мнения: 837
Направих отново козунака на Венета с 15ml суха мая премеренa в мерителна чашка от лекаpcтво.
Наду се много повече.
Сега за печенето: прави ми впечатление, че двама от корифеите Венета и дядо Хаджия пекат по различен начин Simple Smile
Венета започва на 200C и после намаля до 170, а дядо Хаджия започва от по-ниската и постепенно увеличава към по-висока температура. Какви са мотивите ви за това? (ако вече не вие омръзнало да пишете за козунаци   Rolling Eyes)

PS. Маята не е точно само мая, а е: Yeast, sorbitan monostearate, ascorbic acid.
                                                            (мая)

Последна редакция: пн, 05 апр 2010, 18:45 от Sofi

# 743
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
Направих отново козунака на Венета с 15ml суха мая премерени в мерителна лъжичка от лекаpcтво.
Наду се много повече.
Сега за печенето: прави ми впечатление, че двата корифея Венета и дядо Хаджия пекат по различен начин Simple Smile
Венета започва на 200C и после намаля до 170, а дядо Хаджия започва от по-ниската и постепенно увеличава към по-висока температура. Какви са мотивите ви за това? (ако вече не вие омръзнало да пишете за козунаци   Rolling Eyes)

PS. Маята не е точно само мая, а е: Yeast, sorbitan Monostearate, ascorbic acid.
                                                            (мая)

Sofi, аз винаги пека моите сладкиши или тестени изделия така , но пък и затова със сигурност се напукват в повечето случаи, защото коричката се образува по-бързо и в един момент вътрешността трябва да излезе от някъде и се получават пукнатините. За нас обаче не е проблем ако кекса или козунака е напукан. Начина на Дядо Хаджия със сигурност е по-добър, за да се избегнат максимално пукнатините, но нека той да каже. Аз мога само да добавя, че всяка печка си има своите особености и всеки трябва индивидуално да реши как е най-добре да изпече козунака си.

P.S. ... за мен е без значение, какво пише отзад на пакета суха мая. В смисъл, какво е съдържанието, защото аз няма сама да си правя маята. Но за желаещите да направят сравнение ще напиша какво е съдържанието на моя пакет: Мая + Emulgator + Sorbitanmonosterat + Antioxidationsmittel +  Askorbinsäure.  

Последна редакция: пн, 05 апр 2010, 21:05 от Venetta

# 744
  • Мнения: 1 054
Идвам да похваля традиционния козунак на Джемма! И на сладост и всичко! Хит сътворих тая година, хораааа!!!   chef Започнахме го още в петък  Embarassed


От мен добавих само стафидите, че са ми слабост...
Със сигурност, обаче, няма да чакам другия Великден, че пак да си доставя това удоволствие!  Mr. Green

# 745
  • Мнения: 11 830
За съжаление децата се разболяха и ми се отщя да правя козунаци.. ясно е, че се иска за това желание и спокойствие..

Но направих няколко дози от кифличките на max-mama! Чудесни - бързи и вкусни! Peace

# 746
  • Мнения: 2 374
Честито Възкресение Христово!Бъдете здрави и щастливи всички.
Момичета имам един въпрос,тази година месих козунаци и в интерес на истината станаха много добри (поне така казаха всички,пък и ги изядохме  Laughing) обаче тестото ми стана адски лепкаво,на какво се дължи това?Правих го по рецептата на Джемма за традиционния козунак и изпълних всичко както трябва,само не разбрах защо така се получи,доста трудно го сплетох за да го сложа в тавичка.

Възможно ли е мазнината да е дошла в повече?? Thinking

Последна редакция: пн, 05 апр 2010, 22:45 от Биа _

# 747
  • Торонто
  • Мнения: 837
Венета, какъв е критерия за второто втасване? Пак ли трябва да се удвои обема?

PS. Току що прочетох историята ти, не мога да повярвам, че кулинарстваш така професионално толкова отскоро!

# 748
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
Венета, какъв е критерия за второто втасване? Пак ли трябва да се удвои обема?

Аз лично не изчаквам да удвои обема си, но почти да го удвои и увеличавам фурната на 200°С, така че докато тя загрее, тестото си втасва колкото му е необходимо. Имам снимки на тестени изделия намазани с жълтък, те са точно, преди да ги сложа, да се пекат  след второто втасване, така че ако това може да те ориентира, ще се радвам.

PS. Току що прочетох историята ти, не мога да повярвам, че кулинарстваш така професионално толкова отскоро!

На мнение съм, че в това отношение човек или го може или не. Вярно е че аз години наред съм се хранила по ресторанти, купувах си храна от стола в болницата и за вкъщи, но това също е начин, човек да придобие представа как се приготвят различни ястия. Също четох месеци наред правилата за готвене и месене и т.н. във форумите http://www.gotvetesmen.com/ и http://www.bg-mamma.com/ от където научих твърде много, но явно това е и нещо, за което имам усет и ми се отдава, което не означава, че не съм имала и аз провали. Забелязала съм, че ги имам когато правя нещо без настроение, което за мен идва да покаже, че ако човек готви с любов няма начин, да не успее и обратното, ако няма желание, тогава провала е почти сигурен или най-малко не е така вкусно, както обикновено.

Последна редакция: вт, 06 апр 2010, 02:02 от Venetta

# 749
  • Торонто
  • Мнения: 837
На мнение съм, че в това отношение човек или го може или не. Вярно е че аз години наред съм се хранила по ресторанти, купувах си храна от стола в болницата и за вкъщи, но това също е начин, човек да придобие представа как се приготвят различни ястия. Също четох месеци наред правилата за готвене и месене и т.н. във форумите http://www.gotvetesmen.com/ и http://www.bg-mamma.com/ от където научих твърде много, но явно това е и нещо, за което имам усет и ми се отдава, което не означава, че не съм имала и аз провали. Забелязала съм, че ги имам когато правя нещо без настроение, което за мен идва да покаже, че ако човек готви с любов няма начин, да не успее и обратното, ако няма желание, тогава провала е почти сигурен или най-малко не е така вкусно, както обикновено.


Точно така е.
Аз понеже не се отказвам докато не видя перфектен резултат - постигнах го току що на петия козунак при температура 140С за 25 мин. печене (в моята фурна).
Всеки един фактор си има значение. Абсолютно същата рецепта печена при 180C, 30 min. даде съвсем различен външен вид

Благодаря за подробните инструкции и търпението   bouquet

Общи условия

Активация на акаунт